Latvijas Republikas 11.Saeimas
rudens sesijas pirmā sēde
2014.gada 4.septembrī
Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.
Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Frakciju viedokļi
Sēdes vadītāja. Labrīt, cienījamie kolēģi! Lūdzu, ieņemiet vietas! Sākam 11.Saeimas pēdējās sesijas pirmo sēdi.
Pirms mēs sākam izskatīt apstiprināto šīsdienas sēdes darba kārtību, informēju, ka ir iesniegti 11 priekšlikumi par iespējamām izmaiņām tajā.
Juridiskā komisija lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā komisijas izstrādāto likumprojektu “Grozījumi Krimināllikumā” izskatīšanai pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Tāpat Juridiskā komisija lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā otru šīs paketes likumprojektu “Grozījumi Kriminālprocesa likumā” izskatīšanai pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu “Par Saeimas piekrišanu likumā “Par valsts budžetu 2014.gadam” noteiktās apropriācijas pārdalei”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā izskatīšanai pirmajā lasījumā likumprojektu “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā likumprojektu “Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā” izskatīšanai pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Savukārt desmit deputāti – Raivis Dzintars, Vineta Poriņa, Dzintars Rasnačs, Jānis Dombrava un citi – lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu “Par deputāta Jāņa Dombravas atsaukšanu no Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Tāpat deputāti Raivis Dzintars, Vineta Poriņa, Dzintars Rasnačs, Jānis Dombrava un citi lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu “Par deputāta Jāņa Dombravas ievēlēšanu Ārlietu komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Desmit deputāti – Raivis Dzintars, Dzintars Rasnačs, Jānis Dombrava, Ilmārs Latkovskis un citi – lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu “Par deputāta Gata Sprūda atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Tāpat desmit deputāti – Raivis Dzintars, Dzintars Rasnačs, Jānis Dombrava, Ilmārs Latkovskis un citi – lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu “Par deputātes Guntas Liepiņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Deputāti Smiltēns, Dzintars, Upenieks, Vucāns un Kalniņa-Lukaševica lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā likumprojektu... nodošanai komisijām likumprojektu “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Tāpat deputāti Smiltēns, Dzintars, Upenieks, Vucāns un Kalniņa-Lukaševica lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā likumprojektu “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” nodošanai komisijām. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta. Paldies.
Sākam izskatīt apstiprināto grozīto sēdes darba kārtību.
Pirmā darba kārtības sadaļa – “Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem”.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Par Latvijas Republikas valdības un Gruzijas valdības līgumu par sadarbību civilo ārkārtējo situāciju novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā” nodot Ārlietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Par Latvijas Republikas valdības un Tadžikistānas Republikas valdības līgumu par sadarbību cīņā pret terorismu, organizēto noziedzību un nelegālo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru apriti un citiem noziedzīgiem nodarījumiem” nodot Ārlietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Ēku energoefektivitātes likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijām nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”” nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Profesionālās izglītības likumā” nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījums likumā “Par norēķinu galīgumu maksājumu un finanšu instrumentu norēķinu sistēmās”” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Smiltēna, Dzintara, Upenieka, Vucāna un Kalniņas-Lukaševicas iesniegto likumprojektu “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Smiltēna, Dzintara, Upenieka, Vucāna un Kalniņas-Lukaševicas iesniegto likumprojektu “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
“Par” pieteicies runāt deputāts Edvards Smiltēns.
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Labrīt, kolēģi! Šis koalīcijas deputātu iesniegtais likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” ir ciešā kontekstā arī ar to, par ko mēs šorīt diskutējām Eiropas lietu komisijā. Proti, Eiropas lietu komisijā mums bija runa par šo jauno sankciju paketi pret Krieviju sakarā ar situācijas saasinājumu starp Ukrainu un Krieviju. Un jāteic, ka skaidrs, ka no tā arī savā ziņā tiek ietekmēti mūsu ražotāji, mūsu vietējie lauksaimnieki, un tieši tāpēc arī koalīcija jau 21.augustā sasauca koalīcijas sēdi, lai lemtu par pasākumiem, par to, kādā veidā mēs varētu sekmēt mūsu vietējo izstrādājumu, vietējo produktu noietu arī vietējā tirgū. Un šajā sēdē arī parādījās... nu, publiskajā telpā sākotnēji parādījās dažādi viedokļi, ka nemaz tik vienkārši tas nav, bet... Bet, ja mēs lasām likumu, tad ir skaidrs, ka jau spēkā esošais tiesiskais regulējums ļauj iekļaut zaļā iepirkuma principus prasībās un tehniskajās specifikācijās, lai varētu šādus iepirkumus veikt. Taču, pēc statistikas datiem, mēs redzam, ka tie ir tikai 3,9 procenti no visiem iepirkumiem, kur šādas prasības ir ieliktas.
Līdz ar to mums ir dažādas iespējas, kā veicināt vietējo produktu noietu, labi piemēri. Tas jau ir rakstīts tajās Zemkopības ministrijas programmās, tas ir, “Skolas piens” un “Skolas auglis”, kas balstās uz mazliet citiem principiem, proti, svaigi sezonāli produkti, bioloģiski audzēti produkti, no ĢMO brīvi produkti un līdzīgi.
Un tieši tāpēc mēs virzām šos grozījumus, lai ļautu Ministru kabinetam izdot pārtikas produktu un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem noteikumus, kuros būtu noteikti kvalitātes un piedāvājuma izvēļu kritēriji saskaņā ar zaļā iepirkuma principiem. Tāpēc lūdzu jūs, kolēģi, atbalstīt šo likumprojektu. Šie ir nozīmīgi grozījumi. Un tālāk komisijā mēs, iespējams, lemsim par steidzamības nepieciešamību.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātu Ozoliņa, Smiltēna, Cilinska, Reiznieces-Ozolas un Upenieka iesniegumu ar lūgumu izsludināt Saeimas 4.septembra sēdē pārtraukumu uz 30 minūtēm pēc likumprojekta “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” nodošanas komisijai. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Tātad tiek izsludināts pārtraukums līdz pulksten 9.40.
Tātad... Jā. Lūdzu zvanu! Lūdzu zvanu deputātu klātbūtnes reģistrācijai! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.
Kamēr tiek gatavoti reģistrācijas rezultāti, paziņojumam vārds deputātam Jānim Ozoliņam.
J.Ozoliņš (RP).
Kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde pulksten 9.15.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Vucānam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.
J.Vucāns (11.Saeimas sekretāra biedrs).
Godātie kolēģi! Nav reģistrējušies: Inese Aizstrauta... nav, Andris Bērziņš... nav, Boriss Cilevičs... nav, Lolita Čigāne... nav, Andrejs Elksniņš... nav, Nikolajs Kabanovs... nav, Ivans Klementjevs... nav, Jeļena Lazareva... ir, Inese Lībiņa-Egnere... nav, Igors Meļņikovs... nav, Sergejs Potapkins... nav, Dana Reizniece-Ozola... ir, Dzintars Zaķis... nav, Valdis Zatlers... nav, Mihails Zemļinskis... nav.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Tātad pārtraukums līdz pulksten 9.40.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.
Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi, ir pulksten 9.40. Turpinām Saeimas 4.septembra sēdi.
Pirms mēs turpinām izskatīt apstiprināto šīsdienas sēdes darba kārtību, informēju, ka ir saņemts vēl viens priekšlikums par iespējamām izmaiņām tajā.
Pieci deputāti – Raivis Dzintars, Dana Reizniece-Ozola, Arvils Ašeradens, Gatis Sprūds un Inga Vanaga – lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā nodošanai komisijām deputātu sagatavoto likumprojektu “Grozījumi Izglītības likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Tātad darba kārtība grozīta.
Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Dzintara, Brigmaņa, Zaķa, Reiznieces-Ozolas, Cileviča, Sprūda un Poriņas izstrādāto likumprojektu “Grozījumi Izglītības likumā” nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.
Nākamā darba kārtības sadaļa – “Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.
Nākamais darba kārtības jautājums – lēmuma projekts “Par deputāta Jāņa Dombravas atsaukšanu no Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas”.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par deputāta Jāņa Dombravas atsaukšanu no Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 74, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts “Par deputāta Jāņa Dombravas ievēlēšanu Ārlietu komisijā”.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par deputāta Jāņa Dombravas ievēlēšanu Ārlietu komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 58, pret - 1, atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts “Par deputāta Gata Sprūda atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas”.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par deputāta Gata Sprūda atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 74, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts “Par deputātes Guntas Liepiņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā”.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par deputātes Guntas Liepiņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 77, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.
Nākamā darba kārtības sadaļa - “Likumprojektu izskatīšana”.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Par Eiropas Savienības Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” programmu vadību, kas īstenojamas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Imants Parādnieks.
I.Parādnieks (VL-TB/LNNK).
Labrīt, kolēģi! Strādājam ar likumprojektu Nr.1183/Lp11.
Komisija saņēma 20 priekšlikumus. Jāteic, ka lielākā daļa priekšlikumu ir tapusi kā redakcionāla rakstura un tehniska rakstura, sadarbojoties Juridiskajam birojam ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem, tāpēc vairāki priekšlikumi ir praktiski identiski.
1. ir Juridiskā biroja priekšlikums, kas daļēji atbalstīts 2.priekšlikumā.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 2. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 3. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Daļēji atbalstīts 4.priekšlikumā.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 4.priekšlikums ir līdzīgs Juridiskā biroja priekšlikums, kas savukārt ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 5. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 6. - Juridiskā biroja priekšlikums - ir līdzīgs. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 7. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts 8.priekšlikumā.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 8. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 9. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 10. - identisks Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 11. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 12. - identisks Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 13. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 14.priekšlikums paredz jaunu pantu - “Uzraudzības komitejas lēmuma apstrīdēšana un pārsūdzēšana”. Tas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Atbalstīts, attiecīgi mainot turpmāko pantu numerāciju.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 15.priekšlikums paredz jau esošā panta korekcijas, kas attiecas uz neatbilstoši veikto izdevumu atgūšanu, un tas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Daļēji atbalstīts un iekļauts 16. - atbildīgās komisijas priekšlikumā.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 16. - atbildīgās komisijas priekšlikums, kas, protams, ir atbalstīts komisijā.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 17. - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Tas paredz papildināt likumu ar jaunu pantu - “Ar projekta īstenošanu saistīto strīdu risināšana”. Daļēji atbalstīts, iekļauts 18. - atbildīgās komisijas priekšlikumā.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.
I.Parādnieks. 18. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. 19.priekšlikums arī paredz jaunu pantu - “Valsts nodeva, vēršoties tiesā”. Tas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. Un arī 20., noslēdzošais, ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa priekšlikums, kas paredz jaunu pantu - “Informācijas atklātība”. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
I.Parādnieks. Tā kā visi priekšlikumi atbalstīti, komisijas vārdā aicinu apstiprināt šo likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Par Eiropas Savienības Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” programmu vadību, kas īstenojamas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Ceļu satiksmes likumā”, trešais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Artūrs Rubiks.
A.Rubiks (SC).
Labrīt, kolēģi! Strādājam ar likumprojektu “Grozījumi Ceļu satiksmes likumā”, dokumenta numurs - 4153.
Atbildīgā komisija ir saņēmusi 11 priekšlikumus un visus tos izskatījusi.
Sāksim!
1.priekšlikums - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Valaiņa kunga priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts, iekļauts 2. - atbildīgās komisijas priekšlikumā, kurš ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt komisijas lēmumam par 1. un 2.priekšlikumu.
A.Rubiks. 3. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Valaiņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.
A.Rubiks. 4. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Valaiņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
A.Rubiks. 5. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Valaiņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.
A.Rubiks. 6. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
A.Rubiks. 7. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Valaiņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.
A.Rubiks. 8. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
A.Rubiks. 9. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 10. - atbildīgās komisijas priekšlikumā, kurš ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
A.Rubiks. Un 11. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
A.Rubiks. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Lūdzu atbalstīt likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Enerģijas dzērienu aprites likums”, otrais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Ivars Zariņš.
I.Zariņš (SC).
Labdien, kolēģi!
Strādājam ar likumprojektu “Enerģijas dzērienu aprites likums”. Uz otro lasījumu nav saņemts neviens priekšlikums. Tas nozīmē, ka likumprojekts otrajā lasījumā ir tāds, kādu mēs to apstiprinājām pirmajā lasījumā. Komisijas vārdā aicinu apstiprināt šo likumprojektu otrajā lasījumā...
Sēdes vadītāja. Paldies. Lūdzu...
I.Zariņš. ...un iesniegt priekšlikumus uz trešo lasījumu.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Enerģijas dzērienu aprites likums” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.
I.Zariņš. Ceram, ka līdz 11.septembrim kāds varētu iesniegt savus priekšlikumus. Priekšlikums ir to darīt līdz 11.septembrim.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 11.septembris. Paldies.
I.Zariņš. Paldies.
Sēdes vadītāja. Saeimas Prezidijs ir saņēmis iesniegumu ar lūgumu nolasīt ziņojumu par balsošanas motīviem.
Tātad vārds deputātam Vladimiram Reskājam.
V.Reskājs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Labrīt, augsti godātā Saeimas priekšsēdētāja! Kolēģi! Kā likumprojekta autors un viens no iesniedzējiem jūtos atbildīgs par tā tālāko virzību, tāpēc vēlos norādīt uz dažiem faktoriem, kas šodien ļāva to pieņemt un ļautu paātrināt tā pieņemšanu trešajā lasījumā.
Pirmkārt. Likumprojekta ilgais ceļš līdz otrajam lasījumam lielā mērā bija saistīts ar saskaņošanas procesu ar Eiropas Komisiju. Ja atceraties, starp Eiropas Savienības valstīm ir bijuši precedenti, kad, neuzmanīgi ieviešot ierobežojumus attiecībā uz enerģijas dzērieniem, atsevišķām valstīm tikuši piemēroti sodi. Mēs gājām citu ceļu un šobrīd esam vieni no pirmajiem, kam ir izdevies līdzīgus ierobežojumus saskaņot ar Eiropas Komisiju.
Līdz ar to šobrīd vairs nav šķēršļu, lai pabeigtu iesākto un aizliegtu legālo indi.
Otrkārt. Ķeroties pie šī jautājuma, es no sākuma mēģināju rast risinājumus kopā ar nozares pārstāvjiem. Diemžēl viņi nespēja pārliecināt par pašu piedāvātā risinājuma efektivitāti. Acīmredzot bija pārliecība, ka mums, līdzīgi kā citām Eiropas Savienības valstīm, neizdosies vienoties ar Eiropas Komisiju un ka iecere lobiju ietekmē tiks pazudināta.
Par nozares nevēlēšanos risināt šo problēmu liecina arī fakts, ka uz otro lasījumu netika no viņu puses iesniegts neviens priekšlikums.
Nobeigumā vēlos vērst uzmanību uz to, ka Latvijas slimnīcās regulāri tiek nogādāti bērni, kuri ir pārdozējuši enerģijas dzērienus. Un šobrīd tikai no deputātiem ir atkarīgs tas, cik ātri legālā inde bērniem vairs nebūs pieejama. Vēlreiz atkārtoju: šobrīd nav šķēršļu, lai pieliktu tam punktu jau mēneša laikā.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Pirms mēs turpinām izskatīt apstiprināto šīsdienas sēdes darba kārtību, informēju, ka ir saņemti vēl divi priekšlikumi par iespējamām izmaiņām tajā.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā izskatīšanai pirmajā lasījumā komisijas atbalstīto likumprojektu “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Tāpat ir lūgums izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā izskatīšanai pirmajā lasījumā komisijas izskatīto likumprojektu “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Un vēl ir papildinājums no Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas ar lūgumu iekļaut likumprojektu “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” 4.septembra sēdes darba kārtībā izskatīšanai pirmajā lasījumā kā darba kārtības 11.punktu. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav.
Tātad turpinām izskatīt apstiprināto grozīto sēdes darba kārtību.
Nākamais darba kārtības jautājums ir likumprojekts “Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu””, pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā - deputāts Arvils Ašeradens.
A.Ašeradens (VIENOTĪBA).
Labdien, cienījamie kolēģi! Skatām likumprojektu “Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu””. Izskatāmais likumprojekts pamatā ir saistīts ar valdības rīcības plānu samazināt administratīvo slogu gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Un šinī gadījumā tas paredz atvieglot tā saukto slimības lapu jeb darbnespējas lapu saņemšanas vai izsniegšanas kārtību.
Šobrīd maternitātes un slimības pabalstu piešķiršanas pamatā ir Ministru kabineta noteiktā kārtībā izsniegta darbnespējas lapa, kurā darba devējs apstiprina darba ņēmēja neierašanos darbā vai pašnodarbinātais apstiprina savu nespēju gūt ienākumus darbnespējas periodā. Lai vienkāršotu šo minēto procedūru, ir paredzēts turpmāk atteikties no darbnespējas lapā iekļautā darba devēja vai pašnodarbinātā apstiprinājuma par personas neierašanos darbā periodā, par kuru izsniegta darbnespējas lapa.
Turklāt Nacionālais veselības dienests pašlaik strādā pie veselības nozares vienotās elektroniskās informācijas sistēmas īstenošanas; sistēmas ieviešanas rezultātā ārsti pārtrauks izsniegt darbnespējas lapas papīra formātā vispār, bet informāciju par pacienta darbnespēju ievadīs informācijas sistēmā, kur tā tiks nodota tālāk izmantošanai dažādiem saņēmējiem.
Ir paredzēta vēl arī virkne citu likuma grozījumu. Lai šā likuma normas saskaņotu ar Darba likuma normām, grozījumi paredz ikgadējā atvaļinājuma pagarināšanu gadījumā, ja tiek kopts slims bērns. Turklāt tiek pārskatīta pabalstu pieprasīšana par iepriekšējo periodu, nosakot īsāku termiņu - 6 mēnešus līdzšinējo 12 mēnešu vietā -, kā arī tiek noteikta jauna kārtība vecāku pabalstu izmaksām.
Sociālo un darba lietu komisija likumprojektu ir izskatījusi un konceptuāli atbalstījusi pirmajam lasījumam.
Lūdzu Saeimu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.
A.Ašeradens. Paldies, cienījamie kolēģi!
Komisija aicina noteikt par priekšlikumu iesniegšanas termiņu šā gada 12.septembri.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 12.septembris. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām””, pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā - deputāts Arvils Ašeradens.
A.Ašeradens (VIENOTĪBA).
Cienījamie kolēģi! Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”” ir paketes likumprojekts, kas saistīts ar šiem pašiem grozījumiem... Kā jau tika minēts iepriekšējā ziņojumā, grozījumi izstrādāti ar mērķi mazināt administratīvo slogu gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem, nodrošināt, ka darba devējiem nav jāapstiprina darbnespējas lapa. Līdzīgi kā iepriekšējā likumprojektā arī šajā paredzētie grozījumi vienkāršos slimības pabalstu pieprasīšanas kārtību, atsakoties no darbnespējas lapā iekļautā darba devēja apstiprinājuma par personas neierašanos darbā periodā, par kuru izsniegta darbnespējas lapa.
Šajā likumprojektā ir paredzēti arī citi likuma grozījumi, lai likuma normas harmonizētu ar citiem sociālo jomu regulējošiem likumiem.
Sociālo un darba lietu komisija ir izskatījusi un konceptuāli atbalstījusi šo likumprojektu. Lūdzu Saeimu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.
A.Ašeradens. Paldies, kolēģi!
Sociālo un darba lietu komisija lūdz noteikt par priekšlikumu iesniegšanas termiņu šā gada 12.septembri.
Sēdes vadītāja. Tātad arī šim likumprojektam priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 12.septembris. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā”, pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Edvards Smiltēns.
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Jā, kolēģi, nupat arī norisinājās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde, kur mēs skatījām šo likumprojektu un virzījām to izskatīšanai pirmajā lasījumā. Kā jau es iepriekš minēju, tad, kad mēs nodevām, tas pamatojās uz tiem lēmumiem, kas ir skatīti 21.augustā Koalīcijas sadarbības padomes sēdē. Un tā faktiski ir reakcija arī uz šīm sankcijām jeb uz Krievijas embargo mūsu pārtikas precēm, kurš šobrīd ir, un tā ietekmi uz vietējiem ražotājiem. Un tādēļ ir nepieciešams veicināt pārdomātu pārtikas preču patēriņu, un tiesiskā veidā mēs to varam izdarīt tikai caur vietējo ražotāju produktu iepirkumiem, veicinot šos tā sauktos zaļos iepirkumus.
Un jāteic, ka jau šobrīd, kā mēs arī koalīcijas sēdē savulaik to konstatējām, noteikumi atļauj... likums atļauj piemērot citādus kritērijus, bet to īsteno, pēc statistikas datiem, vidēji 3,9 procenti no visiem iepirkumiem. Līdz ar to pastāv dažādas bažas par to, kā to interpretēs tā vai cita iestāde. Līdz ar to tas netika īstenots.
Šobrīd mēs ar šiem grozījumiem dodam Ministru kabinetam tiesības izdot noteikumus pārtikas produktu un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem, kuros būs noteikti kvalitātes un piedāvājuma izvēles kritēriji saskaņā ar zaļā iepirkuma principiem. Tas nozīmē to, ka iepriekš pašvaldības vai bērnudārzi, vai skolas, sludinot savus iepirkumus, iepērkot pārtiku un produktus, faktiski pēc būtības kā galveno kritēriju ņēma vērā zemāko cenu, kas nozīmē to, ka apmierināti nebija ne paši iepirkuma veicēji, ne piegādātāji, ne arī vietējie ražotāji. Turpretī šobrīd mēs ar šiem noteikumiem palielinām arī iespēju faktiski dabūt produktus, kuri ir svaigi un sezonāli produkti, bioloģiski audzēti produkti, produkti, kuru audzēšanā nav izmantoti pesticīdi vai minerālmēsli, kuru ražošanā nav izmantotas sintētiskās krāsvielas vai kuri nesatur ģenētiski modificētus organismus.
Šie ir tie kritēriji, uz kuru pamata mēs tomēr varam palīdzēt arī mūsu vietējiem ražotājiem.
Līdz ar to es aicinu šos grozījumus pieņemt pirmajā lasījumā un arī atzīt šos grozījumus par steidzamiem.
Sēdes vadītāja. Vispirms mums ir jābalso par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Vai debatētāji vēlas runāt par steidzamību? Tātad vispirms var runāt par steidzamību un tad debatēt par pirmo lasījumu.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
Un tagad mēs... Ir arī aicinājums atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā, bet pirms tam uzsākam debates.
Vārds deputātei Ingai Vanagai.
I.Vanaga (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātais Prezidij! Kolēģi! Visi, kuri seko līdzi sēdei! Jā, iepazīstoties ar šo likumprojektu, jāsaka “bravo!” - gan nedaudz ar ironiju, bet, protams, kopumā pozitīvi skatoties uz šo ideju. Un jāsaka tā, ka, no vienas puses, ir ļoti žēl, ka šāda iniciatīva nāk tikai tagad, lai mēs atbalstītu savus vietējos ražotājus, jo es arī sociālajos tīklos paudu šo Ungārijas piemēru, ko mēs šeit dzirdējām tad, kad te bija Ungārijas delegācija. Ungāri minēja piemēru, kā nodrošina šo izejvielu iegādi izglītības iestādēm, lai gatavotu maltītes izglītojamiem. Un jāsaka: jā, tiešām ir ļoti labi, ka kāds šo ideju ir “iepakojis” likumprojekta veidā. Taču man ir žēl, ka mēs tikai tagad esam atraduši veidu, mehānismu, kā palīdzēt mūsu vietējiem ražotājiem, kā atbalstīt mūsu lokālo produkciju, lai būtu... lai tā nauda paliktu mūsu vietējiem ražotājiem un arī... Līdz ar to arī būtu veselīgāka, jā, pārtika izglītības iestādēs.
Un kas man ir jāsaka, par ko visvairāk ir tāda, nu, kā lai saka, šī miele... Mēs dzirdam un lasām masu medijos par šīm pieredzes apmaiņām, ka delegācijas tik brauc: kāda - šurp, un arī mēs kaut kur. Jā, tie pieredzes apmaiņas braucieni ir bijuši gadiem - entajiem gadiem! Un tad ir jautājums: vai tiešām šādas lietas viedie prāti - arī izpildvarā un lēmējvarā - nevarēja jau laicīgāk iestrādāt normatīvajos aktos, lai mēs arī parūpētos par saviem uzņēmējiem un par savas ekonomikas sildīšanu?
Piemēram, šeit varētu minēt duālo izglītību - tur ir ļoti līdzīgi. Gadiem visi braukājuši pa Vāciju, pa Zviedriju un redzējuši, cik veiksmīgi tur tas darbojas, bet nezin kāpēc tikai 2012.gada nogalē mēs atskārtām, ka arī mums kādu papīru vajag parakstīt un praktiski, reāli dzīvē to visu ieviest. Tāpat arī par šo... Jā, ļoti labi, ka tik ātri mēs varam steidzamības kārtā tik labu ideju dabūt cauri un normatīvajā aktā iestrādāt un ka būs šie Ministru kabineta noteikumi. Tiešām apsveicami, paldies! Bet žēl, ka to nevarējām izdarīt krietni, krietni ātrāk - kā, piemēram, Ungārija jau gadiem to dara un nepārkāpj nekādas Eiropas Savienības direktīvas, un visas iesaistītās puses ir ļoti apmierinātas.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Ingmāram Līdakam.
I.Līdaka (ZZS).
Labdien, cienījamie kolēģi! Šeit gribas uzreiz teikt: brīnišķīgi! Izrādās - ja grib, tad var arī ātri, operatīvi un lietderīgi strādāt. Un patiesībā paldies cienījamiem kolēģiem no koalīcijas, kas tomēr uzklausīja Zaļo un zemnieku savienības izvirzīto iniciatīvu - kā prioritāru izvirzīt tomēr šo zaļo iepirkumu. Bet gribas teikt, ka jāiet ir tālāk. Pilnīgi noteikti jāiet ir tālāk! Jo man joprojām nedod mieru, teiksim, mūsu cienījamā jaunā Gaismas pils, kur jāstaigā ir pa Kanādas, nevis Latvijas grīdu. Un es ceru, ka pēc pārtikas... ka nāks arī koks kā Latvijas būvmateriāls... kā prioritārs. Un ka sekos arī daudzi citi zaļā iepirkuma... tātad šie pozitīvie soļi.
Mazliet gribas vienīgi pakritizēt anotāciju. Raugiet, šeit sadaļā “Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?” ir rakstīts: “Likumprojekts šo jomu neskar.” Es gan nedomāju, ka neskar. Skar vistiešākajā veidā, jo Latvijas iedzīvotājiem palielinātos darba iespējas! Ja pērk mūsu preci, tātad pilnīgi noteikti tas atstāj iespaidu arī uz pašvaldību budžetiem un valsts budžetu.
Un vēl kas. Es raugos, ka šeit ar šo zaļo iepirkumu pamatā tiek domāts tātad produkta svaigums, sezonalitāte, bioloģiski audzēts produkts. Bet, izstrādājot šos Ministru kabineta noteikumus, jāņem vērā varbūt arī šī CO2 izmešu samazinājuma komponente. Raugiet, vedot ābolus no Polijas, tiek piesārņots gaiss - tātad rodas izplūdes gāzes. Paši zinām, kāda mums Rīgā, teiksim, ir gaisa kvalitāte. Līdz ar to viens no kritērijiem - un tādiem ļoti vērtīgiem kritērijiem, kuru savulaik arī lietoja vai ieteica pielietot Zemkopības ministrija! - ir tieši šis CO2 izmešu samazināšanas kritērijs. Jo tuvāk vedam dārzeņus vai pienu, jo mazāk piesārņojam gaisu.
Tā ka viens, ko vēlos teikt, - uz priekšu, virziens ir pareizs! Par zaļu Latviju!
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Edvardam Smiltēnam.
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Kolēģi! Protams, prieks, ka visi ir sakustējušies un ka arī daudzās citās jomās ir daudzas labas idejas. Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā bija jautājums par to, kā palielināt kūdras... šo melnās kūdras resursu pielietojumu Latvijā, lai vietējo produkciju vairāk īstenotu, un tamlīdzīgi.
Bet es gribētu mazliet teikt tādus mierināšanas vārdus Vanagas kundzei: tas ir noticis ne tikai tagad. Reāli mums ir daudzi projekti, konkrēti piemēri - “Skolas piens”, “Skolas auglis”. Visi šie kritēriji - piemēram, kritērijs par svaigumu, pārējie kritēriji - tie visi strādā. Mūsu lauksaimnieki ar šiem projektiem ir vairāk vai mazāk apmierināti. Problēma ir tā, ka koalīcijas sēdē mēs konstatējām vairākas nepilnības šajā sistēmā. Jo kas ir svarīgi? Jau šobrīd ir iespējams šādus iepirkumus veikt, bet problēma ir tā, ka tikai 3,9 procenti no iepirkumiem ir veikti tieši pēc šiem zaļajiem kritērijiem. Problēma ir tajā, ka daudzi, kas veic iepirkumus, baidās no kontrolēm un visbiežāk izvēlas drošāko ceļu, kur ir vismazāk papīru, vismazāk problēmu - kontrolētāji nevarēs pārmest kaut kādas iespējamās nepilnības tajā visā.
Līdz ar to šobrīd mēs ar šiem Ministru kabineta noteikumiem, kurus mēs uzdodam arī izstrādāt... mēs pasakām, ka šie Ministru kabineta noteikumi būs saistoši visiem pasūtītājiem Publisko iepirkumu likuma izpratnē. Tas nozīmēs to, ka šie noteikumi būs vienkārši jāievēro un būs arī drošāka sajūta tiem, kuri šos iepirkumus veic. Un jāpiebilst vēl tas, ka arī koalīcijā mēs runājām ar Valsts kontroli un Iepirkumu uzraudzības biroju, lai arī viņi tomēr skatītos vairāk pēc būtības un mazāk - pēc burta.
Līdz ar to aicinu atbalstīt.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Jānim Dombravam.
J.Dombrava (VL-TB/LNNK).
Ir ļoti pozitīvi, ka šis Krievijas embargo lika pamosties pat Rīgas mēram, ka ir jāatbalsta tomēr vietējie ražotāji. Vienlaikus es vēlos atzīmēt, ka jau vairākus gadus Nacionālās apvienības vadītajās pašvaldībās pašvaldību skolām ir notikuši šie iepirkumi no vietējiem pārtikas ražotājiem, jo esošais likums tik tiešām, kā Smiltēna kungs jau norādīja, to atļāva. Jautājums ir bijis par politisko gribu to darīt.
Ceru, ka pēc šī likuma grozījumu pieņemšanas un Ministru kabineta noteikumu pieņemšanas arī visas pārējās pašvaldības tik tiešām iestāsies par vietējiem ražotājiem.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Ivaram Zariņam.
I.Zariņš (SC).
Ļoti patīkami, ka koalīcija beidzot ir pamodusies un cenšas kaut ko izdarīt, un lielā mērā tas ir pateicoties tieši Rīgas iniciatīvai. Jo pretējā gadījumā, ja nebūtu šo likuma grozījumu, Rīgas iniciatīvu nevarētu līdz galam veiksmīgi realizēt, jo jūsu koalīcijas vadītā Finanšu ministrija jau sāk iebilst, ka Rīga to nemaz nedrīkst darīt. (No zāles frakcijas VIENOTĪBA un VL-TB/LNNK frakcijas deputātu starpsaucieni.)
Runājot par šo priekšlikumu. Kolēģi, viena lieta ir tā, ko jūs tagad te publiski deklarējat, bet otra lieta ir šī likumprojekta, šīs iniciatīvas reālais izpildījums. Vai jūs esat apskatījušies, kādu termiņu jūs esat paredzējuši? Tas ir 30.novembris, lai izstrādātu vienkārši noteikumus, pēc kuriem šo iepirkumu varēs veikt! No vienas puses, jūs sakāt, ka jūs apzināties, kādā situācijā ir nonākuši mūsu ražotāji, bet, no otras puses, tiešām ir jāuzdod pamatots jautājums: vai tiešām jūs apzināties, kādā situācijā viņi ir nonākuši, ja tagad mēs ļausim ierēdņiem trīs mēnešus gatavot noteikumus un liksim mūsu uzņēmējiem trīs mēnešus gaidīt, lai viņi vispār varētu sākt piedalīties šajos iepirkumos atbilstoši šiem jaunajiem principiem? Mans aicinājums tādā gadījumā būtu šāds: ja tā tik tiešām nav veikla fikcija, ko jūs pašlaik te veicat, lai, no vienas puses, demonstrētu, kādā veidā jūs taisāties palīdzēt mūsu uzņēmējiem, bet, no otras puses, darāt tā, lai šī palīdzība reāli pie viņiem nenonāktu... jo 30.novembrī, iespējams, visi iepirkumi, kas ir nepieciešami uz jauno gadu, būs jau veikti. Tātad mans aicinājums ir nozīmīgi samazināt šo termiņu, kurā ierēdņiem ir jāizstrādā šie noteikumi. Vēl jo vairāk tāpēc, ka mēs esam dzirdējuši, ka pie šiem noteikumiem jau tiek strādāts.
Tā ka es aicinu atbalstīt šo likumprojektu un nozīmīgi samazināt šos termiņus, kad reāli šī iespēja mūsu uzņēmējiem var sākt strādāt.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātei Līvijai Plavinskai.
L.Plavinska (VIENOTĪBA).
Cienījamie kolēģi! Patiesībā es saprotu “Saskaņas Centru”, ka viņi tagad Ušakova kungu ir nolikuši Dieva vietā, ka viņš tagad te visu mums atrisinās. (No zāles dep. I.Zariņš: “Atšķirībā no jums viņš kaut ko arī...!”) Bet patiesībā es gribēju teikt to, ka tas jau arī agrāk notika. Arī es esmu pašvaldības vadītāja un varu godīgi teikt, ka lauku skolās arī līdz šim tika slēgti līgumi ar vietējiem zemniekiem par dažādu produktu piegādi. Varbūt tā nevarēja būt gluži gaļa, bet citi produkti tika iepirkti no vietējiem zemniekiem. Pareizi teica Edvards Smiltēns, ka šajā gadījumā, pieņemot šo likumu, mēs legalizēsim tās lietas, kuras mēs darījām arī varbūt dažreiz nelegāli. Un pateikt, ka Latvijā mēs neatbalstījām pašvaldībās vietējos uzņēmējus (Starpsaucieni no SC frakcijas), - tas ir absolūti melots, jo mēs visu laiku esam to darījuši.
Un, protams, pieņemot šo likumu, mēs izdarīsim ļoti labu darbu, jo tad viss būs izdarīts legāli. Es arī uzskatu, ka šis likumprojekts tiešām jāpieņem steidzamības kārtā, un aicinu visus to atbalstīt.
Paldies. (No zāles: “Pareizi!”) (Aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Edvardam Smiltēnam, otro reizi.
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Es vēlos palabot Plavinskas kundzi. Nekas no tā, ko pašvaldības ir darījušas, nav bijis nelegāls, jo šodien es jau trešo reizi no šīs tribīnes atkārtoju (No zāles dep. A.Elksniņa, I.Zariņa un vēl dažu SC frakcijas deputātu starpsaucieni.): jau šodien ir spēkā likums, kas atļauj mierīgi piemērot arī šos zaļā iepirkuma noteikumus! Un tad ir jautājums: jūs tagad slavējat Ušakovu, bet kur viņš ir bijis visus šos iepriekšējos gadus, jo šobrīd tas likums jau ir spēkā un mierīgi to visu var piemērot?
Par termiņiem. Termiņš šobrīd ir ielikts - 30.novembris. Bet ir tāda sajūta, Zariņa kungs, ka jūs pirms 10 minūtēm nebijāt Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē. Mēs visi tur vienojāmies par to, ka būs noteikts priekšlikumu iesniegšanas termiņš un ka mēs šo termiņu saīsināsim. (No zāles dep. I.Zariņš: “Es komisijas sēdē... to visu!”)
Un pēdējais. Jūs kaut kā tendenciozi vai neprecīzi interpretējat to, kas šeit ir rakstīts. Šeit ir rakstīts - līdz 30.novembrim, tas ir pilnīgi skaidrs. Koalīcijas sēdē mēs esam visas ministrijas mobilizējuši, visu valdību mobilizējuši... visa valdība mobilizēta, lai šis process notiktu pēc iespējas ātrāk, cik vien ātri to vispār tehniski var izdarīt. Līdz ar to, es domāju, šim termiņam, ko mēs šeit ierakstām, pēc būtības nozīmes nav, jo tas tiks izdarīts maksimāli ātrā laikā, cik vien ātri to vispār var izdarīt.
Paldies. (No SC frakcijas: “Nu cik var solīt?!”)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Viktoram Valainim.
V.Valainis (pie frakcijām nepiederošs deputāts). (Starpsaucieni. No SC frakcijas: “Viktor, atmaskojiet!”)
Augsti godātā Saeimas priekšsēdētāja! Kolēģi! Es gribētu teikt, ka šeit tie pārmetumi pašvaldību virzienā galīgi nav vietā, jo, manuprāt, pašvaldības nu gan vietējos ražotājus ne tikai pārtikas jomā, bet arī citos jautājumos aizstāv daudz sekmīgāk, nekā citām institūcijām tas izdodas. (No SC frakcijas: “Konkrētāk!”)
Attiecībā uz to, kam mums gan vajadzētu pievērst uzmanību. Tas, ko pašvaldības tiešām nevar ietekmēt, - tas ir jautājums par to, ko tad viņas īsti nopērk. Varbūt mēs tagad sakārtosim vēl labāk šos likumus, lai varētu iepirkt vietējo produkciju, bet problēma jau ir tā, ka tā vietējā produkcija... zem nosaukuma “vietējā produkcija” bieži vien nemaz nav vietējā produkcija! Ja mēs paskatāmies, cik tomātu mēs saražojam Latvijā un cik pārdod Latvijā Latvijas tomātus, tad redzam, ka tie cipari rāda, ka trīsreiz vairāk, nekā mēs saražojam. Problēma ir tajā, ka ieved kaut kādu citu valstu dārzeņus, nosauc tos par Latvijas produktiem un mierīgi tirgo tālāk. Tā ka šī arī ir nopietna problēma. Tagad Rīgā uztaisīs lielo iepirkumu, nopirks it kā Latvijas produkciju, kas nemaz nebūs Latvijas.
Tā ka jāskatās, jādomā jau par nākošajiem soļiem, kas būs tālāk! Un aicinu atbildīgās ministrijas strādāt ar šiem jautājumiem nopietnāk.
Paldies. (No zāles dep. V.Orlova starpsaucieni.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Vladimiram Reskājam.
V.Reskājs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Es ceru, ka nevienam nav lielu ilūziju, ka šis likumprojekts nav tāda burvju nūjiņa, kas atrisinās mūsu uzņēmēju un ražotāju problēmas. Tas ir tāds drīzāk labs žests, bet ne vairāk. Un, protams, man prieks, ka šis žests tiek izdarīts. Gribas piekrist Vanagas kundzei, kura norādīja uz to, ka šis žests diemžēl ir novēlots. (No zāles dep. E.Smiltēna starpsaucieni.) Un jau martā... jau martā, kad bija skaidrs, ka Krievija ieviesīs pretsankcijas, kad no Eiropas Savienības puses sekos ekonomiskas sankcijas... jau tad bija jābūt skaidram plānam un bija jābūt gataviem plāniem A, B un C, kā rīkoties šādā situācijā.
Un, manā skatījumā, daudz svarīgākas šobrīd uzņēmējam būtu garantijas. Tas ir viens aspekts. Un otrs - iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājuma atlikšana. Tie ir tie divi ceļi, kas tiešām dotu reālu tūlītēju palīdzību mūsu uzņēmējiem.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Debates slēdzu. Vai komisijas vārdā Smiltēna kungs vēlas ko piebilst?
E.Smiltēns. Komisijas vārdā varu piebilst tikai to, ka mums ir arī vienošanās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā par to, ka būs nelieli tehniski labojumi... Un... Un tad... Jā, priekšlikumu iesniegšanas termiņš būs pietiekami īss, bet mēs lūgsim izsludināt pārtraukumu, lai šodien šajā sēdē varētu šo likumprojektu pieņemt.
Līdz ar to es aicinu šo likumprojektu, kas ir atzīts par steidzamu, pieņemt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
E.Smiltēns. Jā, priekšlikumu iesniegšanas termiņš - sešas minūtes. Un izskatīšana - šajā pašā Saeimas sēdē.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - pulksten 10.23, šodien. Un izskatīšana - Saeimas šīsdienas sēdē. Paldies.
Ir saņemti divi iesniegumi.
Viens ir par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā. Desmit deputāti - Dana Reizniece-Ozola, Jānis Strazdiņš, Kārlis Seržants, Juris Viļums, Māris Kučinskis un citi - lūdz izdarīt izmaiņas 4.septembra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu “Par līdzatbildīgās komisijas noteikšanu likumprojektam “Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām””(Nr.1214/Lp11)”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.
Savukārt pieci deputāti lūdz izsludināt Saeimas 4.septembra sēdē pārtraukumu uz 40 minūtēm pēc likumprojekta “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” izskatīšanas pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? (No zāles dep. J.Urbanovičs: “Pieņemsim visu uzreiz!”) Vai jūs, Urbanoviča kungs, lūdzat balsojumu par pārtraukumu? Tātad es saprotu, ka nevienam, arī deputātam Urbanovičam, nav iebildumu pret pārtraukuma izsludināšanu uz 40 minūtēm.
Tātad lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.
Kamēr tiek gatavoti reģistrācijas rezultāti, vārds paziņojumam deputātam Jānim Ozoliņam.
J.Ozoliņš (RP).
Kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde pulksten 10.25.
Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātei Ilmai Čepānei. Ilma Čepāne, lūdzu!
I.Čepāne (VIENOTĪBA).
Godātie kolēģi! Es atgādinu, ka pēc sēdes - nevis tagad, bet pēc Saeimas sēdes! - būs Juridiskās komisijas sēde. Esiet, lūdzu, tik laipni un uz neilgu laiku sapulcējieties! Tātad 15 minūtes pēc sēdes.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Vucānam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.
J.Vucāns (11.Saeimas sekretāra biedrs).
Godātie kolēģi! Nav reģistrējušies: Inese Aizstrauta... nav, Andris Bērziņš... nav, Gaidis Bērziņš... nav, Boriss Cilevičs... nav, Lolita Čigāne... nav, Nikolajs Kabanovs... nav, Zanda Kalniņa-Lukaševica... nav, Ivans Klementjevs... nav, Inese Lībiņa-Egnere... nav, Igors Meļņikovs... nav, Sergejs Potapkins... nav, Dzintars Zaķis... nav, Valdis Zatlers... nav, Mihails Zemļinskis... nav.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Tātad pārtraukums līdz pulksten 11.00.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.
Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi! Ir pulksten 11.00. Turpinām Saeimas 4.septembra sēdi.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Ķīmisko vielu likumā”, pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Cienījamie kolēģi, jūsu uzmanībai grozījumi Ķīmisko vielu likumā, pirmais lasījums. Tātad šis likumprojekts ir izstrādāts, lai pielāgotu likumu attiecīgajām Eiropas Padomes regulām par biocīdu piedāvāšanu tirgū un to lietošanu, kā arī vēl vienai regulai, kas regulē bīstamo ķīmisko vielu eksportu un importu.
Kā jau vienmēr tas mūsu likumdevējiem gadās, ir atkal jāglābj ministrija, jo visi termiņi jau sen ir beigušies un garām. Un tādējādi arī atbildīgās komisijas vārdā lūdzu šo likumprojektu tomēr izsludināt par steidzamu.
Sēdes vadītāja. Jā, paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Ķīmisko vielu likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 64, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
I.Līdaka. Paldies par atbalstu! Līdz ar to es ceru, ka nebūs problēmu apstiprināt likumprojektu arī pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Ķīmisko vielu likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 68, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
I.Līdaka. Tātad atbildīgā komisija priekšlikumus gaidīs līdz 11.septembrim, lai Saeimas 18.septembra sēdē varētu šo likumprojektu izskatīt.
Sēdes vadītāja. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 11.septembris, izskatīšana - Saeimas 18.septembra sēdē. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Dzelzceļa likumā”, pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Edvards Smiltēns.
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Sveiki, kolēģi! Strādājam ar likumprojektu “Grozījumi Dzelzceļa likumā” pirmajā lasījumā.
Faktiski šī likumprojekta izstrāde ir nepieciešama, lai novērstu nepilnības direktīvas 2004/49/EK atsevišķu prasību (attiecībā uz dzelzceļa drošību un dzelzceļa drošības iestādes funkcijām) pārņemšanā. Tas attiecas uz vairākām dzelzceļa nozares... Tāpēc lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Man ir rakstīts, ka komisija lūdz arī atzīt par steidzamu.
E.Smiltēns. Es atvainojos! Komisija lūdz arī atzīt par steidzamu.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai likumprojektu “Grozījumi Dzelzceļa likumā” atzītu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 73, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
Un komisijas vārdā tika arī lūgts atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.
E.Smiltēns. Jā, lūdzu atbalstīt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Dzelzceļa likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 72, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
E.Smiltēns. Paldies.
Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 11.septembris, un Saeimas sēdē likumprojektu mēs skatīsim 18.septembrī.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 11.septembris, izskatīšana - Saeimas 18.septembra sēdē. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Krimināllikumā”, pirmais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Andrejs Judins.
A.Judins (VIENOTĪBA).
Cienījamie kolēģi! Pirmajā lasījumā izskatām likumprojektu “Grozījumi Krimināllikumā”. Likumprojektu izstrādāja Tieslietu ministrija, un pamatjautājums, kas tiek risināts, ir jautājums par jaunu instrumentu, proti, elektronisko uzraudzību.
Patlaban Tieslietu ministrija kopā ar Norvēģijas valdību realizē projektu, kas paredz nākamajā gadā sākt izmantot šos uzraudzības līdzekļus, kurus mēs nereti saucam par aprocēm, bet kuru pareizais nosaukums - “elektroniskā uzraudzība”. Ir paredzēts tos izmantot cilvēkiem, kuri pirms termiņa nosacīti atbrīvoti. Un likumprojekts paredz Krimināllikumā grozījumus, kas nodrošinās iespēju piemērot praksē elektronisko uzraudzību.
Gribu arī piebilst, ka nākamajā gadā attiecīgā instrumenta izmantošanu faktiski finansēs Norvēģijas valdība. Un, ja mēs varam pieņemt attiecīgo likumu un ja tas var stāties spēkā nākamā gada 1.janvārī, tad mēs faktiski varam palaist attiecīgo pilotprojektu.
Otrs svarīgais jautājums, kas regulēts ar likumu, ir saistīts ar nosacītu notiesāšanu. Patlaban saskaņā ar likumu, piemērojot sodu nosacīti, tiesa izvēlas pienākumus, kas personai jāievēro. Likumprojekts paredz, ka turpmāk pienākumus... konkrētus pienākumus, pienākumu apjomu noteiks Valsts probācijas dienests.
Juridiskā komisija 2.septembrī izskatīja likumprojektu, atbalstīja priekšlikumu lūgt izskatīt to steidzamības kārtībā un atbalstīja izskatīšanai pirmajā lasījumā.
Lūdzu vispirms atbalstīt steidzamību un pēc tam atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Krimināllikumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
Lūdzu vēlreiz zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Krimināllikumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
A.Judina. Priekšlikumu iesniegšanas laiks - 18.septembris, un galīgajā lasījumā likumprojektu izskatīsim 2.oktobrī.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 18.septembris, izskatīšana galīgajā lasījumā - Saeimas 2.oktobra sēdē. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Kriminālprocesa likumā”, pirmais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Andrejs Judins.
A.Judins (VIENOTĪBA).
Grozījumi Kriminālprocesa likumā ir saistīti ar priekšlikumu ieviest elektronisko uzraudzību atbilstoši grozījumiem Krimināllikumā, grozījumiem Latvijas Sodu izpildes kodeksā un Valsts probācijas dienesta likumā. Attiecīgie grozījumi ir vajadzīgi, lai nodrošinātu procesuālās iespējas piemērot elektronisko uzraudzību.
Arī šo likumprojektu Juridiskā komisija atbalstīja, aicina to izskatīt steidzamības kārtībā un atbalstīt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Kriminālprocesa likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
Lūdzu vēlreiz zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Kriminālprocesa likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
A.Judins. Priekšlikumus gaidīsim līdz 18.septembrim, otrajā lasījumā izskatīsim 2.oktobrī.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 18.septembris, izskatīšana - Saeimas 2.oktobra sēdē. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā”, pirmais lasījums.
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Ainars Latkovskis.
A.Latkovskis (VIENOTĪBA).
Kolēģi! Beidzot arī pie mums, Latvijā, tiks ieviesta pirmstermiņa atbrīvoto personu elektroniskā uzraudzība, un likumprojekts “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” ir daļa no šīs paketes, par kuru Judina kungs runāja jau iepriekš. Elektroniskā uzraudzība mūsu kaimiņzemē Igaunijā ir jau no 2007.gada, divus gadus atpakaļ arī Lietuva to ieviesa, bet Skandināvijas valstis to izdarīja vienas no pirmajām Eiropā deviņdesmito gadu vidū.
Tā ka aicinu komisijas vārdā atzīt likumprojektu par steidzamu.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
A.Latkovskis. Aicinu likumprojektu atbalstīt arī pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
A.Latkovskis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 18.septembris, izskatīšana otrajā lasījumā - 2.oktobra sēdē.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 18.septembris, izskatīšana - Saeimas 2.oktobra sēdē.
Un pēdējais šīs paketes likumprojekts ir “Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā”, pirmais lasījums.
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Ainars Latkovskis.
A.Latkovskis (VIENOTĪBA).
Jā, šie grozījumi paredz noteikt Valsts probācijas dienesta funkcijas elektroniskās uzraudzības realizācijā. Komisijas vārdā aicinu jūs šo likumprojektu atzīt par steidzamu.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
A.Latkovskis. Aicinu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
A.Latkovskis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 18.septembris, izskatīšana - 2.oktobra sēdē.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Tātad arī šim likumprojektam priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 18.septembris, izskatīšana - Saeimas 2.oktobra sēdē. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”, pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševica.
Z.Kalniņa-Lukaševica (RP).
Saeimas priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi! Mēs skatām Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sagatavoto likumprojektu “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”, kurš ir nepieciešams, lai varētu uzsākt darbu tā dēvētā pirmā mājokļa atbalsta programma.
Mēs esam daudz diskutējuši par to, ka nepieciešams ģimenēm sniegt atbalstu pirmā mājokļa iegādei, ir atrasts arī finansējums, ko novirzīt šādu mājokļu iegādes kredītu garantijām no valsts puses. Bet, lai šī programma būtu pieejamāka, iedzīvotājiem, kas iegādātos savai ģimenei mājokli šīs valsts atbalsta programmas ietvaros, būtu nepieciešams nodrošināt tikai 5 procentus kā pirmo iemaksu, nevis 10 procentus, kā to šobrīd paredz vispārējais regulējums. Līdz ar to konkrētais likumprojekts tātad ļautu, šīs pirmā mājokļa atbalsta programmas ietvaros sniedzot palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanai, gadījumos, kad ir valsts galvojums, pirmo iemaksu veikt tikai 5 procentu apjomā.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā aicinu atbalstīt šo likumprojektu, lai pēc iespējas ātrāk varētu uzsākt realizēt pirmā mājokļa atbalsta programmu.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir lūgusi arī piešķirt likumprojektam steidzamību.
Sēdes vadītāja. Jā, tātad vispirms būs jābalso par steidzamību.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! (No zāles: “Kur mēs steidzamies?”) Par - 82, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
Lūdzu vēlreiz zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma laiku.
Z.Kalniņa-Lukaševica. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 11.septembris. Un likumprojekta izskatīšana otrā lasījumā - Saeimas 18.septembra sēdē.
Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 11.septembris, izskatīšana - Saeimas 18.septembra sēdē. Paldies.
Z.Kalniņa-Lukaševica. Paldies.
Sēdes vadītāja. Nākamā darba kārtības sadaļa - “Lēmumu projektu izskatīšana”.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts “Par Saeimas piekrišanu likumā “Par valsts budžetu 2014.gadam” noteiktās apropriācijas pārdalei”.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Upenieks.
J.Upenieks (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Godājamā Saeimas priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Finanšu ministrija ir sagatavojusi un piedāvā apropriācijas pārdali 20,6 miljonu eiro apmērā šādu izdevumu segšanai.
Veselības ministrijai paredzēti 5,5 miljoni eiro, no kuriem ambulatoro pakalpojumu speciālistu apmaksai 1,1 miljons un 4,2 miljoni infrastruktūras uzturēšanas izdevumu deficīta segšanai.
Ārlietu ministrijai paredzēti 4,5 miljoni eiro.
Zemkopības ministrijai - 6 miljoni eiro, lai nodrošinātu atbalstu piena ražotājiem, kuri cietuši no Krievijas Federācijas ekonomiskajām sankcijām.
Un Satiksmes ministrijai - 4,6 miljoni eiro, no kuriem 1,9 miljoni eiro, lai nodrošinātu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas nepārtrauktību, un 2,7 miljoni eiro, lai atjaunotu valsts autoceļu uzturēšanai rudens un ziemas periodam plānoto finansējumu.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir lēmuma projektu izskatījusi un aicina deputātus atbalstīt to.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Uzsākam debates.
Vārds deputātei Ingai Vanagai.
I.Vanaga (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Jā, es vēlos izteikties par šo apropriācijas pārdali. Protams, es to atbalstīšu, tikai žēl, ka nevar balsot par katru šo izdevumu pozīciju atsevišķi. Tad noteikti būtu kāda, par kuru es nebalsotu. Bet, tā kā tas viss iet vienā paketē, tad... nu, pozīcijas ir tādas, kur... nu, protams, svarīgas jomas. Bet es domāju, ka tas... Šī apropriācijas pārdale liecina par to, cik “kvalitatīvi” (es atvainojos, pēdiņās šoreiz!) mēs izstrādājam budžetu, ja mēs varam atļauties no budžeta apakšprogrammas “Valsts parāda vadība” šodien tā ar vieglu roku sadalīt 20,6 miljonus. Un turklāt tādām pozīcijām. Un mēs ļoti labi redzam, ka tas, kas iet Veselības ministrijai, tas, kas iet Satiksmes ministrijai, - ka tas ir pozīcijām, kurām mēs apropriācijas kārtā gadu no gada dodam naudu. Tas nozīmē to, ka mēs nekvalitatīvi izstrādājam budžetu, ļoti labi zinot, ka tāpat būs... ka pienāks diena, kad mēs būsim spiesti iedot naudu, lai nosegtu, lūk, šādus infrastruktūras uzturēšanas izdevumus deficīta segšanai: Veselības ministrijai šajā gadījumā - 4,2 miljonus eiro.
Es arī gribu teikt, ka par šādiem 20,6 miljoniem... es uzskatu, ka tas nu nav labi, ka deputāts saņem informāciju dienu iepriekš, jo, cenšoties arī publiskajā telpā atrast informāciju, kam tad tagad tiek iedota nauda tieši deficīta segšanai, tas vienas dienas laikā diemžēl nav pieejams. Var tikai klausīties informāciju, kurām slimnīcām un kādu parādu dzēšanai šī naudiņa aizies.
Runājot par Veselības ministrijas sadaļu. Jā, protams, šīs pozīcijas tur ir... šīs kvotas un deficīta segšanas izdevumi... Jā, tas ir ļoti svarīgi, un arī neatliekamās medicīnas palīdzībai šie izdevumi... Bet es gribu teikt, ka mediķos joprojām... ka viņi, vesela daļa, nesaprot, kad tu saki, ka veselības jomā tā nauda tiek dota, dota, dota, jo medmāsas savā atalgojumā to diemžēl nejūt.
Un es arī gribu teikt, ka caurskatāmība šeit nav pietiekama. Kaut vai, piemēram, ja mēs redzam šos līdzekļus deficīta izdevumu segšanai. Es tos varu arī minēt... Man diemžēl bija pus mēnesis ar mazuli jāpavada slimnīcā, un tas ir nožēlojami, ka bērnu slimnīcā bērniem nav vienreizējo autiņu, ka tur nevar nodrošināt caurulītes attiecīgajām iekārtām. Bet naudu mēs tikai dodam un dodam! Tas ir kā caurā maisā! Tāpēc pakontrolēt vajadzētu tomēr stingrāk, lai nav tā, ka tu stāsti un rādi ciparus, bet reāli līdz tam pacientam nauda nonāk tā, kā nonāk.
Par Ārlietu ministriju runājot. Tā nauda, kas ir piešķirta Ārlietu ministrijai šīs ēkas iegādei... Nu, es nezinu, kuram no jums būs ļoti viegli kādam izskaidrot, tagad izejot pa durvīm ārā, ka tā ēka ir vajadzīga dotajā mirklī.
Šajā situācijā, kāda mums ir, mēs visi, visi, augstāka vai zemāka līmeņa valsts institūciju pārstāvji, runājam par drošību. Pašlaik mums drošībai ir atvēlēts 0,91 procents no IKP - tie ir 225 miljoni eiro gadā -, un mēs līdz 2020.gadam esam apņēmušies nodrošināt naudu 2 procentu apmērā no iekšzemes kopprodukta, taču šodien mēs tā, ar vieglu roku, dalām te naudu - 20 miljonus, kas ir gandrīz 10 procenti no Aizsardzības ministrijas budžeta, un 4,5 miljonus eiro mēs samaksāsim par ēku, lai mums būtu pārstāvniecība Ženēvā. Es pieļauju domu, ka tur ir virkne argumentu, kāpēc tas ir šodien vajadzīgs. Taču ziniet, tad mēs runājam vienu, bet darām otru... Tad to naudu varbūt drošībai labāk atdot? Tad varbūt zinātnei labāk to atdosim vai izglītības jomai, kur ir akūtas vajadzības? Vai arī tai pašai iekšlietu sistēmai vai veselības sistēmai. Bet šodien par to, ja tas būtu atsevišķs balsojams, es par šādu priekšlikumu nevarētu nobalsot, ka šos 4,5 miljonus atdod ēkas iegādei Ženēvā.
Un, ja mēs runājam par Satiksmes ministrijas šo jomu, tad kā piemēru es minēšu kaut vai atkal Jelgavā un Jelgavas novadā esošo situāciju. Tātad tur - es atvainojos! - līdz šim ir nerentabli reisi, kur tiek sūtīti lielie transportlīdzekļi, un, protams, viņiem būs zaudējumi. Mēs arī Publisko izdevumu un revīzijas komisijā skatījāmies konkrēti, jā, Jelgavas autobusu parkā šo situāciju.
Nu tad maksāsim! Turpināsim maksāt! Šādus miljonus mēs viņiem dodam zaudējumu segšanai. Un tajā pašā laikā ir pašvaldības, kas var iegādāties normālus transportlīdzekļus, arī mazākus - deviņvietīgus, vienpadsmitvietīgus - un nodrošināt šo pakalpojumu finansiāli pārdomātāk un saimnieciskāk. Un šodien šī apropriācija pierāda to, ka mums ir viens liels naudas koks kā tajā pasakā par Buratino vai Pinokio...
Sēdes vadītāja. Vanagas kundze, jūsu debašu laiks ir beidzies!
I.Vanaga. Jā, es tūlīt pabeigšu teikumu! ...Mums tātad ir viens liels naudas koks, kur mēs vajadzības gadījumā varam izvilkt un ar vieglu roku sadalīt 20,6 miljonus šādām izdevumu pozīcijām.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātei Elīnai Siliņai.
E.Siliņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Labdien, kolēģi! Es vēlos paturpināt tēmu par šo naudas koku. Un tiešām pievērsiet uzmanību tam, no kā tiek finansēti šie pasākumi! Un tā ir šī apakšprogramma “Valsts parāda vadība”. Tātad, kā izrādās, mums atkal ir atradusies iespēja ietaupīt uz valsts parāda apkalpošanas rēķina šobrīd 20 miljonus eiro, bet uz gada beigām, es pieņemu, ka tie būs kārtējie ikgadējie 40 miljoni eiro.
Kādēļ es vēršu uzmanību uz šiem 40 miljoniem... šobrīd uz 20 miljoniem eiro?
Ikgadējā budžeta likumā ir tāds pants, kas paredz par ietaupīto valsts parāda apkalpošanu izmaksāt prēmijas 2 procentu apmērā Valsts kases darbiniekiem, kas nodarbojas ar valsts parāda apkalpošanu. Es katru gadu mēģinu šo pantu izslēgt ārā no budžeta likuma. Pagājušajā gadā mēs prēmijās sadalījām 800 tūkstošus latu, un tie bija, protams, paredzēti Valsts kases tiešām tiem speciālistiem - unikālajiem! -, kas darbojas tajos tirgos un zina, kurā brīdī... kad un kā vajadzētu šo valsts parādu finansēt, lai tas tiešām būtu ar pašu lielāko ietaupījumu. Tajā pašā laikā - vai tas nav viņu pamatdarbs? Vai tās nav viņu pamatfunkcijas?
Šie 800 tūkstoši pagājušā gada beigās tika sadalīti nevis uz tiem pāris cilvēkiem, kas tiešām nodarbojas ar valsts parāda apkalpošanu, bet uz 86 Valsts kases darbiniekiem.
Lūdzu, pievērsiet uzmanību tam, no kā pirmām kārtām mēs katru gadu varam atļauties finansēt šādus ietaupījumus! Un vai tie ir pamatoti - šīs summas, kas ir ieliktas valsts parāda apkalpošanai, un vai tiešām mēs apzināti šīs pozīcijas ik gadu neuzpūšam, lai ik gadu nodrošinātu vienu atsevišķu iestādi ar šīm prēmijām?
Un tagad ir jautājums: vai tagad, kad mēs šo apakšprogrammu samazinām par 20 miljoniem, Valsts kase varēs pretendēt uz 2 procentiem no ietaupījuma, kas ir šobrīd pēc apakšprogrammas samazinājuma par 20 miljoniem, vai 2 procentiem no ietaupījuma šajā apakšprogrammā, kādu mēs apstiprinājām budžetā gada sākumā? Būtu jauki, ja mēs varētu saņemt atbildi.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Vilnim Ķirsim.
V.Ķirsis (RP).
Augsti godātā priekšsēdētājas kundze! Kolēģi! Dāmas! Es neko negribu teikt par šīs apropriācijas izdevumu sadaļu, bet drīzāk gan gribu runāt par to, no kurienes tā tiek nosegta. Kā jau minēja, to sauc par naudas koku. Bet paskatīsimies no otras puses - kā tad tiek plānots budžets? Protams, šī plānošana notiek pēc kaut kādām prognozēm, turklāt prognozes var būt dažādas - var būt ļoti optimistiskas, var būt konservatīvas. Es saprotu, ka jūs esat ļoti optimistiski, tas ir, protams, labi, taču budžeta plānošanas procesā tomēr vajadzētu paraudzīties nedaudz konservatīvāk. Es gribētu redzēt, kāda būtu jūsu reakcija, ja izrādītos, ka mēs esam plānojuši, ka mazāk būs jāmaksā par šo apkalpošanu, bet procentos beigās būtu jāmaksā vairāk. Mums šeit būtu jādomā, no kurienes, kam noņemt naudu, lai samaksātu valsts ārējo parādu.
Tā ka faktiski šīs nav, teiksim, nepareizas prognozes, tieši otrādi - šīs ir konservatīvas prognozes. Un tas, ka izdevās šo naudu aizņemties lētāk, - tas ir īstenībā Valsts kases un Finanšu ministrijas darbinieku liels nopelns, un paldies viņiem par to.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Debates slēdzu.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Saeimas piekrišanu likumā “Par valsts budžetu 2014.gadam” noteiktās apropriācijas pārdalei”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 79, pret - nav, atturas - 1. Lēmums pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts “Par līdzatbildīgās komisijas noteikšanu likumprojektam “Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”” (Nr.1214/Lp11)”. Vai kāds vēlas pamatot? (No zāles dep. J.Urbanovičs: “Nē!”) Nevēlas. Labi.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par līdzatbildīgās komisijas noteikšanu likumprojektam “Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”” (Nr.1214/Lp11)”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Tātad līdzatbildīgā komisija šim likumprojektam ir Izglītības, kultūras un zinātnes komisija. Paldies.
Un pēdējais mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības jautājums ir likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Edvards Smiltēns.
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Jā, kolēģi, mēs šīsdienas sēdes laikā strādājam pie likumprojekta “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā”.
Komisijā tika saņemti četri priekšlikumi, tie visi bija no Juridiskā biroja. 1.priekšlikums bija tehniska rakstura, un tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
E.Smiltēns. Arī 2.priekšlikums ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš nedaudz koriģē, - tur, kur bija ietverts nosaukums “zaļais iepirkums”, tagad tiek pielikts klāt, ka “izmantojot vides kritērijus”. Arī tas komisijā ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
E.Smiltēns. 3. ir Juridiskā biroja priekšlikums, kas maina termiņu, līdz kuram ir jāizstrādā Ministru kabineta noteikumi. Iepriekš, sākotnējā versijā, mēs runājām par 30.novembri, turpretī tagad, vienojoties ar komisijas deputātiem, ir priekšlikums noteikt 30.oktobri. Bet šeit es piebilstu, ka tas ir līdz 30.oktobrim, tas nozīmē, ka šo darbu var paveikt arī ātrāk un ka pie tā ministrijas arī mēģinās strādāt, lai tas notiktu ātrāk.
Komisijā priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
E.Smiltēns. Un 4. ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš nosaka to, ka likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas. Komisijā arī tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.
E.Smiltēns. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Likums pēc visiem normatīvajiem aktiem... tas pat varētu stāties spēkā pēc tā pieņemšanas jau, iespējams, pat pirmdien, un līdz ar to mēs diezgan ātrā laikā to būtu izdarījuši. Protams, šo likumprojektu pieņemot, mēs sasniegtu ne tikai mērķi - palīdzēt mūsu vietējiem ražotājiem, bet arī vienlaikus nodrošinātu to, ka veselīgāka pārtika nonāk mūsu skolās un bērnudārzos, kā arī to, ka CO2 izmešu daudzums samazinās, kā Līdakas kungs iepriekš jau minēja, jo tā tiktu transportēta mazākos attālumos.
Līdz ar to lūdzu šo likumprojektu atbalstīt otrajā, galīgajā, lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.
Līdz ar to mēs esam visus mūsu darba kārtības jautājumus izskatījuši. Bet, pirms mēs reģistrējamies, vēlos jūs informēt, ka ir saņemti vairāki deputātu jautājumi.
Tātad deputāti Zariņš, Urbanovičs, Ribakovs, Agešins un Tutins ir sagatavojuši deputātu jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par Latvijas Gāzes mazākuma akciju pirkšanas iespējamā darījuma izvērtējumu”. Jautājums tiks nodots Ministru prezidentei.
Deputāti Zariņš, Urbanovičs, Ribakovs, Agešins un Tutins ir sagatavojuši jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par nespēju sniegt atbildes saistībā ar akciju sabiedrības “Citadele” akciju pārdošanas procesu”. Jautājums tiks nodots Ministru prezidentei.
Savukārt deputāti Elksniņš, Sakovskis, Ribakovs, Agešins un Tutins ir sagatavojuši jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par valsts atbalstu Latvijas uzņēmējiem”. Jautājums tiks nodots Ministru prezidentei.
Vēl deputāti Elksniņš, Sakovskis, Jakimovs, Ribakovs un Pimenovs ir sagatavojuši deputātu jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par valsts pārvaldes līgumiem ar ārzonu uzņēmumiem”. Jautājums tiks nodots Ministru prezidentei.
Deputāti Elksniņš, Sakovskis, Ribakovs, Agešins un Tutins ir sagatavojuši deputātu jautājumu finanšu ministram Andrim Vilkam “Par darbības programmu “Izaugsme un nodarbinātība””. Jautājums tiks nodots finanšu ministram.
Deputāti Elksniņš, Sakovskis, Ribakovs, Agešins un Tutins ir sagatavojuši deputātu jautājumu finanšu ministram Andrim Vilkam “Par Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansētajiem projektiem Daugavpils pilsētas pašvaldībā”. Jautājums tiks nodots finanšu ministram.
Deputāti Elksniņš, Sakovskis, Agešins, Jakimovs un Pimenovs ir sagatavojuši deputātu jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par valsts pārvaldes līgumiem par konsultatīvo pakalpojumu sniegšanu”. Jautājums tiks nodots Ministru prezidentei.
Un deputāti ir sagatavojuši... Deputāti Elksniņš, Ribakovs, Agešins, Jakimovs un Pimenovs ir sagatavojuši vēl vienu jautājumu veselības ministres pienākumu izpildītājai Laimdotai Straujumai “Par medicīnas darbinieku darba samaksu un medicīnas pakalpojumu sniegšanu ārstniecības iestādēs”. Jautājums tiks nodots Laimdotai Straujumai.
Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.
Kamēr tiek gatavoti reģistrācijas rezultāti, es atgādinu, ka biedrība “4.maija Deklarācijas klubs” ir aicinājusi deputātu komandas 6.septembrī piedalīties petanka spēlē. Cik zinu, Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs deputāts Ivans Klementjevs ir uzrunājis frakciju pārstāvjus, bet diemžēl aktivitāte nav bijusi īpaši liela. Es jūs vēlreiz aicinu piedalīties šajā pasākumā. Informēju jūs, ka “Panorāma” ir piekritusi šo pasākumu atspoguļot, varbūt tas jūs stimulēs šajā pasākumā piedalīties.
Paziņojumam vārds deputātam Ojāram Ērikam Kalniņam.
O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).
Atgādinu Ārlietu komisijas locekļiem, ka mums būs ārkārtas sēde pulksten 12.30 Ārlietu komisijas telpās. Paldies.
Sēdes vadītāja. Paziņojumam vārds deputātam Jānim Reiram. (No zāles dep. J.Reirs: “Nē!”)
Nē... Viņš negrib teikt paziņojumu.
Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Vucānam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai. Un Ilma Čepāne jūs gaida Juridiskajā komisijā pēc 15 minūtēm.
J.Vucāns (11.Saeimas sekretāra biedrs).
Godātie kolēģi. Nav reģistrējušies: Inese Aizstrauta... nav, Andris Bērziņš... nav, Gaidis Bērziņš... nav, Boriss Cilevičs... nav, Einārs Cilinskis... nav, Lolita Čigāne... nav, Nikolajs Kabanovs... nav, Ivans Klementjevs... nav, Inese Lībiņa-Egnere... nav, Igors Meļņikovs... nav, Sergejs Potapkins... nav, Dzintars Zaķis... nav, Valdis Zatlers... nav, Mihails Zemļinskis... nav.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Līdz ar to Saeimas 4.septembra sēdi pasludinu par slēgtu.
SATURA RĀDĪTĀJS
11. Saeimas rudens sesijas 1. sēde
2014. gada 4. septembrī
Par darba kārtību | |
Par likumprojektu “Par Latvijas Republikas valdības un Gruzijas valdības līgumu par sadarbību civilo ārkārtējo situāciju novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā” (Nr. 1211/Lp11) (Dok. Nr. 4145, 4145A) |
|
Par likumprojektu “Par Latvijas Republikas valdības un Tadžikistānas Republikas valdības līgumu par sadarbību cīņā pret terorismu, organizēto noziedzību un nelegālu narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru apriti un citiem noziedzīgiem nodarījumiem” (Nr. 1212/Lp11) (Dok. Nr. 4146, 4146A) |
|
Par likumprojektu “Grozījumi Ēku energoefektivitātes likumā” (Nr. 1213/Lp11) (Dok. Nr. 4147, 4147A) |
|
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”” (Nr. 1214/Lp11) (Dok. Nr. 4148, 4148A) |
|
Par likumprojektu “Grozījumi Profesionālās izglītības likumā” (Nr. 1215/Lp11) (Dok. Nr. 4149, 4149A) |
|
Par likumprojektu “Grozījums likumā “Par norēķinu galīgumu maksājumu un finanšu instrumentu norēķinu sistēmās”” (Nr. 1216/Lp11) (Dok. Nr. 4150, 4150A) |
|
Par likumprojektu “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” (Nr. 1218/Lp11) (Dok. Nr. 4174) |
|
Par likumprojektu “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” (Nr. 1219/Lp11) (Dok. Nr. 4175) |
|
Priekšlikums | - dep. E.Smiltēns (par) |
Paziņojums | |
- dep. J.Ozoliņš | |
Reģistrācijas rezultāti | |
Nolasa | - Saeimas sekretāra biedrs J.Vucāns |
Par darba kārtību | |
Par likumprojektu “Grozījumi Izglītības likumā” (Nr. 1220/Lp11) (Dok. Nr. 4176) |
|
Lēmuma projekts “Par deputāta Jāņa Dombravas atsaukšanu no Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas” (Nr. 697/Lm11) (Dok. Nr. 4166) |
|
Lēmuma projekts “Par deputāta Jāņa Dombravas ievēlēšanu Ārlietu komisijā” (Nr. 698/Lm11) (Dok. Nr. 4167) |
|
Lēmuma projekts “Par deputāta Gata Sprūda atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas” (Nr. 699/Lm11) (Dok. Nr. 4168) |
|
Lēmuma projekts “Par deputātes Guntas Liepiņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā” (Nr. 700/Lm11) (Dok. Nr. 4169) |
|
Likumprojekts “Par Eiropas Savienības Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” programmu vadību, kas īstenojamas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu” (Nr. 1183/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4032B) |
|
Ziņo | - dep. I.Parādnieks |
Likumprojekts “Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” (Nr. 975/Lp11) (3.lasījums) (Dok. Nr. 4153) |
|
Ziņo | - dep. A.Rubiks |
Likumprojekts “Enerģijas dzērienu aprites likums” (Nr. 608/Lp11) (2.lasījums) (Dok. Nr. 4073) |
|
Ziņo | - dep. I.Zariņš |
Ziņojums par balsošanas motīviem | |
Nolasa | - dep. V.Reskājs |
Par darba kārtību | |
Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”” (Nr. 1191/Lp11) (1.lasījums) (Dok. Nr. 4084, 4111) |
|
Ziņo | - dep. A.Ašeradens |
Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”” (Nr. 1190/Lp11) (1.lasījums) (Dok. Nr. 4083, 4112) |
|
Ziņo | - dep. A.Ašeradens |
Likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” (Nr. 1219/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4175, 4178) |
|
Ziņo | - dep. E.Smiltēns |
Debates | - dep. I.Vanaga |
- dep. I.Līdaka | |
- dep. E.Smiltēns | |
- dep. J.Dombrava | |
- dep. I.Zariņš | |
- dep. L.Plavinska | |
- dep. E.Smiltēns | |
- dep. V.Valainis | |
- dep. V.Reskājs | |
Par darba kārtību | |
Paziņojumi | |
- dep. J.Ozoliņš | |
- dep. I.Čepāne | |
Reģistrācijas rezultāti | |
Nolasa | - Saeimas sekretāra biedrs J.Vucāns |
Likumprojekts “Grozījumi Ķīmisko vielu likumā” (Nr. 1194/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4099, 4151) |
|
Ziņo | - dep. I.Līdaka |
Likumprojekts “Grozījumi Dzelzceļa likumā” (Nr. 1188/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4081, 4152) |
|
Ziņo | - dep. E.Smiltēns |
Likumprojekts “Grozījumi Krimināllikumā” (Nr. 1201/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4116, 4158) |
|
Ziņo | - dep. A.Judins |
Likumprojekts “Grozījumi Kriminālprocesa likumā” (Nr. 1202/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4117, 4159) |
|
Ziņo | - dep. A.Judins |
Likumprojekts “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (Nr. 1200/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4115, 4164) |
|
Ziņo | - dep. A.Latkovskis |
Likumprojekts “Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā” (Nr. 1203/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4118, 4165) |
|
Ziņo | - dep. A.Latkovskis |
Likumprojekts “Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” (Nr. 1218/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4174, 4177) |
|
Ziņo | - dep. Z.Kalniņa-Lukaševica |
Lēmuma projekts “Par Saeimas piekrišanu likumā “Par valsts budžetu 2014. gadam” noteiktās apropriācijas pārdalei” (Nr. 696/Lm11) (Dok. Nr. 4161) |
|
Ziņo | - dep. J.Upenieks |
Debates | - dep. I.Vanaga |
- dep. E.Siliņa | |
- dep. V.Ķirsis | |
Lēmuma projekts “Par līdzatbildīgās komisijas noteikšanu likumprojektam “Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”” (Nr. 1214/Lp11)” (Nr. 701/Lm11) (Dok. Nr. 4179) |
|
Likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” (Nr. 1219/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4175B) |
|
Ziņo | - dep. E.Smiltēns |
Informācija par deputātu I.Zariņa, J.Urbanoviča, I.Ribakova, V.Agešina un J.Tutina jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par Latvijas Gāzes mazākuma akciju pirkšanas iespējamā darījuma izvērtējumu” (Nr. 181/J11) | |
Informācija par deputātu I.Zariņa, J.Urbanoviča, I.Ribakova, V.Agešina un J.Tutina jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par nespēju sniegt atbildes saistībā ar akciju sabiedrības “Citadele” akciju pārdošanas procesu” (Nr. 182/J11) | |
Informācija par deputātu A.Elksniņa, A.Sakovska, I.Ribakova, V.Agešina un J.Tutina jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par valsts atbalstu Latvijas uzņēmējiem” (Nr. 183/J11) | |
Informācija par deputātu A.Elksniņa, A.Sakovska, A.Jakimova, I.Ribakova un I.Pimenova jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par valsts pārvaldes līgumiem ar ārzonu uzņēmumiem” (Nr. 184/J11) | |
Informācija par deputātu A.Elksniņa, A.Sakovska, I.Ribakova, V.Agešina un J.Tutina jautājumu finanšu ministram Andrim Vilkam “Par darbības programmu “Izaugsme un Nodarbinātība”” (Nr. 185/J11) | |
Informācija par deputātu A.Elksniņa, A.Sakovska, I.Ribakova, V.Agešina un J.Tutina jautājumu finanšu ministram Andrim Vilkam “Par Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansētajiem projektiem Daugavpils pilsētas pašvaldībā” (Nr. 186/J11) | |
Informācija par deputātu A.Elksniņa, A.Sakovska, V.Agešina, A.Jakimova un I.Pimenova jautājumu Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “Par valsts pārvaldes līgumiem par konsultatīvo pakalpojumu sniegšanu” (Nr. 187/J11) | |
Informācija par deputātu A.Elksniņa, I.Ribakova, V.Agešina, A.Jakimova un I.Pimenova jautājumu veselības ministra pienākumu izpildītājai Laimdotai Straujumai “Par medicīnas darbinieku darba samaksu un medicīnas pakalpojumu sniegšanu ārstniecības iestādēs” (Nr. 188/J11) | |
Paziņojumi | |
- Saeimas priekšsēdētāja S.Āboltiņa | |
- dep. O.Ē.Kalniņš | |
Reģistrācijas rezultāti | |
Nolasa | - Saeimas sekretāra biedrs J.Vucāns |
Datums: 04.09.2014 09:41:35 bal001
Par - 74, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 85)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Jāņa Dombravas atsaukšanu no Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas (697/Lm11)
Datums: 04.09.2014 09:41:58 bal002
Par - 58, pret - 1, atturas - 0. (Reģistr. - 85)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Jāņa Dombravas ievēlēšanu Ārlietu komisijā (698/Lm11)
Datums: 04.09.2014 09:42:27 bal003
Par - 74, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Gata Sprūda atsaukšanu no Publisko izdevumu un revzijas komisijas (699/Lm11)
Datums: 04.09.2014 09:42:55 bal004
Par - 77, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par deputātes Guntas Liepiņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā (700/Lm11)
Datums: 04.09.2014 09:46:53 bal005
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par Eiropas Savienības Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” programmu vadību, kas īstenojamas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu (1183/Lp11), 2.lasījums, steidzams
Datums: 04.09.2014 09:48:51 bal006
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Ceļu satiksmes likumā (975/Lp11), 3.lasījums
Datums: 04.09.2014 09:49:38 bal007
Par - 82, pret - 0, atturas - 1. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Enerģijas dzērienu aprites likums (608/Lp11), 2.lasījums
Datums: 04.09.2014 09:55:43 bal008
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” (1191/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 09:57:32 bal009
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” (1190/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 10:01:05 bal010
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Publisko iepirkumu likumā (1219/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 10:16:47 bal011
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Publisko iepirkumu likumā (1219/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:01:25 bal012
Par - 64, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 84)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Ķīmisko vielu likumā (1194/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:01:49 bal013
Par - 68, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 84)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Ķīmisko vielu likumā (1194/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:03:26 bal014
Par - 73, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Dzelzceļa likumā (1188/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:03:47 bal015
Par - 72, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Dzelzceļa likumā (1188/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:06:36 bal016
Par - 81, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Krimināllikumā (1201/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:06:54 bal017
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Krimināllikumā (1201/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:08:15 bal018
Par - 81, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Kriminālprocesa likumā (1202/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:08:35 bal019
Par - 81, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Kriminālprocesa likumā (1202/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:09:52 bal020
Par - 80, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā (1200/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:10:12 bal021
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā (1200/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:11:07 bal022
Par - 80, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā (1203/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:11:28 bal023
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Valsts probācijas dienesta likumā (1203/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:13:48 bal024
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (1218/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:14:08 bal025
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (1218/Lp11), 1.lasījums
Datums: 04.09.2014 11:25:53 bal026
Par - 79, pret - 0, atturas - 1. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par Saeimas piekrišanu likumā “Par valsts budžetu 2014. gadam” noteiktās apropriācijas pārdalei (696/Lm11)
Datums: 04.09.2014 11:26:30 bal027
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par līdzatbildīgās komisijas noteikšanu likumprojektam “Grozījumi likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” (Nr.1214/Lp11) (701/Lm11)
Datums: 04.09.2014 11:29:24 bal028
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Publisko iepirkumu likumā (1219/Lp11), 2.lasījums, steidzams
Frakciju viedokļi
2014.gada 4.septembrī
Vadītāja. Sveicināti, cienījamie radioklausītāji! Ir noslēgusies Saeimas rudens sesijas pirmā sēde, un skan raidījums “Frakciju viedokļi” tiešraidē no Saeimas nama Rīgā.
Tūlīt deputāti pastāstīs par šodien svarīgāko. Pirmajam vārds Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētāja vietniekam Ingmāram Līdakam.
Lūdzu!
I.Līdaka (ZZS).
Labdien, cienījamie radioklausītāji! Tiešām šī bija 11.Saeimas pēdējās sesijas pirmā sēde, un galvenais šīsdienas darba kārtības jautājums bija likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā”. Patiesībā jau sen gaidīti ir grozījumi šajā likumā, jo jau sen mēs runājam par to, ka publiskajos iepirkumos Latvijā būtu tomēr jādod priekšroka mūsu, vietējiem, produktiem, kuri ir daudz kvalitatīvāki. Runa ir par dažādiem augļiem, dārzeņiem, piena produktiem, gaļu... Nu jau pilnīgi noteikti mēs varam teikt, ka šie mūsu produkti ir daudz kvalitatīvāki, un līdz ar to gan skolu virtuvēs, gan veco ļaužu pansionātos, gan cietumos, gan visur citur, protams, mūsu pienākums ir rūpēties par mūsu cilvēku veselību. Un līdz ar to patiesībā tiek apvienotas tādas divas lietas: pirmkārt, tiek veicināta vietējā ražotāja produktu patērēšana, un, otrkārt, mēs rūpējamies par mūsu cilvēku veselību. Likumprojekts “Grozījumi Publisko iepirkumu likumā” paredz, ka līdz 30.oktobrim tiks izstrādāti Ministru kabineta noteikumi, kuros tiks diezgan strikti regulēts, kā piemērot zaļā iepirkuma principu.
Jāteic, ka, protams, arī līdz šim jau varēja iepirkumos ieviest zaļā iepirkuma, nu, teiksim, komponentes, bet varbūt dažas pašvaldības baidījās: ja izsludinās, teiksim, iepirkumu uz skolas virtuves piegādēm un, nedod Dievs, kāds apstrīdēs konkursa rezultātus, tad bērni paliks neēduši vairākus mēnešus, kamēr tiks risināti šie strīdi. Nu, šobrīd ir paredzams, ka daudz drošāk varēs strādāt, un jāteic, ka šie Ministru kabineta noteikumi patiesībā jau būs pirmām kārtām tāds signāls iepirkuma veicējiem, ka arī kontrolējošās institūcijas nepaģērēs par galveno kritēriju vienmēr un visur izvirzīt zemāko cenu.
Nu, un tāds papildu arguments, ko varbūt tieši “zaļie” piemin, ir tas, ka zaļais iepirkums jau virzīts ne tikai uz šo bioloģiski pareizi ražoto produktu, bet arī uz CO2 izmešu samazinājumu. Jo no Polijas vestais tomāts... nu, kamēr to atved, ir tomēr sadedzināts diezgan daudz degvielas, tātad ir radies gaisa piesārņojums. Un, šādi samazinot šos transportēšanas attālumus, mēs varam arī samazināt CO2 izmešu daudzumu.
Jāteic, ka šie grozījumi Publisko iepirkumu likumā radās lielā mērā tāpēc, ka augustā tieši Zaļo un Zemnieku savienība vērsās pie Koalīcijas padomes ar 14 priekšlikumiem, kā mazināt Krievijas sankciju jeb pretsankciju, drīzāk tā teiksim, sekas Latvijas tautsaimniecībā. Nu, šis ir pirmais solītis. Es ceru, ka drīzumā mēs varētu tomēr domāt arī par grozījumiem citos likumos, piemēram, paredzēt arī tiesiskās aizsardzības procesa vienkāršošanu tiem uzņēmumiem, kurus skārušas Krievijas embargo izraisītās sekas. Un varbūt varam runāt arī par to, ka uz gadu varbūt var atbrīvot kravas transportu no attiecīgā ekspluatācijas nodokļa, jo zinām, ka arī tranzītam ir problēmas, ja pārvadātājam ir problēmas. Tā ka solīti pa solītim uz priekšu!
Un arī, protams, par Publisko iepirkumu likumu, par šo zaļā iepirkuma komponenti runājot, es nedomāju, ka būtu pareizi to attiecināt tikai uz dažādiem pārtikas produktiem. Man joprojām ir prieks par mūsu skaisto, jauko, brīnišķīgo Gaismas pili, bet man nedod mieru tas, ka mēs tomēr, ieejot šinī Gaismas pilī, staigājam pa Kanādas... Kanādas kļavas koka grīdu, nevis, teiksim, pa Latvijas oša vai ozolkoka grīdu. Es domāju, ka diezgan strikti būtu tomēr jāievieš zaļā iepirkuma komponente arī citos iepirkuma veidos, ne tikai pārtikas produktiem vien.
Tas arī viss, ko šobrīd gribēju jums teikt.
Vēlu jums jauku atvasaru! Uz sadzirdēšanos!
Vadītāja. Paldies deputātam Ingmāram Līdakam.
Nākamais runās Politisko partiju apvienības “Saskaņas Centrs” frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins. Lūdzu!
V.Agešins (SC).
Paldies.
Labdien, cienījamie radioklausītāji! Mūsu frakcija visnotaļ pozitīvi vērtē to, ka šodien otrajā lasījumā tika pieņemti grozījumi Enerģijas dzērienu aprites likumā. Likuma mērķis ir regulēt enerģijas dzērienu izplatīšanu un reklamēšanu. Saskaņā ar likumprojektu enerģijas dzērienus tiks aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, un šīs personas nevarēs tos iegādāties. Lai pārliecinātos par pircēju vecumu, mazumtirgotāja pienākums ir pieprasīt, lai pircējs uzrāda personu apliecinošu dokumentu. Pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pārstāvja pieprasījuma pircēja pienākums ir apliecināt savu personu un vecumu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Savukārt enerģijas dzērienu reklāmā ietverama informācija, kas sabiedrību brīdina par enerģijas dzērienu pārmērīgas lietošanas negatīvo ietekmi, un šādai informācijai atvēlami vismaz 10 procenti no konkrētās reklāmas apjoma.
Šodien pirmajā lasījumā tika pieņemti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Saskaņā ar likuma 9. un 12.pantu maternitātes un slimības pabalsta piešķiršanas pamats ir Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izsniegta darbnespējas lapa, darba devēja apstiprinājums par darba ņēmēja neierašanos darbā vai pašnodarbinātā apstiprinājums par nespēju gūt ienākumus darbnespējas periodā.
Tādējādi šobrīd darba devējs, aizpildot darbnespējas lapas sadaļu “Darba devēja informācija” un apliecinot, ka darbinieks darbnespējas laikā neierodas darbā, faktiski ir iesaistīts slimības un maternitātes pabalstu piešķiršanas procesā. Tas nav pareizi, mūsuprāt. Lai vienkāršotu minēto pabalstu pieprasīšanu, plānots atteikties no darbnespējas lapā iekļautā darba devēja vai pašnodarbinātā apstiprinājuma par personas neierašanos darbā periodā, par kuru izsniegta darbnespējas lapa. Turklāt Nacionālais veselības dienests pašlaik strādā pie veselības nozares elektroniskās informācijas vienotas sistēmas īstenošanas, kuras ieviešanas rezultātā ārsti pārtrauks izsniegt darbnespējas lapas papīra formātā, bet informāciju par pacienta darbnespēju ievadīs informācijas sistēmā, kur tā tiks nodota tālāk izmantošanai dažādiem saņēmējiem, to skaitā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, kura nodrošina slimības un maternitātes pabalsta piešķiršanu, Valsts darba inspekcijai un citām iestādēm, kurām normatīvajos aktos ir noteiktas tiesības šādu informāciju saņemt. Atsakoties no darba devēja apstiprinājuma uz papīra formāta darbnespējas lapas un pakāpeniski ieviešot elektroniskas darbnespējas lapas un elektronisku informācijas apmaiņu par izsniegtajām un noslēgtajām darbnespējas lapām, slimības un maternitātes pabalsta pieprasīšanai būs nepieciešams tikai pabalsta pieprasītāja iesniegums, kuru viņš varēs iesniegt VSAA arī elektroniski. Iesniegumā pabalsta pieprasīšanai personai būs jāapliecina, ka darbnespējas periodā viņa nav strādājusi. Savukārt VSAA rīcībā ir informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksu periodiem, kas dod iespēju pārbaudīt, vai darbnespējas lapa nav izsniegta par periodu, kad persona faktiski ir strādājusi.
Ņemot vērā iepriekš minēto, grozījumi likuma 9. un 12.pantā paredz izslēgt tekstu, kas noteic, ka maternitātes un slimības pabalsta piešķiršanas pamats ir darba devēja apstiprinājums par darba ņēmēja neierašanos darbā vai pašnodarbinātā apstiprinājums par nespēju strādāt darbnespējas periodā.
Paldies par uzmanību.
Vadītāja. Paldies deputātam Valērijam Agešinam.
Tagad pie mikrofona Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputāts Jānis Dombrava. Lūdzu!
J.Dombrava (VL–TB/LNNK).
Sveicināti, godātie radioklausītāji! Šobrīd kā par priekšzīmīgiem piemēriem skolēnu patriotiskās jeb valstiskās audzināšanas jomā mēs varam runāt par daudzām skolām, kur tas tik tiešām tiek īstenots, bet pārsvarā uz pedagogu entuziasma un personīgās pārliecības pamata.
Diemžēl līdzās labajiem piemēriem daudzviet šajā jomā varam saskatīt arī būtiskas problēmas. Kā liecina Izglītības kvalitātes valsts dienesta veiktais pētījums, tikai puse aptaujāto skolēnu vecāku uzskata, ka valstiskā audzināšana skolās notiek apmierinošā līmenī. Jārunā arī par būtiskiem trūkumiem normatīvajā regulējumā, kas pašlaik neparedz, piemēram, to, kāda rakstura informācija drīkst tikt izplatīta skolas telpās, kādas organizācijas un privātpersonas var apmeklēt skolu vai citā veidā sadarboties ar izglītības iestādēm.
Lai novērstu šos trūkumus, plaša ekspertu grupa kopā ar vairāku ministriju un to iestāžu pārstāvjiem, pedagogu, vecāku un jaunatnes organizāciju pārstāvjiem, kā arī ar Saeimas deputātiem izstrādāja Ministru kabineta noteikumu projektu par valstisko audzināšanu skolās. Noteikumos precizēta valsts simbolu lietošanas kārtība skolās, noteikts skolu atbalsts valstiska mēroga jaunatnes organizācijām, noteikti valstiskās audzināšanas uzdevumi, kuriem ir jāpievēršas audzināšanas stundās un ar kuriem pretrunā nedrīkst nonākt pedagogu rīcība mācību procesā vai ārpus tā.
Lai Ministru kabinets varētu šādus noteikumus pieņemt, ir nepieciešams deleģējums Izglītības likumā. Attiecīgu likuma grozījumu projekts šodien tika atbalstīts Saeimā, un ir cerības, ka līdz ar nākamo mācību gadu patriotiskā audzināšana jeb valstiskā audzināšana arī visā skolu sistēmā tiks ieviesta.
Papildus tam gribu arī atzīmēt, ka šodien Saeimā tika pieņemti arī vairāki citi būtiski grozījumi likumos. Viens no tiem ir mūsu Tieslietu ministrijas virzītais jautājums par elektronisko uzraudzību tiem, kuri ir izcietuši cietumsodu.
Un it īpaši vēlos izcelt pirmā mājokļa atbalsta programmu, kas šodien tika precizēta un, es ceru, jau pavisam tuvā laikā varēs uzsākt savu darbību, lai atbalstītu tās jaunās ģimenes, kas vēlas iegādāties pirmo mājokli.
Paldies.
Vadītāja. Paldies deputātam Jānim Dombravam.
Atgādināšu, ka jūs pašlaik klausāties raidījumu “Frakciju viedokļi” no Saeimas nama Rīgā. Un tālāk vārds Reformu partijas frakcijas deputātam Jānim Ozoliņam. Lūdzu!
J.Ozoliņš (RP).
Labdien, cienījamie radioklausītāji! Saeimas šīsdienas sēdē, manuprāt, galvenie bija trīs bloki.
Pirmais bloks ir saistīts ar Latvijas produktu eksporta aizliegumu uz Krieviju, kas ir skāris vietējos ražotājus. Mums ir nepieciešams veicināt pārdomātu pārtikas preču patēriņu tepat uz vietas, un to efektīvi var izdarīt, izmantojot tā sauktā zaļā iepirkuma iespējas, piemēram, ēdinot bērnus, sociālās aprūpes iestāžu iemītniekus vai slimnīcu pacientus ar svaigiem sezonāliem mūsu pašu ražotiem produktiem. Publisko iepirkumu likuma grozījumi, kas šodien tika pieņemti abos lasījumos, tiks izsludināti rīt, un arī es ceru, ka tuvākajā laikā, tas ir, pēc vienas dienas, tie stāsies spēkā.
Nākošais bloks bija saistīts ar jauno mājokļu kreditēšanas programmu. Mēs esam pieņēmuši lēmumu uzlabot iespēju jaunajām ģimenēm iegūt valsts garantētus mājokļus. Šī situācija ir būtiski uzlabota, un likums stāsies spēkā septembra laikā.
Papildus tam ir arī grozījumi līdzekļu piešķiršanā jeb valsts budžeta izlietošanā. Esam papildus piešķīruši ārstniecības iestāžu, gan ambulatoro, gan stacionāro, vajadzībām 5,4 miljonus eiro; 6 miljonus eiro esam piešķīruši piena ražotājiem Krievijas radīto problēmu risināšanai. Tāpat gandrīz 2 miljonus – 1,9 miljonus – esam piešķīruši sabiedriskajam transportam, lai sabiedriskais transports būtu efektīvs un varētu turpināt vest bērnus uz skolu un lai iedzīvotāji varētu tikt uz darbu piemērotā laikā un kārtībā.
Vēl arī tika piešķirti līdzekļi valsts autoceļu uzturēšanai. Mēs zinām, ka sezona tuvojas beigām, un ir ļoti svarīgi pabeigt visus šos iesāktos darbus laikus, lai ceļi būtu mazāk bedraini un mēs būtu pienācīgi sagatavojušies ziemas sezonai.
Tas īsumā viss. Liels paldies jums par klausīšanos. Uz satikšanos!
Vadītāja. Paldies deputātam Jānim Ozoliņam.
Raidījumu šodien noslēdz frakcijas VIENOTĪBA priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. Lūdzu!
E.Smiltēns (VIENOTĪBA).
Labdien, cienījamie radioklausītāji! Šodien bija ļoti aktīva Saeimas sēde.
Mēs pieņēmām grozījumus Publisko iepirkumu likumā, ar kuriem mēs dodam zaļo gaismu tā sauktajam zaļajam iepirkumam. Jāatzīst, ka līdz šim ir bijušas ļoti daudzas diskusijas tajā kontekstā. Daži mēģina apgalvot, ka tādi grozījumi nepieciešami un tikai tad šādus iepirkumus var piemērot. Proti, ko tas nozīmē? Tas nozīmē to, ka vietējos ražotājus var kaut kādā veidā vairāk atbalstīt šajos iepirkumos. Un jāteic, ka līdz šim jau likums atļāva to darīt, tikai diemžēl saskaņā ar statistikas datiem ir redzams, ka aptuveni tikai 3,9 procentos no visiem iepirkumiem šādi kritēriji ir tikuši ieviesti.
Ir bijušas vairākas Koalīcijas padomes sēdes, ir aicināta arī Valsts kontrole, Iepirkumu uzraudzības birojs un arī attiecīgi iepirkumu veicēji, un ir mēģināts noskaidrot problēmas. Šobrīd mēs ar šiem grozījumiem faktiski dodam Ministru kabinetam tiesības izstrādāt Ministru kabineta noteikumus, kuros būs noteikti kritēriji, kādā veidā šo zaļo iepirkumu veikt. Un tas nozīmē to, ka, kā jau arī daudzās citās jomās mēs esam konstatējuši... Protams, mums ir brīvā tirdzniecība, Eiropas Savienības prasības, taču daudzas citas dalībvalstis izmanto daudz gudrākus paņēmienus, lai nodrošinātu atbalstu vietējiem ražotājiem un arī veselīgu pārtiku. Un tagad saskaņā ar šiem grozījumiem varēsim ieviest iepirkumiem tādus kritērijus kā, piemēram, svaigi sezonālie produkti, bioloģiski audzēti produkti, produkti, kuru audzēšanā nav izmantoti pesticīdi vai minerālmēsli vai kuri, teiksim, nesatur kaut kādas sintētiskās krāsvielas vai ģenētiski modificētus organismus, un līdzīgus kritērijus, pēc kuriem mēs varam sasniegt divus galvenos mērķus. Pirmais ir atbalstīt vietējo ražotāju vietējā novadā, apkārtnē, un tas nozīmē to, ka mēs palīdzam saglabāt gan darba vietas, gan arī nodrošināt lielākus ieņēmumus pašvaldību un valsts budžetā. Un otrs, protams, ir saistīts ar to, ka mēs rūpējamies par mūsu bērnu veselību, jo ir daudz izdevīgāk valstij un cilvēkiem, ja ir iespējams piegādāt veselīgu pārtiku, bioloģisko, – bioloģiski audzētu produktu – un ar to barot mūsu bērnus skolās un bērnudārzos, nevis vienkārši rīkot iepirkumus, balstoties uz lētāko cenu, un pēc tam ir iebildumi pret produktu kvalitāti.
Līdz ar to šis darbiņš šodien ir izdarīts. Un ir skaidrs, ka šis likums stāsies spēkā, iespējams, pat jau pirmdien, jo rīt tas tiks izsludināts, jo tas tika pieņemts steidzamības kārtā.
Un šis ir vēl viens piemērs tam, kas ir arī iepriekš darīts, – ka mēs varam izdomāt arī daudz gudrākus risinājumus. Protams, tas prasa laiku un arī zināmu kreativitāti, kreatīvu pieeju šiem jautājumiem, bet mēs varam arī nodrošināt to, ka mūsu, vietējie, ražotāji tiek pasargāti, – līdzīgi, kā tas bija zemes jautājumā, kur mēs, jau pavasara sesiju noslēdzot, pieņēmām šo zemes likumu.
Protams, otrs jautājums, kas arī ir būtisks, ir par budžeta līdzekļu pārdali. Šī naudiņa ir radusies no tā, ka mēs esam ieekonomējuši uz mūsu parāda apkalpošanu, un gan veselības nozarei, gan arī pieminētajai piena nozarei, kas cieš no sankcijām, gan transporta nozarei, gan autoceļu uzturēšanai ir ticis novirzīts šis finansējums.
Un pēdējā lieta, ko es vēlos akcentēt un kas arī ir ļoti būtiska, – mēs iesniedzām grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, un tie ir par pirmā mājokļa kredītu. Mēs to padarām ievērojami pieejamāku: iepriekš bija noteikts, ka 10 procentiem ir jābūt tai daļai, kas ir pirmā iemaksa, turpretim tagad mēs to samazinām uz 5 procentiem. Tas nozīmēs to, ka šajā pirmā mājokļa programmā tām jaunajām ģimenēm, kas vēlēsies iegūt mājokli, būs nepieciešama pirmā iemaksa tikai 5 procentu apmērā no kredīta summas. Tas arī ir būtisks grozījums, ko šodien veicām.
Līdz ar to būtiskāko es esmu pastāstījis. Paldies. Un veiksmīgu dienu!
Vadītāja. Paldies deputātam Edvardam Smiltēnam.
Līdz ar to šodienas raidījums “Frakciju viedokļi” ir izskanējis. Paldies, ka klausījāties! Lai jums jauka diena, un uz sadzirdēšanos nākamnedēļ!