Latvijas Republikas 13. Saeimas
ziemas sesijas sešpadsmitā (attālinātā ārkārtas) sēde
2022. gada 17. februārī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētājas biedre
Inese Lībiņa-Egnere.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

 

Sēdes vadītāja. Cienījamās deputātes! Godātie deputāti! Sākam Latvijas Republikas Saeimas 2022. gada 17. februāra trešās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtības izskatīšanu.

Darba kārtībā ir viena sadaļa – “Likumprojektu izskatīšana”.

Un viens likumprojekts – likumprojekts “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā”, pirmais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā – deputāts Reinis Znotiņš. Lūdzu!

R. Znotiņš (JK).

Labdien, cienījamā sēdes vadītāja! Godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” (Nr. 1351/Lp13).

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šo likumprojektu izskatīja šodien komisijas sēdē. Pastāstīšu jums nedaudz vairāk, ko tad paredz šis Labklājības ministrijas virzītais likumprojekts.

Pirmām kārtām likumprojekts ir izstrādāts, lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra spētu pieņemt lēmumus par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administrēto pakalpojumu pieņemšanu normatīvajos aktos noteiktajā termiņā.

Došu jums arī nedaudz lielāku ieskatu par aktuālo situāciju, kāpēc šādi grozījumi ir nepieciešami. Covid-19 saslimstības straujās izplatības rezultātā būtiski ir palielinājies Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā saņemto iesniegumu skaits slimības pabalstu piešķiršanai. Tātad salīdzinājumam – 2021. gadā vidēji mēnesī tika saņemti 58 200 pieprasījumu, savukārt 2022. gada janvārī tika saņemti jau 76 400 iesniegumu jeb vidēji 2,5 tūkstoši iesniegumu dienā, bet februāra astoņās dienās saņemti jau vairāk nekā 50 000 iesniegumu. Tātad jau 6300 iesniegumu dienā. Mēs redzam šo būtisko pieaugumu. Līdz ar to Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra ziņo, ka esošie 66 nodarbinātie dienā var piešķirt 2970 slimības pabalstus, strādājot virsstundu režīmā, tas ir, – katrs apmēram 45 pabalstus dienā.

Izvērtējot slimības pabalstu iesniegumu skaitu, konstatēts, ka daļa
6. februāra iesniegumu tiks apstrādāti pēdējā – 10. – darbdienā, ko šobrīd paredz likums. 7. februārī iesniegtie iesniegumi tiks apstrādāti 11. darbdienā, tātad jau pēc paredzētā termiņa, 8. februārī iesniegtie iesniegumi tiks apstrādāti 13. darbdienā, 9. februārī – 14. darbdienā, 10. februārī – 15. darbdienā un tā tālāk.

Pašlaik normatīvajos aktos ir noteikts, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra atsevišķus administratīvos aktus pieņem 10 darbdienu laikā, un principā šis likumprojekts piedāvā kā risinājumu pagarināt šo termiņu, ka šo pabalstu var pieņemt 30 darbdienu laikā kopš nepieciešamo dokumentu un informācijas saņemšanas.

Komisijas sēdē gan no Labklājības ministrijas, gan no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras plaši tika skaidrots šis jautājums, skaidrota arī aktuālā situācija, kas, protams, nav tā labākā, līdz ar to ir rasts šāds ārkārtas risinājums, kurš attiektos uz pēdējo ārkārtējās situācijas mēnesi un būtu spēkā pirmos trīs mēnešus kopš ārkārtējās situācijas atcelšanas, lai varētu šo plūsmu mazināt, un arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra paredz, ka tajā laika posmā vajadzētu normalizēties situācijai gan darba resursu ziņā, gan saslimušajiem cilvēkiem izmaksājamo pabalstu daudzuma ziņā.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija likumprojektu ir izskatījusi, ir atbalstījusi pirmajā lasījumā un lūdz arī piešķirt steidzamību šim likumprojektam.

Aicinu arī Saeimu balsot par steidzamību.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad vispirms mums jābalso par steidzamību. Deputāti nav pieteikušies runāt “par” vai “pret” steidzamību.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Par - 70, pret - 2, atturas - 1. Likumprojekts par steidzamu atzīts.

Uzsākam debates.

Vārds deputātei Evitai Zālītei-Grosai. Lūdzu!

E. Zālīte-Grosa (JK).

Labdien, godātie kolēģi! Darbnespējas lapu apjoms aug proporcionāli un nepielūdzami kopā ar saslimšanas līknes vertikāli, kurai mēs sekojam ik dienu. Tāpat, kā valstī slimo cilvēki, slimo arī nodarbinātie un darbinieki Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Un tikai strādājošo... ar darbnespējas lapām... kur vajadzīga kompetence, zināšanas un... specifiski aprēķinu kritēriji... šobrīd slimo aptuveni 20 procentu darbinieku. Tāpat paralēli tiek apstrādāti tie pabalsti, kurus mēs esam pielēmuši sakarā ar enerģijas cenu kāpumu. Tas viss prasa papildu stundas un, galvenais, – veselus cilvēkus.

Izšķiroties nepagarināt slimības lapu izskatīšanas termiņu, mēs nemainīsim faktu, ka fiziski to vienkārši nav iespējams izdarīt, tādēļ ka tā ir pandēmijas blakne. Mums ir jādod Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai likumīgs ietvars pagarināt šo izskatīšanas laiku vismaz uz mēnesi.

Es lūdzu atbalstīt šo likumprojektu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Turpinām debates.

Vārds deputātam Mārim Možvillo.

M. Možvillo (Neatkarīgie).

Paldies par doto vārdu. Mani šis jautājums satrauca jau vismaz pāris mēnešus atpakaļ, kad Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā jautāju par šo problēmu, kas varētu rasties, tādēļ ka Ministru kabinets ir izdevis neskaitāmus rīkojumus, kuru normas ir ļoti neskaidras un dažādi interpretējamas. Tas arī radīja lielāko daļu no šo darbnespējas lapu plūsmas.

Pagarinot šo dokumentu izskatīšanas laiku, cietīs cilvēki, kas jau šobrīd mokās... ar ienākumu gūšanu, jo dažādu šo jau manis minēto rīkojumu rezultātā un arī dažu likumu rezultātā strādājošie nevar saņemt algu, nevar strādāt bez QR koda, nevar strādāt, tāpēc ka ir dažādi Ministru kabineta noteikumi, kas liedz viņiem to darīt... Līdz ar to, pagarinot vēl valsts iestādes reakcijas laiku, jau tā ļoti katastrofālajā situācijā mēs pakļaujam parasto iedzīvotāju ļoti lielām problēmām, jo, iedomājieties paši, ja jums mēnesi būs jāiztiek bez iztikas līdzekļiem tāpēc vien, ka VSAA nevar izskatīt dokumentus...

Un te es gribētu pieskarties arī nākamajai problēmai, kas velkas jau gadiem. Diemžēl tas nav sadzirdēts, un nav arī sadzirdēts, ka tas kaut kā tiks risināts šī atveseļošanas mehānisma 142 miljonos... kur paredzēta ir valsts iestāžu digitalizācija... ka tiks panākts kaut kāds izrāviens uz to, ka cilvēkam nav jāvāc nekādi dokumenti, jāpierāda sava, nezinu, kaut kāda taisnība valsts institūcijām. Valsts institūcijām jāstrādā ar tiem datiem, kas ir valsts rīcībā, un nav jāpieprasa no iedzīvotājiem kaut kādi papildu dokumenti, izziņas un vēl nez kas, ja šie dati ir pieejami valstī.

Līdz ar to, kolēģi, es ļoti vēlos atgādināt vienu lietu – joprojām valdība, nevis iedzīvotāji ir izvēlējušies šādu režīmu, un nekas neliecina par to, ka tuvākajā mēnesī būtu paredzēti kādi atvieglojumi. Tas nozīmē, ka, palielinot šo laiku, reakcijas laiku uz iesniegumiem, mēs iegūstam laiku valsts pārvaldes pusē, bet cilvēkus pagrūžam... tālākā neziņā par saviem ienākumiem.

Tā ka aicinu kolēģus tomēr stipri aizdomāties un noraidīt šo... likumu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Znotiņa kungs, komisijas vārdā...?

R. Znotiņš. Jā, kolēģi, šī problēma tiešām ir aktuāla. Arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra to nenoliedz un norādīja arī debatēs komisijā, ka tiks meklēti risinājumi, tāpat arī noteikti netiks vilcināta šī pabalsta izmaksa līdz 30. dienai, bet tā tiks veikta pēc iespējas ātrāk, tikko būs tāda iespēja, tātad, kā jau norādīts, varbūt nedaudz pārsniedzot šo 10 dienu limitu, bet, protams, neejot arī līdz maksimāli pieļaujamiem termiņiem. Tāpat tika norādīts, ka tiks meklēti papildu varianti, kā uzlabot šo sistēmu un uzlabot izmaksu ātrumu.

Komisija kopumā atbalstīja vienbalsīgi šo... es atvainojos, balsojot atbalstīja šo likumprojektu.

Un aicinu arī Saeimu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Par - 67, pret - 6, atturas - 2. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un Saeimas sēdes dienu likumprojekta izskatīšanai otrajā, galīgajā, lasījumā.

R. Znotiņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 15 minūtes, tas varētu būt šodien aptuveni līdz pulksten 14.00. Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija plāno sanākt vēlreiz šodien un lūdz izskatīt otrajā, galīgajā, lasījumā Saeimas sēdē šodien, ja tas ir iespējams.

Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir šodien, 17. februārī, pulksten 14.00 un izskatīšana – šodien, Saeimas 17. februāra sēdē.

Cienījamās deputātes, godātie deputāti! Līdz ar to esam izskatījuši šo vienīgo darba kārtības jautājumu.

Vēl tikai deputātu klātbūtnes reģistrācija. Tā sekmīgi noritējusi.

Atgādinu, ka pēc 15 minūtēm, tātad pulksten 14.00, turpināsim izskatīt 17. februāra otrās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību. 17. februāra trešo attālināto ārkārtas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas ziemas sesijas 16. (attālinātā ārkārtas) sēde
2022. gada 17. februārī

Likumprojekts “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” (Nr. 1351/Lp13) (1.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5474, 5488)
   
- Ziņo - dep. R. Znotiņš
   
- Debates - dep. E. Zālīte-Grosa
  - dep. M. Možvillo
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem
   
Informācija par ārkārtas sēdi

Balsojumi

Datums: 17.02.2022 13:36:17 bal001
Par - 70, pret - 2, atturas - 1.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta "Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā" atzīšanu par steidzamu (1351/Lp13)

Datums: 17.02.2022 13:42:55 bal002
Par - 67, pret - 6, atturas - 2.
Balsošanas motīvs: Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā (1351/Lp13), 1.lasījums

Datums: 17.02.2022 13:44:03 bal003
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sēdes videotranslācija

17.02.2022. 9.00
9.20
11.00
13.30
14.00
15.30
16.30
16.50



Trešdien, 15.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde