Latvijas Republikas 13. Saeimas pavasara sesijas
divdesmit pirmā (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 29. maijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs un balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Sāksim Saeimas 2020. gada 29. maija otro ārkārtas sēdi.

Darba kārtībā – Saeimas Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem.

Lūdzu, aktivizējiet...! Darba kārtības jautājumi... Paldies.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.

Stepaņenko kundze, runāsiet “par” vai “pret”?

J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Es runāšu “pret”.

Sēdes vadītāja. “Pret” pieteikusies runāt deputāte Jūlija Stepaņenko.

J. Stepaņenko. Godātie kolēģi! Es saprotu, ka lielākā daļa no jums, it īpaši koalīcijas kolēģi, vēlēsies atbalstīt šo likumprojektu, jo tas ir nācis no valdības, un valdība principā pati sev ir šajā likumā paredzējusi visai plašas pilnvaras – ārpus ārkārtas stāvokļa izsludināšanas noteikt sev tiesības ierobežot personu tiesības pulcēties, nodarboties... nesedzot nekādus zaudējumus, kuri personām var rasties saistībā ar to.

Tāda ir atšķirība starp ārkārtējo situāciju un šo likumu.

Pirmkārt. Izsludinot ārkārtējo situāciju, Saeima, protams, var arī neatbalstīt šo Ministru kabineta rīkojumu, ja šis rīkojums Saeimai, likumdevējam, augstākajam spēkam, var likties neatbilstošs.

Otrkārt. Ministru kabinets bez Saeimas apstiprinājuma var jebkurā gadījumā, jebkurā laikā, tad, kad Ministru kabinetam tas šķitīs nepieciešams, balstoties uz Covid-19 izplatības ierobežošanas noteikumiem, ierobežot gan sapulces, gājienus, gan dažādas nodarbības, gan arī citas norises, paredzot par šo noteikumu pārkāpšanu atbilstošu administratīvo atbildību.

Godātie kolēģi! Es aicinu jūs tiešām ļoti nopietni aizdomāties par to, ka šodien, šajos apstākļos, spriežot Saeimā par šiem jautājumiem šādā ārkārtas režīmā... šī jau ir ceturtā Saeimas sēde...

Mēs esam jau, es saprotu, pieņēmuši produktu e-Saeima, mēs varam arī beigt māžoties ar šīm austiņām un datoriem.

Tātad, piedaloties šajā ārkārtas režīmā, jūs šobrīd nododat ļoti plašas pilnvaras valdībai. Un jums noteikti pēc tam būs arī jāskaidro sabiedrībai, kāpēc Saeima šodien, šajā 29. maija vēlās pēcpusdienas sēdē, ir lēmusi nodot šo likumprojektu komisijām, pilnībā neaizdomājoties par to, kādas sekas tam tālāk būs.

Mēs zinām, ka ir iespējams iesniegt grozījumus. Mēs zinām, ka būs process komisijās, mēs varēsim apspriest šo likumprojektu. Taču... Taču taisnība ir viena – taisnība ir tāda, ka jūs jau esat visu izlēmuši, apsprieduši arī savā Sadarbības sanāksmē un šī vara tiks nodota valdībai.

Šis faktiski ir modernais apvērsums!

Kolēģi! Es aicinu balsot “pret”.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums” nodošanu Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 75, pret – 1, atturas – 3. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Maksātnespējas likumā” nodot Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Dombrovska kungs, runāsiet “par” vai “pret”? (Dep. V. Dombrovskis: ““Pret”!”)

“Pret” pieteicies runāt deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

V. Dombrovskis (SASKAŅA).

Augsti godātie kolēģi! Mums te sanāk tāda diezgan interesanta situācija.

No vienas puses, Latvija... Mūsu valdība pozicionē Latviju kā tādu veiksmes stāstu, salīdzinot ar teju visā pasaulē Covid-19 apkarošanu un arī... šoreiz arī salīdzinot ar mūsu kaimiņiem – ar Lietuvu un Igauniju. Ja mēs salīdzināsim sevi ar Igauniju, tad tiešām attiecībā uz inficēto cilvēku kopējo skaitu inficēto cilvēku skaits Igaunijā ir bijis gandrīz divas reizes lielāks nekā Latvijā un nāves gadījumu skaits no Covid-19 ir bijis gandrīz trīs reizes lielāks nekā Latvijā.

Tas – no vienas puses.

Bet, no otras puses, kaut kā sanāk tā interesanti, ka Igaunija, kura it kā nav pavisam nekāds tāds veiksmes stāsts, šo ārkārtējo situāciju kā tādu jau ir izbeigusi. Bet mūsu valdība, nu, faktiski, tā teikt, cīnās par katru ārkārtējās situācijas dienu. Jautājums ir – kāpēc?

Kāpēc, vārdos izbeidzot ārkārtējo situāciju, darbos mēs redzam to, ka tagad valdība iesniedz veselu kaudzi šādu likumprojektu, pēc būtības līdzīgus ārkārtējās situācijas likumus par kaut kādu cīņu ar ārkārtējās situācijas sekām, pieprasa tagad atkal steidzamību un prasa sev visas tās pilnvaras?

Kolēģi! Tas liek uzdot jautājumu – kāpēc? Ko tas viss nozīmē, un kāpēc valdībai tās pilnvaras ir nepieciešamas?

Mēs jau redzējām, ka valdība diemžēl vismaz vienā ļoti nopietnā gadījumā tās pilnvaras, Saeimas piešķirtās pilnvaras, ir izmantojusi ļaunprātīgi. (Es runāju par Saeimas piešķirtajām pilnvarām finanšu ministram pieņemt lēmumu bez saskaņošanas ar Saeimu.) Proti, valdība pieņēma lēmumu piešķirt lidsabiedrībai airBaltic 286 miljonus eiro no nodokļu maksātāju naudas – bez jebkādas saskaņošanas ar likumdevēju, slepenības apstākļos.

Cienījamā valdība, jūs ar šo lēmumu... ar šo lēmumu jūs vismaz manu... un, es domāju, mūsu uzticību esat zaudējuši.

Un, ja jau mēs esam veiksmes stāsts, salīdzinot ar Igauniju, un ja Igaunija to ārkārtējo situāciju ir izbeigusi, tad, es domāju, mums tas jāizdara tāpat – ne tikai vārdos, bet arī darbos.

Es varu saprast, ka ir nepieciešama zināma operativitāte attiecībā uz dažiem lēmumiem, cīnoties ar to iespējamību, ka Covid-19 krīze varētu kaut kādā veidā atgriezties, lai gan tas šodien neizskatās ļoti ticami, ņemot vērā visu to dinamiku. Bet, ja valdība sev prasa megapilnvaras attiecībā uz to, kā apgūt (un es tieši saku – “apgūt”) tos... cik tur?... trīs vai piecus miljardus eiro, cīnoties ar Covid-19 krīzi, tad nu par šādām pilnvarām, par piekrišanu šādām pilnvarām, vismaz no manas puses, jūs varat aizmirst, cienījamā valdība.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Maksātnespējas likumā” nodošanu Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 65, pret – 1, atturas – 3. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Darba likumā” nodošanu Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 65, pret – nav, atturas – 2. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Epidemioloģiskās drošības likumā” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Epidemioloģiskās drošības likumā” nodošanu Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 71, pret – nav, atturas – 1. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” nodot Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Stepaņenko kundze runās... (Dep. J. Stepaņenko: ““Pret”!”)

“Pret” pieteikusies runāt deputāte Jūlija Stepaņenko.

J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Godātie kolēģi! Kā es noprotu, arī šis likumprojekts ir saistīts ar iepriekš atbalstīto likumprojektu par Ministru kabineta īpašām pilnvarām saistībā ar Covid-19 izplatību.

Es saprotu, ka šobrīd visa likumdošana lielā mērā... ka pēc šīs krīzes visi ierobežojumi tiks tiešām balstīti uz šīm bažām par Covid-19 izplatību. Un man personīgi ir bažas par to, ka valdība izmantos šo situāciju ļaunprātīgi. Mēs redzam, ka tas ir saistīts ne tikai ar iepirkumiem, bet arī ar personas brīvības ierobežošanu.

Diemžēl mēs redzam, ka, saņemot šīs ekskluzīvās pilnvaras pilnībā ierobežot visu, kas ir iespējams šajā valstī, valdība ir gājusi tālāk. Nu, protams, šī ārkārtas situācija iet uz beigām un ir nepieciešams to... pagarināt šo varas sajūtu, šo iespēju – ierobežot jebkurā laikā. Un, protams, saņemt arī... nodrošināt atbildību par šo ierobežojumu neievērošanu.

Šī dīvainā konstrukcija, kura ir paredzēta attiecībā uz atbildību! Šī atbildība ir par to, ka kāds neievēro tos noteikumus, kurus Ministru kabinets, balstoties uz šo jauno Covid-19 likumu, ir ierosinājis. Tā ir atbildība nevis par to, ka kaut kas mums būtu noteikts likumā, bet tā ir atbildība par to, ka Ministru kabinets, lūk, ir izdomājis kārtējo ierobežojumu un tagad par to personai būs jāatbild.

Es aicinu kolēģus neatbalstīt šī likumprojekta nodošanu komisijai, jo šis likumprojekts ir pastiprinošs iepriekšējam likumprojektam par Covid-19 izplatību. Šīs ir sankcijas, kuras jums draudēs, ja jūs nepildīsiet Ministru kabineta noteiktos ierobežojumus, kuri būs ieviesti saistībā ar to, ka Ministru kabinetam liksies vienā brīdī, ka ir jāveic kārtējie ierobežojumi, neizsludinot ārkārtējo situāciju.

Mums jau ir noteikumi par ārkārtējās situācijas pārkāpšanu, ir sodi, bet tagad mums ir jauna konstrukcija. Lūdzu, esiet uzmanīgi, godātie kolēģi! Šeit, Saeimā, esiet uzmanīgi un tiešām neļaujiet varai pārāk... nedodiet valdībai pārāk lielas pilnvaras un neļaujiet nodrošināt šos sodus vien par to, ka kādam ir ļoti iepaticies būt ārkārtējā situācijā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. “Par” pieteikusies runāt deputāte Linda Ozola.

L. Ozola (JK).

Labdien, godātie kolēģi! Tā kā opozīcijas pārstāvji jau vairākkārt ir runājuši, paužot dažādu veidu bažas saistībā ar valdības iespējamu (viņu vārdiem runājot, iespējamu) varas ļaunprātīgu izmantošanu attiecībā uz ierobežojumiem, es gribu tomēr teikt tieši pretējo.

Manuprāt, tas ir ļoti tālredzīgi no valdības puses – savlaicīgi nākt ar šādu likumprojektu paketi, lai situācija pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī tiktu regulēta un lai cilvēkiem būtu ļoti paredzama situācija – kas notiek, kā notiek, cik ilgi notiek.

Par pašu pirmo likumprojektu, kur arī... bija bažas par to, ka tagad kaut kādi demokrātijas ierobežojumi varētu būt spēkā neparedzami ilgu laiku. Es gribu uzsvērt to, ka, piemēram, pirmajā likumprojektā (šajā paketē) ļoti skaidri norādīts, ka likums ir spēkā tik ilgi, kamēr pastāv epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību. Un – viennozīmīgi – tā nebūs valdība, kas lems par epidemioloģiskās drošības draudiem, bet tie būs savas nozares speciālisti, tie būs epidemiologi, kas atzīs šādu draudu esamību vai neesamību.

Un vēl no savas puses vēlos uzsvērt, ka arī mums ir ārkārtīgi svarīgi, lai nozares ministrija, Tieslietu ministrija, stingri uzraudzītu to, ka demokrātijas ierobežojumi netiek pieļauti ļaunprātīgi. To mēs kā likumdevējs, kas nodrošina parlamentāro uzraudzību, arī turpināsim no savas puses stingri ievērot. Un – viennozīmīgi! – tas attiecas arī uz to, lai nekāda veida administratīvo pārkāpumu... sodu uzlikšana un sodu piemērošana netiktu ļaunprātīgi izmantota.

Tāpēc aicinu kolēģus atbalstīt šo un visus pārējos šajā likumprojektu paketē iekļautos likumprojektus.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” nodošanu Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 74, pret – 2, atturas – 1. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Covid-19 izplatības radītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likums” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Deputāti nevēlas runāt “par” un “pret”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Covid-19 izplatības radītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likums” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 63, pret – nav, atturas – 3. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Deputāti par likumprojektu runāt nevēlas.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”” nodošanu Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 58, pret un atturas – nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījums Komercķīlas likumā” nodot Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Deputāti runāt par likumprojektu nav pieteikušies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Komercķīlas likumā” nodošanu Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 71, pret un atturas – nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” nodot Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Stepaņenko kundze runās “par” vai “pret”?

J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Kā jūs domājat? Protams, “pret”!

Sēdes vadītāja. Tātad –“pret”.

“Pret” pieteikusies runāt deputāte Jūlija Stepaņenko.

J. Stepaņenko. Kolēģi! Es aicinu arī šo likumprojektu nenodot komisijai, jo šeit, šajā paketē, steidzamajā paketē, kura steidzami nonāca Saeimā piektdienas vakarā, ir iekļauti arī grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, par kuriem arī... Es domāju, ka arī par šiem grozījumiem mums būs diskusija, jo šie grozījumi paredz nodrošināt to, ka atsevišķi pakalpojumi klātienē nebūs vairs pieejami.

Un šajā situācijā... Es negribētu pieredzēt to, ka ārkārtējā situācija tiek izmantota kaut kādu citu mērķu īstenošanai.

Mēs zinām, ka ir arī... reģionos ir cilvēki, kuri... par kuriem mēs runājām iepriekšējā sēdē (par administratīvo reformu), un ir, piemēram, tādas nelielas pilsētas... ir tādas pilsētas, kurās cilvēki nāk vairākas... vairāki cilvēki dienā nāk uz... pie Uzņēmumu reģistra... pie šiem pārstāvjiem, lai nodrošinātu sev kaut kādu vajadzīgu pakalpojumu saņemšanu. Un, ja šie grozījumi tiks atbalstīti un stāsies spēkā, tad jūs noteikti... būsiet nodrošinājuši to, ka šiem cilvēkiem tiks liegti pakalpojumi... gan zemnieku saimniecībām, gan arī amatniekiem. Ne jau visi dzīvo Rīgā, ne jau visiem ir iespējas ar e-paraksta palīdzību nodrošināt visu... visas tās vajadzības, kuras viņiem ikdienā nepieciešamas.

Tāpēc, godātie kolēģi, īpaši ņemiet vērā to!

Ja mēs salīdzinām notāru pakalpojumus ar Uzņēmumu reģistra pakalpojumiem, tad redzam, ka šeit arī ir, protams, liela atšķirība.

Šis likumprojekts nesaprotamu iemeslu dēļ ir pievienots šai paketei. Jāsaprot ir – kāpēc. Es ceru, ka tad, kad nonāksim pie pirmā lasījuma, mums iesniedzēju pārstāvji no Ministru kabineta spēs to izskaidrot.

Bet tas, ko es šobrīd saredzu, ir tiešām šīs situācijas izmantošana dīvainiem mērķiem.

Es aicinu neatbalstīt.

Paldies.

Sēdes vadītāja. “Par” pieteicies runāt deputāts Atis Zakatistovs.

A. Zakatistovs (KPV LV).

Labvakar! Ir piektdienas vakars, ir saulains vakars, un ir nedēļas nogales priekšsajūtas. Un tas, ko es labprāt redzētu attiecībā uz šo likumprojektu, – ka mēs modernizējam. Un mēs modernizējam piektdienas vakaru, mēs modernizējam saulainu vakaru, un mēs modernizējam priekšsajūtas nedēļas nogalei.

Es aicinu visus balsot “par”. (Smiekli.)

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” nodošanu Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Par – 75, pret – 1, atturas – nav. Deputāts Zakatistovs mūs ir pārliecinājis. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Sēdes darba kārtību esam izskatījuši.

Notiek deputātu reģistrācija.

Reģistrācija ir pabeigta.

Paldies.

Līdz ar to sēdi slēdzu.



Satura rādītājs un balsojumi
13. Saeimas pavasara sesijas 21. (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 29. maijā

Par likumprojektu “Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums” (Nr. 715/Lp13)
(Dok. Nr. 2603, 2603A,
[2603Balsojums])
   

Priekšlikums

- dep. J. Stepaņenko (pret)

   

Par likumprojektu “Grozījumi Maksātnespējas likumā” (Nr. 716/Lp13)
(Dok. Nr. 2604, 2604A,
[2604Balsojumi])

   

Priekšlikums

- dep. V. Dombrovskis (pret)

   

Par likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” (Nr. 717/Lp13)
(Dok. Nr. 2605, 2605A,
[2605Balsojums])

   

Par likumprojektu “Grozījumi Epidemioloģiskās drošības likumā” (Nr. 718/Lp13)
(Dok. Nr. 2606, 2606A,
[2606Balsojums])

   
   

Par likumprojektu “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 719/Lp13)
(Dok. Nr. 2607, 2607A,
[2607Balsojums])

   

Priekšlikumi

- dep. J. Stepaņenko (pret)

 

- dep. L. Ozola (par)

   

Par likumprojektu “Covid-19 izplatības radītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likums” (Nr. 720/Lp13)
(Dok. Nr. 2608, 2608A,
[2608Balsojums])

   

Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”” (Nr. 721/Lp13)
(Dok. Nr. 2609, 2609A,
[2609Balsojums])

   

Par likumprojektu “Grozījums Komercķīlas likumā” (Nr. 722/Lp13)
(Dok. Nr. 2610, 2610A,
[2610Balsojums])

   

Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” (Nr. 723/Lp13)
(Dok. Nr. 2611, 2611A,
[2611Balsojums, 2611Reg])

   

Priekšlikumi

- dep. J. Stepaņenko (pret)

 

- dep. A. Zakatistovs (par)



Sēdes videotranslācija

29a2.05.2020. 17.40



Ceturtdien, 2.janvārī