Latvijas Republikas 11.Saeimas
pavasara sesijas ceturtā sēde
2013.gada 25.aprīlī

Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Frakciju viedokļi

Sēdes vadītāja. Labrīt, cienījamie kolēģi! Pulkstenis ir 9.00. Lūdzu, ieņemiet vietas! Sākam Saeimas 25.aprīļa sēdi.

Apstiprinātajā sēdes darba kārtībā šobrīd kā pirmais ir iekļauts jautājums „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā”, jo saskaņā ar likumu, kas nosaka šo kārtību, Ministru kabinetam, kad tas pieņem šādu lēmumu, ir jāinformē par to Saeima, bet Saeimai šis lēmums steidzamības kārtībā ir jāapstiprina.

Taču mums vēl ir jāskata jautājums par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā.

Saeimas Juridiskā komisija lūdz izdarīt izmaiņas 25.aprīļa sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par Marikas Bebrišas apstiprināšanu par apgabaltiesas tiesnesi”. Vai deputātiem ir iebildumi? (Starpsaucieni: „Nav!”) Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Tāpat Saeimas Juridiskā komisija lūdz izdarīt izmaiņas 25.aprīļa sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par Tatjanas Jefremovas apstiprināšanu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Un vēl šīsdienas sēdes darba kārtībā ir iekļauts lēmuma projekts „Par Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju, izvērtēt Ķemeru sanatorijas privatizācijas tiesiskumu, privatizācijas līguma izpildi, kā arī izvērtēt situāciju saistībā ar SIA „Ominasis Latvia” reģ. Nr.40003417017 maksātnespēju locekļu ievēlēšanu”.

Tātad sākam izskatīt apstiprināto grozīto darba kārtību.

Pirmais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā”.

Uzsākam debates. Vārds deputātam Jānim Dombravam.

J.Dombrava (VL-TB/LNNK).

Godātā Saeima! Pilnībā atbalstot lēmumu izsludināt ārkārtējo stāvokli Daugavpilī un Daugavpils novadā, man tomēr šķiet nedaudz dīvaini, ka ārkārtējā situācija tiek izsludināta tikai pašvaldībā, kuru vada Reformu partijas pārstāvji. (Zālē troksnis. Starpsaucieni: „Ūūū!”, „Nūūū!”) Es domāju, ka ne mazāk smagi plūdi ir piemeklējuši arī daudzas citas Latvijas pilsētas gan Daugavas krastos, gan arī Gaujas krastos, kur arī ir applūdušas teritorijas, ir būtiski bojātas mājas, bet diemžēl šajās vietās ārkārtējā situācija nezin kāpēc netiek izsludināta. Es ceru uz konsekventu rīcību arī attiecībā uz citām plūdu skartajām mūsu pilsētām, izsludinot šādu ārkārtējo situāciju. Paldies. (Aplausi.)

Sēdes vadītāja. Paldies. Debates slēdzu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 75, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Tātad Ministru kabineta pieņemtais lēmums ir apstiprināts.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem”.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums likumā „Par Latvijas valsts ģerboni”” nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Reliģisko organizāciju likumā” nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? (Starpsauciens no zāles: „Nav!”) Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums Biedrību un nodibinājumu likumā” nodot Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Komerclikumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” nodot Juridiskajai komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Politisko partiju likumā” nodot Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”” nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Klementjeva, Barčas, Ašeradena, Orlova un Zujeva iesniegto likumprojektu „Grozījums likumā „Par valsts pensijām”” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

„Par” pieteicies runāt deputāts Andrejs Klementjevs.

A.Klementjevs (SC).

Augsti godātie deputāti! Šis likumprojekts pirmo reizi parādījās pirms divām nedēļām, bet mēs to atsaucām, tāpēc ka no ministrijas un no Sociālo un darba lietu komisijas bija iebildumi. Mēs to pieslīpējām, un to parakstīja gan Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja, gan arī Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs. Tas ir produkts, kuru kopīgi sagatavoja Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcija, Sociālo un darba lietu komisija un Labklājības ministrija. Precizēta anotācija, precizēta redakcija.

Es gribu pateikt jums, ka mēs jau komisijā sākām darbu ar šo likumprojektu, kurš nav nodots, bet mēs gribam, lai norma stātos ātrāk spēkā, tāpēc ka to gaida vairāk nekā 3 tūkstoši personu ar invaliditāti, kurām piešķirta vecuma pensija. Reāli katra persona, kurai ir ilgstoša invaliditāte un kurai ir vairāk par 60 gadiem... 62 gadiem, zaudē 20 latus katru mēnesi.

Vakar bija tikšanās ar valsts sekretāra vietnieku, kurš mums apgalvoja to, ka aģentūra gatava apstrādāt šo informāciju un ir tāds projekts, ka būs pārskaite un cilvēki, kas nesaņēma šo pensiju, dabūs pārskaitīto pensiju, un tas nozīmē, ka tas būs ļoti labs atbalsts cilvēkiem, kuri šajā gadā pensiju nevarēja saņemt pilnā apmērā. Tas nav nekāds politisks lēmums, tas ir tāds ļoti praktisks sociāls solis, lai saglabātu likuma burtu un garu... Likumā rakstīts, ka ienākumi pensionāriem ar invaliditāti nevar būt mazāki, kad viņi pāriet uz vecuma pensiju. Tad jābūt tam arī tehniski izpildītam. Un kļūda bija tā, ka ir piešķirta pensija un piemaksa par darba stāžu pirms 1995.gada un aģentūra varbūt ne līdz galam saprata šo mūsu likuma garu un to pieskaiti... ka, piešķirot pensiju no jauna, nedod klāt... Sakarā ar to tas ir tehnisks labojums, bet to reāli gaida ļoti daudzi pensionāri, un visi - gan Finanšu ministrija, gan visas pārējās atbildīgās ministrijas, kuras tika informētas par šo grozījumu, - mūs atbalsta. Tas neprasa nekādus papildu grozījumus budžetā un nerada papildus nekādas citas finansiālas problēmas sociālajam budžetam. Tie ir tikai tehniski labojumi, un, cik es saprotu, šodien būs pieņemts komisijā lēmums šo likumprojektu virzīt steidzamības kārtībā divos lasījumos. Gribam to izdarīt ātrāk, lai šajā sesijā šis mūsu parāds „nepakārtos” uz vasaru.

Paldies par atbalstu! Strādāsim komisijā un... jā, paldies ministrijai par sadarbību un aktīvo un ļoti precīzo anotāciju!

Sēdes vadītāja. Paldies.

„Pret” neviens nav pieteicies runāt.

Vai deputātiem ir iebildumi pret to, ka likumprojekts tiek nodots komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Par atvaļinājuma piešķiršanu”.

Par neapmaksātu atvaļinājumu. Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Jāņa Vucāna iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 2.maijā, par ko mums ir jābalso. Lūdzu zvanu! Balsosim par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Jānim Vucānam šā gada 2.maijā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par Marikas Bebrišas apstiprināšanu par apgabaltiesas tiesnesi”. Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Valērijs Agešins.

V.Agešins (SC).

Labrīt, godātie kolēģi! Saeimas Juridiskās komisijas šā gada 23.aprīļa sēdē tika skatīts lēmuma projekts „Par Marikas Bebrišas apstiprināšanu par apgabaltiesas tiesnesi”. Komisijas locekļi vienbalsīgi atbalstījuši minēto lēmuma projektu. Saeimas Juridiskās komisijas vārdā aicinu apstiprināt Mariku Bebrišu par apgabaltiesas tiesnesi, vienlaikus atbrīvojot viņu no Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesneša amata.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par Marikas Bebrišas apstiprināšanu par apgabaltiesas tiesnesi”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par Tatjanas Jefremovas apstiprināšanu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi”. Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Valērijs Agešins.

V.Agešins (SC).

Saeimas Juridiskās komisijas šā gada 23.aprīļa sēdē tika skatīts lēmuma projekts „Par Tatjanas Jefremovas apstiprināšanu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi”. Komisijas locekļi vienbalsīgi atbalstījuši minēto lēmuma projektu. Saeimas Juridiskās komisijas vārdā aicinu apstiprināt Tatjanu Jefremovu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par Tatjanas Jefremovas apstiprināšanu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Pirms mēs turpinām izskatīt darba kārtību, informēju jūs, ka ir saņemts vēl viens iesniegums par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā. Deputāti Zaķis, Upenieks, Olšteins, Kalniņš un Cilinskis lūdz izdarīt izmaiņas Saeimas 25.aprīļa sēdes darba kārtībā un izslēgt no darba kārtības likumprojektu „Grozījumi likumā „Par nodokļiem un nodevām””. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta... Nr.433/Lp11, precizēju...

Tātad turpinām izskatīt apstiprināto grozīto darba kārtību.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Likumprojektu izskatīšana”.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību””. Trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Andrejs Judins.

A.Judins (VIENOTĪBA).

Kolēģi! Juridiskā komisija izskatīja likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”” trešajam lasījumam... Vienu sekundīti!... Tā, 1. - Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra Lūša priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Judins. 2. - Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra Lūša priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Judins. 3. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Judins. 4. - deputāta Tutina priekšlikums. Atbalstīts daļēji, iekļaujot 5. - Juridiskās komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

A.Judins. 5. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Judins. 6. - deputāta Agešina priekšlikums. Atbalstīts daļēji, iekļaujot 7. - Juridiskās komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

A.Judins. 7. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

A.Judins 7.priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Judins. 8. - Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra Lūša priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

A.Judins. 9. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Judins. Lūdzu atbalstīt likumprojektu trešajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”, trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ilma Čepāne.

I.Čepāne (VIENOTĪBA).

Labrīt, cienījamais Prezidij! Godātie kolēģi! Lūdzu, pievērsiet uzmanību likumprojektam „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr.178/Lp11), kurā ir iekļauti arī vairāki citi likumprojekti „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”.

1. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Tas komisijā ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 3. - deputāta Agešina kunga priekšlikums. Tas nav guvis atbalstu.

Es komisijas vārdā paskaidroju, ka pret šo priekšlikumu iebilda Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, norādot, ka šis priekšlikums būtu pretrunā ar Lavijas nostāju saistībā ar pievienošanos Eiropas Padomes līgumam par Pretkorupcijas starpvalstu grupas (GRECO) nodibināšanu un attiecīgi arī GRECO rekomendācijām.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Čepāne. 4. - tieslietu ministra Bordāna priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 5. - tieslietu ministra Bordāna priekšlikums. Tas komisijā ir atbalstīts.

Pievērsiet uzmanību tam, ka lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā izbeidz, ja deviņu mēnešu laikā no administratīvā pārkāpuma lietas uzsākšanas dienas nav pieņemts lēmums par soda piemērošanu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 6. - deputāta Agešina kunga priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 7. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Tas ir daļēji atbalstīts un iekļauts nākošajā priekšlikumā, kas paredz noteikt brīdinājuma mehānismu par pārkāpumiem, kuri saistīti ar narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā bez nolūka tās realizēt, vai narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. Un līdz ar to tātad ir atbalstīts 8. - Juridiskās komisijas priekšlikums.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 9. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 10. - Juridiskās komisijas priekšlikums sakarā ar reorganizāciju. Civilās aviācijas administrācija tiek reorganizēta un turpmāk tiks saukta par Civilās aviācijas aģentūru. Priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 11. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Olšteina priekšlikums. Tas ir daļēji atbalstīts un iekļauts nākošajā - Juridiskās komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. 12. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Atbalstīts. (No SC frakcijas: „Balsot!”)

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 12. - Juridiskās komisijas iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - 24, atturas - 1. Priekšlikums ir atbalstīts.

I.Čepāne. Paldies.

13. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Līdzīgs, tehniska rakstura. Atbalstīts Juridiskajā komisijā.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 14. - Juridiskā biroja priekšlikums. Tehniska rakstura, ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 15. - deputātu Lībiņas-Egneres, Āboltiņas, Judina un Bērziņa priekšlikums izslēgt likumprojekta otrajā lasījumā atbalstītos grozījumus 149.pantā. Tātad tie bija Olšteina kunga savulaik iesniegtie priekšlikumi, kas komisijā atbalstu neguva. Sakarā ar to, ka pašlaik uz Latvijas ceļiem radaru tik daudz kā tajā tālajā laikā, kad Olšteina kungs iesniedza šo priekšlikumu, vairs nav, Iekšlietu ministrija komisijas sēdē apsolīja sagatavot jaunu regulējumu, kuru varētu iesniegt šā gada vasarā. Iekšlietu ministrija komisijas sēdē vēl piebilda, ka tai ir ļoti plaši pētījumi par praksi ārvalstīs gan saistībā ar šo ātruma pārsniegšanas, varētu teikt, „legalizāciju” (pēdiņās), gan arī saistībā ar šiem negadījumiem uz autoceļiem.

Tātad komisija atbalstīja savu kolēģu priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 16. - iekšlietu ministra priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 17. - Olšteina kunga priekšlikums. Kā es jau teicu, nav atbalstīts. (Starpsauciens: „Balsot!”)

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 17. - deputāta Klāva Olšteina iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 27, pret - 45, atturas - 11. Priekšlikums nav atbalstīts.

I.Čepāne. Nākošais, 18., - Juridiskā biroja priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 19. - deputātes Irinas Cvetkovas kundzes priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 20. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 21. - finanšu ministra vietā labklājības ministres Viņķeles kundzes priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 22. - finanšu ministra vietā Viņķeles kundzes priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 23. - finanšu ministra vietā Viņķeles kundzes priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 24. - daļēji tehniska rakstura priekšlikums. Saņemts no Juridiskā biroja. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 25. - finanšu ministra vietā Viņķeles kundzes priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 26. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 27. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 28. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Ir atbalstīts, bet iekļauts Juridiskās komisijas priekšlikumā, kas ir nākošais.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. Tātad 29. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 30. - iekšlietu ministra Kozlovska priekšlikums. Tas ir atbalstīts, iekļauts nākošajā priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. 31. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. Tieši tāpat 32. - arī Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 33. - Juridiskā biroja precizējums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 34. precizēts panta nosaukums. Tātad 34. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 35. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 36. - arī Kozlovska kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 37. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 38. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 39. - iekšlietu ministra Kozlovska priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 40. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 41. - arī Juridiskā biroja tehniska rakstura priekšlikums. Tas ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 42. - Juridiskā biroja priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 43. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 44. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Atbalstīts, iekļauts 46.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. Tieši tāpat ir ar nākošo - Kozlovska kunga iesniegto 45. priekšlikumu. Ir iekļauts 46.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. Un 46. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir guvis komisijas atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 47. - Olšteina kunga priekšlikums. Tas ir daļēji atbalstīts un iekļauts nākošajā priekšlikumā.

Sēde vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. 48. - Juridiskās komisijas priekšlikums, kurā, kā es jau teicu, ir iekļauts Olšteina kunga priekšlikums, kas komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 49. - Agešina kunga priekšlikums, kas neguva atbalstu. Es pievēršu jūsu uzmanību tam, ka tas ir saistīts ar šī likumprojekta sākumā minēto priekšlikumu, kas netika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Čepāne. 50. - Juridiskā biroja priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 51. - iekšlietu ministra Kozlovska priekšlikums. Komisijā ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 52. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 53. - deputātu Irinas Cvetkovas kundzes un Andreja Elksniņa kunga priekšlikums. Nav komisijā guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Uzsākam debates.

Vārds deputātam Andrejam Elksniņam.

A.Elksniņš (SC).

Augsti godātā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamie kolēģi! Tiešām man jāatvainojas laikam visiem, jo visi gaida, ka šī sēde beigsies ļoti ātri un visi varēs iet mājās. Taču konkrētais priekšlikums, ko mēs izteicām, ir īpaši svarīgs administratīvajās tiesībās. Un, mūsu skatījumā, tā redakcija, kura bija apstiprināta otrajā lasījumā un par kuru nobalsoja parlamenta lielākā daļa, ir lielā mērā nepamatota.

Kāda ir konkrētās situācijas būtība? Administratīvo pārkāpumu lietās situācijā, kad tiek konstatēts administratīvais pārkāpums, tiek pieņemts lēmums par lietas uzsākšanu. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, ierosinot administratīvā pārkāpuma lietu, ir jānorāda, saskaņā ar kādu Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa pantu lietvedība tiek uzsākta. Saskaņā ar Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta judikatūru ir noteikts, ka šis ierosinājums, šis lēmums par konkrētu administratīvās lietas kvalifikāciju ir faktiskā apsūdzība. Kā zināms, no Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras izriet, ka administratīvo pārkāpumu lietas ir mazās krimināllietas, un šajās situācijās apsūdzībai attiecībā uz personu administratīvā pārkāpuma lietā ir jābūt skaidrai - skaidrai tik lielā mērā, ka ir jāmin ne tikai juridiskā kvalifikācija pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa konkrētā panta, bet arī pamatojums.

Konkrētā situācija, kas tika iebalsota otrajā lasījumā, izveidojās tāda, ka ir pieņemts lēmums par lietas ierosināšanu. Saistībā ar šo lietas ierosināšanu personai tiek inkriminēts konkrēts Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa pants. Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa noteiktajā kārtībā persona tiek uzaicināta dot paskaidrojumu saistībā ar šo pārkāpumu un saistībā ar tai inkriminēto juridisko kvalifikāciju. Tad iestāde, uzklausījusi un izvērtējusi visus materiālus, pieņem lēmumu, vai persona ir vainīga vai nav vainīga. Pieņem lēmumu saistībā ar iepriekš izteikto un pieņemto kvalifikāciju, kura tika personai inkriminēta.

Pieņemtā redakcija noved pie situācijas, ka, piemēram, gadījumā, ja persona jau pieņemto lēmumu par viņas atzīšanu par vainīgu un par soda piemērošanu uzskata par nepamatotu, viņa iesniedz sūdzību. Šajā situācijā augstākā iestāde, izskatījusi sūdzību pēc būtības, var pieņemt, piemēram, lēmumu - ne tikai atzīt sūdzību par pamatotu vai nepamatotu, bet apstrīdēšanas stadijā noteikt papildu kvalifikāciju. Nu būtība ir sekojoša: ja kādam no jums (arī Saeimas deputātu var saukt pie administratīvās atbildības) tiek inkriminēts Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa pants, persona augstākai iestādei pārsūdz, un tad kādā otrajā vai trešajā stadijā pirms tiesas parādās jauna kvalifikācija, par ko personai... par ko attiecībā uz personu nebija uzsākta lietvedība, par ko persona nebija izjautāta lietas izvērtēšanas stadijā, par ko arī nebija pieņemts lēmums saistībā ar izdarīto administratīvo pārkāpumu. Šāda mākslīga konstrukcija faktiski liedz personai iespēju baudīt vēl vienu apstrīdēšanas stadiju, samazina personas pamattiesību aizsardzības mehānismā ietvertās garantijas attiecībā uz iespēju panākt lēmuma atcelšanu tās pašas iestādes ietvaros.

Līdzīga situācija pēc analoģijas, ko mēs vēlamies panākt, iesniedzot mūsu priekšlikumu, ir kriminālprocesā: tiklīdz ir ierosināta krimināllieta, ir inkriminēts kāds noziedzīga nodarījuma krimināllikuma pants, automātiski ir iespējams virzīt jaunas apsūdzības, piemēram, līdz lietas iztiesāšanai lietas skatīšanas gaitā, bet ne apelācijas vai, tā teikt... rupji runājot, kasācijas instancē.

Līdz ar to, godājamie kolēģi, man tiešām ir aicinājums jums atbalstīt mūsu priekšlikumu un atstāt tādu regulējumu, kāds ir bijis līdz otrajā lasījumā pieņemtajai redakcijai. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Debates slēdzu.

Vai komisijas vārdā Čepānes kundze vēlas ko piebilst?

I.Čepāne (VIENOTĪBA).

Godātie kolēģi! Par šo jaunievedumu, ja tā varētu teikt, Juridiskajā komisijā patiešām bija ļoti plašas diskusijas. Un šai lietai ir gan plusi, gan mīnusi. No vienas puses, tas varētu saīsināt šo tiesvedības termiņu, un nevajadzētu, kā to norādīja Tieslietu ministrija, uzskatīt, ka šajā gadījumā patiešām šī augstākstāvošā iestāde pārkvalificētu šo nodarījumu vienmēr par sliktu kādai personai. Taču zināmā mērā komisijā arī izskanēja viedokļi, ka šeit, iespējams, varētu būt arī kādi „zemūdens akmeņi”, taču komisijas vairākums tomēr atbalstīja šo Tieslietu ministrijas priekšlikumu, un arī es aicinu to atbalstīt. Un tad varbūt paskatīsimies praksē, kā šī lieta darbosies. Es domāju, ka no teorētiskās puses, iespējams, - kā to minēja arī Elksniņa kungs - šeit varētu būt zināmas problēmas, bet, manuprāt, pareizi piemērojot normu praksē, problēmām nevajadzētu būt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 53. - deputātu Irinas Cvetkovas un Andreja Elksniņa iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 37, pret - 40, atturas - 5. Priekšlikums nav atbalstīts.

I.Čepāne. Nākošais ir 54. - deputātu Irinas Cvetkovas kundzes un Andreja Elksniņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 55. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 56. - finanšu ministra vietā labklājības ministres Viņķeles kundzes priekšlikums. Daļēji atbalstīts, iekļauts 57. - nākošajā priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Čepāne. 57. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. Un 58. - iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums, kurš saistīts ar likumprojekta spēkā stāšanos. Komisijā nav guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Čepāne. Līdz ar to, godātie kolēģi, es aicinu atbalstīt likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums”, pirmais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā - deputāte Vineta Poriņa.

V.Poriņa (VL-TB/LNNK).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja, godātie kolēģi! Izglītības, kultūras un zinātnes komisija savā šā gada 16.aprīļa sēdē izskatīja Nacionālās apvienības frakcijas deputātu iesniegto likumprojektu „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums”, nolēma atbalstīt likumprojektu un virzīt izskatīšanai pirmajā lasījumā. Likumprojekta mērķis ir nodrošināt Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu saglabāšanu un to vērtībai atbilstošu cieņas izrādīšanu.

Aicinu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Labrīt! (Zālē smiekli, starpsaucieni: „Labrīt!” Aplausi.)Arī man kādreiz gadās aizsapņoties par Brīvības pieminekli un Rīgas Brāļu kapiem.

Paldies. (No zāles dep. V.Agešins: „Ļoti smalki!”)

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Es vismaz jūs pamodināju. Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

V.Poriņa. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir 23.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 23.maijs. Paldies.

V.Poriņa. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par atbilstības novērtēšanu””, otrais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

V.Dombrovskis (RP).

(No zāles starpsaucieni: „Labrīt!”, smiekli zālē.)

 

Labrīt, cienījamie kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir izskatījusi likumprojektu „Grozījumi likumā „Par atbilstības novērtēšanu””.

Otrajam lasījumam esam saņēmuši un izskatījuši trīs priekšlikumus.

1. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dombrovskis. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dombrovskis. 3. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dombrovskis. Līdz ar to visi priekšlikumi ir atbalstīti. Aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par atbilstības novērtēšanu”” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

V.Dombrovskis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam - šā gada 30.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 30.aprīlis. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Enerģijas dzērienu aprites likums”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Dzintars Zaķis. (Uz tribīni dodas dep. I.Zariņš: „Es būšu par Zaķi.”)

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Ivars Zariņš.

I.Zariņš (SC).

Ā, jā, vispirms jau labrīt, kolēģi!

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija savā šī gada 16.aprīļa sēdē izskatīja un sagatavoja izskatīšanai Saeimas sēdē likumprojektu „Enerģijas dzērienu aprites likums”.

Likums izstrādāts, lai regulētu enerģijas dzērienu izplatīšanu un reklamēšanu, tātad lai ierobežotu enerģijas dzērienu tirdzniecību personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, lai pasargātu šīs iedzīvotāju grupas veselību.

Kā jūs atceraties, savulaik mums bija ļoti nopietnas debates par šo jautājumu. Tagad šis jautājums ir izstrādāts kā atsevišķs likumprojekts, lai visefektīvāk aizsargātu šīs iedzīvotāju grupas veselību.

Komisija ir izskatījusi šo likumprojektu un aicina to atbalstīt pirmajā lasījumā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Enerģijas dzērienu aprites likums” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 79, pret - nav, atturas - 2. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

I.Zariņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir 1.septembris, jo šo likumprojektu ir iecerēts arī aizsūtīt uz Eiropas Komisiju, iegūt notifikāciju un pēc tam likumprojektu kārtīgi izdebatēt pirms otrā lasījuma. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 1.septembris.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Ivars Zariņš.

I.Zariņš (SC).

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija savā šī gada 16.aprīļa sēdē izskatīja un sagatavoja izskatīšanai Saeimas sēdē likumprojektu „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā”.

Likumprojekta mērķis ir noteikt regulējumu kolekcionāra dārzeņu šķirņu sēklu izplatīšanai un redakcionāli precizēt Valsts augu aizsardzības dienesta funkciju par atļaujas izsniegšanu lopbarības augu sēklu maisījumu dabiskās vides saglabāšanai tirdzniecībai. Likumprojekts paredz noteikt deleģējumu Ministru kabinetam noteikt prasības un kārtību dārzeņu šķirņu kolekcijā esošo sēklu izplatīšanai, definēt, kas ir dārzeņu šķirņu kolekcionārs un kolekcionāra šķirne, noteikt prasības kolekcionāram un nosacījumus kolekcionāra šķirņu izplatīšanai.

Kolēģi, kā jūs atceraties, pirms kāda laika šeit bija... nevis šeit, bet sabiedrībā bija diezgan karstas debates, jo mūsu mazdārziņu entuziastiem bija radušās problēmas ar iespēju izmantot savas radītās šķirnes audzēšanai savos mazdārziņos. Šā likumprojekta grozījumi atrisina šo problēmu.

Tāpēc komisijas vārdā aicinu atbalstīt šo likumprojektu un noteikt tam steidzamību, jo ārā ir pavasaris, tūlīt jāsāk lauku darbi, un visi mūsu mazdārziņu entuziasti ļoti gaida šos likuma grozījumus.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad saskaņā ar Kārtības rulli mums vispirms ir jābalso par likumprojekta steidzamību.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 77, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.

Lūdzu vēlreiz zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un laiku, kad likumprojekts tiks izskatīts otrajā lasījumā.

I.Zariņš. Kolēģi, tā kā ārā strauji sācies pavasaris, ir lūgums un aicinājums komisijas vārdā balsot par šo likumprojektu otrajā lasījumā jau tagad, ja nevienam... (No zāles: „Nav iebildumu!”)

Sēdes vadītāja. Deputātiem iebildumu nav.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

I.Zariņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām””, pirmais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Ozoliņš.

J.Ozoliņš (RP).

Labdien, kolēģi! Likumprojekts „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām”” ir saistīts ar jau tikko apstiprināto likumu, kad mēs izskatījām grozījumus Sēklu un šķirņu aprites likumā. Šis ir saistītais likumprojekts. Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija to ir izskatījusi un atbalstījusi 17.aprīļa sēdē.

Lūgums kolēģiem deputātiem piešķirt šim likumprojektam steidzamību.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām”” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 74, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.

J.Ozoliņš. Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā lūgums apstiprināt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un otrā lasījuma izskatīšanas laiku.

J.Ozoliņš. Tā kā šie grozījumi ir pilnībā saistīti tikai un vienīgi ar Sēklu un šķirņu aprites likumu, tātad ar tikko jau pieņemtajiem grozījumiem, lūgums atbalstīt likumprojektu arī otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Deputātiem nav iebildumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām”” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 75, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums likumā „Par Latvijas Republikas un Svētā Krēsla līgumu””, otrais lasījums.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Cienījamais Prezidij! Godātie deputāti! Strādājam ar dokumentu Nr.2164. Likumprojekts „Grozījums likumā „Par Latvijas Republikas un Svētā Krēsla līgumu””.

Ārlietu komisija likumprojektu izskatīja pirms otrā lasījuma. Saņēmām 11 priekšlikumus.

1. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 3. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 4. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 5. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 6. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 7. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 8. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 9. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts un iekļauts 10.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

O.Ē.Kalniņš. 10. - Ārlietu komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Un 11. - Ārlietu komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Līdz ar to aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums likumā „Par Latvijas Republikas un Svētā Krēsla līgumu”” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

O.Ē.Kalniņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 8.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 8.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem””, otrais lasījums.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Strādājam ar dokumentu Nr.2166. Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem””.

Saņēmām sešus priekšlikumus.

1. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 3. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 4. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. 5. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Un 6. - tieslietu ministra Bordāna priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Līdz ar to aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem”” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

O.Ē.Kalniņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 8.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 8.maijs. Paldies.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Politisko partiju likumā”, otrais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāts Sergejs Dolgopolovs.

S.Dolgopolovs (SC).

Labrīt, cienījamie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Politisko partiju likumā” (Nr.47/Lp11).

Jāteic, ka jautājums par Politisko partiju likumu ievelkas garumā... tā izskatīšana ievelkas garumā sakarā ar to, ka piedāvātie grozījumi tika nosūtīti visām politiskajām partijām izvērtēšanai un argumentu uzklausīšanai. Komisija ir saņēmusi atbildes no divām politiskajām partijām, un tās daļēji tika ņemtas vērā, strādājot ar likumprojektu. Beigu beigās parādījās sekojoši priekšlikumi.

1. - deputātes Čigānes priekšlikums, kurš papildina likuma 2.pantu. Tas ir daļēji atbalstīts un iekļauts 2. - komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

S.Dolgopolovs. 2. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

S.Dolgopolovs. 3. - Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Uzsākam debates. Vārds deputātam Jānim Dombravam.

J.Dombrava (VL-TB/LNNK).

Godātā Saeima, vēlos runāt vienlaicīgi par 3., 4., 5., 7., 8., 9., 10. un 11.priekšlikumu, kuri paredz palielināt dibinātāju skaitu politiskajām partijām no 200 uz 400 biedriem. Pirms katrām vēlēšanām - un arī šīs vēlēšanas nav izņēmums - mēs redzam, ka tiek izveidotas daudzas nelielas politiskās partijas, kuras drīzāk ir uzskatāmas par biznesa projektiem, kas radīti tikai ar vienu mērķi - startēt konkrētajās vēlēšanās. Pēc neveiksmīgām vēlēšanām šīs politiskās partijas beidz savu faktisko darbību un to, iespējams, atjauno atkal tikai pirms kārtējām vēlēšanām.

Kaimiņvalstīs minimālais partijas dibinātāju skaits ir lielāks, un tas būtiski nav apgrūtinājis politisko procesu šajās valstīs.

Atbalstot šos Nacionālās apvienības priekšlikumus, tiktu sperts solis uz to, lai Latvija nostiprinātu politiskās partijas - lai nevarētu vienkārši saujiņa reizēm ļoti marginālu cilvēku sanākt kopā un, varbūt pat nesavācot līdz galam šos 200 biedrus, nodibināt partiju.

Es domāju, ka šie ir atbalstāmi priekšlikumi, un es tiešām aicinu balsot „par” 3., 4., 5., 7., 8., 9., 10. un 11.priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Sergejam Dolgopolovam.

S.Dolgopolovs (SC).

Cienījamie kolēģi! Šim priekšlikumam un arī līdzīgiem priekšlikumiem ir ļoti gara vēsture. Pirmais tāda veida priekšlikums bija iesniegts 1999.gadā, to iesniedza Tautas partija, ierosinot palielināt dibinātāju skaitu līdz tūkstotim. Tika saņemti dažādi atzinumi - viens tajā skaitā no Valsts cilvēktiesību biroja vadītāja Olafa Brūvera, kurš raksta (citēju): „Tā kā jau pašlaik esošais divsimt politiskās partijas dibinātāju minimums ir nepamatots ierobežojums personas tiesībām tikt ievēlētai, tad tūkstots līdzbiedru minimums, neapšaubāmi, ir pretrunā ar demokrātiskas valsts pamatprincipiem un Satversmes 1. un 116.pantu. Tādu tiesību normu iekļaušana nacionālajā likumdošanā, kas ir pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmi un starptautiskajiem cilvēktiesību dokumentiem, var negatīvi ietekmēt vienu no mūsu valsts pamatmērķiem - iestāšanos Eiropas Savienībā, kā arī liegt tiesības indivīdiem realizēt līdzdalību politiskajā procesā.” Tas bija 1999.gadā, un Saeima noraidīja šo priekšlikumu. (Zālē ir pieaudzis troksnis.)

Sēdes vadītāja. Smiltēna kungs! Edvard!

S.Dolgopolovs. Gribu pievērst jūsu uzmanību tam, ka partiju dibināšanas process šodien Latvijā neraisa... neizraisa kādas lielas problēmas, neapdraud demokrātiju, jo no 1993.gada līdz šai baltai dienai ir reģistrēta 71 politiskā partija. Šodien Valsts uzņēmumu reģistrā ir reģistrētas 66 politiskās partijas, no kurām 5 ir likvidācijas procesā, bet 5 tika dibinātas uz pašvaldību vēlēšanām 2013.gadā. Tā ir normāla parādība. Un šodien, kad mēs diskutējam par to, lai palielinātu iespējas vēlētāju apvienībām izvirzīt savus kandidātus, tad, runājot par barjeru - 3 tūkstošiem cilvēku -, man šķiet, ka šinī gadījumā pareizāk būtu vēl vairāk liberalizēt šo partiju dibināšanas likumu, jo tomēr tā politiskā atbildība izraisās tieši caur politisko partiju darbību.

Jāteic, ka šis priekšlikums tika skatīts arī komisijā, un no 10 klātesošajiem komisijas biedriem 9 balsoja pret šo priekšlikumu, un to atbalstīja tikai viens komisijas loceklis.

Es aicinu noraidīt šo priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Valdim Liepiņam.

V.Liepiņš (RP).

Labrīt, cienītā Saeimas priekšsēdētāja! Labrīt, visi deputāti! Es faktiski gribu tikai īsi papildināt un atbalstīt to, ko Sergejs Dolgopolova kungs jau ļoti skaidri pateica.

Pirmām kārtām jāteic, ka mums jau ir bijuši zināmi pārmetumi, ka 200 biedru... ka 200 cilvēku - tas ir pārāk liels skaits, lai dibinātu vienu partiju. Tas parāda, man liekas, Nacionālās apvienības tendenci uz tādu totalitāru virzienu (No zāles VL-TB/LNNK frakcijas un dažu frakcijas VIENOTĪBA deputātu starpsaucieni.), ka atkal grib pacelt, lai padarītu demokrātisko izteiksmi grūtāku. To mēs esam jau manījuši agrāk. Un, tieši kā Dolgopolova kungs teica, mūsu Saeimas... mūsu komisijas sēdē šo priekšlikumu atbalstīja tikai viens cilvēks. Saprotams, tas bija no Nacionālās apvienības, kura iesniedza šos priekšlikumus. Es prasīju: kādi pamatojumi? Un vienīgais, ko es dzirdēju: pamatā šis ir politisks lēmums. Ar to laikam viss ir pateikts, un man vairs nekas nebūtu jāsaka.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Dzintaram Rasnačam.

Dz.Rasnačs (VL-TB/LNNK).

Godātie kolēģi! Tā nu ir, ka laika rats bieži mūs kā pa spirāli atgriež tajā pašā vietā, kur mēs esam bijuši pirms 15 gadiem.

Pirms 15 gadiem, deviņdesmito gadu otrajā pusē, Igaunijas Republikā pieņēma lēmumu, ka minimālais biedru skaits partijas dibināšanai ir 1000 cilvēku. Pēc neilga laika arī Lietuvas Republikā pieņēma lēmumu, ka minimālais biedru skaits, lai dibinātu partiju, ir vismaz 400 cilvēku.

Ir pagājuši 15 gadi, daudzpartiju sistēma ir stabilizējusies abās šajās valstīs, bet Latvijā partijas dzimst kā sēnes pēc lietus, un tā tas turpinās. Kāpēc? Tāpēc, ka partiju finansēšanas sistēma līdz šim bija izdevīga tieši šiem tā sauktajiem jūsu apkarojamiem oligarhiem, jo tad varēja ātri izveidot mazu partijiņu, apmaksāt dārgu reklāmu, sagrozīt galvas vēlētājiem un ievēlēt. Tāds ir tas paradokss! Jūs šodien cīnāties par pašu apkaroto oligarhu politiku.

Kas bija šķērslis šī limita, minimālā biedru skaita, paaugstināšanai? „Latvijas Ceļam”, tolaik valdošajai partijai, ārkārtīgi nepatika šis ierosinājums tieši tāpēc, ka šī ierosinājuma dēļ daudzas partijas apvienotos. Ražuka kungs, lūdzu, paklausieties! Šī ierosinājuma dēļ daudzas partijas apvienotos, līdz ar to veidotos ļoti nopietns konkurējošs spēks valdošajai partijai „Latvijas Ceļš”. Vēlāk laika gaitā šeit no konteksta tika izvilkta Tautas partija. Nē, kolēģi, Tautas partija bija kategoriski pret paaugstināšanu! Par paaugstināšanu viņi iestājās tad, kad redzēja, ka dzima jauns politisks spēks, kas var konkurēt. Tad viņi iestājās par šo tūkstoti. Tā bija.

Nacionālā apvienība, pirms tam arī „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, vienmēr ir iestājusies par Igaunijas un Lietuvas ceļu. Partijām ir jāapvienojas, un vēlētājiem ir jābūt skaidrībai nevis starp 67 partijām, bet starp piecām, sešām, septiņām vai astoņām, kā tas ir Ziemeļvalstīs.

Tā ka aicinu šos priekšlikumus atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Sergejam Dolgopolovam, otro reizi.

S.Dolgopolovs (SC).

Ļoti īsi, kolēģi! Šodien no visām nosauktajām partijām, no tā lielā skaita, tikai piecas partijas un apvienības... to biedru skaits pārsniedz tūkstoti, un tās visas ir pārstāvētas Saeimā. Secinājums: ja partija strādā, tai ir atbalsts. Tad tai ir arī pārstāvība. Šodien no visām piecām lielākā - un tas ir interesanti, runājot par skaitļiem, - ir partija „Saskaņas Centrs”, kurā ir... kuras sastāvā ir 3500 cilvēku. Tā ir lielākā partija Latvijā. Mēs varam iet Lietuvas ceļu, mēs varam iet Igaunijas ceļu, bet tādā gadījumā mums ir jāmaina arī daudzi citi likumi, teiksim, saistībā ar Igaunijas vēlēšanu likumu, Lietuvas vēlēšanu likumu, Igaunijas pārstāvības likumu un tā tālāk, un tā joprojām.

Līdz ar to es vēlreiz aicinu neatbalstīt šo priekšlikumu. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Valdim Liepiņam, otro reizi.

V.Liepiņš (RP).

Es teikšu paldies Nacionālajai apvienībai, ka viņi mums grib iemācīt demokrātiju - ka mums ir jāsamazina partijas kaut kādā obligātā veidā, ka ir jāsamazina cilvēkiem iespējas izvēlēties starp partijām, par kuru kandidātiem... par kuriem viņi... kurus viņi vēlētos redzēt Saeimā vai pašvaldībās. Es domāju, ka mēs esam pietiekami nobrieduši kā valsts, kā vēlētāji, lai varētu brīvi izšķirties bez kādiem padomiem no Nacionālās apvienības puses.

Paldies vēlreiz par uzmanību!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Jānim Ādamsonam.

J.Ādamsons (SC).

Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Personīgi man simpātijas izsauc Nacionālās apvienības priekšlikums - palielināt partijas biedru skaitu līdz četriem simtiem. Un, kā jau Sergejs Dolgopolovs šeit minēja, šis jautājums tika cilāts jau 1998.-1999.gadā, bet toreiz neguva atbalstu.

Ir vairāki apsvērumi, kāpēc es atbalstītu šo partijas biedru skaitu, bet šobrīd par to nebūtu jādiskutē. Es domāju, mums ir jāsaprot, ka spēles laikā, kad spēle jau iziet finiša taisnē, būtu absolūti aplami mainīt spēles noteikumus. Ja mēs šobrīd pieņemtu Nacionālās apvienības priekšlikumu, tad mēs nonāktu visai interesantā situācijā. Mums priekšā ir pašvaldību vēlēšanas, un, ja mēs pieņemam, ka palielinām partiju biedru skaitu, tad ir jāveic visu partiju pārreģistrācija. Tālāk mums priekšā stāv Eiropas Parlamenta deputātu vēlēšanas, pēc tam ir mūsu parlamenta vēlēšanas.

Es tomēr aicinu deputātus visu apsvērt un atgriezties pie šā jautājuma izskatīšanas pēc nākošajām Saeimas vēlēšanām, kas būtu tikai loģiski, lai gan partijas, gan cilvēki varētu laikus sagatavoties iespējamām izmaiņām.

Šobrīd aicinu neatbalstīt piedāvātos priekšlikumus. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Gaidim Bērziņam.

G.Bērziņš (VL-TB/LNNK).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi! Tiešām paldies Ādamsona kungam par viedokli. Varbūt Ādamsona kungs nav redzējis šī likumprojekta 10. un 11.punktu. Tur ir minēti pārejas noteikumi. Iespējams, ka viņš tajos ieskatīsies tagad, kaut gan nedaudz ar kaut ko citu pašlaik nodarbojas... Bet attiecīgi šajos pārejas noteikumos, precizējot likumprojekta spēkā stāšanās kārtību, es domāju, ka visas tās bažas, ko Ādamsona kungs minēja, ir novēršamas. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Debates slēdzu.

Vai komisijas vārdā Dolgopolova kungs vēlas ko piebilst?

S.Dolgopolovs. Paldies. Es jau noziņoju komisijas viedokli. Lūdzu balsot!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 3. - Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 30, pret - 54, atturas - 4. Priekšlikums nav atbalstīts. (No zāles dep. J.Urbanovičs: „Oligarhi atkal uzvarēja!”)

S.Dolgopolovs. 4. - Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. 5. - šīs pašas apvienības priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. 6. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

S.Dolgopolovs. 7. - Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. 8.priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. 9. - Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. 10.priekšlikums arī nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. 11. - Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

S.Dolgopolovs. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Es aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Politisko partiju likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

S.Dolgopolovs. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 9.maijs.

Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 9.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā”, otrais lasījums.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vārdā - deputāts Dzintars Ābiķis.

Dz.Ābiķis (VIENOTĪBA).

Cienījamā sēdes vadītāja! Kolēģi! Aicinu strādāt ar dokumentu Nr.2170.

Ir iesniegti 37 priekšlikumi, no kuriem varētu izcelt komisijā atbalstītos Latvijas Ārstu biedrības iesniegtos priekšlikumus, kas vērsti uz to, lai pasargātu bērnus no tabakas dūmu kaitīgās ietekmes. Tieši šie priekšlikumi izraisīja vislielākās debates.

1. - Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 2. - Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 3. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 4. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 5. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 6. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 7. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 8. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 9. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 10. - labklājības ministres Ilzes Viņķeles priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 11. - labklājības ministres priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

Dz.Ābiķis. Šis priekšlikums ir daļēji atbalstīts un iekļauts 12. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumā, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 13. - Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 14. - labklājības ministres priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 15. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 16. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 17. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 18. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 19. - labklājības ministres priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 20. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 21. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 22. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 23. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 24. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 25. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 26. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 27. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. Arī 28.priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 29. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 30. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts, iekļauts 31.priekšlikumā, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

Dz.Ābiķis. 32.priekšlikums, kuru iesniedza atbildīgā komisija, ir daļēji iekļauts... ir daļēji atbalstīts un iekļauts 33. - atbildīgās komisijas priekšlikumā, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

Dz.Ābiķis. 34. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 35. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. 36. - labklājības ministres priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

Dz.Ābiķis. Un pēdējais ir 37. - Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Dz.Ābiķis. Cienījamie kolēģi, aicinu balsot par likumprojektu kopumā otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

Dz.Ābiķis. Paldies, kolēģi, par vienprātīgo atbalstu! Lūdzu iesniegt priekšlikumus līdz šā gada 9.maijam.

Sēdes vadītāja. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 9.maijs. Paldies.

Dz.Ābiķis. Paldies.

Sēdes vadītāja. Un pēdējais mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības jautājums ir saistīts ar Parlamentārās izmeklēšanas komisijas sastāva apstiprināšanu.

Tātad nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts „Par Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju, izvērtēt Ķemeru sanatorijas privatizācijas tiesiskumu, privatizācijas līguma izpildi, kā arī izvērtēt situāciju saistībā ar SIA “Ominasis Latvia” reģ. Nr.40003417017 maksātnespēju locekļu ievēlēšanu”. Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju, izvērtēt Ķemeru sanatorijas privatizācijas tiesiskumu, privatizācijas līguma izpildi, kā arī izvērtēt situāciju saistībā ar SIA „Ominasis Latvia” reģ. Nr.40003417017 maksātnespēju locekļu ievēlēšanu”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret - nav, atturas - 1. Tātad lēmums pieņemts. Komisija ir apstiprināta.

Līdz ar to visi mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības jautājumi ir izskatīti.

Vārds paziņojumam Saeimas sekretāram Dzintaram Rasnačam.

Dz.Rasnačs (11.Saeimas sekretārs).

Godātie kolēģi, kuri tikko ir ievēlēti Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijā! Informēju jūs, ka saskaņā ar Saeimas kārtības rulli komisiju uz pirmo sēdi sasauc Saeimas sekretārs. Tiekat laipni aicināti pulksten 10.35 Sarkanajā zālē. Ja iekavēsies pirms tam notiekošā Saeimas Eiropas lietu komisijas sēde, tad nāksies pagaidīt, bet visi esiet gatavi pulksten 10.35 sanākt uz pirmo sēdi. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds paziņojumam deputātam Atim Lejiņam.

A.Lejiņš (VIENOTĪBA).

Es atgādinu, ka pulksten 10.00, tūlīt, Eiropas lietu komisijas deputātus lūdzu uz Sarkano zāli. Tūlīt pēc Saeimas sēdes aicinu uz Sarkano zāli Eiropas lietu komisijas deputātus. Obligāti!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds paziņojumam deputātam Jānim Reiram.

J.Reirs (VIENOTĪBA).

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde nākamajā ceturtdienā pulksten 10.30 komisijas telpās.

Sēdes vadītāja. Paldies. Es vēlos jums arī atgādināt, ka rīt Saeimā jau trešo gadu pēc kārtas norisināsies Jauniešu Saeima - tātad 3. Jauniešu Saeima, kurā ikviens deputāts ir aicināts piedalīties. Elektroniski šī informācija jums jau sen ir nosūtīta, bet es vēlreiz atgādinu, ka rīt no pulksten 10.00 līdz 17.00 aicinu apmeklēt šo pasākumu.

Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.

Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Vucānam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.

J.Vucāns (11.Saeimas sekretāra biedrs).

Godātie kolēģi! Nav reģistrējušies: Boriss Cilevičs... nav, Lolita Čigāne... nav, Jānis Dūklavs... nav, Raivis Dzintars... nav, Kārlis Eņģelis... nav, Marjana Ivanova-Jevsejeva... nav, Zanda Kalniņa-Lukaševica... nav, Inese Lībiņa-Egnere... nav, Igors Meļņikovs... nav, Sergejs Potapkins... nav, Aleksandrs Sakovskis... nav. Paldies.

Sēdes vadītāja. Līdz ar to Saeimas 25.aprīļa sēdi pasludinu par slēgtu.

SATURA RĀDĪTĀJS
11. Saeimas pavasara sesijas 4. sēde
2013. gada 25. aprīlī

 

Par darba kārtību
   
Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā
(Dok. Nr. 2175)
   
Debates - dep. J.Dombrava
   
Par likumprojektu „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” (Nr. 630/Lp11)
(Dok. Nr. 2146, 2146A)
   
Par likumprojektu „Grozījums likumā „Par Latvijas valsts ģerboni”” (Nr. 631/Lp11)
(Dok. Nr. 2148, 2148A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Reliģisko organizāciju likumā” (Nr. 632/Lp11)
(Dok. Nr. 2151, 2151A)
   
Par likumprojektu „Grozījums Biedrību un nodibinājumu likumā” (Nr. 633/Lp11)
(Dok. Nr. 2152, 2152A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Komerclikumā” (Nr. 634/Lp11)
(Dok. Nr. 2153, 2153A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” (Nr. 635/Lp11)
(Dok. Nr. 2154, 2154A)
   
Par likumprojektu „Grozījums Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumā” (Nr. 636/Lp11)
(Dok. Nr. 2155, 2155A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Politisko partiju likumā” (Nr. 637/Lp11)
(Dok. Nr. 2156, 2156A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”” (Nr. 638/Lp11)
(Dok. Nr. 2157, 2157A)
   
Par likumprojektu „Grozījums likumā „Par valsts pensijām”” (Nr. 639/Lp11)
(Dok. Nr. 2167, 2167A)
   
Priekšlikums - dep. A.Klementjevs (par)
   
Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Jānim Vucānam šā gada 2. maijā
(Dok. Nr. 2171)
   
Lēmuma projekts „Par Marikas Bebrišas apstiprināšanu par apgabaltiesas tiesnesi” (Nr. 374/Lm11)
(Dok. Nr. 2179)
   
Ziņo - dep. V.Agešins
   
Lēmuma projekts „Par Tatjanas Jefremovas apstiprināšanu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi” (Nr. 375/Lm11)
(Dok. Nr. 2180)
   
Ziņo - dep. V.Agešins
   
Par darba kārtību
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”” (Nr. 319/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2163)
   
Ziņo - dep. A.Judins
   
Likumprojekts „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 178/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 2168)
   
Ziņo - dep. I.Čepāne
   
Debates - dep. A.Elksniņš
   
Likumprojekts „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums” (Nr. 217/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 662, 2149)
   
Ziņo - dep. V.Poriņa
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par atbilstības novērtēšanu”” (Nr. 553/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2158)
   
Ziņo - dep. V.Dombrovskis
   
Likumprojekts „Enerģijas dzērienu aprites likums” (Nr. 608/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 2031, 2159)
   
Ziņo - dep. I.Zariņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” (Nr. 607/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 2025, 2160)
   
Ziņo - dep. I.Zariņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” (Nr. 607/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 2025, 2160)
   
Ziņo - dep. I.Zariņš
   
Likumprojekts „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām”” (Nr. 624/Lp11) (1.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 2113, 2162)
   
Ziņo - dep. J.Ozoliņš
   
Likumprojekts „Grozījums likumā „Par nodokļiem un nodevām”” (Nr. 624/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 2113, 2162)
   
Ziņo - dep. J.Ozoliņš
   
Likumprojekts „Grozījums likumā „Par Latvijas Republikas un Svētā Krēsla līgumu”” (Nr. 591/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2164)
   
Ziņo - dep. O.Ē.Kalniņš
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem”” (Nr. 521/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2166)
   
Ziņo - dep. O.Ē.Kalniņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Politisko partiju likumā” (Nr. 47/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2169)
   
Ziņo - dep. S.Dolgopolovs
   
Debates - dep. J.Dombrava
  - dep. S.Dolgopolovs
  - dep. V.Liepiņš
  - dep. Dz.Rasnačs
  - dep. S.Dolgopolovs
  - dep. V.Liepiņš
  - dep. J.Ādamsons
  - dep. G.Bērziņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā” (Nr. 271/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 2170)
   
Ziņo - dep. Dz.Ābiķis
   
Lēmuma projekts „Par Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju, izvērtēt Ķemeru sanatorijas privatizācijas tiesiskumu, privatizācijas līguma izpildi, kā arī izvērtēt situāciju saistībā ar SIA „Ominasis Latvia” reģ.Nr.40003417017 maksātnespēju locekļu ievēlēšanu” (Nr. 376/Lm11)
(Dok. Nr. 2183)
   
Paziņojumi
  - dep. Dz.Rasnačs
  - dep. A.Lejiņš
  - dep. J.Reirs
  - Saeimas priekšsēdētāja S.Āboltiņa
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs J.Vucāns

 

Balsojumi

Datums: 25.04.2013 09:03:31 bal001
Par - 75, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 77)
Balsošanas motīvs: Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā

Datums: 25.04.2013 09:09:43 bal002
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Jānim Vucānam šā gada 2.maijā

Datums: 25.04.2013 09:10:53 bal003
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par Marikas Bebrišas apstiprināšanu par apgabaltiesas tiesnesi (374/Lm11)

Datums: 25.04.2013 09:11:44 bal004
Par - 81, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par Tatjanas Jefremovas apstiprināšanu par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi (375/Lm11)

Datums: 25.04.2013 09:14:51 bal005
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” (319/Lp11), 3.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:18:37 bal006
Par - 59, pret - 24, atturas - 1. (Reģistr. - 87)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.12. Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (178/Lp11), 3.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:20:38 bal007
Par - 27, pret - 45, atturas - 11. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.17. Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (178/Lp11), 3.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:31:48 bal008
Par - 37, pret - 40, atturas - 5. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.53. Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (178/Lp11), 3.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:33:03 bal009
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (178/Lp11), 3.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:34:32 bal010
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums (217/Lp11), 1.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:36:05 bal011
Par - 78, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par atbilstības novērtēšanu” (553/Lp11), 2.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:38:03 bal012
Par - 79, pret - 0, atturas - 2. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Enerģijas dzērienu aprites likums (608/Lp11), 1.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:40:32 bal013
Par - 77, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā (607/Lp11), 1.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:40:50 bal014
Par - 76, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā (607/Lp11), 1.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:41:33 bal015
Par - 78, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā (607/Lp11), 2.lasījums, steidzams

Datums: 25.04.2013 09:42:28 bal016
Par - 74, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījums likumā “Par nodokļiem un nodevām” (624/Lp11), 1.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:42:55 bal017
Par - 76, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījums likumā “Par nodokļiem un nodevām” (624/Lp11), 1.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:43:32 bal018
Par - 75, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījums likumā “Par nodokļiem un nodevām” (624/Lp11), 2.lasījums, steidzams

Datums: 25.04.2013 09:45:28 bal019
Par - 80, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījums likumā “Par Latvijas Republikas un Svētā Krēsla līgumu” (591/Lp11), 2.lasījums

Datums: 25.04.2013 09:46:55 bal020
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem” (521/Lp11), 2.lasījums

Datums: 25.04.2013 10:02:50 bal021
Par - 30, pret - 54, atturas - 4. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.3. Grozījumi Politisko partiju likumā (47/Lp11), 2.lasījums

Datums: 25.04.2013 10:04:14 bal022
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Politisko partiju likumā (47/Lp11), 2.lasījums

Datums: 25.04.2013 10:08:50 bal023
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā (271/Lp11), 2.lasījums

Datums: 25.04.2013 10:10:11 bal024
Par - 87, pret - 0, atturas - 1. (Reģistr. - 88)
Balsošanas motīvs: Par Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju, izvērtēt Ķemeru sanatorijas privatizācijas tiesiskumu, privatizācijas līguma izpildi, kā arī izvērtēt situāciju saistībā ar ... (376/Lm11)
 

Frakciju viedokļi
2013.gada 25.aprīlī

 

Vadītāja. Esiet sveicināti, cienījamie radioklausītāji! Jūsu uzmanībai tiešraidē no Saeimas nama Rīgā skan „Frakciju viedokļi”, un, kā ierasts, pēc Saeimas kārtējās sēdes Saeimas deputāti jums pastāstīs, kādi jautājumi šodien parlamentā tika izskatīti un kādi lēmumi pieņemti.

Pirmajam šodien vārds frakcijas VIENOTĪBA deputātam Arvilam Ašeradenam. Lūdzu!

A.Ašeradens (VIENOTĪBA).

 

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Šodien Saeimai bija relatīvi īsa un praktiska darba diena. Kā parasti, izskatīšanai tika nodoti diezgan daudzi valdības virzīti likumprojekti, kā arī tika izskatīti citi likumprojekti.

Es gribu atzīmēt tikai divus no tiem, kas tika nodoti izskatīšanai Saeimas komisijām. Viens no tiem ir likumprojekts „Grozījums likumā „Par valsts pensijām””. Šis likumprojekts paredz: „Invaliditātes pensijas vietā piešķirot vecuma pensiju, invaliditātes laikā tiek saglabāta piemaksa par apdrošināšanas stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim, kas saņemta līdz vecuma pensijas piešķiršanas dienai.” Es domāju, ka šī bija viena no lietām, ko mēs varētu saukt par sociālo taisnīgumu, un ļoti labi, ka pozīcija ar opozīciju ir vienojusies par šī likumprojekta iesniegšanu un tas tiek virzīts komisijām skatīšanai. Protams, skatīsimies tālāk, kādi priekšlikumi tiks iesniegti, bet katrā ziņā tas ir vērtējams kā labs notikums.

Otrs likumprojekts, par ko būtu jārunā. Šodien Saeimā izraisījās asas debates par to, cik liels biedru skaits ir nepieciešams politiskajām partijām. Nacionālā apvienība bija iesniegusi priekšlikumu – palielināt biedru skaitu līdz četriem simtiem, un frakcija VIENOTĪBA uzskatīja, ka tas ir atbalstāms priekšlikums. Tomēr jāsaka, ka parlamentārieši nebija īsti sagatavojušies šīm debatēm, un, ņemot vērā to, ka parlaments šo priekšlikumu neatbalstīja šoreiz, es domāju, ka būs vēl jāatgriežas pie šīs diskusijas arī trešajā lasījumā.

Un ir jāpiemin arī tas, ka šodien Saeima apstiprināja parlamentārās izmeklēšanas komisiju jautājumā par Ķemeru sanatorijas pārvaldīšanas juridisko un faktisko situāciju, un pārskatāmā laikā komisija, visticamāk, ievēlēs komisijas vadību, kas tad ķersies klāt darbam. Jāsaka, ka tas ir interesants notikums no Saeimas viedokļa, jo kādu laiku neviena izmeklēšanas komisija nav bijusi. Saeima pati kā tāda ir diezgan skeptiska par šo komisiju darbu. Tā ka jācer, ka šai komisijai veiksies un būs labi rezultāti.

Paldies.

Vadītāja. Paldies Ašeradena kungam no frakcijas VIENOTĪBA.

Nākamā runās Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāte Aija Barča. Lūdzu!

 

A.Barča (ZZS).

 

Labdien! Gribu sākt uzrunu, cienījamie radioklausītāji, nedaudz precizējot mana kolēģa Arvila Ašeradena teikto par Ministru kabineta virzītajiem un parlamentam nodotajiem likumprojektiem. Lūk, likumprojekts „Grozījums likumā „Par valsts pensijām”” nav Ministru kabineta iesniegts likumprojekts, bet piecu deputātu izstrādāts un parakstīts likumprojekts, kurš tapis sadarbībā ar Labklājības ministriju. Un tie ir Andrejs Klementjevs, Arvils Ašeradens, Vitālijs Orlovs, Igors Zujevs un es, Aija Barča.

Es domāju, ka šodien Saeima, nobalsojot par šo grozījumu likumā „Par valsts pensijām”, manuprāt, ir uzsākusi ļoti labu lietu, tas ir, pievērsusies pensionāru jautājumiem, un es domāju, ka tas darbs varētu būt turpināms. Vienlaikus es vēlētos teikt, ka jābūt ļoti uzmanīgiem tiem cilvēkiem, kuri uz šodienu saņem invaliditātes pensiju un kuriem, iestājoties 62 gadu vecumam... Nu jau mēs šodien varam pateikt, ka tad, kad viņi kļūs par valsts vecuma pensijas saņēmējiem, piemaksas, kuras viņiem iepriekš piešķirtas par darba stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim, tiks pieskaitītas pie viņu jaunās valsts vecuma pensijas. Tātad viņi nezaudēs šo naudiņu. Tikai jābūt ļoti uzmanīgiem, tāpēc ka šī norma darbosies tik ilgi, kamēr personai būs noteikta invaliditāte. Pašiem jābūt uzmanīgiem un skaidri un gaiši jāpārskata, kāds ir VDEĀK pieņemtais lēmums, līdz kuram brīdim noteikta invaliditāte, un tad gan ir steidzami jāiet pie dakteriem, protams, jāārstējas un invaliditātes termiņš jāpagarina. Citādi atkal būs nepatikšanas, būs neapmierināti cilvēki: „Kāpēc man ar nākošo mēnesi piemaksas vairs nav?”

Vēl es vēlos radioklausītājiem vēstīt, ka Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas, tātad mūsu frakcijas, deputāti atsaucas ļoti daudziem pensionāru aicinājumiem Latvijā un mēs dodamies un tiekamies ar cilvēkiem. Un par ko mēs runājam? Protams, atbildam uz jautājumiem! Bet es gribu šodien vienu lietu teikt: vai turpmāk, nu, teiksim, ar 2015.gadu, mums nevajadzētu visiem kopā domāt, ņemot vērā, ka Saeima ir saņēmusi tik daudz parakstu jautājumā par pensiju indeksāciju, un pensijas sākt indeksēt atbilstoši darba stāžam? Jo manuprāt... Tā es esmu vienmēr teikusi – un tā ir mana pārliecība! –, ka tie cilvēki, kuri savu darba mūžu ir godprātīgi strādājuši un kuriem uz šodienu darba stāžs ir 35 vai 45 gadi... un daudziem pensionāriem pat vairāk... Es domāju, ka arī ar indeksācijas kārtību mēs viņiem varētu palīdzēt, un, manuprāt, viņi to ir pelnījuši.

Tātad šī ir tā lieta, kuru es vēlējos šodien jums teikt, un, protams, ja jums šāds priekšlikums ir labpatīkams, tad zvaniet, rakstiet mums un palīdziet turpmāk izstrādāt sociālo likumdošanu atbilstoši gan iespējām, gan arī jūsu vēlmēm.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputātei Aijai Barčai.

Nākamajam vārds Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputātam Jānim Dombravam. Lūdzu!

J.Dombrava (VL–TB/LNNK).

 

Sveicināti, cienītie radioklausītāji! Saeimas šīsdienas sēde bija patiesi bagāta ar notikumiem un likumprojektiem, par kuriem būtu vērts runāt. Es tikai akcentēšu četrus no sēdē skatītajiem jautājumiem. Pats pirmais bija lēmums „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā”, ko ir pieņēmis Ministru kabinets, – kopumā atbalstāms, nenoliedzami nepieciešams lēmums, it īpaši attiecībā uz Daugavpils un Daugavpils novada iedzīvotājiem. Bet, kā jau es arī Saeimas debatēs minēju, acīmredzot esmu palaidis garām šo jauno reformu, ka ministri ārkārtējo stāvokli izsludina tikai viņu partijas vadītās pašvaldībās. Es neredzu būtisku atšķirību, vai cilvēks dzīvo Daugavpilī, Ogrē vai Pļaviņās, un, ja viņa mājās ieplūst ūdens un atsevišķos gadījumos šie ledus krāvumi pat pārsniedz logu rūtis, tad man ir neizprotami, kāpēc citos novados un pilsētās, kuras šīgada plūdi ir skāruši ļoti būtiski, netiek izsludināts ārkārtējais stāvoklis, bet tikai vienā novadā tiek izsludināts.

Otrais jautājums, ko vēlos akcentēt, ir likumprojekts „Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā”, kuru Saeima vienbalsīgi atbalstīja un kurš paredz, ka par fizisku vardarbību būs uzskatāma arī tā, ka vecāki apzināti pakļauj bērnu kaitīgiem faktoriem, to skaitā tabakas dūmu iedarbībai. Respektīvi, tie vecāki, kas smēķē bērna klātbūtnē, šīs darbības rezultātā ir jau šobrīd daudziem maziem bērniem radījuši būtiskas elpceļu veselības problēmas un atsevišķos sliktākajos gadījumos šī darbība ir pat izraisījusi bērna nāvi.

Trešais jautājums, par kuru vēlos runāt, ir likumprojekts „Grozījumi Politisko partiju likumā”, kur Nacionālā apvienība bija sagatavojusi priekšlikumu palielināt partiju dibinātāju skaitu no 200 līdz 400 cilvēkiem (kaimiņvalstīs šis skaits pat sasniedz tūkstoti). Tas būtu solis, lai samazinātu to partiju skaitu, kuras īsi pirms vēlēšanām izveidojas kā biznesa projekti un kuras pēc nesekmīgām vai pat sekmīgām vēlēšanām aizmirst par saviem biedriem, aizmirst par šo dibināšanas mērķi un savu faktisko darbību izbeidz vai arī atjauno tikai īsi pirms nākamajām kārtējām vēlēšanām. Diemžēl „Saskaņas Centrs”, Reformu partija un Zaļo un Zemnieku savienība nobalsoja pret šo ierosinājumu. Bet, es domāju, līdzīgus priekšlikumus mēs virzīsim arī pirms trešā lasījuma. Es ceru, ka mums izdosies nostiprināt politisko partiju darbību Latvijā.

Un ceturtais, ko es vēlos akcentēt, ir likumprojekts „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums”, kuru ir izstrādājusi Nacionālā apvienība un kurš jau bija iesniegts Saeimā pirms gada. Nu tas ir apstiprināts pirmajā lasījumā, un ceru, ka gala redakciju tas sasniegs iespējami drīz. Šis likums paredz speciālu statusu Brīvības piemineklim un Rīgas Brāļu kapiem; tiktu gan sakārtota šo objektu juridiskā piederība, gan arī tiktu noteiktas darbības, kas var notikt pie Brīvības pieminekļa. Ja šis likums būtu pieņemts laikus, jau šī gada sākumā, tad tie notikumi, kas norisinājās 16.martā, vienkārši nebūtu iespējami. Nebūtu iespējams lietot, nu, šādas zaimojošas... skaņu pastiprinošu tehniku. Bet tā ir mācība, es domāju, mums visiem, un es ceru, ka tuvākajā laikā likumprojekts „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums” tiks pieņemts galīgajā lasījumā.

Paldies.

Vadītāja. Paldies Jānim Dombravam no Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas.

Nākamā runās Reformu partijas frakcijas deputāte Inga Bite. Lūdzu!

I.Bite (RP).

 

Labrīt, godātie radioklausītāji! Paldies kolēģiem, kuri jau pieminēja un apskatīja arī mūsuprāt būtiskākos Saeimas šodienas sēdē izskatītos likumu un lēmumu projektus. Vēlreiz pakavēšos pie atsevišķām niansēm saistībā ar šiem jau pieminētajiem projektiem, kas šobrīd jau ir kļuvuši par lēmumiem.

Proti, pirmais jautājums, ko Saeima izskatīja šodienas sēdē, bija lēmums „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā”. Jāsaka tā, ka kolēģi vai nu nav pamanījuši, ka šīs ir divas dažādas pašvaldības, vai varbūt piedēvē Reformu partijai pašvaldību, kuras priekšsēdētājs vēl nav oficiāli izlēmis iestāties Reformu partijā. Proti, Reformu partiju pārstāv tikai Daugavpils pilsētas pašvaldības vadītāji, nevis Daugavpils novada pašvaldības vadītāji. Taču ne tur ir šī lēmuma būtība; būtība ir tajā, ko tātad no šī brīža vai faktiski jau no Ministru kabineta pieņemtā lēmuma brīža ir iespējams darīt. Un tātad iedzīvotājiem būtu jāņem vērā tas, ka ārkārtējā situācija nozīmē, ka Valsts policijai un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam ir tiesības veikt iedzīvotāju piespiedu evakuāciju. Mēs esam ziņās dzirdējuši, ka ir iedzīvotāji, kuri atsakās evakuēties no plūdu skartajām teritorijām. Tas diemžēl var beigties pat letāli, tāpēc šī ārkārtējā situācija nozīmē, ka būs tiesības veikt piespiedu evakuāciju. Vienlaikus pašvaldībai būs arī jānodrošina evakuēto iedzīvotāju uzskaite, pagaidu izmitināšana, ēdināšana, sociālā aprūpe un medicīniskās palīdzības sniegšana, kā arī sadarbībā ar Valsts policiju jānodrošina evakuēto iedzīvotāju īpašumu pastāvīga apsardze. Tātad tas, ka jūs tiekat evakuēts no jūsu īpašuma, nenozīmē, ka jūsu īpašums paliek pilnībā nepieskatīts un likteņa varā, ja tā var izteikties. Valsts policijai ir pienākums nodrošināt apsardzi. Un, protams, visiem iedzīvotājiem ir jāzina, ka šajos darbos varēs iesaistīt gan Valsts robežsardzi, gan Nacionālos bruņotos spēkus. Tātad, ja Daugavpils pilsētā vai novadā jūs uzrunā nevis policijas darbinieks, bet militārā dienesta pārstāvis, tad neesiet pārsteigti un uzklausiet un cieniet viņu tieši tāpat kā policijas pārstāvi!

Jau tika pieminēts arī likumprojekts „Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums”. Medijos jau līdz šim ir izskanējis, ka šie objekti ir bezsaimnieka manta. Es gan gribētu teikt, ka nebūtu pamatoti tā uzskatīt. Tas, ka īpašuma tiesības uz zemi, uz kuras atrodas šie objekti, nav atjaunotas nevienai fiziskajai vai juridiskajai personai, nozīmē vienīgi to, ka šie objekti jau pašsaprotami ir valsts īpašumā, un saprotams, ka šāda veida, mēroga un nozīmes īpašuma objekti valstī būtu sevišķi jāaizsargā.

Tajā pašā laikā gribu teikt, ka būs nepieciešams rūpīgs darbs pie šī likumprojekta pilnveidošanas, jo šobrīd šī likumprojekta normas saturiski dažubrīd šķiet deklaratīvas, dažubrīd pietrūkst kāda regulējuma. Piemēram, ir izveidota... tika izveidota Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu padome, taču nav īsti noteiktas šīs padomes pilnvaras. Tamlīdzīgi uzlabojumi būtu likumprojektam nepieciešami.

Tika jau pieminēts arī likumprojekts „Grozījumi Politisko partiju likumā”, kur tika piedāvāts palielināt nepieciešamo partijas dibinātāju skaitu no 200 uz 400 cilvēkiem. Mēs bieži dzirdam anekdoti: „Kur divi latvieši, tur trīs partijas.” Un jāsaka, ka zināmā mērā tā tas ir. Taču mērķis un jēga, kāpēc cilvēki apvienojas dažādās organizācijās, to skaitā politiskās organizācijās, ir paust kādus vienotus, kopīgus uzskatus, un ne jau likums ir tas, ar kuru mēs piespiedīsim 200 vai 400 cilvēku domāt līdzīgi. Tiem ir jābūt pašiem cilvēkiem, kuri apvienojas līdzīgi domājošo organizācijās, tāpēc es neuzskatu, ka tā būtu lieta, kura sabiedrībai būtu jāuzspiež ar likumu. Un, starp citu, arī šodien debatēs par šo jautājumu izskanēja, ka visām šobrīd Saeimā pārstāvētajām partijām ir vairāk nekā 400 biedru. Tātad praktiskā dzīve pierāda to, ka partijas, kurās ir vairāk biedru, tomēr ir spēcīgākas un spējīgākas savus viedokļus aizstāvēt.

Dombravas kungs arī pieminēja likumprojektu „Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā”, kurš iesniegts saistībā ar smēķēšanu. Taču es gribētu pieminēt vēl vienu niansi sakarā ar jēdzienu „vardarbība pret bērniem”. Proti, par vardarbību pret bērnu tiek uzskatīts arī tas, ka bērna klātbūtnē kāds vardarbīgi izturas pret šā bērna tuvinieku.

Diemžēl ģimenēs situācijas ir dažādas, notiek arī vardarbība pašu laulāto starpā vai kopā dzīvojošo personu starpā. Tas notiek, bērniem redzot. Tātad šobrīd likums pasaka, ka arī tā ir vardarbība pret bērnu.

Un pēdējais, ko es gribētu pieminēt. Šodien Saeimā apstiprināja parlamentārās izmeklēšanas komisijas, kura izveidota saistībā ar Ķemeru sanatoriju, personālsastāvu. Šajā parlamentārās izmeklēšanas komisijā darbosies 11 cilvēki. Tika piedāvāts izvirzīt divus cilvēkus no katras frakcijas un divus cilvēkus no neatkarīgajiem deputātiem. Zaļo un Zemnieku savienības frakcija ir izvēlējusies izvirzīt vienu cilvēku, tāpēc kopumā komisijā darbosies 11 cilvēki.

Komisija uz pirmo sēdi sanāk jau šodien pulksten 10.35, tas ir, šobrīd. Tātad jau šobrīd komisija ievēlē savu vadītāju, un atliek tikai izteikt cerību, ka šis vadītājs būs pietiekami spēcīgs, enerģisks un rīkoties gribošs, lai komisijas darbs tiešām būtu rezultatīvs.

Paldies.

Vadītāja. Paldies Ingai Bitei no Reformu partijas frakcijas. Un raidījumā „Frakciju viedokļi” pēdējais šodien runās Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputāts Valērijs Agešins. Lūdzu!

 

V.Agešins (SC).

 

Paldies.

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Es vēlos paust frakcijas viedokli saistībā ar invaliditātes pensiju saņēmējiem, kuri pāriet uz vecuma pensijām. Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcija sarežģītās sarunās ar Labklājības ministriju ir panākusi, ka tiks novērsta netaisnība attiecībā uz invaliditātes pensiju saņēmējiem, kam tagad obligātā kārtā jāpāriet uz vecuma pensiju.

Likumprojekts, kas nosaka, ka šai pensionāru kategorijai tiks atjaunotas piemaksas par darba stāža gadiem, jau ir iesniegts izskatīšanai Saeimā, turklāt šodien tika nodots izskatīšanai Saeimas komisijām. No 2012.gada 1.janvāra ir atcelta piemaksa – 70 santīmi par gadu... par gadu darba stāža, kas uzkrāts līdz 1996.gadam. Tātad cilvēki, kuri pirms pensijas vecuma sasniegšanas saņēma invaliditātes pensiju, zaudē daļu ienākumu. Invaliditātes pensija viņiem tika aprēķināta pēc iepriekšējiem noteikumiem, tāpēc tajā tika iekļauta piemaksa par darba stāža gadiem. Piemēram, pensija bija 150 latu mēnesī. Sasniegušus 62 gadu vecumu, šos cilvēkus obligātā kārtā pārceļ uz vecuma pensiju, un tā jau tiek rēķināta pēc jauniem noteikumiem. Tas nozīmē, ka piemaksas par stāžu vairs nav. Tagadējā pensija, tas ir, vecuma pensija, ir 130 latu mēnesī.

Piebildīšu, ka arī tāda autoritatīva organizācija kā Pasaules Banka savā pētījumā ceļ trauksmi, norādot uz Latvijas iedzīvotāju labklājības zemo līmeni. „Saskaņas Centrs” iestājas par to, lai šāda netaisnība tiktu novērsta, un uzskata, ka valstij ir jāsaglabā invalīdiem, kuri dodas vecuma pensijā, sociālās garantijas iepriekšējā apjomā. „Saskaņas Centra” pozīcijai piekrīt arī atbildīgā Saeimas komisija – Sociālo un darba lietu komisija. Tāpēc likumprojekts, iespējams, tiks izskatīts steidzamības kārtā mēneša laikā.

Savukārt labklājības ministre ir atzinusi: darba stāža piemaksu atņemot, tikai 2012.gadā vien mazākus ienākumus ir saņēmuši apmēram 2 tūkstoši veco cilvēku, kas cieš no dažādām smagām slimībām.

2013.gadā no invaliditātes pensijas uz vecuma pensiju pāriet vairāk nekā 3 tūkstoši cilvēku. Šajā situācijā valdošā koalīcija atņēma cilvēkiem, kuriem jau tā klājas ļoti grūti, daļu no garantētajiem ienākumiem. Ilgstošu sarunu rezultātā mums izdevās pārliecināt Labklājības ministriju atbalstīt mūsu priekšlikumu – iekļaut likumā „Par valsts pensijām” normu, kas ļauj saglabāt piemaksas par darba stāža gadiem tiem pensionāriem, kuri iepriekš saņēma invaliditātes pensiju, bet tagad pāriet uz vecuma pensiju. Pēc Labklājības ministrijas aprēķiniem, vidējais darba stāžs, kas uzkrāts līdz 1996.gadam, invaliditātes pensiju saņēmējiem 2012.gadā bija 22 gadi, bet tiem, kas pāries uz vecuma pensiju 2013.gadā, – 21 gads. Piemaksa par 20 darba stāža gadiem vienam cilvēkam ir 14 latu mēnesī. Tā ir ļoti liela nauda mūsu ikdienā, mūsu dzīvē, – un it īpaši pensionāriem.

Mums gribētos cerēt, ka šis lēmums būs sākums sociālās politikas uzlabošanai un valsts sociālo garantiju atjaunošanai pirmskrīzes līmenī. Jau pašlaik valsts budžetā ir finanšu resursi, kas ļauj kaut nedaudz uzlabot stāvokli tiem cilvēkiem, kam klājas visgrūtāk.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Valērijam Agešinam no Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas.

Līdz ar to izskanējusi šodienas tiešraide „Frakciju viedokļi”.

Paldies, ka klausījāties. Lai jums jauka diena, un uz sadzirdēšanos!

Svētdien, 16.jūnijā