Latvijas Republikas 11.Saeimas
pavasara sesijas trešā sēde
2012.gada 3.maijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Frakciju viedokļi

Sēdes vadītāja. Labrīt, cienījamie kolēģi! Lūdzu, ieņemiet vietas! Pulkstenis ir 9.00.

Sākam Saeimas 3.maija sēdi.

Šodienas apstiprinātajā darba kārtībā nav iesniegta neviena izmaiņa. Tā ka sākam izskatīt Prezidija iesniegto un apstiprināto sēdes darba kārtību.

Tātad Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā”” nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijām nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Aizsargjoslu likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos par nekustamo īpašumu objektu Jūrmalā un Maskavā nodošanas noteikumiem” nodot Ārlietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? (No zāles dep. Dz.Rasnačs: „Balsot!”) Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos par nekustamo īpašumu objektu Jūrmalā un Maskavā nodošanas noteikumiem” nodotu Ārlietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 75, pret - 1, atturas - 1. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Vides aizsardzības likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Par Latvijas Republikas valdības un Serbijas Republikas valdības nolīgumu par starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu” nodot Ārlietu komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijām nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Par Gaisa transporta nolīgumu starp Amerikas Savienotajām Valstīm, no vienas puses, Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, Islandi, no trešās puses, un Norvēģijas Karalisti, no ceturtās puses, un Papildnolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, Islandi, no otras puses, Norvēģijas Karalisti, no trešās puses, par to, kā piemērot gaisa transporta nolīgumu starp Amerikas Savienotajām Valstīm, no vienas puses, Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, Islandi, no trešās puses, un Norvēģijas Karalisti, no ceturtās puses” nodot Ārlietu komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijām nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Sociālo un darba lietu komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Par atvaļinājuma piešķiršanu”.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātes Aijas Barčas iesniegumu ar lūgumu piešķirt neapmaksātu atvaļinājumu no šā gada 30.aprīļa līdz 4.maijam. Prezidijs atvaļinājumu ir piešķīris, un par to jūs tiekat informēti.

Tāpat Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātes Janīnas Kursītes-Pakules iesniegumu ar lūgumu piešķirt neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 3.maijā. Atvaļinājums ir piešķirts, un par to jūs tiekat informēti.

Tāpat arī Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Ivara Zariņa iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 2. un 3.maijā. Prezidijs to ir piešķīris, un par to jūs tiekat informēti.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Jāņa Klauža iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu no šā gada 4.maija līdz 10.maijam. Par to mums ir jābalso.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai piešķirtu neapmaksātu atvaļinājumu deputātam Jānim Klaužam no šā gada 4.maija līdz 10.maijam! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret - nav, atturas - 2. Atvaļinājums ir piešķirts.

Paldies.

Saeimas Prezidijs saņēmis desmit deputātu - Rasnača, Dombravas, Laizānes, Parādnieka, Dzintara un citu deputātu - iesniegumu ar lūgumu izdarīt grozījumus izsludinātajā Saeimas 2012.gada 3.maija kārtējās sēdes darba kārtībā un izslēgt no tās 13.punktu - likumprojektu „Grozījumi Detektīvdarbības likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi?

Deputāti lūdz balsojumu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai izdarītu izmaiņas 3.maija sēdes darba kārtībā un izslēgtu no tās 13.punktu - likumprojektu „Grozījumi Detektīvdarbības likumā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - 25, atturas - 2. Tātad darba kārtība grozīta.

Šajā pašā iesniegumā ir vēl viens lūgums - iekļaut 3.maija sēdes darba kārtībā lēmuma projektu par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Detektīvdarbības likumā” trešajam lasījumam līdz 2012.gada 16.maijam. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta, lēmuma projekts darba kārtībā iekļauts.

Sākam izskatīt nākamo darba kārtības sadaļu - „Likumprojektu izskatīšana”.

Likumprojekts „Par grozījumiem Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas dibināšanas līgumā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Cienījamais Prezidij! Godātie kolēģi! Strādājam ar dokumentu Nr.749.

Likumprojekts „Par grozījumiem Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas dibināšanas līgumā”, kas atļauj paplašināt darba jomu Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai, tika izskatīts Ārlietu komisijā. Saņēmām vienu tehniska rakstura priekšlikumu no Juridiskā biroja un to apstiprinājām.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Līdz ar to Ārlietu komisija likumprojektu apstiprināja otrajā, galīgajā, lasījumā. Aicinu jūs atbalstīt likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par grozījumiem Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas dibināšanas līgumā” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Paldies.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā”, trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ilma Čepāne.

I.Čepāne (VIENOTĪBA).

Labrīt, godātie kolēģi! Juridiskā komisija uz trešo lasījumu ir saņēmusi septiņus priekšlikumus. Tie ir galvenokārt no tieslietu ministra Gaida Bērziņa kunga, un viens priekšlikums ir Juridiskās komisijas priekšlikums.

Salīdzinot ar iepriekšējo lasījumu, šiem priekšlikumiem ir galvenokārt tehnisks raksturs.

1. - tieslietu ministra Bērziņa kunga priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 2. - tieslietu ministra Bērziņa kunga priekšlikums. Tas ir saistīts ar mūsu starptautiskajām saistībām. Tas arī ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 3. - tehniska rakstura priekšlikums no tieslietu ministra Bērziņa kunga. Lai izvairītos no pārpratumiem, šeit ir norādīts, ka tā ir deklarētā dzīvesvieta, un komisijā šis priekšlikums guva atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 4. - Juridiskās komisijas priekšlikums. Tas arī ir redakcionāla rakstura priekšlikums, un komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 5. - tieslietu ministra Bērziņa priekšlikums, uzskatot, ka šeit ir nepieciešami svītrojumi, jo tā ir liekvārdība un tas nav nepieciešams. Komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. 6. ir tieslietu ministra Gaida Bērziņa kunga priekšlikums. Arī tas komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. Un arī 7., pēdējais, priekšlikums ir tieslietu ministra Bērziņa priekšlikums saistībā ar atsauci uz Eiropas Savienības direktīvu. Tas arī atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Čepāne. Paldies.

Es lūdzu atbalstīt šo likumprojektu trešajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā”, otrais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Ainars Latkovskis.

A.Latkovskis (VIENOTĪBA).

Kolēģi! Otrajam lasījumam ir iesniegti 29 priekšlikumi.

1. - finanšu ministra Vilka priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. Arī 2. - finanšu ministra Vilka priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 3. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 4. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts un iekļauts 5. - komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

A.Latkovskis. Nu, tātad 5. - komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 6. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalstīja.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 7. - arī Saeimas Juridiskā biroja redakcionāls priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 8. - Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 9. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. Arī 10. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. Ar 11. ir noticis tāpat. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 12. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Arī atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 13. - Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 14. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 15. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 16. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 17. - finanšu ministra Vilka priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 18. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 19. - finanšu ministra Vilka priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 20. - finanšu ministra Vilka priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 21. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 22. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 23. - finanšu ministra Vilka priekšlikums. Neguva atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

A.Latkovskis. 24. - Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 25. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 26. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 27. - Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. 28. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts, iekļauts 29. - komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

A.Latkovskis. Tātad 29.priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

A.Latkovskis. Aicinu atbalstīt trešajā, galīgajā...

Sēdes vadītāja. Tas ir otrais...

A.Latkovskis. Jā, atbalstīt otrajā lasījumā!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

A.Latkovskis. 22.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 22.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par aviāciju””, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Klāvs Olšteins.

K.Olšteins (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Augsti godātā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamie kolēģi! Grozījumi likumā „Par aviāciju” izstrādāti tāpēc, ka Latvijā nav ieviests atbilstošs sankciju piemērošanas mehānisms par pārkāpumiem civilās aizsardzības drošības jomā. Vairākos Eiropas Savienības tiesību aktos, par kuru prasību īstenošanu kā atbildīgā iestāde ir nozīmēta Civilās aviācijas aģentūra, ir noteikts, ka dalībvalstis atbildīgajai iestādei piešķir pilnvaras, kas nepieciešamas, lai uzraudzītu, kā tiek izpildītas attiecīgajos tiesību aktos noteiktās prasības, kā arī lai garantētu šo prasību izpildi, tostarp pilnvaras noteikt sankcijas.

Lūdzu atbalstīt likumprojektu „Grozījumi likumā „Par aviāciju”” pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par aviāciju”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

K.Olšteins. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam - šā gada 1.jūnijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 1.jūnijs. Paldies.

K.Olšteins. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Edvards Smiltēns.

E.Smiltēns (VIENOTĪBA).

Labrīt, kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā”.

Likumprojekta mērķis ir likumā ietvert normu, kas nosaka, ka „Valsts augu aizsardzības dienests informāciju par reģistrētajām personām un šķirņu sarakstu ievieto savā tīmekļa vietnē”, aizstāt terminu „interneta mājaslapā” ar vārdiem „tīmekļa vietnē”, noteikt atļaujas izsniegšanas termiņu sēklu maisījumu dabiskās vides saglabāšanai tirdzniecībai, kā arī novērst pārejas noteikumos esošo neatbilstību faktiskajai situācijai un precizēt termiņu Ministru kabineta dotā uzdevuma izpildei.

Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

E.Smiltēns. Priekšlikumus komisijā gaidīsim līdz šī gada 17.maijam.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 17.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Ingmārs Līdaka.

I.Līdaka (ZZS).

Labdien, cienījamie kolēģi! Tātad jūsu uzmanībai likumprojekts „Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā”, pirmais lasījums.

Grozījumi paredz galvenokārt precizējumus šajā likumā, piemērojot tā redakciju kārtējām Eiropas Savienības direktīvu prasībām, un pēc būtības šie grozījumi nekādi nemaina Latvijas noraidošo attieksmi pret ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanu Latvijas teritorijā. Un vienīgais, ko es varu minēt, - ka man ir patiesi žēl, ka deviņas pašvaldības no visām Latvijas pašvaldībām tomēr vēl nav iniciējušas no ĢMO brīvas zonas izveidi, un tāpēc gribas aicināt, piemēram, Bauskas, Salaspils, Babītes, Strenču un vēl dažu pašvaldību iedzīvotājus tomēr rosināt savu pašvaldību teritorijās... nu tādu pareizu, manuprāt, lēmumu pieņemšanu.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā likumprojekts „Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā” tika izskatīts, un lūdzam to apstiprināt pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret - 1, atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

I.Līdaka. 17.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 17.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Irina Cvetkova.

I.Cvetkova (SC).

Labrīt, cienījamā priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi!

Strādājam ar likumprojektu Nr.231/Lp11. Saeimas Juridiskā komisija šī gada 24.aprīļa sēdē izskatīja likumprojektu „Grozījums Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā”, kas izstrādāts, lai mazinātu finansiālo slogu uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem. Šobrīd likumā par Latvijas pilsētu un novadu vēlēšanu komisijām un vēlēšanu iecirkņu komisijām nav noteikta kārtība, kādā nošķirt un atsevišķi uzskaitīt Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanu laikā no valsts un pašvaldību budžetiem veiktos attiecināmos izdevumus gadījumā, kad tās notiek vienlaicīgi un tiek finansētas no dažādiem budžetiem, uz ko savā revīzijā norādīja arī Valsts kontrole.

Lai novērstu minētās problēmas, kas rodas saistībā ar finanšu līdzekļu nošķiršanu un uzskaitīšanu, un lai nodrošinātu budžeta līdzekļu racionālu izmantošanu gadījumā, ja Saeimas vēlēšanas, Eiropas Parlamenta vēlēšanas un tautas nobalsošana notiek vienlaicīgi ar domes vēlēšanām, turpmāk Latvijas Republikas balsstiesīgajiem pilsoņiem un Eiropas Savienības pilsoņiem, kuri nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet kuri uzturas Latvijas Republikā, ar vēlēšanu kandidātu sarakstiem Eiropas Parlamenta vēlēšanās iepriekšējo 10 dienu vietā būs iespējams iepazīties 5 dienu laikā pirms vēlēšanām. Līdz ar termiņa samazinājumu kopējais valsts budžeta ietaupījums būs aptuveni 335 390 lati.

Juridiskās komisijas locekļi vienbalsīgi nolēma virzīt minēto likumprojektu izskatīšanai.

Lūdzu atbalstīt likumprojektu „Grozījums Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā” pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

I.Cvetkova. Šī gada 17.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šī gada 17.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Saeimas vēlēšanu likumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Irina Cvetkova.

I.Cvetkova (SC).

Strādājam ar dokumentu Nr.232/Lp11.

Saeimas Juridiskā komisija šī gada 24.aprīļa sēdē izskatīja likumprojektu „Grozījums Saeimas vēlēšanu likumā”, kas izstrādāts ar mērķi samazināt finansiālo slogu uz valsts budžetu. Likumprojekts ir izstrādāts, izvērtējot Valsts kontroles 2010.gada 23.aprīļa revīzijas ziņojumu par Centrālās vēlēšanu komisijas 2009.gada pārskata pareizību, un turpmāk Latvijas Republikas balsstiesīgajiem pilsoņiem ar vēlēšanu kandidātiem Latvijas Republikas Saeimas vēlēšanās iepriekšējo 10 dienu vietā būs iespēja iepazīties 5 dienas pirms vēlēšanām, jo cilvēku atsaucība šajās dienās esot neliela. Līdz ar to netiek racionāli izmantoti gan pašvaldību, gan valsts budžeta līdzekļi.

Līdz ar termiņa samazinājumu kopējais valsts budžeta ietaupījums divu valsts vēlēšanu laikā būs aptuveni 335 390 lati.

Juridiskās komisijas locekļi vienbalsīgi nolēma virzīt minēto likumprojektu tālākai izskatīšanai.

Sēdes vadītāja. Paldies.

I.Cvetkova. Lūdzu atbalstīt likumprojektu „Grozījums Saeimas vēlēšanu likumā” pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums Saeimas vēlēšanu likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

I.Cvetkova. Šī gada 17.maijs.

Sēdes vadītāja. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šī gada 17.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā”, pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāts Sergejs Dolgopolovs.

Kolēģi! Lūdzu ievērot klusumu zālē! Jūs tiešām runājat tik skaļi, ka, manuprāt, ziņotājam ir ļoti grūti ziņot.

S.Dolgopolovs (SC).

Labrīt, kolēģi! Priekšlikumu būtība ir noteikt kārtību, kādā tiek piešķirts valsts finansējums... budžeta finansējums partijām gadījumā, ja tās apvienojas pēc finansējuma piešķiršanas.

Komisija, izskatījusi iesniegto likumprojektu, atbalstīja to tālākai virzīšanai un aicina pieņemt pirmajā lasījumā Saeimas sēdē.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 88, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

S.Dolgopolovs. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam - šā gada 17.maijs.

Sēdes vadītāja. Paldies. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 17.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Arhīvu likumā”, pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāts Juris Viļums.

J.Viļums (ZRP).

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja un godātie kolēģi! Skatām likumprojektu „Grozījumi Arhīvu likumā”.

Likumprojekts paredz paplašināt arhīva dokumentu pieejamību personām ar maģistra grādu, kā arī nosaka personas atbildību par arhīva dokumentu izmantošanu atbilstoši pieprasījuma mērķim.

Likumprojekta izstrādes gaitā notikušas konsultācijas ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti, kā arī ar Latvijas Okupācijas muzeja biedrību.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija ir izskatījusi šo likumprojektu un aicina atbalstīt pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Arhīvu likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

J.Viļums. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam -17.maijs.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 17.maijs.

Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Par nekustamā īpašuma Kuldīgas ielā 2, Rīgā, atsavināšanu sabiedriskajām vajadzībām - satiksmes mezgla rekonstrukcijai Krišjāņa Valdemāra ielas un Daugavgrīvas ielas krustojumā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Dana Reizniece-Ozola.

D.Reizniece-Ozola (ZZS).

Labrīt, kolēģi! Likumprojekts paredz atsavināt sabiedriskajām vajadzībām satiksmes mezgla būvniecībai Krišjāņa Valdemāra ielas un Daugavgrīvas ielas krustojumā nekustamo īpašumu Rīgā, Kuldīgas ielā 2. Īpašums sastāv no zemes gabala, divām daudzdzīvokļu mājām un ar tām funkcionāli saistītas būves - šķūņa.

Šis nekustamais īpašums ir atsavināms likumā „Par nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām” noteiktajā kārtībā, jo šis atsavināšanas process ir aizsākts jau 2006.gadā.

Likumprojekta mērķis ir atsavināt šo īpašumu svarīgu sabiedrības interešu nodrošināšanai, kas konkrētajā gadījumā ir transporta infrastruktūras sakārtošana un attīstība Rīgas pilsētā, izbūvējot minētajā vietā gan brauktuvi, gan arī kājāmgājēju celiņu.

Jāsaka, ka kopš 2006.gada Rīgas pašvaldībai nav izdevies ar īpašnieku vienoties par nekustamā īpašuma atsavināšanu, jo galvenais strīda faktors ir bijusi šī atsavināšanas summa, ko pašvaldība ir gatava piedāvāt īpašniekam. Vienlaikus ir jāmin, ka pagājušās Saeimas laikā 23.augustā šis jautājums jau tika skatīts Saeimas Juridiskajā komisijā. Juridiskā komisija uzklausīja abas puses un šo jautājumu atlika, nevirzīja izskatīšanai Saeimas sēdē un lūdza pašvaldību vēlreiz atgriezties pie šī jautājuma un mēģināt ar īpašnieku vienoties. Līdz šim laikam šāda vienošanās joprojām nav panākta, un pašvaldība lūdz šo īpašumu atsavināt.

Jāmin, ka pašvaldība arī mutiski ir sniegusi mums informāciju, ka šobrīd ir svarīgi šo nekustamo īpašumu atsavināt, jo minētā objekta izbūvei ir piesaistīts Eiropas Savienības finansējums, kas ir apmēram pusotra miljona latu apmērā, un, ja šis nekustamais īpašums netiek atsavināts, tad šī naudiņa var tikt zaudēta.

Vienlaikus esam lūguši no pašvaldības uz nākamo lasījumu iesniegt rakstisku papildinformāciju par to, vai un kādi alternatīvie varianti, kā arī tehniskie risinājumi ir izvērtēti pirms šī nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Komisijā šis jautājums ir atbalstīts. Lūdzu Saeimu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Uzsākam debates.

Vārds deputātei Ilmai Čepānei.

I.Čepāne (VIENOTĪBA).

Godātie kolēģi! Paldies Danai Reizniecei-Ozolai par izsmeļošo ziņojumu, bet, ņemot vērā, ka nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšana ir ļoti nopietna lieta, es tomēr gribētu vēl nedaudz papildināt.

Es pilnībā varu piekrist referentei, ka šis likumprojekts tika skatīts arī iepriekšējā Saeimā - Juridiskajā komisijā. Un Juridiskā komisija, ņemot vērā Satversmes tiesas judikatūru, kā arī Latvijai saistošos starptautiskos dokumentus un normatīvos aktus, nenonāca pie slēdziena, ka pašvaldība, proti, Rīgas dome, ir darījusi visu iespējamo, lai šo nekustamo īpašumu... lai atsavināšanas gadījumā varētu vienoties ar nekustamā īpašuma īpašnieku.

Šajā laikā arī es pati personīgi esmu saņēmusi daudz vēstuļu, tāpat arī Juridiskā komisija, tāpat arī vēl Ministru kabinets, Satiksmes ministrija, tiesībsargs... Jo šeit galvenokārt, kā teica arī Dana Reizniece-Ozola, pastāv strīds par atlīdzību. Un mēs zinām, ka Satversmes 105.panta ceturtais teikums paredz, ka nekustamo īpašumu var atsavināt uz atsevišķa likuma pamata. Tas ir pirmkārt. Otrkārt, ja tās ir sabiedrības vajadzības; treškārt, ja tas ir izņēmuma gadījums, un, ceturtkārt, pret taisnīgu atlīdzību.

Taču Juridiskā komisija, tāpat arī Saeima nav tās, kurām būtu jāspriež par šo atlīdzības apmēru, jo strīda gadījumā šo atlīdzības apmēru nosaka tiesa.

Es esmu pārliecināta, ka mēs ārkārtīgi uzmanīgi esam uzklausījuši arī valsts un pašvaldību institūciju amatpersonas, tāpat arī nekustamā īpašuma īpašniekus. Un katrā ziņā šeit... Es domāju, ka arī visu šo diskusiju rezultātā nekādā gadījumā nekustamā īpašuma īpašnieks nevarētu teikt, ka viņš noteiktā kārtībā netiek uzklausīts. Tas ir izņēmuma gadījums, faktiski tā ir bezizejas situācija. Arī Juridiskajā komisijā tiks iesniegti, cerams, kaut kādi iespējamie alternatīvie varianti, taču tur var būt arī dažādi tehniski risinājumi, kas ir nesamērīgi dārgi, un līdz ar to šajā gadījumā mēs nevaram panākt līdzsvaru starp indivīda un sabiedrības interesēm.

Es arī Juridiskās komisijas vārdā aicinu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Debates slēdzu. Vai komisijas vārdā ir kas piebilstams?

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par nekustamā īpašuma Kuldīgas ielā 2, Rīgā, atsavināšanu sabiedriskajām vajadzībām - satiksmes mezgla rekonstrukcijai Krišjāņa Valdemāra ielas un Daugavgrīvas ielas krustojumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret - nav, atturas - 2. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

D.Reizniece-Ozola. 9.maijs būtu priekšlikumu iesniegšanas termiņš.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 9.maijs. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Fizisko personu datu aizsardzības likumā”, otrais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Dana Reizniece-Ozola.

D.Reizniece-Ozola (ZZS).

Jā, kolēģi, ir saņemti 10 priekšlikumi, kas pārsvarā ir tehniska rakstura.

1.priekšlikums ir kultūras ministres Žanetes Jaunzemes-Grendes redakcionāla rakstura priekšlikums, kas aizstāj vārdus „Latvijas Nacionālā arhīva fonda” ar vārdiem „Nacionālā dokumentārā mantojuma”.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Arī 2. ir līdzīgs tehniska rakstura priekšlikums, kas nācis no kultūras ministres.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Arī 3. ir līdzīgs tehniska rakstura priekšlikums, kas nācis no Kultūras ministrijas.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Arī 4. ir tehniska rakstura kultūras ministres priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. 5. ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš paredz, ka datu subjektam ir tiesības iesniegt pieprasījumu Datu valsts inspekcijai, kura savukārt tālāk nodod pieprasījumu Eurojust un Eiropas Policijas birojam par personas datu apstrādi.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Arī 6. ir līdzīgs Juridiskā biroja precizējošs priekšlikums, kas ir saistīts ar iepriekšējo priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Arī 7. ir attiecīgi saistīts ar iepriekšējiem priekšlikumiem. Tas ir Juridiskā biroja tehniska rakstura priekšlikums.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. 8. ir kultūras ministres Žanetes Jaunzemes-Grendes priekšlikums, kas ir komisijā atbalstīts. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Arī 9. ir kultūras ministres priekšlikums, kas ir tehniska rakstura...

Sēdes vadītāja. ...un kurš nav atbalstīts. Deputāti neiebilst.

D.Reizniece-Ozola. ...kurš nav atbalstīts. Jā, paldies!

Un 10. ir Juridiskās komisijas priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

D.Reizniece-Ozola. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Fizisko personu datu aizsardzības likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

D.Reizniece-Ozola. 14.maijs būtu priekšlikumu iesniegšanas termiņš.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.maijs. Paldies.

D.Reizniece-Ozola. Paldies.

Sēdes vadītāja. Pirms mēs turpinām izskatīt 3.maija sēdes darba kārtību, informēju, ka ir saņemti vairāki priekšlikumi par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā.

Deputāti Čigāne, Smiltēns, Ašeradens, Buiķis, Kārkliņa un citi deputāti ir lūguši izdarīt izmaiņas 3.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputāta Andreja Judina ievēlēšanu Sabiedrības saliedētības komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Tāpat Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātu Čigānes, Smiltēna Ašeradena, Buiķa, Kārkliņas un citu deputātu iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas 3.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputātes Rasmas Kārkliņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Tāpat Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātu Čigānes, Smiltēna, Ašeradena, Buiķa, Kārkliņas un citu deputātu iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas 3.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputāta Andra Buiķa ievēlēšanu Pieprasījumu komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Tāpat Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātu Čigānes, Smiltēna, Ašeradena, Buiķa un citu deputātu iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas 3.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputātes Lolitas Čigānes atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Tāpat Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātu Čigānes, Smiltēna, Ašeradena, Buiķa, Kārkliņas, Druvietes un citu deputātu iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas 3.maija sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par deputātes Lolitas Čigānes ievēlēšanu Eiropas lietu komisijā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta. Lēmuma projekts darba kārtībā iekļauts.

Tātad izskatām darba kārtības sadaļu „Lēmumu projektu izskatīšana”.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Detektīvdarbības likumā” (Nr.156/Lp11) trešajam lasījumam”.

Iesniedzēju vārdā - deputāts Dzintars Rasnačs.

Dz.Rasnačs (VL-TB/LNNK).

Godātie kolēģi! Mēs strādājam pavasara sesijā, un mūsu darbs būs vēl vismaz... turpat vai divus mēnešus. Mēs aicinām pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu viena iemesla dēļ. Mēs uzskatām, ka likums kopumā ir ļoti, ļoti vajadzīgs un tas šajā sesijā noteikti būtu trešajā lasījumā jāpieņem. Un tā pozitīvā vēsts ir tā, ka šis likums paredz nošķirt policista darbu no detektīvdarbības. Tas likums ir vajadzīgs un noteikti šajā sesijā jāpieņem.

Bet tā negatīvā lieta, kuras dēļ mēs aicinām pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu, ir tā, ka likumprojekta autori ir pārāk paplašinājuši to subjektu loku, kuriem būtu tiesības gan nodarboties ar detektīvdarbību, gan arī būt detektīvfirmu īpašniekiem. Un tā informācija, kuru mums ir snieguši detektīvdarbības speciālisti un eksperti, neliecina ne par ko labu. Tā informācija, ko mēs esam saņēmuši, ir tāda, ka turpmāk par detektīvdarbības firmu īpašniekiem varētu būt pat agrāk sodītas personas un pat recidīvisti. Mēs to nevēlamies, tāpēc lūdzam pagarināt šo priekšlikumu iesniegšanas termiņu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Detektīvdarbības likumā” (Nr.156/Lp11) trešajam lasījumam līdz šā gada 16.maijam”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 61, pret - 24, atturas - 1. Lēmums pieņemts. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš līdz šā gada 16.maijam pagarināts. Paldies.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputāta Andreja Judina ievēlēšanu Sabiedrības saliedētības komisijā”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputāta Andreja Judina ievēlēšanu Sabiedrības saliedētības komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 65, pret - 1, atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputātes Rasmas Kārkliņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputātes Rasmas Kārkliņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputāta Andra Buiķa ievēlēšanu Pieprasījumu komisijā”. Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputāta Andra Buiķa ievēlēšanu Pieprasījumu komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret - nav, atturas - 1. Lēmums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputātes Lolitas Čigānes atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas”. Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputātes Lolitas Čigānes atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret - 1, atturas - 1. Lēmums pieņemts. Paldies.

Un pēdējais šīsdienas sēdes darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par deputātes Lolitas Čigānes ievēlēšanu Eiropas lietu komisijā”. Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par deputātes Lolitas Čigānes ievēlēšanu Eiropas lietu komisijā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 77, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Līdz ar to visi šīsdienas sēdes darba kārtības jautājumi ir izskatīti.

Bet es vēlos jūs informēt, ka ir saņemts deputātu Auguļa, Vējoņa, Bērziņa, Grigules un Reiznieces-Ozolas jautājums Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim „Par tehnoloģiskās naftas piederības jautājuma virzību”. Tātad jautājums tiks nodots Ministru prezidentam.

Tāpat ir saņemts deputātu Zariņa, Urbanoviča, Mirska, Ādamsona, Dolgopolova un citu deputātu jautājums labklājības ministrei Ilzei Viņķelei par informāciju saistībā ar likumprojektu „Grozījumi likumā „Par valsts pensijām””. Tātad jautājums tiks nodots labklājības ministrei.

Vēl. Pirms es dodu vārdu paziņojumiem, es vēlos mūsu visu vārdā pusapaļā jubilejā sveikt deputāti Ilmu Čepāni, kurai šī pusapaļā jubileja bija 29.aprīlī. (Aplausi.)

Un mums ir vēl viena apaļa jubileja. Tātad 1.maijā apaļa jubileja bija mūsu kolēģim deputātam Rihardam Eigimam. Sveicam! (Aplausi.)

Paldies.

Un vēl es vēlos informēt, ka pagājušajā sestdienā Saeimas hokeja komanda sacentās ar Valmieras domes komandu un ļoti sīvā cīņā tika iegūta uzvara, pamatlaikā nospēlējot ar neizšķirtu rezultātu 3:3, bet uzvaru gūstot vien pēcspēles metienos, kur no pieciem katrai komandai piešķirtajiem metieniem divus iemeta tieši mūsu Saeimas deputāti. Tātad šo iegūto ceļojošo trofeju - kausu, kas šoreiz ir zelta benzīnkannas izskatā, kā arī kādus mirkļus no šīs spēles jūs varat apskatīt Balsošanas zālē. Tā ka paldies tiem, kuri spēlēja, un paldies tiem, kuri juta līdzi. (Aplausi.)

Vārds paziņojumiem.

Vārds deputātei Inārai Mūrniecei.

I.Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Labdien, godātie kolēģi! Šā gada 7.maijā, tas ir, nākamajā pirmdienā, Saeimas Sarkanajā zālē notiks vēsturnieku konference „Otrā pasaules kara beigas un Latvijas Nacionālā pretošanās kustība”. Laipni aicinu visus piedalīties!

Sēdes vadītāja. Paldies.

I.Mūrniece. Es atvainojos... pulksten 15.00.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Jānim Reiram.

J.Reirs (VIENOTĪBA).

Kolēģi! Mans paziņojums attieksies tikai uz daļu deputātu - uz to daļu, kuri ir Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas locekļi. Mūsu komisijas sēde - pulksten 10.15 Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas telpās. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.

Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Vucānam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.

J.Vucāns (11.Saeimas sekretāra biedrs).

Godātie kolēģi! Elektroniski nav reģistrējušies: Aija Barča... nav zālē, Jānis Junkurs... nav, Janīna Kursīte-Pakule... atvaļinājumā, Valdis Liepiņš... nav, Inese Lībiņa-Egnere... nav, Dzintars Zaķis... nav, Ivars Zariņš... atvaļinājumā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to Saeimas 3.maija sēdi pasludinu par slēgtu.

 

SATURA RĀDĪTĀJS
11. Saeimas pavasara sesijas 3. sēde
2012. gada 3. maijā

Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā”” (Nr. 254/Lp11)
(Dok. Nr. 833, 833A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Aizsargjoslu likumā” (Nr. 255/Lp11)
(Dok. Nr. 834, 834A)
   
Par likumprojektu „Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos par nekustamo īpašumu objektu Jūrmalā un Maskavā nodošanas noteikumiem” (Nr. 256/Lp11)
(Dok. Nr. 836, 836A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Vides aizsardzības likumā” (Nr. 257/Lp11)
(Dok. Nr. 839, 839A)
   
Par likumprojektu „Par Latvijas Republikas valdības un Serbijas Republikas valdības nolīgumu par starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu” (Nr. 258/Lp11)
(Dok. Nr. 840, 840A)
   
Par likumprojektu „Par Gaisa transporta nolīgumu starp Amerikas Savienotajām Valstīm, no vienas puses, Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, Islandi, no trešās puses, un Norvēģijas Karalisti, no ceturtās puses, un Papildnolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, Islandi, no otras puses, Norvēģijas Karalisti, no trešās puses, par to, kā piemērot gaisa transporta nolīgumu starp Amerikas Savienotajām Valstīm, no vienas puses, Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses, Islandi, no trešās puses, un Norvēģijas Karalisti, no ceturtās puses” (Nr. 259/Lp11)
(Dok. Nr. 841, 841A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”” (Nr. 260/Lp11)
(Dok. Nr. 842, 842A)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātei Aijai Barčai no šā gada 30.aprīļa līdz 4.maijam
(Dok. Nr. 858)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātei Janīnai Kursītei-Pakulei šā gada 3.maijā
(Dok. Nr. 859)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Ivaram Zariņam šā gada 2. un 3.maijā
(Dok. Nr. 860)
   
Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Jānim Klaužam no šā gada 4.maija līdz 10.maijam
(Dok. Nr. 861)
   
Par darba kārtību
   
Likumprojekts „Par grozījumiem Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas dibināšanas līgumā” (Nr. 233/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 749B)
   
Ziņo - dep. O.Ē.Kalniņš
   
Likumprojekts „Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā” (Nr. 94/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 857)
   
Ziņo - dep. I.Čepāne
   
Likumprojekts „Grozījums Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā” (Nr. 196/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 843)
   
Ziņo - dep. A.Latkovskis
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par aviāciju”” (Nr. 234/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 753, 844)
   
Ziņo - dep. K.Olšteins
   
Likumprojekts „Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā” (Nr. 238/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 775, 845)
   
Ziņo - dep. E.Smiltēns
   
Likumprojekts „Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā” (Nr. 245/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 801, 846)
   
Ziņo - dep. I.Līdaka
   
Likumprojekts „Grozījums Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā” (Nr. 231/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 742, 847)
   
Ziņo - dep. I.Cvetkova
   
Likumprojekts „Grozījums Saeimas vēlēšanu likumā” (Nr. 232/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 743, 848)
   
Ziņo - dep. I.Cvetkova
   
Likumprojekts „Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” (Nr. 222/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 701, 849)
   
Ziņo - dep. S.Dolgopolovs
   
Likumprojekts „Grozījumi Arhīvu likumā” (Nr. 242/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 784, 850)
   
Ziņo - dep. J.Viļums
   
Likumprojekts „Par nekustamā īpašuma Kuldīgas ielā 2, Rīgā, atsavināšanu sabiedriskajām vajadzībām - satiksmes mezgla rekonstrukcijai Krišjāņa Valdemāra ielas un Daugavgrīvas ielas krustojumā” (Nr. 239/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 776, 855)
   
Ziņo - dep. D.Reizniece-Ozola
   
Debates - dep. I.Čepāne
   
Likumprojekts „Grozījumi Fizisko personu datu aizsardzības likumā” (Nr. 204/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 856)
   
Ziņo - dep. D.Reizniece-Ozola
   
Par darba kārtību
   
Lēmuma projekts „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Detektīvdarbības likumā” (Nr. 156/Lp11) trešajam lasījumam” (Nr. 218/Lm11)
(Dok. Nr. 867)
   
Ziņo - dep. Dz.Rasnačs
   
Lēmuma projekts „Par deputāta Andreja Judina ievēlēšanu Sabiedrības saliedētības komisijā” (Nr. 219/Lm11)
(Dok. Nr. 868)
   
Lēmuma projekts „Par deputātes Rasmas Kārkliņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā” (Nr. 220/Lm11)
(Dok. Nr. 869)
   
Lēmuma projekts „Par deputāta Andra Buiķa ievēlēšanu Pieprasījumu komisijā” (Nr. 221/Lm11)
(Dok. Nr. 870)
   
Lēmuma projekts „Par deputātes Lolitas Čigānes atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas” (Nr. 222/Lm11)
(Dok. Nr. 871)
   
Lēmuma projekts „Par deputātes Lolitas Čigānes ievēlēšanu Eiropas lietu komisijā” (Nr. 223/Lm11)
(Dok. Nr. 872)
   
Informācija par deputātu U.Auguļa, R.Vējoņa, A.Bērziņa, I.Grigules un D.Reiznieces-Ozolas jautājumu Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim „Par tehnoloģiskās naftas piederības jautājuma virzību” (Nr.  8/J11)
   
Informācija par deputātu I.Zariņa, S.Potapkina, J.Urbanoviča, S.Mirska, J.Ādamsona, S.Dolgopolova, M.Zemļinska, V.Jakovļeva un V.Orlova jautājumu labklājības ministrei Ilzei Viņķelei „Par informāciju saistībā ar likumprojektu „Grozījumi likumā „Par valsts pensijām””” (Nr.  9/J11)
   
Paziņojumi
  - Saeimas priekšsēdētāja S.Āboltiņa
  - dep. I.Mūrniece
  - dep. J.Reirs
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs J.Vucāns

 

Balsojumi

Datums: 03.05.2012 09:02:35 bal001
Par - 75, pret - 1, atturas - 1. (Reģistr. - 84)
Balsošanas motīvs: Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos par nekustamo īpašumu objektu J?rmalā un Maskavā nodošanas noteikumiem (256/Lp11), nodošana komisijām

Datums: 03.05.2012 09:05:35 bal002
Par - 84, pret - 0, atturas - 2. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Jānim Klaužam no šā gada 4.maija līdz 10.maijam

Datums: 03.05.2012 09:06:33 bal003
Par - 59, pret - 25, atturas - 2. (Reģistr. - 90)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta Grozījumi Detektīvdarbības likumā (156/Lp11), 3.lasījums, izslēgšanu no Saeimas sēdes darba kārtības

Datums: 03.05.2012 09:08:13 bal004
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 91)
Balsošanas motīvs: Par grozījumiem Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas dibināšanas līgumā (233/Lp11), 2.lasījums, steidzams

Datums: 03.05.2012 09:10:37 bal005
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 91)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā (94/Lp11), 3.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:13:59 bal006
Par - 89, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījums Noziedzīgi ieg?tu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (196/Lp11), 2.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:15:30 bal007
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par aviāciju” (234/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:16:51 bal008
Par - 87, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā (238/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:18:36 bal009
Par - 87, pret - 1, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā (245/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:21:01 bal010
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījums Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā (231/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:22:50 bal011
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījums Saeimas vēlēšanu likumā (232/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:24:05 bal012
Par - 88, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā (222/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:25:30 bal013
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Arhīvu likumā (242/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:31:41 bal014
Par - 86, pret - 0, atturas - 2. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Par nekustamā īpašuma Kuldīgas ielā 2, Rīgā, atsavināšanu sabiedriskajām vajadzībām - satiksmes mezgla rekonstrukcijai Krišjāņa Valdemāra ielas un Daugavgrīvas ielas krustojumā (239/Lp11), 1.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:34:05 bal015
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Fizisko personu datu aizsardzības likumā (204/Lp11), 2.lasījums

Datums: 03.05.2012 09:38:15 bal016
Par - 61, pret - 24, atturas - 1. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta “Grozījumi Detetkīvdarbības likumā” (Nr.156/Lp11) trešajam lasījumam (218/Lm11)

Datums: 03.05.2012 09:38:52 bal017
Par - 65, pret - 1, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Andreja Judina ievēlēšanu Sabiedrības saliedētības komisijā (219/Lm11)

Datums: 03.05.2012 09:39:17 bal018
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par deputātes Rasmas Kārkliņas ievēlēšanu Publisko izdevumu un revīzijas komisijā (220/Lm11)

Datums: 03.05.2012 09:39:41 bal019
Par - 83, pret - 0, atturas - 1. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par deputāta Andra Buiķa ievēlēšanu Pieprasījumu komisijā (221/Lm11)

Datums: 03.05.2012 09:40:08 bal020
Par - 83, pret - 1, atturas - 1. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par deputātes Lolitas Čigānes atsaukšanu no Publisko izdevumu un revīzijas komisijas (222/Lm11)

Datums: 03.05.2012 09:40:33 bal021
Par - 77, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par deputātes Lolitas Čigānes ievēlēšanu Eiropas lietu komisijā (223/Lm11)
Frakciju viedokļi
2012.gada 3.maijā

 

Vadītāja. Labdien, cienījamie radioklausītāji! Saeimas namā Rīgā ir noslēgusies kārtējā Saeimas sēde, un klāt raidījums „Frakciju viedokļi”.

Turpmākajās minūtēs Saeimas frakciju pārstāvji pastāstīs jums par šodienas sēdes aktualitātēm.

Pirmajai šodien vārds partijas VIENOTĪBA frakcijas deputātei Lolitai Čigānei.

L.Čigāne (VIENOTĪBA).

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Vispirms VIENOTĪBAS frakcijas vārdā es jūs visus gribu sirsnīgi apsveikt deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pasludināšanas 22.gadadienā, ko mēs svinēsim rīt. Un rīt Saeimā būs svinīgā, šai gadadienai veltītā sēde.

Šodien Saeimas sēde nebija gara un nebija arī ļoti daudz diskusiju par dažādiem likumprojektiem, tomēr pirms šīs sēdes deputāti komisijās bija pastrādājuši ļoti čakli. Un vienā no komisijām, kurā arī es darbojos, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, tika apstiprināti Politisko partiju finansēšanas likuma grozījumi, kas paredz to, ka, ja politiskās partijas, kas vēlēšanās startē vienotā apvienībā, ir ieguvušas vietas Saeimā un nolemj par vienotas partijas izveidošanu, tās var saņemt šobrīd politiskajām partijām paredzēto valsts finansējumu, kas pienāktos atsevišķām politiskajām partijām, kas startē šajā apvienībā. Tas izklausās kā tehnisks grozījums, tomēr tas ir ļoti būtisks veids, kā mēs varam veicināt politiskās kultūras attīstību Latvijā, veicināt politisko partiju apvienošanos, veicināt politisko partiju biedru savstarpējo sadarbību. Un tādējādi mēs padarītu politiskās partijas ilglaicīgākas, lai nebūtu tā, ka uz katrām vēlēšanām parādās atkal jauni politiski spēki, kurus iepazīt vēlētājiem nav bijušas iespējas, un nereti tas noved pie tā, ka vēlētāji ir ļoti vīlušies savā izvēlē.

Mēs strādājam šobrīd Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā arī ar citiem grozījumiem Politisko partiju finansēšanas likumā, daļa no šiem grozījumiem ir saistīti ar to, ka būtu jāsamazina no 20 tūkstošiem uz 10 tūkstošiem kopējais ziedojumu apjoms, ko politiskās partijas var saņemt no vienas personas gadā, ņemot vērā to, kāds ir iedzīvotāju labklājības līmenis un kādus ziedojumus iedzīvotāji varētu atļauties dot politiskajām partijām.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā vakar bija arī tāds nozīmīgs notikums: mēs komisijā konceptuāli vienojāmies par izmaiņām priekšvēlēšanu aģitācijas kārtībā. Komisija lēma par to, ka 30 dienas pirms vēlēšanām būtu jāaizliedz politiskā reklāma, apmaksāta politiskā reklāma, televīzijās. Tas ierosinājums ir lielā mērā vērsts uz to, lai politiskās partijas veidotu tiešāku saziņu ar vēlētājiem un lai mēs izvairītos no šīs masīvās vēlētāju smadzeņu skalošanas un masīvās manipulācijas ar sabiedrisko domu, kas notiek pirms vēlēšanām ar tādas ļoti spilgtas, emocionālas priekšvēlēšanu aģitācijas palīdzību, kurā turklāt tiek ieguldīti lieli līdzekļi, kas partijām jāpiesaista no ziedotājiem, no kuriem nereti partijas tad kļūst atkarīgas, no kuru vēlmēm partijas kļūst atkarīgas.

Tātad šie ierosinājumi ir vērsti uz to, lai stiprinātu Latvijas politisko partiju sistēmu, lai piesaistītu partijām daudz vairāk biedru, lai stiprinātu politisko partiju saziņu ar vēlētājiem; politiskās partijas vēlētājiem stāstītu par savu programmu, par savu biedru un kandidātu kompetencēm, un vēlētājiem būtu iespējams uzdot jautājumus un saprast, kādā veidā tieši konkrētā politiskā partija risinās vēlētājus interesējošās problēmas.

Paldies, un es vēlreiz novēlu visiem priecīgus svētkus Saeimas VIENOTĪBAS frakcijas vārdā!

Vadītāja. Paldies Čigānes kundzei.

Tagad vārds Zatlera Reformu partijas frakcijas deputātam Romualdam Ražukam.

R.Ražuks (ZRP).

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Pirmām kārtām sirsnīgs sveiciens visiem tautfrontiešiem – šīs milzīgās organizācijas biedriem, kas svinēs rīt savus svētkus – 4.maiju, šo spožo uzvaru. Latvijas Tautas fronte 1990.gada 18.martā guva uzvaru Latvijas PSR Augstākās padomes vēlēšanās, un viņi bija tie, kas 4.maijā atjaunoja Latvijas Republikas neatkarību. Milzīgs paldies jums visiem! Šie pūliņi nav zuduši, nav bijuši velti. Mēs pakāpeniski būvējām tālāk savu valsti, un 4.maija svētki ir un paliks kā vissaulainākie, vispriecīgākie notikumi tajās dienās.

Saeimas šīsdienas sēdē mēs nodevām komisijām veselu virkni ļoti svarīgu, ieinteresētajai sabiedrībai svarīgu, likumprojektu: „Grozījumi likumā „Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā”” (šis ir ārkārtīgi svarīgs likumprojekts!), „Grozījumi Aizsargjoslu likumā”, „Grozījumi Vides aizsardzības likumā”, kā arī „Grozījumi likumā „Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā””. Tiem, kas seko līdzi šīm problēmām, ir vērts zināt, ka šeit tiks sniegti dažādi priekšlikumi un būs ļoti svarīga arī sabiedrības reakcija.

Mēs taupības nolūkos veicām šodien izmaiņas Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā un Saeimas vēlēšanu likumā. Varēs iepazīties ar materiāliem ne desmit, bet piecas dienas pirms vēlēšanām, jo prakse rāda, ka cilvēki agrāk neierodas, lai iepazītos ar sarakstiem. Šis grozījums ļaus taupīt līdzekļus un atvieglos iecirkņu darbu.

Izmantojot iespēju, vēlos ļoti pateikties Jūrmalas aizsardzības biedrībai, kas ļāva mums vakar Pieprasījumu komisijā izskatīt jautājumu par kārtējām shēmām, pretlikumīgām shēmām, kas tiek izmantotas Jūrmalas dabas pamatnes pārvēršanai apbūvējamās teritorijās. Valsts nekustamo īpašumu aģentūra, aizbildinādamās ar ārzemju vēstniecību pieprasījumiem, panāca dabas pamatnes, skaistā Lielupes meža, pārvēršanu par apbūvējamo teritoriju, un, kad sākām pētīt šo jautājumu, izrādījās, ka Ārlietu ministrija neko nezina par šādiem vēstniecību pieprasījumiem, un arī pati Valsts nekustamo īpašumu aģentūra nevarēja uzrādīt šādus rakstveida pieprasījumus.

Paldies Jūrmalas aizsardzības biedrībai. Vērsīsimies attiecīgajās valsts institūcijās, lai novērstu šo pretlikumīgo darbību un lai panāktu, ka Jūrmalas dabas pamatnes tiktu saglabātas nākamajām paaudzēm.

Sirsnīgs paldies visiem radioklausītājiem. Vēlreiz apsveicu tautfrontiešus 4.maija svētkos. Lai jums ir saulaina rītdiena!

Vadītāja. Paldies Ražuka kungam.

Nākamais runās Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins.

V.Agešins (SC).

Paldies.

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Šodien vēlos jūs informēt par to, ka pirms Darba svētkiem „Saskaņas Centra” frakcijas deputāti tikušies ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadību. Tikšanās laikā tika apspriests jautājums par skolotāju algām. Arodbiedrības pārstāvji sniedza šādu statistiku: pašlaik vidējā alga skolotājam par vienu slodzi ir 250 latu mēnesī, tajā pašā laikā vidējā alga sabiedriskajā sektorā strādājošajiem ir 493 lati, tautsaimniecībā kopumā – 464 lati.

No pirmskrīzes laiku samaksas par skolotāja slodzi – 344 latiem – tā samazinājās līdz 250 latiem 2009.gadā. Tad faktiski tika atcelts kopš 2008.gada pastāvošais grafiks par algas paaugstināšanu skolotājiem. Kopš tā laika pagājuši jau trīs gadi, algas daudzās citās nozarēs, kā apgalvo valdība, pamazām sāk palielināties, taču skolotājiem nekas nav mainījies. Šāda darba samaksa pašlaik absolūti neatbilst sagatavotības līmenim, zināšanām, prasmēm, kādas tiek pieprasītas no profesionāla pedagoga, un tas liecina, ka valsts nepietiekami novērtē viņu darbu.

Pašlaik arodbiedrība ir noskaņota aktīvi virzīt prasību paaugstināt likmes samaksu par 10 procentiem, un mēs, „Saskaņas Centrs”, atbalstām šo iniciatīvu. Mēs uzskatām, ka ir jāpalielina atalgojums visiem skolotājiem, nevis kādas atsevišķas kategorijas pedagogiem, jo viņu darba novērtēšanas kritēriji bieži vien ir vispārīgi un subjektīvi. Te mūsu un arodbiedrības viedoklis saskan. Mēs arī iestājamies par to, lai atkal tiktu izstrādāts grafiks pedagogu algu pakāpeniskai paaugstināšanai, jo tas veicinātu jauno skolotāju piesaisti skolām. Pašlaik viņi vienkārši neizvēlas tur strādāt.

Tikšanās laikā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja pievērsa uzmanību vēl vienai aktuālai problēmai: arodbiedrības vadība iebilst arī pret pensijas vecuma paaugstināšanu skolotājiem. Pedagoga darbs saistīts ar stresu, un daudzi skolotāji un bērnudārzu audzinātāji vienkārši nespēj strādāt ilgāk par 62 gadu vecumu veselības stāvokļa dēļ.

Mēs uzklausījām arodbiedrības pārstāvju viedokli un vienojāmies uzturēt pastāvīgus kontaktus. Tagad gaidām no arodbiedrības konkrētus priekšlikumus un likumdošanas iniciatīvas, kuras mēs, Saeimas lielākā frakcija, esam gatavi virzīt un atbalstīt parlamentā.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Agešina kungam.

Tagad vārds Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputātam Uldim Augulim.

U.Augulis (ZZS).

Labdien, cienītie radioklausītāji! Šodien Saeimas sēdē tika izskatīti vairāki likumprojekti, kas uzlabo kopējo likumdošanas piemērošanu, kā arī tika atsavināti sabiedriskajām vajadzībām nekustamie īpašumi, lai sakārtotu ceļu mezglus Rīgā.

Šīs nedēļas laikā ir bijušas vairākas sarunas, tajā skaitā par nodokļu politiku. Mēs esam redzējuši, cik publiskajā telpā ir daudz spekulāciju par to, vai samazināt pievienotās vērtības nodokli, vai mazināt darbaspēka nodokļus. Šobrīd Zemnieku savienības viedoklis ir, ka mēs nevaram atraut vienu nodokli no otra, mums ir jāmeklē kompleksi risinājumi, lai kopumā valstij pēc iespējas vairāk mēs nopelnītu. Ja mēs paskatāmies tikai uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, tad redzam, ka pagājušajā gadā iemaksas veica apmēram 23 procenti no visiem nodokļa maksātājiem no minimālās algas, turpretim šobrīd, pēc pieejamās statistikas, to ir jau 40 procenti; tas, protams, nav labvēlīgi valstij. Līdz ar to ir kompleksi jādomā par to, kādā veidā mēs piemērojam nodokļus, to skaitā darbaspēka nodokļus. Turklāt, protams, jāizvērtē, cik objektīvi nepieciešama ir pievienotās vērtības nodokļa samazināšana pārtikai, kā tas iespaidos pārtikas cenas: vai, samazinot šo nodokli, tiešām pārtikas cenas mazināsies? Zemnieku savienības kopējais viedoklis ir, ka mums visa nodokļu sistēma jāskata kompleksi, lai mēs valstī atrastu pareizāko risinājumu.

Nākošais. Vakar Zemnieku savienība veica ar Latvijas Pašvaldību savienību sarunas par nākošo plānošanas periodu, par pieejamiem Eiropas Savienības līdzekļiem. Šobrīd ir jāņem vērā tas apstāklis, ka Latvija ir jāskata visa kopumā, visi reģioni – gan Kurzeme, Zemgale, Vidzeme un Latgale, gan Rīga –, lai mēs vienmērīgi pa visu Latviju varētu veikt Eiropas struktūrfondu ieguldījumus, jo teritorijai jāattīstās kopumā, jāattīstās visā Latvijā.

Un nobeigumā, protams, tā kā rīt mums ir Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena, es Zemnieku savienības vārdā novēlu visiem priecīgu, veiksmīgu Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu.

Paldies.

Vadītāja. Paldies deputātam Uldim Augulim.

Tagad vārds Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputātam Romānam Naudiņam.

R.Naudiņš (VL–TB/LNNK).

Labdien, godātie radioklausītāji! Viens no viskarstāk apspriestajiem notikumiem aizvadītajā nedēļā ir Finanšu ministrijas piedāvātais nodokļu samazināšanas plāns, kas paredz, sākot jau ar šā gada 1.jūliju, samazināt PVN likmi no 22 procentiem uz 21 procentu. Diskutabls jautājums šajā sakarā ir tas, vai vispār būs un cik liela būs šādas PVN samazināšanas efektivitāte. Jau izskanējušas bažas par to, ka PVN simboliskā samazināšana reālu labumu var dot tikai tad, ja tiek panākta īpaša vienošanās ar tirgotājiem par to, ka nodokļa samazinājums tiek atspoguļots arī cenās. Tas izskatās samērā reāli īstenojams attiecībā uz precēm ar augstāku vērtību, bet pilnīgi nereāli liekas to piemērot lielākajam ikdienas preču klāstam, tostarp pārtikai.

Līdz ar to viens no efektīvākajiem risinājumiem situācijā, kad valstī ir liels skaits iedzīvotāju ar ļoti ierobežotu pirktspēju ir šāds: ir būtiskāk PVN likmi pārtikas precēm samazināt vismaz par 10 procentiem, tādējādi pašreizējo 22 procentu vietā piemērojot vismaz 12 procentu likmi.

Jānorāda, ka samazinātas PVN likmes piemērošana pārtikai ir ne tikai zāles iedzīvotāju tēriņu mazināšanai, bet arī reāls instruments mazo uzņēmēju un ražotāju darbības sekmēšanai.

Samazināta PVN likme pārtikai – tas nav nekas unikāls. Vācijā, kur PVN vispārējā likme ir 19 procentu, pārtikai tiek piemērota PVN likme, kas ir 7 procenti. Tas ir uzskatāms piemērs tam, ka sevi cienoša valsts par pašsaprotamu lietu uzskata savu iedzīvotāju nodrošināšanu ar pašu ražoto pārtiku; no citām valstīm cenšas ievest tikai tādas pārtikas preces, kuras paši nevar vai negrib ražot. Arī Latvija, pārtikai piemērodama samazinātu PVN likmi, demonstrētu tādas valsts pieeju, kura ir ne tikai spējīga paēdināt savus iedzīvotājus, bet arī atbalsta savus ražotājus. Kā tautā saka – tiktu nošauti divi zaķi uzreiz. Tas būtu labs stimuls vietējiem ražotājiem, specializētajiem veikaliem, kas tirgo pārtiku, piemēram, mazajām siernīcām, kūpinājumu, žāvējumu un citām tirgotavām, kas šobrīd strauji attīstās Latvijā. Tas savukārt radītu pozitīvu ķēdes reakciju, veicinātu ražotāju izaugsmi, kas savukārt rosinātu apstrādāt zemi, nodarboties ar lauksaimniecību. Šis ir Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” viedoklis.

Gribu novēlēt jums skaistus svētkus, jaukas un saulainas brīvdienas jūsu ģimenēm. Liels paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies deputātam Romānam Naudiņam.

Līdz ar to šodienas tiešraide „Frakciju viedokļi” ir izskanējusi.

Paldies, ka klausījāties. Uz sadzirdēšanos!

Svētdien, 16.jūnijā