Latvijas Republikas 11.Saeimas
ziemas sesijas astotā sēde
2012.gada 23.februārī

Sēdi vada Latvijas Republikas 11.Saeimas priekšsēdētāja
Solvita Āboltiņa.

 

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Frakciju viedokļi

Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi! Pulkstenis ir 9.00. Lūdzu, ieņemiet vietas!

Sākam Saeimas 23.februāra sēdi.

Pirms mēs sākam izskatīt apstiprināto darba kārtību, informēju, ka ir saņemti vairāki priekšlikumi par iespējamām izmaiņām šīsdienas sēdes darba kārtībā.

Tātad Saeimas deputāti Tutins, Agešins, Cilevičs, Zariņš un Elksniņš lūdz izdarīt izmaiņas 23.februāra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā likumprojektu „Grozījums likumā „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās””. Vai deputātiem ir iebildumi?

Saprotu, ka deputātei Ilmai Čepānei ir iebildumi. Viņa runās „pret”. Lūdzu! Vārds deputātei Ilmai Čepānei.

I.Čepāne (VIENOTĪBA).

Labrīt, godātie kolēģi! Es runāšu no divām pozīcijām. Pirmkārt, par šo procesuālo kārtību un, otrkārt, par šīm materiālajām tiesību normām. Šis likumprojekts ir ārkārtīgi sarežģīts. Ja jūs redzētu šo priekšlikumu... salīdzinātu šo 16.panta pirmo daļu ar spēkā esošo redakciju, jūs redzētu, ka tur ir atsauces apmēram uz desmit dažādām citām likuma normām.

Šis likums vienmēr ir izraisījis ļoti lielus strīdus, jo mēs runājam par valstij un pašvaldībām piekrītošām un piederošām zemēm.

Es konsultējos šodien ar Latvijas Pašvaldību savienību, un arī Latvijas Pašvaldību savienība šo lietu nepārzina. Starp citu, Latvijas Pašvaldību savienība gatavo priekšlikumus šajā likumā, un, manuprāt, tad arī šo lietu mēs varētu izvērtēt.

Tālāk - par būtību. Manuprāt, šie grozījumi nesamērīgi paplašina pašvaldības rīcības brīvību saistībā ar zemi. Piemēram, pašvaldības teritorijas plānojumā paredzēto pašvaldības funkciju realizēšanai šī zeme jau ir bijusi paredzēta, bet tagad faktiski, manuprāt, šī likumprojekta aizsegā viss nav varbūt Latgales kādās interesēs, kā šodien ir moderni par to runāt, bet, manuprāt, šeit ir kādas pašvaldības un kāda komercuzņēmēja savstarpējās intereses. Man rodas tāds iespaids.

Nākošais. Es gribētu iebilst arī tāpēc, ka saskaņā ar Civillikuma 968.pantu šeit atkal šis likumprojekts paredz uz ilgu laiku dalītās īpašuma tiesības. Tas, manuprāt, nav pieņemams. Ir izstrādātas vairākas koncepcijas, kur ir jābūt noteiktam: kam pieder zeme, tam vajadzētu piederēt arī šim nekustamajam īpašumam, kas ir uzbūvēts uz šīs zemes.

Es aicinu kolēģus, kuri patiešām nav iepazinušies pilnībā ar šo likumprojektu un tajā izteiktā grozījuma būtību, šodien sasteigti neatbalstīt tā iekļaušanu sēdes darba kārtībā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

„Par” pieteicies runāt... Par darba kārtības izmaiņām debatēs deputāts Jānis Tutins.

J.Tutins (SC).

Labrīt, cienījamie kolēģi!

Daudzi deputāti atceras to, ka līdzīga veida grozījumi tika iesniegti jau pagājušajā Saeimā. Pagājušajā Saeimā, labi darot un gribot palīdzēt pašvaldībām, mēs nonācām pie situācijas, ka pašvaldībām tika ļauts iznomāt un iesaistīties investīciju projektos un dažādos būvniecības un celtniecības darbos, pamatojoties uz Publiskās un privātās partnerības likumu, kurš pagājušajā Saeimā ļoti sekmīgi un veiksmīgi arī tika pieņemts.

Kāpēc mēs šoreiz atkal atgriežamies pie šī jautājuma? Tāpēc, ka tieši šis nosauktais likums dotajā brīdī nedarbojas, un dažas pašvaldības ir nonākušas strupceļā, jo pēc ierakstīšanas zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda un ar norādi, ka tā ir zeme... vai ka tā ir nepieciešama pašvaldības funkciju veikšanai, sanāca tā, ka pirmos piecus gadus pašvaldība nedrīkst šo zemi iznomāt, atsavināt, ieķīlāt un tā tālāk.

Mans priekšlikums ir noņemt vienu normu, kas saka, ka nedrīkst iznomāt. Lai pašvaldības varētu jau iznomāt šo zemi un arī piesaistīt investorus, attīstīt pašvaldības un arī nodrošināt pašvaldības iedzīvotājiem jaunas darba vietas, es domāju, šo jautājumu vajadzētu izskatīt šodien, tāpēc aicinu jūs iekļaut šo jautājumu darba kārtībā, un, godātā Čepānes kundze, es domāju, jūsu komisijā... ja ir kaut kādas neprecizitātes šajā priekšlikumā, es domāju, varētu izdiskutēt un izskatīt tās, un pieņemt varbūt vēl daudz labāku priekšlikumu, vēl labākas izmaiņas.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Viens deputāts runājis „par”, viens - „pret”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai izdarītu izmaiņas Saeimas 23.februāra sēdes darba kārtībā un iekļautu tajā desmit deputātu iesniegto likumprojektu „Grozījums likumā „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās””! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 43, pret - 44, atturas - 1. Priekšlikums nav atbalstīts, un darba kārtība grozīta netiek.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas Saeimas 23.februāra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli””. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas Saeimas 23.februāra sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā Saeimas lēmuma projektu „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Krājaizdevu sabiedrību likumā” (Nr.157/Lp11) otrajam lasījumam”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība grozīta.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis piecu deputātu - Bišofas, Čigānes, Valaiņa, Dzintara un Bites - iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas Saeimas 23.februāra sēdes darba kārtībā un izslēgt no tās 6.jautājumu - lēmuma projektu „Par Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības deleģētās pārstāves Ingrīdas Mikiško apstiprināšanu Augstākās izglītības padomes sastāvā”. Vai deputātiem ir iebildumi? (No zāles: „Ir! Ir!”) Deputātiem ir iebildumi.

Vārds deputātam Jānim Vucānam.

J.Vucāns (ZZS).

Ļoti cienītā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi! No Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas es biju nozīmēts par runātāju šajā jautājumā. Izglītības, kultūras un zinātnes komisija savā sēdē vienbalsīgi nolēma atbalstīt Ingrīdas Mikiško kandidatūru. Mēs izskatījām visus attiecīgos dokumentus, kas bija iesniegti, un starp šiem dokumentiem bija arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) ieteikuma vēstule, kurā bija teikts, ka pagājušā gada, 2011.gada, 23.novembrī LIZDA valdes sēdē šis jautājums ir izskatīts un atbalstīts. Turklāt Mikiško kundze pēc savas profesionālās ievirzes ir mūžizglītības speciāliste, kas ļoti lielā mērā tieši šībrīža situācijā pastiprinātu Augstākās izglītības padomes, teiksim, darba spējas, un es neredzu jautājumu, kāpēc... neredzu problēmu, kāpēc vajadzētu šodien šo jautājumu atcelt. Manuprāt, tas ir jāiekļauj darba kārtībā un ir jābalso „par” Mikiško kundzes kandidatūru.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Runāt „par” neviens nav pieteicies... Par darba kārtības izmaiņām neviens deputāts nav pieteicies runāt.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai izdarītu izmaiņas Saeimas 23.februāra sēdes darba kārtībā un izslēgtu no tās lēmuma projektu „Par Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības deleģētās pārstāves Ingrīdas Mikiško apstiprināšanu Augstākās izglītības padomes sastāvā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 45, pret - 41, atturas - 1. Tātad darba kārtība grozīta.

Paldies.

Sākam izskatīt apstiprināto grozīto Saeimas darba kārtību.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Ķīmisko vielu likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Gada pārskatu likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Komerclikumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Par atvaļinājuma piešķiršanu”.

Tātad Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Jāņa Upenieka iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 23.februārī, ko Prezidijs ir arī izdarījis, un par to jūs tiekat informēti.

Nākamais darba kārtības jautājums - sadaļa „Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.

Lēmuma projekts „Par Maijas Vētras atbrīvošanu no Ogres rajona tiesas tiesneša amata”.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Valērijs Agešins.

V.Agešins (SC).

Labrīt, godātie kolēģi! Saeimas Juridiskās komisijas 2012.gada 14.februāra sēdē tika skatīts lēmuma projekts par Maijas Vētras atbrīvošanu no Ogres rajona tiesas tiesneša amata sakarā ar likumā noteiktā tiesneša amata pildīšanas maksimālā vecuma sasniegšanu. Komisijas locekļi vienprātīgi atbalstījuši minēto lēmuma projektu.

Saeimas Juridiskās komisijas vārdā aicinu balsot „par” un ar 2012.gada 1.martu atbrīvot Maiju Vētru no Ogres rajona tiesas tiesneša amata sakarā ar likumā noteiktā tiesneša amata pildīšanas maksimālā vecuma sasniegšanu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par Maijas Vētras atbrīvošanu no Ogres rajona tiesas tiesneša amata”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Paldies.

Pirms mēs turpinām izskatīt apstiprināto darba kārtību, informēju, ka Saeimas Prezidijs ir saņēmis Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegumu ar lūgumu izdarīt izmaiņas 23.februāra sēdes darba kārtībā un saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu virzīt komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” izskatīšanai pirmajā lasījumā Saeimas 23.februāra sēdē bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Tātad darba kārtība grozīta, un mēs iekļaujam to pirmajā... Ir iebildumi?

Lūdzu, vārds deputātam Vjačeslavam Dombrovskim!... Jums ir jānāk runāt no tribīnes, jo tas nav par procedūru... Ja jums ir iebildumi, tad jums ir jānāk tos izteikt no tribīnes.

V.Dombrovskis (ZRP).

Godātie kolēģi! Likumprojektam ir fiskāls efekts. Līdz ar to saskaņā ar koalīcijas vienošanos lūdzam to izņemt no darba kārtības un izskatīt atkārtoti.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Jā.

Tātad mums ir jālemj par to, vai izdarīt izmaiņas 23.februāra sēdes darba kārtībā un iekļaut to bez atkārtotas izskatīšanas... Tā kā viens deputāts runāja „pret” šādām darba kārtības izmaiņām, tad tas, par ko mēs šobrīd balsosim, būs par darba kārtības izmaiņām, lai likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” iekļautu darba kārtībā izskatīšanai pirmajā lasījumā.

Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai izdarītu izmaiņas 23.februāra sēdes darba kārtībā, iekļaujot tajā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” izskatīšanai pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 39, pret - 47, atturas - nav. Tātad lēmums nav pieņemts un darba kārtība nav grozīta.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Likumprojektu izskatīšana”.

Likumprojekts „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Reirs.

J.Reirs (VIENOTĪBA).

Augsti godātā priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi! Komisija ir saņēmusi divus priekšlikumus.

1. - deputāta Igora Pimenova priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Uzsākam debates. Vārds deputātam Igoram Pimenovam.

I.Pimenovs (SC).

Labdien, cienījamās dāmas un godātie kungi! Pirmajā lasījumā pieņemtā likumprojekta norma maldinās godprātīgus nodokļu maksātājus. Tā nosaka, ka par mantiskā stāvokļa deklarācijas neiesniegšanu uzliek naudas sodu līdz 250 latiem. Tātad nedivdomīgi, bez atrunām likumprojekta burtisks teksts norāda, ka naudas sodu uzliek par deklarācijas neiesniegšanu jebkuros gadījumos. Taču fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums neprasa sniegt deklarāciju jebkuros gadījumos, bet tikai tad, ja persona atbilst noteiktajiem kritērijiem. Ja personai nav ko deklarēt, tad deklarācija nav jāiesniedz. Tādēļ, lai novērstu skatāmās normas aplamu interpretāciju, es rosinu precizēt normas redakciju, proti, aizstāt vārdus „uzliek naudas sodu par deklarācijas neiesniegšanu” ar vārdiem „uzliek naudas sodu par deklarācijas neiesniegšanu likumā paredzētajos gadījumos”. Šis precizējums nav pretrunā ar noteikto Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likuma mērķi - sekmēt fizisko personu mantiskā stāvokļa, ienākumu un izdevumu atbilstības iespējas - un neietekmē šā mērķa sasniegšanu.

Es lūdzu atbalstīt manu priekšlikumu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Debates slēdzu.

Vai komisijas vārdā Reira kungs ko vēlas piebilst?

J.Reirs. Jā. Komisija izskatīja šo priekšlikumu rūpīgi un neatbalstīja to; tikai viens deputāts - Pimenovs - balsoja „par”. Tātad pārējais komisijas sastāvs šo priekšlikumu neatbalstīja.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 1. - deputāta Igora Pimenova iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 39, pret - 43, atturas - 2. Priekšlikums nav atbalstīts.

J.Reirs. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. Visi priekšlikumi ir izskatīti. Lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - nav, atturas - 28. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Maksātnespējas likumā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā... Dombrovska kungs, kurš ziņo par likumprojektu „Grozījumi Maksātnespējas likumā”? (No zāles dep. A.Klementjeva starpsauciens.)

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

V.Dombrovskis (ZRP).

Piedodiet, kolēģi!

Tautsaimniecības komisija ir izskatījusi atkārtoti likumprojektu „Grozījumi Maksātnespējas likumā”. Otrajam lasījumam mēs neesam saņēmuši nevienu priekšlikumu. Es atgādināšu, ka likumprojekta būtība ir nodrošināt sakārtotu likumdošanu atbilstoši Satversmes tiesas lēmumam tā, lai dotu maksātnespējas administratoriem iespēju saņemt augstāko izglītību pienācīgos termiņos.

Lūdzu atbalstīt otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Maksātnespējas likumā” atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

V.Dombrovskis. Paldies par atbalstu.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā”, trešais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Edvards Smiltēns.

E.Smiltēns (VIENOTĪBA).

Labrīt, kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā”.

Komisija to ir izskatījusi, un kopumā iesniegti 12 priekšlikumi.

1. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir daļēji atbalstīts un iekļauts nākamajā - 2.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

E.Smiltēns. 2. - komisijas priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 3. - Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir daļēji atbalstīts un iekļauts 4.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

E.Smiltēns. Tātad nākamais, 4.priekšlikums, ir komisijas priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 5. - Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 6. - arī Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra priekšlikums, kurš komisijā ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 7. - arī Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 8. - arī Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. Arī 9. ir Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 10. - tāpat Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 11. - arī Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Klāva Olšteina priekšlikums, kurš ir guvis atbalstu komisijā.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. Un pēdējais, 12., ir komisijas priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Un es komisijas vārdā lūdzu atbalstīt šo likumprojektu pēdējā, trešajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likums pieņemts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā””, pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāte Lolita Čigāne.

L.Čigāne (VIENOTĪBA).

Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Cienījamie kolēģi! Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pirmajam lasījumam ir izskatījusi grozījumus likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”. Šis ir Ministru kabineta iesniegts likumprojekts, un tas paredz savietot izdarītos grozījumus likumā „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” ar interešu konflikta novēršanas likumu un paredz kārtību, kādā veidā Sabiedrisko pakalpojumu regulatora locekļi var savienot darbu ar citiem darbiem un kādā veidā viņi saņem atļauju, jo šobrīd likumā ir noteikts, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulators ir finansiāli un organizatoriski neatkarīga institūcija.

Es lūdzu Saeimu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

L.Čigāne. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam - šī gada 8.marts.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 8.marts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā””, pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāte Lolita Čigāne.

L.Čigāne (VIENOTĪBA).

Jā, cienījamie kolēģi! Strādājam ar to pašu likumu. Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pirmajam lasījumam šoreiz ir atbalstījusi Valsts prezidenta Kancelejas iesniegtos grozījumus šajā likumā, un šie grozījumi ir saistīti ar to, ka ir nepieciešams precizēt kārtību, kādā veidā tiek reģistrētas diplomātiskās dāvanas, ko saņem amatpersonas. Šie grozījumi paredz precizēt arī kārtību, kādā veidā var savietot amatus cilvēki, kas darbojas Valsts prezidenta izveidotajās komisijās un padomēs, kā arī Ordeņu kapitulā.

Lūdzu Saeimu atbalstīt arī šos grozījumus šajā likumā pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

L.Čigāne. Arī šim likumprojektam priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir šī gada 8.marts.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 8.marts.

Paldies.

L.Čigāne. Paldies par atbalstu.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Par Ventspils Augstskolas Satversmes grozījumu”, pirmais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā - deputāts Ņikita Ņikiforovs.

Ņ.Ņikiforovs (SC).

Labdien, kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījums Ventspils Augstskolas Satversmē”.

Likumprojekta mērķis ir apstiprināt Ventspils Augstskolas Satversmes sapulces 2011.gada 13.aprīlī pieņemto Satversmes grozījumu. Satversmes grozījuma būtība ir noteikt prorektora tiesības amata pienākumu veikšanai līdz jauna rektora apstiprināšanai gadījumos, kad rektors ir beidzis pildīt amata pienākumus pirms termiņa.

Lūdzu atbalstīt pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par Ventspils Augstskolas Satversmes grozījumu” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

Ņ.Ņikiforovs. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 1.marts.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 1.marts.

Paldies.

Ņ.Ņikiforovs. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums likumā „Par arodbiedrībām””, pirmais lasījums.

Sociālo un darba lietu komisijas vārdā - deputāts Andris Buiķis.

A.Buiķis (VIENOTĪBA).

Cienījamā priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Tātad runa ir par grozījumu likumā „Par arodbiedrībām”. Komisija to izskatīja speciālistu klātbūtnē.

Es gribu atgādināt, ka likums ir pieņemts 1991.gadā. Ir ļoti daudz neskaidru punktu, bet šobrīd, lai nekavētu laiku, mēs vienojāmies par vienu būtisku momentu, proti, vienojāmies izdarīt grozījumu, kas ir saistīts ar struktūras darbību, likvidāciju vai reorganizāciju, - ka tādā gadījumā piemēro Biedrību un nodibinājumu likumu, ja pats likums nenosaka citu kārtību.

Visus pārējos jautājumus ir domāts vēlāk skatīt atsevišķi un detalizēti.

Man ir lūgums atbalstīt pirmajā lasījumā likumprojektu „Grozījums likumā „Par arodbiedrībām””.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums likumā „Par arodbiedrībām”” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

A.Buiķis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir šā gada 23.marts.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 23.marts.

Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Valsts meža dienesta likumā”, otrais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Edvards Smiltēns.

E.Smiltēns (VIENOTĪBA).

Kolēģi! Strādājam ar likumprojektu „Grozījumi Valsts meža dienesta likumā” otrajā lasījumā.

Jāatzīst, ka komisija ir strādājusi tik labi, ka neviens nav iesniedzis priekšlikumus. Līdz ar to komisijā šis likumprojekts ir atbalstīts pieņemšanai otrajā lasījumā. Lūdzam atbalstīt to arī Saeimas sēdē.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Valsts meža dienesta likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

E.Smiltēns. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 28.februāris.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 28.februāris.

Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Nodokļu atbalsta pasākuma likums”, otrais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Reirs.

J.Reirs (VIENOTĪBA).

Augsti godātā priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Es nestāstīšu par katru priekšlikumu atsevišķi, bet raksturošu izmaiņas kopumā, jo te ir būtiskas izmaiņas otrajam lasījumam.

Sadarbībā ar Finanšu ministriju mēs esam panākuši, ka likumprojekts „Nodokļu atbalsta pasākuma likums” netiek uzskatīts par valsts atbalstu uzņēmējdarbībai, tātad tiem uzņēmumiem, kas ir cietuši krīzē, un no likumprojekta ir izņemta visa tā sarežģītā daļa, kur bija paredzēts, ka Valsts ieņēmumu dienestam būtu nepieciešams noteikt, vai uzņēmums ir nonācis krīzē... nodokļu parādi ir radušies krīzes dēļ vai nodokļu parādi ir radušies kā savādāk.

Līdz ar to šīs izmaiņas likumprojektā tagad paredz, ka jebkurš uzņēmums, kuram ir radušies nodokļu parādi līdz 2010.gada vidum, ir tiesīgs pretendēt uz šī... ir šī likuma subjekts. Līdz ar to mēs ceram, ka oficiālā saskaņošana ar Eiropas Komisiju notiks divu mēnešu laikā, un mēs... Šis likums paredz, ka uzņēmēji, kuriem ir nodokļu parādi, varēs pieteikties no 1.jūnija līdz 1.septembrim šim atbalsta pasākumam.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrajam lasījumam ir izveidojusi 14 priekšlikumus un tos visus ir arī atbalstījusi.

Tātad 1. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums - precizē terminoloģiju. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 2. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums - precizē likumprojekta mērķus atbilstoši iepriekš minētajam. Un tas ir arī atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 3. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums - izslēdz 3. un 4.pantu un maina turpmāko pantu numerāciju. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 4. - atbildīgās komisijas redakcionāls priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 5. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums, kas precizē nekustamā īpašuma nodokli, kuru administrē pašvaldības... atbalsta pasākumu piemērošanas kārtību. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 6. - komisijas priekšlikums, kas papildina likumu ar precīzu procedūru, kā pieteikties atbalsta pasākumam. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 7.priekšlikums precizē Ministru kabineta kompetenci... Tātad tas ir atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 8. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums - izslēdz 9., 10., 11., 12. un 13.pantu un maina pantu numerāciju. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 9. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 10. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 11.priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 12. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 13. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. 14. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

J.Reirs. Tātad visi priekšlikumi ir izskatīti. Lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Nodokļu atbalsta pasākuma likums” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

J.Reirs. Šā gada 7.marts.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 7.marts. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā”, otrais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Irina Cvetkova.

I.Cvetkova (SC).

Augsti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi! Saeimas Juridiskā komisija šī gada 15.februāra sēdē izskatīja likumprojektu „Grozījumi Civilprocesa likumā” otrajam lasījumam, kas izstrādāts, lai nodrošinātu Eiropas Padomes 2010.gada 16.marta direktīvas „Par savstarpēju palīdzību prasījumu piedziņā saistībā ar noteiktiem maksājumiem, nodokļiem un citiem pasākumiem” prasību ieviešanu Latvijas Republikas normatīvajos aktos.

Tika saņemti divi Finanšu ministrijas parlamentārās sekretāres Kornas priekšlikumi.

1.priekšlikums nosaka dalībvalsts piedzinēja jēdzienu. Un Juridiskā komisija atbalstīja šo priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Cvetkova. 2.priekšlikums ir Civilprocesa likuma 567.panta sestās daļas precizējums atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem. Un Juridiskā komisija atbalstīja šo priekšlikumu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Cvetkova. Saeimas Juridiskās komisijas vārdā aicinu atbalstīt minēto likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Civilprocesa likumā” atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

I.Cvetkova. Piecas dienas - 2012.gada 29.februāris.

Sēdes vadītāja. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 29.februāris. Paldies.

I.Cvetkova. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais un arī pēdējais šīsdienas sēdes darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Krājaizdevu sabiedrību likumā” (Nr.157/Lp11) otrajam lasījumam”. Vai komisijas vārdā kāds ziņos?

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Reirs.

J.Reirs (VIENOTĪBA).

Kolēģi! Lūdzu pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu līdz 29.februārim.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Krājaizdevu sabiedrību likumā” (Nr.157/Lp11) otrajam lasījumam”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 90, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts. Tātad likumprojektam priekšlikumu iesniegšanas termiņš pagarināts līdz 29.februārim.

Šis bija mūsu šīsdienas sēdes darba kārtības pēdējais jautājums.

Bet, pirms mēs reģistrējamies un pirms dodu vārdu paziņojumiem, informēju, ka ir saņemts deputātu Elksniņa, Cvetkovas, Urbanoviča, Ņikiforova, Klementjeva, Mirska, Zemļinska un citu deputātu jautājums Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim „Par Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, Austrāliju, Kanādu, Japānu, Korejas Republiku, Meksikas Savienotajām Valstīm, Marokas Karalisti, Jaunzēlandi, Singapūras Republiku, Šveices Konfederāciju un Amerikas Savienotajām Valstīm sagatavošanu un attiecīgā likumprojekta virzību”. Un jautājuma iesniedzēji ir lūguši vārdu jautājuma motivācijai.

Vārds deputātam Andrejam Elksniņam.

A.Elksniņš (SC).

Labdien, godājamā Saeimas priekšsēdētājas kundze un cienījamie deputāti!

Minētā jautājuma pamatā ir sekojoša situācija. 2012.gada 8.februārī mēs Ministru prezidentam adresējām jautājumu par Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu, kuru Latvija ir parakstījusi un kura parakstīšanā Latviju pārstāvēt bija pilnvarots Latvijas vēstnieks Japānā. Savukārt Ministru prezidents mūsu jautājumu pāradresēja ekonomikas ministram Pavļuta kungam. Būtībā uz mūsu iesniegto jautājumu attiecībā uz minētā likumprojekta virzību mēs saņēmām atbildi no ekonomikas ministra Pavļuta kunga. Pēc būtības mēs nesaņēmām atbildes uz vairākiem jautājumiem, un mūs visvairāk samulsināja tas, ka atbildes pielikumos - uz vairākiem desmitiem lappušu! - tika iesniegtas angļu valodā. Tā kā mūs neapmierināja minētā atbilde, mēs lūdzām ministru ierasties personīgi, un 2012.gada 16.februārī pulksten 17.00 norisinājās sēde, kurā mēs ministru izjautājām. Tā situācija, kura atklājās, izrādījās vēl drausmīgāka. 18.februārī bija paredzēts referendums par valsts valodu, bet 16.februārī mēs Saeimā, Saeimas sēdē, skatījāmies materiālus angļu valodā. Drausmīga tā situācija izrādījās vislielākajā mērā...

Sēdes vadītāja. Elksniņa kungs, jūsu uzstāšanās laiks ir beidzies.

Vai deputāti piekrīt, ka Elksniņa kungs turpina? (No zāles: „Jā!”, „Nē!”) (Zālē troksnis, starpsaucieni.)

A.Elksniņš. Divas... trīs minūtes.

Sēdes vadītāja. Tad ir jābalso. Tātad lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai atļautu deputātam Andrejam Elksniņam divas minūtes turpināt pamatot no tribīnes motivāciju par deputātu jautājumu Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret - 7, atturas - 2. Tātad demokrātija ir uzvarējusi un Andrejam Elksniņam tiek piešķirtas vēl divas minūtes jautājuma motivācijai.

A.Elksniņš. Paldies, godājamie deputāti!

Būtībā izrādījās, ka mēs skatījāmies sēdē materiālus angļu valodā, kuri bija bez tulkojuma. Bet situācija izrādījās vēl drausmīgāka. Kad mēs uzdevām jautājumu par to, kur ir tie tulkojumi un kāpēc materiāli vēl nav iztulkoti, tad ministrs atbildēja, ka materiālus vajadzētu tulkot. Līdz ar to patiesībā izveidojās ļoti paradoksāla situācija attiecībā uz Latvijas pozīciju ārpolitikā un attiecībā uz realizēto pārstāvību starptautiskā nolīguma noslēgšanas apstākļos. Faktiski izrādās, ka mēs pievienojamies minētajam nolīgumam, šos materiālus vispār neiztulkojot latviešu valodā. Un izrādījās, ka šo materiālu aptuveni ir pāri par simts dokumentiem, kuri nav iztulkoti.

Uz doto brīdi ir aktuāla situācija, kura atklājās vakar. Eiropas Komisija ir lūgusi Eiropas Savienības Tiesu izvērtēt daudz peltā Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma atbilstību bloka tiesību normām, tajā skaitā arī noskaidrot ACTA nolīguma un tā ieviešanas atbilstību vārda brīvības un interneta brīvības principiem.

Eiropas Komisija tajā pašā laikā aizstāv ACTA un sola gādāt, lai tas šomēnes tiktu ratificēts Eiropas Parlamentā.

Gan valdība ir apturējusi uz doto brīdi minētā nolīguma ratifikāciju, gan arī, piemēram, tiesībsargs vakar ir izteicies par to, ka sabiedrībai trūka informētības par minētajiem jautājumiem, un tāpēc es aicinātu debates par faktiem saistībā ar minētā nolīguma noslēgšanas apstākļiem rīkot pēc slepenības plīvura noņemšanas nolīguma dokumentiem, apspriestajiem projektiem un izmantotajiem atzinumiem, jo arī atbildi no ministra mēs saņēmām noslepenotu. Mēs aicinātu Ārlietu ministriju iniciēt dokumentu atslepenošanu. Un mēs aicinātu arī Latvijas pozīciju ārpolitikā... konkrēti Eiropas Parlamentā un Eiropas Komisijā iniciēt dokumentu atslepenošanu visām bloka dalībvalstīm, visai sabiedrībai...

Sēdes vadītāja. Elksniņa kungs, arī šīs 2 minūtes ir beigušās...

A.Elksniņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad jautājums tiek nodots Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, un tad pēc atbildes saņemšanas tiks arī lemts, vai nākamajā ceturtdienā būs vai nebūs jautājumu un atbilžu sēde.

Bet vēl, pirms mēs reģistrējamies, es gribētu mūsu visu vārdā šodien apaļā, skaistā jubilejā sveikt mūsu kolēģi deputātu Dāvi Staltu! (Aplausi).

Vārds paziņojumam deputātam Edmundam Demiteram.

E.Demiters (ZRP).

Labdien! Pulksten 10.00 Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas telpās notiks Operatīvās darbības likuma pilnveidošanas apakškomisijas sēde. Lūdzam apakškomisijas locekļus ierasties uz sēdi.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds paziņojumam deputātam Aleksandram Sakovskim.

A.Sakovskis (SC).

Godātie kolēģi! Pulksten 10.00 Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas telpās notiks Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde. Lūdzu visus ierasties, jo tas būs ļoti svarīgs pasākums.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātei Initai Bišofai.

 

I.Bišofa (ZRP).

Labdien, kolēģi! Sociālo un darba lietu komisijas sēde šodien atkal notiks pulksten 10.15. Aicinām jūs, kolēģi, uz sēdi!

Paldies.

Sēdes vadītāja. Un vēl es vēlos jūs informēt, ka šodien pulksten 12.00 Saeimas namā tiks atklāta izstāde, kura ir veltīta olimpiskajām spēlēm un kuru ir mums piedāvājusi Latvijas Olimpiskā komiteja, gatavojoties tam notikumam, ka šovasar ir olimpiskās spēles. Un tajā ir unikāla iespēja apskatīt arī mūsu kolēģa Ivana Klementjeva, kurš ir vairāku olimpiāžu ne tikai dalībnieks, bet arī laureāts, personīgās relikvijas.

Un vēl. Šīs izstādes laikā pie mums viesosies arī bērni, kas ir pirmās pasaules bērnu un jauniešu olimpiādes dalībnieki un uzvarētāji. Tātad būs iespēja viņus gan sveikt, gan arī ar viņiem aprunāties. Tā ka es laipni lūdzu pulksten 12.00 visus šajā pasākumā piedalīties.

Bet tagad lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Paldies.

Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Vucānam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.

J.Vucāns (11.Saeimas sekretāra biedrs).

Godātie kolēģi! Elektroniski nav reģistrējušies šādi deputāti: Guntars Bilsēns... nav, Jānis Lāčplēsis... nav, Valdis Liepiņš... arī nav, Romāns Naudiņš... nav, Vineta Poriņa... nav, Jānis Upenieks... nav, Inga Vanaga... arī nav.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to Saeimas 23.februāra sēdi pasludinu par slēgtu.

 

SATURA RĀDĪTĀJS
11. Saeimas ziemas sesijas 8.  sēde
2012. gada 23. februārī

Par darba kārtību
   
Priekšlikumi - dep. I.Čepāne (pret)
  - dep. J.Tutins (par)
  - dep. J.Vucāns (pret)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Ķīmisko vielu likumā” (Nr. 208/Lp11)
(Dok. Nr. 633, 633A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Gada pārskatu likumā” (Nr. 209/Lp11)
(Dok. Nr. 637, 637A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā” (Nr. 210/Lp11)
(Dok. Nr. 638, 638A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Komerclikumā” (Nr. 211/Lp11)
(Dok. Nr. 639, 639A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”” (Nr. 214/Lp11)
(Dok. Nr. 647)
   
Informācija par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Jānim Upeniekam šā gada 23.februārī
(Dok. Nr. 641)
   
Lēmuma projekts „Par Maijas Vētras atbrīvošanu no Ogres rajona tiesas tiesneša amata” (Nr. 181/Lm11)
(Dok. Nr. 635)
   
Ziņo - dep. V.Agešins
   
Par darba kārtību
   
Priekšlikums - dep. V.Dombrovskis (pret)
   
Likumprojekts „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 207/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 626B)
   
Ziņo - dep. J.Reirs
   
Debates - dep. I.Pimenovs
   
Likumprojekts „Grozījumi Maksātnespējas likumā” (Nr. 185/Lp11) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 483B)
   
Ziņo - dep. V.Dombrovskis
   
Likumprojekts „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” (Nr. 86/Lp11) (3.lasījums)
(Dok. Nr. 636)
   
Ziņo - dep. E.Smiltēns
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” (Nr. 190/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 530, 622)
   
Ziņo - dep. L.Čigāne
   
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” (Nr. 195/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 571, 623)
   
Ziņo - dep. L.Čigāne
   
Likumprojekts „Par Ventspils Augstskolas Satversmes grozījumu” (Nr. 184/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 482, 624)
   
Ziņo - dep. Ņ.Ņikiforovs
   
Likumprojekts „Grozījums likumā „Par arodbiedrībām”” (Nr. 197/Lp11) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 585, 625)
   
Ziņo - dep. A.Buiķis
   
Likumprojekts „Grozījumi Valsts meža dienesta likumā” (Nr. 181/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 628)
   
Ziņo - dep. E.Smiltēns
   
Likumprojekts „Nodokļu atbalsta pasākuma likums” (Nr. 84/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 632)
   
Ziņo - dep. J.Reirs
   
Likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā” (Nr. 163/Lp11) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 634)
   
Ziņo - dep. I.Cvetkova
   
Lēmuma projekts „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Grozījumi Krājaizdevu sabiedrību likumā” (Nr. 157/Lp11) otrajam lasījumam” (Nr. 182/Lm11)
(Dok. Nr. 646)
   
Ziņo - dep. J.Reirs
   
Informācija par deputātu A.Elksniņa, I.Cvetkovas, J.Urbanoviča, Ņ.Ņikiforova, I.Klementjeva, S.Mirska, M.Zemļinska, I.Meļņikova, S.Potapkina un R.Rubika jautājumu Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim „Par Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, Austrāliju, Kanādu, Japānu, Korejas Republiku, Meksikas Savienotajām Valstīm, Marokas Karalisti, Jaunzēlandi, Singapūras Republiku, Šveices Konfederāciju un Amerikas Savienotajām Valstīm sagatavošanu un attiecīgā likumprojekta virzību” (Nr. 4/J11)
   
Motivācija - dep. A.Elksniņš
   
Paziņojumi
  - dep. E.Demiters
  - dep. A.Sakovskis
  - dep. I.Bišofa
  - Saeimas priekšsēdētāja S.Āboltiņa
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs J.Vucāns

 

Balsojumi

Datums: 23.02.2012 09:06:19 bal001
Par - 43, pret - 44, atturas - 1. (Reģistr. - 88)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta Grozījums likumā “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās” (212/Lp11), nodošana komisijām, iekļaušanu Saeimas sēdes darba kārtībā

Datums: 23.02.2012 09:09:27 bal002
Par - 45, pret - 41, atturas - 1. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par lēmuma projekta Par Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības deleģētās pārstāves Ingrīdas Mikiško apstiprināšanu Augstākās izglītības padomes sastāvā (178/Lm11) izslēgšanu no Saeimas sēdes darba kārtības

Datums: 23.02.2012 09:12:36 bal003
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 91)
Balsošanas motīvs: Par Maijas Vētras atbrīvošanu no Ogres rajona tiesas tiesneša amata (181/Lm11)

Datums: 23.02.2012 09:14:44 bal004
Par - 39, pret - 47, atturas - 0. (Reģistr. - 91)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (214/Lp11), 1.lasījums, iekļaušanu Saeimas sēdes darba kārtībā

Datums: 23.02.2012 09:17:26 bal005
Par - 39, pret - 43, atturas - 2. (Reģistr. - 91)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu Nr.1. Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (207/Lp11), 2.lasījums, steidzams

Datums: 23.02.2012 09:17:57 bal006
Par - 57, pret - 0, atturas - 28. (Reģistr. - 91)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (207/Lp11), 2.lasījums, steidzams

Datums: 23.02.2012 09:19:13 bal007
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Maksātnespējas likumā (185/Lp11), 2.lasījums, steidzams

Datums: 23.02.2012 09:21:32 bal008
Par - 87, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Ceļu satiksmes likumā (86/Lp11), 3.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:22:56 bal009
Par - 87, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” (190/Lp11), 1.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:24:25 bal010
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” (195/Lp11), 1.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:25:51 bal011
Par - 87, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par Ventspils Augstskolas Satversmes grozījumu (184/Lp11), 1.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:27:31 bal012
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījums likumā “Par arodbiedrībām” (197/Lp11), 1.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:28:35 bal013
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Valsts meža dienesta likumā (181/Lp11), 2.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:33:04 bal014
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Nodokļu atbalsta pasākuma likums (84/Lp11), 2.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:34:45 bal015
Par - 89, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Civilprocesa likumā (163/Lp11), 2.lasījums

Datums: 23.02.2012 09:35:48 bal016
Par - 90, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta “Grozījumi Krājaizdevu sabiedrību likumā” (Nr.157/Lp11) otrajam lasījumam (182/Lm11)

Datums: 23.02.2012 09:39:06 bal017
Par - 82, pret - 7, atturas - 2. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par runas laika pagarināšanu
 

Frakciju viedokļi
2012.gada 23.februārī

Vadītāja. Labdien, cienījamie radioklausītāji! Ir noslēgusies Saeimas šīsdienas sēde, un nākamajās „Frakciju viedokļu” minūtēs Saeimas deputāti jums pastāstīs par šodien Saeimā skatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem.

Pirmajam šodien vārds Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputātam Dāvim Staltam. Lūdzu!

D.Stalts (VL–TB/LNNK).

Labdien, cienījamie klausītāji! Šodien vairāk gribētu pateikt mūsu frakcijas vārdā paldies visiem tiem, kas piedalījās referendumā un balsoja pret divvalodību. Šis paldies tiks izteikts ne vienreiz vien vēl, un tam ir jāskan jo skaļāk tāpēc, ka šis bija brīnišķīgs brīdis, ka latvieši un Latvijas tauta vienojās kopīgai spēka demonstrācijai savu vērtību sistēmas aizsardzībai.

Nekas jau nav galā. Referendums ir beidzies, bet mums ir jārēķinās ar to, ka šī nav pirmā un pēdējā reize, kad mums būs jāaizstāv savas valsts pamati. Un ir konkrēti jāstrādā, lai turpmāk šāda tipa referendumi vairs nenotiktu. Un tāpēc jau šajā Saeimā ir nepieciešamas konkrētas rīcības valstisko pamatu nostiprināšanai, kā arī latviskas Latvijas nostiprināšanai. Un te nu es gribu teikt, ka nopietni apsvērsim domu par bērnudārzu pāreju uz latviešu valodu, jo mums ir jārūpējas par vienotas Latvijas tautas vērtību sistēmas nostiprināšanu. Neatkarīgi no tā, vai tu esi šeit dzīvojošs latvietis vai cittautietis, tev ir jābūt balstītam uz vienotu vērtību sistēmu.

Tāpat mums ir jāveic grozījumi referenduma regulējumā vai, iespējams, Satversmē, lai nepieļautu pilsonības loka paplašināšanos, lai nepieļautu citus valstisko pamatu apdraudējumus.

Vēl. Gribu teikt, ka Nacionālās apvienības frakcija visā drīzumā nāks klajā ar priekšlikumu latgaļu un līvu jautājumā. Mēs vēlamies dibināt Līvu un latgaļu lietu apakškomisiju, kurā tad aicināsim deputātus strādāt kopīgi šo mūsu kultūras bagātību – līvu tautas un latgaļu kultūras – attīstībai.

Zināms jau, ka Latgales jautājums šobrīd ir pacelts lielos augstumos un par to tiek runāts skaļi no visu partiju tribīnēm, bet šis jautājums ir jārisina pārpartejiski. Ar to jāstrādā visiem kopā un, iespējams, plašākā lokā. Tāpēc arī dibināsim šo apakškomisiju un ceram ne vien uz pozīcijas, bet arī opozīcijas atbalstu.

Paldies.

Vadītāja. Paldies Dāvim Staltam no Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas.

Nākamā runās Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāte Aija Barča. Lūdzu!

A.Barča (ZZS).

Labdien jūsmājās! Es, protams, runāšu atkal par sociālā bloka jautājumiem.

Šodien Saeimas sēdē Sociālo un darba lietu komisija virzīja izskatīšanai pirmajā lasījumā likumprojektu „Grozījums likumā „Par arodbiedrībām””. Likums „Par arodbiedrībām” ir pieņemts ļoti sen – 1991.gadā. Arī likuma valoda ir visai sarežģīta pēc būtības, ne vairs tāda, kādā šodien mēs likumus rakstām. Tur ir vairākas lietas, kuras ir jāprecizē jau tagad, bet paturam prātā, ka Labklājības ministrijā jau tiek pētīts šis likums un ir pilnīgi iespējams, ka arodbiedrības varēs sagaidīt tuvākajā nākotnē pavisam jaunu likuma redakciju.

Saku paldies kolēģiem, kuri absolūtā vienprātībā šo likumprojektu atbalstīja pirmajā lasījumā.

Vēlos šodien jums vēl vēstīt, ka nu jau pilnā sparā Latvijā notiek diskusija un šo diskusiju organizē – un tas pēc taisnības tai arī ir jādara – Labklājības ministrija. Te ir jautājums par nākošajiem grozījumiem likumā „Par valsts pensijām”, jo decembrī Saeima deva uzdevumu Ministru kabinetam līdz 1.maijam iesniegt grozījumus likumā „Par valsts pensijām”, kuros būtu noregulētas tādas normas kā priekšlaicīgās pensijas iespējama saņemšana bez termiņa, tātad ne vairs tikai līdz 2013.gada 31.decembrim. Ir jautājums arī par pensijas vecuma paaugstināšanu, es domāju, tādā saprātīgā termiņā. Un, lūk, visvairāk... Tātad mēs par to tagad jau sākam domāt, un mani satrauc tādi skaitļi: ja mēs palūkojamies uz bezdarbniekiem, tad redzam, ka personu, kuras ir vecumā no 45 gadiem līdz pilnajam pensijas vecumam, tas ir, līdz 62 gadiem, ir vairāk nekā 43 procenti, bet, ja mēs palūkojamies uz cilvēkiem, kuri ir vecumā no 55 līdz 62 gadiem, tad redzam, ka to ir vairāk nekā 18 procenti.

Un, lūk, tikko kā Eiropā – Briselē – notika tāda nopietna sanāksme, un tā bija 17.februārī, un Latvija uzstājās ar informatīvo ziņojumu, un Sociālās aizsardzības komitejā tas bija jau trešais ziņojums par ekonomiskās krīzes sociālajām sekām un notiekošo fiskālo konsolidāciju, kas attiecas arīdzan uz visām Eiropas Savienības valstīm.

Ir izstrādāti vairāki ieteikumi dalībvalstīm. Nu, un daži no tiem.

Tātad kopumā Eiropas Savienības dalībvalstis vērš uzmanību uz to, ka pieejamie resursi jānovirza izaugsmei un darba vietu radīšanai, jo pēc taisnības nekas jau vairāk nav nepieciešams kā jaunas darba vietas, lai cilvēki saņemtu algu, būtu iespējas un nodokļus maksātu, un sociālā sistēma arīdzan pati sakārtotos. Arī šajā komitejas trešajā ziņojumā dalībvalstīm ir rakstīts: nodarbinātības un sociālās aizsardzības jomās jāievieš strukturālās reformas, jo visu Eiropu satrauc tas, ka palielinājies ir nabadzības riskam pakļauto cilvēku skaits. Eiropā tas ir 8,5 procenti no iedzīvotāju skaita, Latvijā tie ir 9,7 procenti. Un tādēļ arī, lūk, šīs nopietnās diskusijas par sociālā bloka jautājumiem, un es aicinu jebkuru radioklausītāju vai nu savā pilsētā, vai pagastā iesaistīties, sadarboties gan ar sociālo dienestu, gan ar vietējo pašvaldību un izteikt arī savu viedokli. Vai mēs varēsim atļauties ar 2014.gadu sākt pensijas vecuma paaugstināšanu, vai mums jāskatās uz to priekšlikumu un iepriekšējo dokumentu, ko pieņēma Dombrovska otrā valdība, – ka pensijas vecumu ir jāsāk paaugstināt no 2016.gada? Un vēl viens tāds būtisks jautājums – kā paaugstināt pensionēšanās vecumu? Vai pa pusgadam, tas ir, pa sešiem mēnešiem, vai pa trim mēnešiem? Tas solis būtu tādā ilgākā laika periodā.

Tātad ir ļoti daudz dažādu viedokļu, un es, vēlot jums šīs nedēļas nogali pavadīt mierīgi, veselīgi, aicinu arī domāt par sociālajām lietām.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Aijai Barčai Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputātei.

Nākamais runās politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputāts Valērijs Agešins. Lūdzu.

V.Agešins (SC).

Paldies.

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Tas ir ļoti apsveicami, ka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija izstrādāja likumprojektu „Grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli””. Tas ir stāsts par jūrniekiem un viņu ģimeņu locekļiem.

Likumprojekts šodien tika pieņemts nulles lasījumā un nodots izskatīšanai Saeimas komisijām. Kur ir problēma, un kādēļ likumprojekts ir vajadzīgs? Lieta ir tāda, ka šobrīd likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir noteikts, ka ienākumam, ko fiziskā persona gūst uz tādu darba attiecību pamata, kas paredz šo personu nodarbināt uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, netiek piemērots neapliekamais minimums, nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu un attaisnotie izdevumi. Izvērtējot jūrniekiem piemēroto speciālo iedzīvotāju ienākuma nodokļa režīmu, rodas problēma. Ja pieņem, ka ierindas jūrnieki saņem atalgojumu pēc minimālā tarifa, šajā gadījumā tie jūrnieki, kuriem gadā mēneša vidējā alga nepārsniedz 350 latus mēnesī, atrodas nelabvēlīgākā situācijā nekā maksātāji, kuriem piemēro vispārējo nodokļa režīmu, un šo jūrnieku neto ienākums gadā ir mazāks.

Ņemot vērā minēto, ir nepieciešami grozījumi likumā, tādējādi likvidējot nevienlīdzīgo situāciju, kādā atrodas zemāk atalgotie ierindas jūrnieki salīdzinājumā ar nodokļa maksātājiem, kuriem piemēro vispārējo iedzīvotāju ienākuma nodokļa režīmu.

Piedāvātie likuma grozījumi, kurus mēs pieņemsim nedēļas laikā (vismaz es tā ceru), novērsīs nevienlīdzīgo situāciju attiecībā uz fiziskajām personām, kuras gūst algota darba ienākumus uz tādu darba attiecību pamata, kas paredz šīs personas nodarbināt uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa.

Otrām kārtām vēlos informēt par to, ka politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcija sagatavojusi grozījumu likumam „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”. Grozījums paredz, ka pašvaldības iegūst tiesības iznomāt sev piederošos zemes gabalus, kas zemesgrāmatā ir ierakstīti ar atzīmi „Pašvaldību un valsts vajadzībām”. Pašlaik spēkā ir norma, atbilstoši kurai šādus zemes gabalus nedrīkst iznomāt, pārdot, atsavināt un izmantot kā ķīlu piecus gadus pēc tam, kad tie ierakstīti zemesgrāmatā ar atzīmi „Pašvaldību un valsts vajadzībām”. Pašlaik aizliegums iznomāt šos zemes gabalus bremzē ekonomisko attīstību daudzos reģionos, īpaši Latgalē. Un mēs zinām vairākus šādus gadījumus, ka uzņēmēji ir vērsušies pie pašvaldībām ar lūgumu iznomāt viņiem zemi, lai īstenotu biznesa projektu, kurš, starp citu, radītu arī jaunas darba vietas, bet pašvaldībām nācies atteikt, ņemot vērā likumā ietvertos aizliegumus. Tā nu iznāk, ka zemes gabali stāv tukši. Treknajos gados pašvaldībām bija grandiozi plāni, tāpēc tās izlēma paturēt sev zemes gabalus. Tagad šos plānus realizēt nevar, bet dot iespēju uzņēmējiem strādāt pēc likuma nav tiesību. Tāpēc mēs ierosinām atcelt normu, kura aizliedz šādus zemes gabalus iznomāt, taču saglabāt likumā aizliegumu pārdot, atsavināt un izmantot šos zemes gabalus kā ķīlu.

Mēs esam pārliecināti, ka pašreizējos smagajos laikos nedrīkst radīt vai saglabāt šķēršļus jaunu darba vietu radīšanai, īpaši, ja runa ir par visdepresīvāko un sociāli nelabvēlīgāko valsts reģionu – Latgali. Pastāvošais aizliegums faktiski neļauj pašvaldībām attīstīties.

Vēlos atgādināt, ka jau 2010.gadā pēc „Saskaņas Centra” deputāta Jāņa Tutina ierosinājuma 10.Saeima izdarīja analoģiskus grozījumus likumā, kas reglamentē pašvaldību partnerību ar privāto biznesu, tomēr vēlāk – citu iemeslu dēļ – tika rekomendēts šo likumu nepieņemt, un zemes gabalu iznomāšanas problēma tā arī palika neatrisināta. Tāpēc, kā uzskata mūsu deputāts Jānis Tutins, nepieciešams grozījums likumā „Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”. Diemžēl šodien koalīcija šo mūsu ierosinājumu neatbalstīja.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputātam Valērijam Agešinam.

„Frakciju viedokļos” nākamais runās Zatlera Reformu partijas frakcijas deputāts Juris Viļums. Lūdzu!

J.Viļums (ZRP).

Loba dīna Latvejā! Loba dīna Latgolā! Maņ ir prīks uzrunuot ari latgalīšus Latgolys latvīšu volūdā. Man prīks, ka ari īprīškejī runuotuoji eipaši uzsvēre Latgolys jautuojumu, Latgolys vaicuojumu, kas pādejā laikā ir pacalts vysaugstuokajā leiminī, un te ir informaceja. As grybu izstuosteit, ka pādejā laikā ari vairuokys ministrejis struodoj pi ituos Latvejis vaļstej svareiguos lītys: Izgleiteibys i zynuotnis ministrejā teik gatavuots sabīdreibys integracejis plans, kurymā ir gon attīceibā uz mozuokumtauteibom dažaidi prīkšlykumi, gon maņ ir prīks, ka tī teik izstruoduoti ari konkreti prīkšlykumi par latgalīšu volūdys un identitatis saglobuošonu. Kulturys ministrejā jau nu goda suokuma stroudoj atseviška Latgolys kulturys atbolsta grupa, gaidēsim ari nu tuos kaidus konkretus rezuļtatus.

Vysbeidzūt. Latgolai eipaši svareiga ir ekonomiskuo atteisteiba, i deļ tuo maņ personeigi ir prīks, ka iz prīšku teik vyrzāts Vidis aizsardzeibys i regionaluos atteisteibys ministrejis vadeituoja Edmunda Sprūdža i ekonomikys ministra Daniela Pavļuta, kai arī izgleiteibys i zynuotnis ministra Roberta Kīļa kūpeigi izstruoduotais plans „Īspieja Latgolai 2012”.

Izmontojūt īspieju, grybu pasaceit paļdis ari munai kolegai Zandai Lukaševičai-Kalniņai, kas pi ituo plana daudz ir īguļdejuse dorba, un, cik maņ ir zynoms ari šūbreid kūpeigā dorbā teik aicynuotys un jau ir īsaisteitys ari cytu ministreju omotpersonys. Taidā veidā tys dorbs eistyn nūteik kūpeigi, svareigu mierķu sasnīgšonai, un beidzūt Latgolys vaicuojums ir pacalts – kai jau saceju īprīšk – vysaugstuokajā leiminī.

Tikū kolega nu „Saskanis Centra” mineja prīkšlykumu, kū dīmžāļ sasteigtā veidā gribieja īsnīgt Saeimys dorba kuorteibā. As dūmoju, ka mes ar tū prīkšlykumu īsapazeisim seikuok un, vysdreižuok, jau nuokamajā voi cytā laikā tū vaicuojumu izskateisim piec byuteibys.

Prīks ari par Dāvja Stalta izsaceitū prīkšlykumu, ka vajag izveiduot atsevišku apakškomiseju Saeimā par līvu un latgalīšu kulturys un volūdys saglobuošonu.

Bet tuoļuok runuošu latvīšu literarajā volūdā, lai vysim byutu varbyut lobuok saprūtams.

Pēdējās dienās ir aktualizēts arī priekšlikums par brīvdienas piešķiršanu pareizticīgo un vecticībnieku Ziemassvētkos 7.janvārī, un Zatlera Reformu partija jau vakar savas frakcijas sēdē izlēma strādāt pie grozījumiem Darba likumā, lai piedāvātu vienu īpašu brīvu dienu, kas varētu tikt izmantota pēc katra darbinieka reliģiskajiem vai ģimenes ieskatiem. Piemēram, pareizticīgie un vecticībnieki šo dienu varētu izmantot jau pieminētajā 7.janvārī, savukārt katoļi Latgalē, piemēram, ja arī... kas nāk... svētceļotāji no visas Latvijas, 15.augustā varētu šo dienu svinēt. Es domāju, ka tas būtu godīgi arī pret dažādu šo konfesiju cilvēkiem. Katram tādējādi tiktu nodrošināta brīva iespēja svinēt sev nozīmīgu svētku dienu. Un arī no darba devēju viedokļa nebūtu tik sarežģīti nodrošināt nepārtrauktu darba ritmu, jo kā viens no priekšlikumiem tiek piedāvāts šo dienu jau noteikt, darbiniekam stājoties darbā, darba līgumā atrunājot, konkrēti kura tā diena būtu. Arī šobrīd šī Ziemassvētku... pareizticīgo un vecticībnieku Ziemassvētku diena ir kā atzīmējamā diena, tādēļ es domāju, ka Latvijas valstī nekad nav bijis diskriminācijas, teiksim tā, pret kādu no reliģiskajām grupām.

Un nobeigumā faktiski es gribētu izmantot iespēju, ka mūs dzird gan visā Latvijā, gan visā Latgalē. Šosvētdien, 26.februārī, Rēzeknē notiks... Rēzeknes kultūras namā notiks ikgadējais latgaliešu kultūras pasākums – gada balvas „Boņuks” pasniegšanas ceremonija. Sākums pulksten 17.00, tātad piecos vakarā. Visi tiek laipni aicināti, jo tur tiks godināti iepriekšējā gada labākie un aktīvākie latgaliešu kultūras un latgaliešu valodas aizstāvji – gan sabiedriskās organizācijas, gan mūziķi, gan mākslinieki.

Tātad lai jums visiem veiksmīga šī nedēļa, un tiešām strādāsim kopā pie Latvijas valsts un Latgales attīstības!

Paldies.

Vadītāja. Paldies Jurim Viļumam no Zatlera Reformu partijas frakcijas.

Un „Frakciju viedokļus” šodien noslēgs VIENOTĪBAS frakcijas deputāts Dzintars Ābiķis. Lūdzu!

Dz.Ābiķis (VIENOTĪBA).

Cienījamie radioklausītāji! VIENOTĪBAS vārdā es vēlos pateikt lielu paldies visiem Latvijas pilsoņiem gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, kuri piedalījās referendumā un atbalstīja latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. Un pateicos arī neskaitāmām biedrībām un domubiedru grupām, kas aktīvi aicināja balsot pret sabiedrības sašķelšanu. Un sabiedrība ir skaidri parādījusi atbildīgu un cieņpilnu attieksmi pret savu valsti un apliecinājusi uzticību tās pamatvērtībām.

Skaidrs, ka darbs pie nacionālās indentitātes un saliedētas sabiedrības politikas stiprināšanas nedrīkst apstāties. Un mums ir jādara viss iespējamais, lai nepieļautu to, ka neliels radikāli noskaņots provokatoru bariņš var terorizēt valsti un maldināt sabiedrību. Tāpēc ir jāpārskata tautas nobalsošanas ierosināšanas nosacījumi. Galu galā 10 000 parakstu – tas mūsdienās ir smieklīgi maz. Un mēs noteiksim arī ierobežojumus referenduma kampaņas organizēšanai un finansēšanai, jo pastāv diezgan pamatotas aizdomas, ka finansējums var nākt arī no citurienes, ārpus Latvijas.

Ir ārkārtīgi svarīgi stiprināt – joprojām stiprināt! – latviešu valodas pozīcijas, un tas ir īpaši jādara Latgalē, lai atbalstītu latviešu mācībvalodas skolas un klases. It īpaši Latvijas pierobežā. To mēs noteikti darīsim.

Tāpat mēs izdarīsim visu iespējamo, lai Latvijas televīzijas un radio apraides uztveršanas kvalitāte pierobežā kļūtu labāka, un mēs noteikti atbalstīsim televīziju un radio, lai Latvijā radītu tādu vienotu informācijas telpu, kurā iekļautos ne vien latvieši, bet arī cittautieši.

Noteikti atbalstīsim tādu pilsoniskās izglītības programmu, it īpaši plašsaziņas līdzekļos, lai sabiedrību vienotu un lai sabiedrībā būtu izpratne par mūsu vēsturi, par mūsu vērtībām.

Ir vairāk nekā skaidrs, ka ir jāpalielina atbalsts latviešu kultūrai, it īpaši literatūrai, valodniecībai. Noteikti jāpalielina ir atbalsts Kultūrkapitāla fondam. Un es varu apliecināt, ka gan mūsu frakcija, gan mūsu premjera Valda Dombrovska vadītā valdība noteikti strādās turpmāk arī tikpat godīgi un apņēmīgi – es vēlreiz atkārtoju: godīgi un apņēmīgi! –, lai Latvijā ekonomiskā situācija uzlabotos, lai pieaugtu mūsu labklājība un lai tādā veidā mazinātos tā augsne dažādām pret Latviju vērstām aktivitātēm.

Nobeidzot savu īso uzrunu, es gribu vēlreiz pateikt paldies visiem, visiem mūsu Latvijas patriotiem, kuri saprata, ka grūtā brīdī ir jābūt vienotiem.

Lai mums turpmāk veicas un lai visiem būtu arī sekmīga un veiksmīga šīs nedēļas nogale!

Paldies.

Vadītāja. Paldies partijas VIENOTĪBA frakcijas deputātam Dzintaram Ābiķim.

Līdz ar to šodienas tiešraide „Frakciju viedokļi” ir izskanējusi. No Saeimas nama Sēžu zāles to vadīja Saeimas Preses dienesta konsultante Dace Laipa.

Paldies, ka klausījāties, un visu labu!

Svētdien, 16.jūnijā