Saeimas priekšsēdētājs tikās ar Austrālijas vēstnieku un Čīles vēstnieku; Ārlietu komisijas priekšsēdētājs tikās ar Austrālijas vēstnieku; Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisija tikās ar Zviedrijas bērnu aizsardzības organizācijas pētījuma koordinatori;

(10.10.2007.)

Trešdien, 10.oktobrī, Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze tikās ar Austrālijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Hovardu Kreigu Braunu (Howard Craig Brown), kas bija ieradies iepazīšanās vizītē.

Saeimas priekšsēdētājs G.Daudze un Austrālijas vēstnieks H.K.Brauns pauda kopīgu viedokli, ka Latvijas un Austrālijas attiecības ir labas un draudzīgas, un izteica cerību, ka vēstnieka stāšanās jaunajā amatā un Latvijas pirmā vēstnieka Austrālijā Induļa Bērziņa akreditācija būs labs stimuls to padziļināšanai. Tostarp tika pārrunāta šī gada augustā notikusī bijušā Saeimas priekšsēdētāja Induļa Emša un Saeimas delegācijas vizīte Austrālijā.
       
G.Daudze atzina, ka Latvija augustu novērtē Austrālijas lēmumu uzņemt latviešus pēc Otrā Pasaules kara, un izteica gandarījumu, ka latviešu ieguldījums Austrālijas attīstībā ir pienācīgi novērtēts.
       
Puses apmainījās arī viedokļiem par iekšpolitisko un ekonomisko situāciju mūsu valstī, kā arī Latvijas un Krievijas attiecību attīstību un jautājumu par Eiropas kaimiņu politiku.

Saeimas priekšsēdētājs tikās ar Čīles vēstnieku 
     
Trešdien, 10.oktobrī, Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze tikās ar Čīles Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Ovidu Harasiču (Ovid Harasich), kas bija ieradies iepazīšanās vizītē.
       
Saeimas priekšsēdētājs G.Daudze atzina, ka Latvija ir ieinteresēta attiecību izvēršanā ar Čīli, par ko liecina arī Saeimā izveidotā deputātu grupa sadarbībai ar Čīles parlamentu. Savukārt Čīles vēstnieks apliecināja savas valsts pieaugušo interesi stiprināt savstarpējos kontaktus ar Latviju. Laba sadarbība ir izveidojusies starp Rīgu un Čīles galvaspilsētu Santjago. Puses bija vienisprātis, ka attiecības starp abām valstīm vērtējamas kā labas un perspektīvas, īpaši ekonomiskajā, tūrisma un izglītības jomā.
       
G.Daudze akcentēja, ka Čīle bija to valstu starpā, kas nekad nav atzinusi Latvijas okupāciju, un piebilda, ka 2006.gadā tika atzīmēta 85.gadadiena kopš Čīle ir atzinusi Latvijas Republikas neatkarību.

Ārlietu komisijas priekšsēdētājs tikās ar Austrālijas vēstnieku       

Trešdien, 10.oktobrī, Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš tikās ar Austrālijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Hovardu Kreigu Braunu (Howard Craig Brown).
       
Puses bija vienisprātis, ka Austrāliju un Latviju vieno kopīga izpratne par demokrātiskām vērtībām un drošību pasaulē, un pauda interesi attīstīt abu valstu sadarbību NATO ietvaros. Pārrunājot starptautisko situāciju pasaulē, A.Bērziņš un H.Brauns apmainījās ar informāciju par abu valstu dalību starptautiskajās miera uzturēšanas misijās Afganistānā un Irākā. A.Bērziņš pastāstīja, ka viena no mūsu valsts prioritātēm Eiropas Savienības draudzīgas kaimiņpolitkas ietvaros ir sniegt atbalstu demokrātisko vērtību ieviešanas gaitā Moldovai, Ukrainai un Gruzijai.
       
Abas puses pauda atbalstu sadarbības projektam par darba brīvdienu pavadīšanu Austrālijā, kas tās dalībniekiem dotu jaunu pieredzi un paplašinātu izglītības iespējas. 
       
Tikšanās noslēgumā A.Bērziņš pastāstīja par neseno mūsu parlamenta delegācijas vizīti Austrālijā un Jaunzēlandē, pieminot lielo Austrālijā dzīvojošo latviešu skaitu.

Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisija tikās ar Zviedrijas bērnu aizsardzības organizācijas pētījuma koordinatori      

Trešdien, 10.oktobrī, Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētājs Jānis Dukšinskis un apakškomisijas locekle Inta Feldmane tikās ar Zviedrijas Karalistes bērnu aizsardzības organizācijas pētījuma koordinatori Agnetu Gunnarsoni. 
       
Zviedrijas organizācija veic analītisku pētījumu vairākās Baltijas jūras reģiona valstīs - Lietuvā, Latvijā, Krievijā, Somijā, Dānijā un Zviedrijā - par bērnu fizisku sodīšanu un vienaudžu savstarpējo vardarbību. Pētījuma koordinatore A.Gunnarsone ieradusies Latvijā, lai iegūtu informāciju par aktualitātēm un galvenajām problēmām bērnu tiesību aizsardzības jomā, iepazītos ar Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas likumdošanas iniciatīvām un uzklausītu viedokļus par situāciju saistībā ar fizisko un emocionālo vardarbību pret bērniem.
       
Sarunas gaitā apakškomisijas priekšsēdētājs J.Dukšinskis atskatījās uz apakškomisijas izveidošanas nepieciešamību 1998.gadā un informēja par izveidotajām bērnu tiesību aizsardzības institūcijām Latvijā. Pieskaroties apakškomisijas darbam likumdošanas jomā, J.Dukšinskis pastāstīja par skatāmo jautājumu loku, sadarbību ar citām valsts institūcijām un priekšlikumu izstrādi grozījumiem normatīvajos aktos, kas saistīti ar bērnu tiesību aizskāruma dažādām izpausmēm.
       
J.Dukšinskis, atbildot uz Zviedrijas ekspertes interesi par galvenajām problēmām, akcentēja pašreizējās aktualitātes, tostarp, bērnu tiesību ievērošanu slēgta tipa iestādēs, drošību informācijas līdzekļu un interneta vidē, bērnu pazušanu, fizisko un emocionālo vardarbību pret bērniem ģimenē un dzimumnoziegumus pret nepilngadīgajiem. Savukārt apakškomisijas locekle I.Feldmane pastāstīja par atbildīgo valsts institūciju un nevalstisko organizāciju iesaistīšanos šo jautājumu risināšanā.  
       
Tikšanās noslēgumā A.Gunnarsone pateicās apakškomisijas priekšsēdētājam par vispusīgo un noderīgo informāciju.

Deputātu grupas tikās ar Čīles vēstnieku        

Trešdien, 10.oktobrī, deputātu grupas sadarbībai ar Čīles parlamentu priekšsēdētāja vietnieks Valdis Ģīlis un grupas deputāti tikās ar Čīles Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Ovidu Harasiču (Ovid Harasich).
       
Deputātu grupas sadarbībai ar Čīles parlamentu priekšsēdētāja vietnieks V.Ģīlis sveica vēstnieku Latvijā un pauda pārliecību, ka šī tikšanās sekmēs abpusēju sadarbību. Čīles vēstnieks O.Harasičs pastāstīja, ka viņa uzdevums ir veicināt Latvijas atpazīstamu Čīlē un apliecināja, ka viņa valsts parlaments ir atvērts starptautisku attiecību veidošanā ar citu valstu parlamentiem, tostarp Latviju. 
       
Pārrunājot iespēju attīstīt tirdzniecības sakarus starp abām valstīm, O.Harasičs informēja, ka tiek pētīta tirgus situācija. Vēstnieks arī atzina, ka Čīle ir ieinteresēta izmantot Latvijas kā tranzītvalsts pakalpojumus. Tika atzīmēts, ka veiksmīga abu valstu sadarbība varētu veidoties arī izglītības, sporta un kultūras jomā.  
       
Tikšanās laikā tika runāts par iespējamo Čīles prezidenta vizīti Latvijā.

Saeimas deputātes tikās ar Gruzijas nevalstisko organizāciju un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem     

Trešdien, 10.oktobrī, Saeimas priekšsēdētāja biedre Karina Pētersone un deputātes Vaira Paegle, Anta Rugāte, Ilma Čepāne, Sandra Kalniete un Inguna Rībena tikās ar Gruzijas nevalstisko organizāciju un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem.
       
Ārlietu ministrijas atbalstītā attīstības sadarbības projekta “Pilsoniskā līdzdalība labākai pārvaldei” ietvaros tiek organizēta Gruzijas nevalstisko organizāciju un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem studiju vizīte mūsu valstī. Vizītes sagatavošanas posmā Gruzijas pārstāvji izteica vēlēšanos tikties ar sievietēm politiķēm, lai uzzinātu, kā Latvijā tiek risināti jautājumi par sieviešu karjeras iespējām un dzimumu līdztiesību politikā.
       
Saeimas deputātes dalījās savā politiskajā pieredzē, pārrunāja jautājumus par izaugsmi profesionālā jomā un pauda viedokli par Latvijas sabiedrības attieksmi pret sieviešu iniciatīvu karjeras veidošanā un izaugsmi sabiedriskajā dzīvē, tostarp politikā.
       
Puses pārrunāja arī jautājumu par likumdošanu cilvēktiesību un sociālās līdztiesības jomā un nevalstisko organizāciju lomu politiskajos procesos Latvijā.

 

Preses dienests

Ceturtdien, 4.jūlijā