Karina Pētersone: kaimiņpolitika ir būtiska Latvijas ārpolitikas prioritāte (foto)

(08.12.2008.)

Demokrātisko reformu pieredzes nodošana attīstības sadarbības ietvaros ir viena no Latvijas ārpolitikas prioritātēm, tiekoties ar ASV Nacionālā demokrātijas institūta (NDI) delegāciju, šodien, 8.decembrī, apliecināja Saeimas priekšsēdētāja biedre Karina Pētersone.

Lai iepazītos ar īstenotajiem projektiem un tiktos ar mūsu valsts amatpersonām, 8. un 9.decembrī vizītē Latvijā uzturas NDI reģionālie direktori, kas strādā Moldovā, Ukrainā, Gruzijā, Baltkrievijā un Krievijā.
 
Saeimas priekšsēdētāja biedre norādīja, ka mūsu valsts kaimiņpolitikas ietvaros ir īstenojusi virkni veiksmīgu projektu un gatava meklēt jaunas sadarbības formas, tostarp strādājot ar NDI pārstāvniecībām postpadomju telpā.  

Delegācijas vadītāja, NDI Eirāzijas reģionālā direktore Laura Dževeta (Laura Jewett) norādīja, ka deviņdesmito gadu sākumā NDI īstenoja vairākas programmas arī Latvijā, bet patlaban Latvijas demokratizācijas pieredze jau var kalpot par paraugu citām reģiona valstīm.

Savukārt Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle sarunā uzsvēra, ka Latvijas drošībai būtiska ir ne tikai dalība Eiropas Savienībā un NATO, bet arī stabilitāte un demokratizācijas process kaimiņvalstīs. Tādēļ mūsu valstij ir svarīgi aktīvi iesaistīties un veicināt reformu procesu pēcpadomju telpā.

Tikšanās dalībnieki pārrunāja NDI un Latvijas partnervalstīs īstenotos projektus un iespējas paplašināt sadarbību. NDI Moldovas biroja vadītājs Alekss Grigorjevs (Alex Grigorievs) norādīja, ka bijušo padomju republiku iedzīvotājiem, valsts un pašvaldību darbiniekiem ir ļoti būtiski apmeklēt Latviju, lai klātienē pārliecinātos, cik ļoti ir mainījusies valsts, kas vēl pirms piecpadsmit gadiem bija ļoti līdzīgā situācijā.

2008.gadā Latvijas attīstības sadarbības prioritārās saņēmējvalstis ir Baltkrievija, Gruzija, Moldova un Ukraina. Galvenās sadarbības jomas ir reformu procesa veicināšana un kapacitātes stiprināšana valsts pārvaldē un ekonomikā, demokrātijas veicināšana un pilsoniskās sabiedrības stiprināšana, vides problēmu risināšana, kā arī reformas sociālajā un izglītības jomā. 

ASV Nacionālais demokrātijas institūts (The National Democratic Institute for International Affairs) ir bezpeļņas organizācija, kuras darbības pamatā ir mērķis stiprināt un veicināt demokrātijas izplatību pasaulē. Lai demokrātiskās vērtības tiktu iedzīvinātas praksē, NDI ir atvēris pārstāvniecības birojus vairāk nekā 70 valstīs Āzijā, postpadomju telpā, Latīņamerikā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 2.oktobrī
08:30  Pieprasījumu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas kopsēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas kopsēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas kopsēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Ruandas Republikas prezidentu V.E. Paul Kagame
12:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces tikšanās ar Japānas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Yasushi Takase
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde