31.oktobrī

(31.10.2006.)

        Otrdien, 31.oktobrī, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Dimko Kokaroski (Dimko Kokaroski), kas bija ieradies iepazīšanās vizītē.
        Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre sveica Maķedonijas vēstnieku jaunajā amatā, savukārt Maķedonijas vēstnieks D.Kokaroski pateicās par viesmīlīgo uzņemšanu un atzina savas valsts vēlmi padziļināt attiecības ar Latviju.
        Puses bija vienisprātis, ka attiecības starp Latviju un Maķedoniju vērtējamas kā labas un draudzīgas, un apliecināja parlamentāro kontaktu svarīgo lomu, sevišķi parlamentu sadarbības grupu un komisiju līmenī.
        Sarunā galvenā uzmanība tika pievērsta Eiropas Savienības (ES) un starptautiskajām aktualitātēm, tostarp jautājumam par gaidāmo NATO dalībvalstu galotņu sanāksmi Rīgā. Maķedonijas vēstnieks pastāstīja, ka Maķedonija cer sākt sarunas par iestāšanos ES 2007.gadā un noslēgt tās piecu gadu laikā. Viņš arī atzina, ka Maķedonijai un pārējām Adrijas jūras valstīm saistošs un interesants ir veiksmīgais Baltijas valstu piemērs reģionālajā sadarbībā un sociālo un politisko reformu realizācijā. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre apliecināja Latvijas kā ES un NATO dalībvalsts gatavību dalīties savā integrācijas un likumdošanas harmonizācijas procesa pieredzē ar jaunajām kandidātvalstīm, tostarp Maķedoniju.
        Tikšanās noslēgumā Saeimas priekšsēdētāja Maķedonijas vēstniekam novēlēja veiksmi jaunajā amatā.

        Otrdien, 31.oktobrī, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Meksikas Savienoto Valstu ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā Normu Bertu Pensado Moreno (Norma Bertha Pensado Moreno), kas bija ieradusies iepazīšanās vizītē.
        Saeimas priekšsēdētāja un Meksikas vēstniece atzinīgi novērtēja abu valstu divpusējās attiecības un bija vienisprātis, ka to padziļināšanai vēl liels potenciāls - aktivizējami parlamentārie kontakti, kā arī sadarbība kultūras un izglītības jomā. Saeimas priekšsēdētāja apliecināja mūsu valsts ieinteresētību iepazīt meksikāņu kultūras savdabību, kā arī aicināja aktīvāk strādāt pie studentu apmaiņas programmām. Savukārt Meksikas vēstniece pastāstīja par gaidāmajiem deju kolektīva “Dzintariņš” koncertiem un Latvijas Nacionālās operas viesizrādēm Meksikā. Puses bija vienisprātis, ka sadarbība kultūras jomā veido ciešākas saites un dziļākas zināšanas vienai valstij par otru.
        Saeimas priekšsēdētāja un Meksikas vēstniece pārrunāja Eiropas Savienības (ES) aktualitātes, tostarp Baltijas valstu aktīvo nostāju vienotas ES enerģētikas politikas izveidē, Latvijas dalību ES jauno kaimiņu politikas īstenošanā un Meksikas sadarbību ar Eiropas Parlamentu. Puses bija vienisprātis, ka paplašināma kontakti arī starptautisko organizāciju ietvaros.
        Saeimas priekšsēdētāja un Meksikas vēstniece sprieda par reģionālās sadarbības nozīmi, kā pozitīvu piemēru minot Latvijas dalību Baltijas asamblejas darbā un Baltijas valstu un Ziemeļvalstu ciešo dialogu dažādu ES jautājumu apspriešanā.
        Tikšanās noslēgumā Saeimas priekšsēdētāja novēlēja Meksikas vēstniecei veiksmi jaunajā amatā un pauda pārliecību par abu valstu attiecību padziļināšanos nākotnē.

       Otrdien, 31.oktobrī, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Slovēnijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Vojislavu Šucu (Vojislav Šuc), kas bija ieradies iepazīšanās vizītē.
       Pārrunāti aktuāli Latvijas un Slovēnijas sadarbības jautājumi divpusējās attiecībās un starptautiskajās organizācijās.
       Puses bija vienisprātis, ka veiksmīgas sadarbības turpināšanai nepieciešama ciešāku kontaktu veidošana ne tikai parlamentārajā, bet arī komisiju līmenī.
       Saeimas priekšsēdētāja un Slovēnijas vēstnieks sprieda par Eiropas Savienības (ES) aktualitātēm - ES paplašināšanās gaitu, kaimiņu politikas īstenošanu un vienotas ES enerģētikas politikas izstrādes nozīmi. I.Ūdre informēja par Latvijas eirointegrācijas pieredzes nodošanu un uzsāktajiem projektiem ar Ukrainu, Moldovu un Dienvidkaukāza valstīm, savukārt V.Šucs pastāstīja par savas valsts sadarbību ar Balkānu reģiona valstīm. Viņš uzsvēra sadarbības un palīdzības sniegšanas nozīmīgumu, kas paātrinātu reformu ieviešanas gaitu šajās valstīs un sekmētu stabilitāti reģionā.
        Puses pārrunāja arī valstu ekonomisko attīstību un secināja, ka gan Latvija, gan Slovēnija kā vienu no mērķiem ir izvirzījušas attīstīt uz zināšanām balstītu ekonomiku.
        Sarunas noslēgumā tika skarti arī jautājumi par NATO samitu Rīgā un dalību miera uzturēšanās operācijās.

       Otrdien, 31.oktobrī, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle un Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Oskars Kastēns tikās ar Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Dimko Kokaroski (Dimko Kokaroski).
       Tikšanās laikā pārrunāta Latvijas un Maķedonijas sadarbības attīstība Eiropas Savienības (ES) un NATO integrācijas jautājumos, kā arī parlamentārajā līmenī.
       Ārlietu komisijas priekšsēdētāja V.Paegle sveica viesi Saeimā un pauda pārliecību par abu valstu kontaktu aktivizēšanos nākotnē ne tikai parlamentārajā, bet arī komisiju līmenī.
       Latvijas puses amatpersonas apliecināja mūsu valsts atbalstu Maķedonijas integrācijai ES un NATO. Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs O.Kastēns norādīja, ka iestāšanās ES bija ilgs un grūts ceļš, ko Latvija veica deviņu gadu laikā. Šobrīd Latvija iesaistās projektos, lai dalītos ar integrācijas procesā iegūto pieredzi un zināšanām ar citām valstīm.
       Bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas vēstnieks D.Kokaroski informēja par valstī notiekošajām izmaiņām aizsardzības un drošības jomā, reformām tieslietu sistēmā un policijas struktūrās. Aktuāls ir jautājums par iestāšanās sarunu uzsākšanu ar ES 2007.gadā, atzīmēja vēstnieks. D.Kokaroski arī pauda Maķedonijas vēlmi liberalizēt vīzu režīmu ar ES valstīm.

       Otrdien, 31.oktobrī, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle tikās ar Meksikas Savienoto Valstu ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā Normu Bertu Pensado Moreno (Norma Bertha Pensado Moreno).
       Tikšanās laikā pārrunāti jautājumi, kas skar Latvijas un Meksikas divpusējo attiecību padziļināšanas un sadarbības iespējas. 
       Ārlietu komisijas priekšsēdētāja V.Paegle sveica vēstnieci ar akreditācijas vizīti Latvijā un izteica cerību par viņas ieguldījumu attiecību stiprināšanā starp Latviju un Meksiku. Puses bija vienisprātis, ka abām valstīm izveidojusies sekmīga sadarbība, tomēr to paplašināšanai ir vēl liels potenciāls.
       Pārrunājot Latvijas un Meksikas imigrācijas, migrācijas un ekonomiskos jautājumus, puses secināja, ka tie ir aktuāli abās valstīs. V.Paegle un Meksikas vēstniece apsprieda arī Amerikas Savienoto Valstu iecerētos pasākumus, lai ierobežotu Meksikas imigrantu ieceļošanu Amerikā.
       Sarunas laikā tika izskatīti jautājumi, kas skar Meksikas sadarbību ar Eiropas Savienību, kā arī Venecuēlu, Bolīviju un Kubu.
       Sarunas noslēgumā V.Paegle un Meksikas vēstniece pauda gatavību intensīvāk sadarboties kultūras un izglītības jomās, kā arī uzsvēra nepieciešamību izveidot parlamentu sadarbības grupas abās valstīs.

 

Preses dienests

Sestdien, 29.jūnijā