Otrdien, 11.martā, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Maltas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Marku Miceli-Farrudžia.
Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi, kas skar abu valstu savstarpējo attiecību aktualitātes un sadarbības iespējas Eiropas Savienības ietvaros.
Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre izteica gandarījumu par šā gada 8.martā notikušā referenduma par iestāju Eiropas Savienībā rezultātiem Maltā un atzina, ka Latvija būtu ieinteresēta apgūt Maltas pieredzi informācijas sagatavošanā un vadīšanā referenduma organizēšanas laikā. Maltas vēstnieks M.Miceli-Farrudžia pastāstīja, ka tautas nobalsošanas rezultāts kalpo kā signāls intensīvajā biznesa vidē un ļauj piesaistīt jaunas investīcijas, tāpēc tas tika rīkots jau marta sākumā. Viņš arī informēja, ka referendumam ir konsultatīvs statuss un galīgo lēmumu par Maltas iestāju ES pieņems parlaments.
Sarunas laikā tika pārrunāti ar integrācijas procesu ES saistīti jautājumi, piemēram, abu valstu sadarbība ES Konventa ietvaros, risinot mazo valstu iespējas realizēt nacionālās intereses kopējā Eiropā, kā arī Latvijas un Maltas pieredze, pārstrukturējot tradicionālās prioritātes lauksaimniecībā. Maltas vēstnieks atzina, ka minētajā jomā īpaši noderīga ir bijusi Īrijas pieredze, kas paredz sekmīgi izmantot esošo sistēmu un tās radītās priekšrocības - iespējas izmantot lauksaimniecības jomā jaunākās tehnoloģijas un pieejamās investīcijas, kā arī sakārtot to atbilstoši ES standartiem.
Tikšanās dalībnieki bija vienisprātis, ka abu valstu sadarbība ir jāvērtē kā laba, tomēr būtu jāizmanto potenciāls to intensificēt ekonomikas, tūrisma un kultūras jomās, kā arī līgumtiesiskās bāzes pilnveidošanā.
I.Ūdre īpaši uzsvēra parlamentārās sadarbības lietderību, kas veicinātu deputātu pieredzes apmaiņu, diskutējot jautājumus, kas varētu būt interesanti abu valstu parlamentāriešiem kā komisiju līmenī, tā arī veidojot tiešos kontaktus.
Noslēgumā tika izteikta cerība, ka līdz ar Eiropas Savienības integrācijas procesu attiecības starp Latviju un Maltu tiks veidotas aktīvāk, jo īpaši abu valstu parlamentu līmenī.
Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre šodien tikās arī ar Islandes Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Jonu Baldvinu Hanibalsonu (Jon Baldvin Hannibalson).
Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi, kas skar abu valstu divpusējās attiecības un Latvijas virzību uz iestāšanos Eiropas Savienībā.
Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre pateicās Islandes vēstniekam par Islandes un vēstnieka personīgo atbalstu Latvijai tās neatkarības atjaunošanas periodā un uzsvēra, ka kopš tā laika mūsu valstī notikušas būtiskas pārmaiņas gan politiskajā, gan ekonomikas, gan arī citās jomās. "Vēl pirms gadiem desmit doma par Latviju kā Eiropas Savienības dalībvalsti bija kā sapnis, bet nu jau pavisam drīz - septembrī - Latvijas iedzīvotāji piedalīsies referendumā par Latvijas iestāšanos ES," teica I.Ūdre. Tāpēc šis laiks līdz referendumam tiek izmantots, lai aktīvi informētu iedzīvotājus par jautājumiem, kas skar Eiropas Savienību - tiek rīkoti semināri un diskusijas, arī parlamenta deputātu tikšanās ar iedzīvotājiem. I.Ūdre uzsvēra, ka savu viedokli pauž arī organizācijas, kas ir pret Latvijas iestāšanos ES, bet šis dialogs veicinās izpratni, lai katrs valsts iedzīvotājs varētu izvērtēt visus plusus un mīnusus un referendumā izdarīt racionālu izvēli.
Tikšanās dalībnieki pārrunāja arī parlamenta un valdības darbu, kā arī integrācijas procesa norisi. Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka likumi, kas reglamentē valsts valodas statusu, izglītības jomu un pilsonības iegūšanu, ir ļoti liberāli - tie pieņemti, ņemot vērā starptautisko organizāciju ieteikumus. Naturalizācijas process norit sekmīgi, bet ir daudz subjektīvu iemeslu, kāpēc nepilsoņi nevēlas iegūt Latvijas pilsonību, piemēram, atvieglota ieceļošana Krievijā.
Sarunas noslēgumā puses pārrunāja arī Latvijas un Islandes divpusējās attiecības un bija vienisprātis, ka iespējama to intensifikācija parlamentu sadarbības grupu un komisiju līmenī.
Šodien Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Guntars Krasts un deputāti tikās ar Francijas Republikas Nacionālās asamblejas deputātu Alfrēdu Almonu (Alfred Almont).
Tikšanās laikā tika pārrunāti ar Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā saistīti jautājumi.
Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs G.Krasts augstu novērtēja un pateicās par Francijas stabilo atbalstu Latvijas integrācijai ES un NATO.
Francijas Republikas Nacionālās asamblejas deputāts A.Almons apsveica Latviju ar sasniegto ES integrācijas procesā. Viņš pastāstīja, ka Latvijā ieradies Francijas Nacionālās asamblejas uzdevumā sagatavot ziņojumu par Latvijas gatavību dalībai Eiropas Savienībā, kā arī atzina, ka līdz šim gūtais priekšstats par Latvijas padarīto ir pozitīvs. Deputāts uzsvēra, ka ES paplašināšanās ir izaicinājums esošajām dalībvalstīm atrast finansiālos līdzekļus procesa atbalstam un pārbaudījums kandidātvalstīm - sekmīgi īstenot nepieciešamās reformas.
Sarunas dalībnieki pārrunāja jautājumus, kas skar Eiropas Savienības nākotni un Latvijas delegācijas darbu ES Konventā. Īpašu uzmanību deputāti veltīja institucionālajām reformām Eiropas Savienībā.
Noslēgumā deputāti bija vienisprātis, ka Eiropa ir vērtību kopums, kas bagātinās savā daudzveidībā.
Preses dienests