Atbildes uz deputātu jautājumiem
2023. gada 2. martā

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs

Sēdi vada Latvijas Republikas 14. Saeimas priekšsēdētāja biedrs
Jānis Grasbergs.

Sēdes vadītājs. Labvakar! Varam sākt atbilžu sniegšanu uz deputātu jautājumiem.

Šodien darba kārtībā ir viens deputātu jautājums.

Deputātu Ramonas Petravičas, Lindas Liepiņas, Ričarda Šlesera, Edmunda Zivtiņa un Kristapa Krištopana jautājums veselības ministrei Līgai Meņģelsonei “Par līdz šim veikto un šogad plānoto Covid-19 vakcīnu iepirkumu”.

Uz jautājumu ir saņemta rakstveida atbilde, taču jautājuma uzdevēji nav apmierināti ar sniegto atbildi un vēlas saņemt vēl arī papildu skaidrojumus un uzdot papildu jautājumus.

Vai ministres kundze vēlas sniegt vēl kādu informāciju papildus jau rakstiski sniegtajai atbildei? (Veselības ministres L. Meņģelsones starpsauciens.) Tad jums ir divas minūtes laika, lai pirms uzdotajiem jautājumiem vēl papildinātu savu rakstveida atbildi. Vai jūs gribat pāriet uzreiz pie papildu jautājumiem, kurus vēlas uzdot Petravičas kundze? (Veselības ministres L. Meņģelsones starpsauciens.)

Labi, tad vārds Petravičas kundzei – jautājumam. Viena minūte.

Lūdzu ieslēgt mikrofonu.

R. Petraviča (LPV).

Ministres kundzes atbildē ir teikts, ka Eiropas Komisija nosūtīja dalībvalstīm tādu kā rekomendāciju, kāds būtu iepērkamais vakcīnu apjoms katrai dalībvalstij, tātad arī Latvijai. Atbildē ir rakstīts, ka dalībvalstis var arī nepiekrist Eiropas Komisijas piedāvātajam daudzumam, bet, cik es zinu, mūsu valsts ņēma maksimālo pieejamo vakcīnu daudzumu un arī vēl to, no citas valstis atteicās.

Tātad jautājums ir: vai Latvija tiešām ņēma visu maksimālo un vēl... vai tomēr vērtēja un arī pieteicās uz kādu mazāku daudzumu, zinot, ka mums tiešām šis milzīgi lielais vakcīnu apjoms nebūs nepieciešams? Jo nebija jau tā, ka ar varu spieda tās ņemt; mēs varējām taču izvēlēties.

Paldies.

Sēdes vadītājs. Atvainojiet, es lūgšu Meņģelsones kundzi nākt tribīnē un atbildēt uz šo jautājumu.

Un jums atbildei ir divas minūtes laika... tribīnē.

L. Meņģelsone (veselības ministre).

Paldies par jautājumu. Pēc manā rīcībā esošās informācijas, ko es esmu salikusi kopā, tas noteikti bija tā laika, ļoti sarežģītā laika, Komisijas vienotais iepirkums. Un tie nosacījumi bija tādi paši kā jebkurai citai dalībvalstij. Atbilstoši tam Komisija vērtēja aktuālo situāciju slimības izplatību, smaguma pakāpi, mirstību. Un tieši Komisija veica attiecīgās sarunas ar vakcīnu ražotājiem.

Un, sadalot pa dalībvalstīm kopumā nepieciešamo vakcīnu daudzumu, tika ievērots pro rata princips – attiecināja konkrētās dalībvalsts iedzīvotāju skaitu pret kopējo Eiropas Savienības iedzīvotāju skaitu (procentuālā izteiksmē, atbilstoši Eurostat 2020. gada datiem).

Tātad pro rata ir proporcionāls dalījums pēc Eiropas Savienības iedzīvotāju skaita, un attiecīgi Latvijai šis dalījums bija 0,42 procenti. Aprēķina būtība bija tāda: lai katram Latvijas iedzīvotājam tiktu divas devas. Un man nav informācijas, ka būtu ņemts kaut kas vairāk vai virs šī atbilstošā... pro rata principa, jo tajā laikā bija deficīts un visas valstis stāvēja rindā.

Protams, šodienas apstākļi ir pilnīgi citi, ne vairs tie, kas bija noslēgšanas brīdī.

Sēdes vadītājs. Jā, paldies. Arī laiks ir beidzies.

Vai jautājuma iesniedzējiem ir vēl kāds papildu jautājums?

Lūdzu, vārds deputātei Petravičas kundzei.

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu.

R. Petraviča. Tā... Mēs bijām vēl uzdevuši jautājumu par līguma ietvaru. Un – kad un cik vakcīnu ir pasūtīts?

Atbildē bija teikts, ka 2021. gada 21. septembrī bija pasūtītas “Pfizer” vakcīnas... 2022. gadā – 1,8 miljoni. 2023. gadam – 1,8 miljoni. Tātad 2021. gadā jau tika pasūtītas 2023. gadam.

Bet vai tad šis bija vienīgais pasūtījums? Jo kopumā jau ir 10 miljoni vakcīnu iepirkts. Kādā veidā tad tās pārējās tika pasūtītas? Un es gribētu zināt konkrēti – kad un cik... par visiem tiem 10 miljoniem... kad ir pēdējais pasūtījums veikts? Varbūt vēl pagājušā gada nogalē turpināja iepirkt šīs vakcīnas, jo šeit ir tikai par vienu datumu tā kā runāts.

Paldies.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Vārds ministrei Līgai Meņģelsones kundzei – atbildei uz papildjautājumu. Divas minūtes.

L. Meņģelsone. Jā, paldies.

Atbilstoši Komisijas noslēgtajam 2021. gada 20. maija līgumam ar “ Pfizer” Latvijai bija jāpiegādā 1 917 252 devas. Taču, ņemot vērā vakcinācijas aptveres mazināšanos un vakcinācijai izlietoto vakcīnu devu skaita samazināšanos 2022. gadā, un ekspertu viedokli par vakcinācijas aptveres prognozēm 2023. gadā... protams, piegādājamo “Pfizer” vakcīnas devu skaits tajā brīdī jau sāka pārsniegt prognozējamo nepieciešamību.

Un, protams, dalībvalstis vairākkārt ir stingri aicinājušas Komisiju un “Pfizer” veikt grozījumus šajā līgumā, paredzot lielāku elastību devu piegādēs un iespēju atteikties no nevajadzīgā. Un tieši šobrīd notiek sarunas ar Komisiju, ar “Pfizer” par līguma grozījumiem un piegāžu nosacījumu maiņu. Šīs Steering Board sarunas, kur Komisija runā ar “Pfizer” pārstāvjiem, tieši šodien pulksten 17.00 notiek.

Es vēl nezinu, kāds ir rezultāts, bet katrā ziņā Latvijas puse vairākkārt – gan vēstulēs, gan tiekoties ar Eiropas Komisiju – ir uzsvērusi jautājumu par devu samazinājumu. Un šobrīd sarunu objekts ir tas, ka, pirmkārt, samazina skaitu un, otrkārt, šīs gada piegādes izlīdzina... izstiepj pa četriem gadiem – ar domu, ka zinātnieki strādā pie kopējas  – gripas un kovida – vakcīnas, kas, no ekspertu viedokļa, būtu daudz noderīgāka.

Sēdes vadītājs. Viss. Laiks ir beidzies.

L. Meņģelsone. Protams, tas ir process, tāpēc šobrīd es vēl nevaru pateikt, kāds būs šo sarunu rezultāts.

Sēdes vadītājs. Ministres kundze, laiks.

L. Meņģelsone. Paldies.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Saskaņā ar Kārtības rulli iesniedzējiem ir iespēja uzdot divus jautājumus. Šie jautājumi ir uzdoti. Taču arī citiem klātesošajiem deputātiem ir iespēja uzdot jautājumus – līdz trijiem jautājumiem.

Vai zālē ir vēl kādi papildu jautājumi veselības ministrei Līgai Meņģelsonei? Jautājumi ir? (Dep. V. Pleškānes starpsauciens.) Jā. Tad piereģistrējieties.

Dodu vārdu deputātei Viktorijai Pleškānei. Viena minūte – laiks jautājumam.

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu.

V. Pleškāne (ST!).

Paldies, ka jūs atradāt laiku atnākt un atbildēt uz jautājumiem.

Man ir jautājums tieši par Latgali. Mums ārstniecības iestādes tiek slēgtas, un medicīnisko pakalpojumu kvalitāte ir zemāka. Nezinu, kā... Vai tiek plānots... Ko jūs darīsiet, vai ir kādi plāni attiecībā uz Latgali? Mums ir viena reģionālā slimnīca, kura drīz pasludinās sevi par bankrotējušu. Tā ir Daugavpils slimnīca. Rēzeknes slimnīca... arī personāla daļa... Nu nezinu... Kvalitāte ir zemāka.

Nav arī saprotams par gaidīšanas rindām. Vai tas ir pamatoti, ka cilvēki stāv un gaida rindā ilgstoši?

Tā ka uz šiem jautājumiem...

L. Meņģelsone. Paldies. Jā, tieši tāpēc man ir plānots arī braukt vizītē – padziļinātai sarunai gan ar Daugavpils slimnīcas vadību, gan ar Rēzeknes, Aizkraukles, Līvānu, Jēkabpils, Balvu, Madonas slimnīcu.

Tas nozīmē, ka pirmām kārtām jautājums ir – cik lielā mērā šīs slimnīcas ir gatavas izpildīt to, kas ir viņu... nu, šajā gadījumā – pienākums, jo viņi ir atbilstoša līmeņa slimnīcu deklarējuši... gan no pakalpojumu kvalitātes, gan no skaita, gan, protams, arī no pieejamā personāla un kvalitātes viedokļa...

Protams, paralēli tam būs arī tikšanās ar šo pašvaldību vadītājiem, jo tās ir pašvaldību īpašumā esošas slimnīcas. Valsts var rekomendēt, valsts var, teiksim, iedot algoritmus, kvalitātes standartus, bet īpašnieks ir pašvaldība.

Sēdes vadītājs. Jā, paldies.

Vēl ir iespējams uzdot divus jautājumus – no ne iesniedzēju puses.

Vai ir vēl kāds jautājums, ko vēlas uzdot deputāti? Ja jautājumi ir, tad – lūdzu!

V. Pleškāne. Pirmais bija. Es precizēšu... un tad uzreiz trešo uzdošu.

Pēc tikšanās ar...

Sēdes vadītājs. Pa vienam jautājumam.

V. Pleškāne Jā, labi. Precizēšu vēl... tas ir precizējums... Vai pēc tās tikšanās varēs kaut kur izlasīt rezultātu? Vai pēc tikšanās būs kaut kādi secinājumi vai ieteikumi? Būs vai nebūs?

L. Meņģelsone. Protams. Piemēram, šobrīd mūsu asais jautājums ir energoresursu sadārdzinājums un vispār tādi tīri saimnieciski jautājumi. Šobrīd... Katra slimnīca, šķiet, vakardien ir iesniegusi arī savu finanšu atskaiti. Tad mēs ar katru slimnīcu atsevišķi... Protams, katrai problēmas ir kaut kādā ziņā līdzīgas, bet tajā pašā laikā katrai tās ir citādākas, tāpēc es nevarēšu pateikt vienu formulu.

Katrā gadījumā tas ir ārkārtīgi svarīgi – vēlreiz un vēlreiz iziet pavisam citu ceļu, kas ir pacienta ceļš. Nevis slimnīcas ceļš vai pašvaldības ceļš, bet tieši pacienta ceļš. Jo, protams, mēs... Nacionālais veselības dienests un arī Veselības inspekcija zina, uzklausa visus gadījumus, arī reģionālajās slimnīcās, kurās, sākot ar ārstēšanas procesu un beidzot ar tādiem elementāriem attieksmes jautājumiem... arī strādā.

Sēdes vadītājs. Jā, paldies.

Atsaucoties uz Kārtības rulli, mums ir iespēja uzdot noslēdzošo jautājumu. Skatos, ka deputātiem ir...

Lūdzu, ieslēdziet Pleškānes kundzei mikrofonu. Viena minūte jautājumam.

V. Pleškāne. Par jautājumu. Es domāju, ka mēs tad sūtīsim pieprasījumu gan jums, gan arī pašvaldībām pēc jūsu tikšanās.

Un trešais jautājums ir par to pašu Covid-19 vakcīnu iegādi. Vai tiešām bija noslēgts līgums par vakcīnu iepirkumu, un cik lietderīgi tagad ir pirkt to vakcīnu daudzumu par tādu milzīgu summu? Vai ir iespēja pārtraukt šo līgumu? Cik mums tas izmaksās? Teiksim, kā mēs varam...? Vai mums izdevīgāk pirkt, vai mums izdevīgāk izbeigt šo līgumu par vakcīnu pirkšanu?

L. Meņģelsone. Jā, paldies. Mēs izvērtējam visus variantus... kurš ir izdevīgāks mums. Tieši šobrīd... Es jau arī Ramonas kundzei teicu, ka tieši šobrīd notiek Steering Board komitejas sēde – piecos vakarā sākās – ar Eiropas Komisiju, ar “Pfizer”. Un tas pamatuzstādījums, kas, šķiet, no Latvijas puses ir bijis jau kādas septiņas... gan rakstiskas vēstules, gan sarunas, tikšanās... un visas dalībvalstis to dara vienādi – par līguma nosacījumu maiņu.

Es nezinu, kāds vēl būs tas rezultāts, bet pamatideja, pirmkārt, ir samazināt daudzumu, jo mēs gribam mazāk, bet tajā pašā laikā mūsu ekspertu grupa ir norādījusi, ka mums ir vajadzīgs konkrēts skaits vakcīnu tām grupām, kuras ir tā saucamās sargājamās grupas, tas ir, vecuma grupai 60 +, kas mums ir trīs procenti, un hroniskajiem pacientiem, kas ir 11 procenti no iedzīvotājiem. Līdz ar to šobrīd jau gan Stradiņa slimnīcas ārsti, gan RAKUS ārsti signalizē, ka tiem pacientiem, kuri iet uz lielām operācijām... viņi saka – tā ir ļoti liela bīstamība, ja šīm grupām nav vakcīnu, tās sekas pēc operācijas ir daudz, daudz nopietnākas. Tas ir liels ārstu lūgums, ir arī lietas, ko viņi rekomendē, un tā ir ārstu atbildība to pateikt.

Savukārt otrā lieta ir, ka šo sarunu subjekts... kā mums šī Steering Board komiteja, cik jau daudz tā var informēt... pirmām kārtām ir gan skaitu samazināt un – pa gadiem, tātad šo viena gada apjomu – pa četriem gadiem un pusi no tās summas samazināt... kas būtu viens no tādiem sarunu subjektiem, bet tieši šobrīd šīs sarunas notiek, un, protams, mēs esam jau ieziņojuši visus iespējamos... un mēs esam arī teikuši “Pfizer” kompānijai, ka mēs gribam samainīt šīs vakcīnas pret onkoloģijas zālēm.

Sēdes vadītājs. Paldies. Laiks atbildei ir beidzies. (Starpsauciens.)

Mēs nesarunājamies... ievērosim Kārtības rulli – ka tika uzdoti divi jautājumi no iesniedzēju puses un trīs papildu jautājumi no klātesošo deputātu puses.

Saku lielu paldies deputātēm par jautājumiem un paldies veselības ministrei Līgai Meņģelsonei par atbildēm.

Līdz ar to šodienas darba kārtība ir izskatīta.

Jautājumu un atbilžu sēdi pasludinu par slēgtu.

SATURA RĀDĪTĀJS
Atbildesuz deputātu iesniegtiem jautājumiem
2023. gada 2. martā

Veselības ministres Līgas Meņģelsones atbilde uz deputātu jautājumu “Par līdz šim veikto un šogad plānoto Covid-19 vakcīnu iepirkumu” (iesniegts 16.02.2023.) (Nr. 29/J14)
(Atbildes dok. Nr. 527).
- Papildjautājums - dep. R. Petraviča
- Atbilde - veselības ministre Līga Meņģelsone
- Papildjautājums - dep. R. Petraviča
- Atbilde - veselības ministre Līga Meņģelsone
- Papildjautājums - dep. V. Pleškāne
- Atbilde - veselības ministre Līga Meņģelsone
- Papildjautājums - dep. V. Pleškāne
- Atbilde - veselības ministre Līga Meņģelsone
- Papildjautājums - dep. V. Pleškāne
- Atbilde - veselības ministre Līga Meņģelsone
Piektdien, 29.martā