Latvijas Republikas 9.Saeimas

rudens sesijas astotā (ārkārtas) sēde

2006.gada 23.novembrī

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 9.Saeimas priekšsēdētājs

Indulis Emsis.

 

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi


Sēdes vadītājs. Godātie deputāti! Lūdzu, ieņemiet vietas! Sākam Saeimas 23.novembra ārkārtas sēdi. Darba kārtībā ir viens jautājums – Saeimas lēmuma projekts „Deklarācija par atbalstu Gruzijas centieniem iestāties NATO”.

Iesniedzēju vārdā – deputāts Dzintars Zaķis. Lūdzu!

 

Dz.Zaķis (frakcija „Jaunais laiks”).

Cienījamais priekšsēdētāj! Godājamie kolēģi! Šodien darba kārtībā mums ir Saeimas lēmuma projekts „Deklarācija par atbalstu Gruzijas centieniem iestāties NATO”.

Šodien ir Gruzijas „rožu revolūcijas” trešā gadadiena. Šodien Latvijas un Gruzijas parlamentu sadarbības grupa sanāca kopā un, piedaloties visiem grupas biedriem, vienbalsīgi pieņēma deklarācijas tekstu.

Pati dziļākā šā teksta būtība ir sekojoša. Tad, kad Latvija gāja uz neatkarību, uz iestāšanos gan NATO, gan Eiropas Savienībā, šajā garajā ceļā mūs atbalstīja daudzas valstis. Un zināmā mērā mēs esam parādā tām citām valstīm, kuras šobrīd ir tieši šādā pašā ceļā.

Es uzskatu, ka šo parādu atmaksāt vislabāk ir, izsakot atbalstu tām valstīm, kuras šobrīd ir ļoti līdzīgā situācijā. Tas ir mūsu morālais pienākums.

Protams, ir vēl arī pragmatiskais pienākums, jo, kā mēs labi zinām, Gruzijai šobrīd ir zināma veida konfliktsituācija ar Krieviju. Mums ir jāmēģina darīt visu iespējamo, lai konflikti, kas ir izveidojušies starp šīm divām valstīm, mierīgā ceļā, tiktu, sākot ar sapratni, tomēr atrisināti.

Tāpēc, godājamie kolēģi, es aicinu atbalstīt šādu lēmuma projektu un pieņemt šādu deklarāciju.

Paldies.

 

Sēdes vadītājs. Atklājam debates. Deputāts Juris Dobelis.

 

 

J.Dobelis (TB/LNNK frakcija).

Cienītie kolēģi! Kaut kas līdzīgs bija tad, kad Latvija veidoja savu ceļu uz NATO, bet ir milzīga atšķirība, ja runājam par Gruziju. Šī atšķirība ir, es domāju, tik liela, cik tālas ir debesis no zemes. Diez vai ir vēl kāda valsts, kas pēc PSRS sabrukšanas ir teritoriāli tik daudz cietusi kā Gruzija. Un tas, šķiet, ir tas būtiskākais, kāpēc vajadzētu atbalstīt pēc iespējas ātrāku Gruzijas iestāšanos NATO.

Ir grūti aptvert to, cik bezkaunīgi pret Gruziju ir izrīkojusies Krievija. Bezkaunīgāk vairs nevar! Iejaucas citas valsts iekšējās lietās, mierīgi izdara visu, lai atšķeltu no Gruzijas milzīgas teritorijas – gan Abhāziju, gan Dienvidosetiju –, organizē tur kaut kādas jocīgas vēlēšanas. Neviena valsts starptautiski nav atzinusi ne Abhāziju, ne Dienvidosetiju, bet vienā mierā tur tiek organizētas vēlēšanas! Un, pievērsiet, lūdzu, uzmanību tam, ka abās šajās Gruzijas teritoriālajās sastāvdaļās vairums pilsoņu ir Krievijas pilsoņi! Un, dzīvojot Abhāzijā, mierīgi var kļūt par Krievijas pilsoni; tas pats ir arī Dienvidosetijā.

Šī uzpūtība, šī pilnīgi atklātā bezkaunība no Krievijas puses! Vislabāk man patīk tas viņu karavīru apzīmējums – „miera nesēji”. Vēl labāk ir krieviski: ja mēs burtiski tulkotu, – „miera radītāji” (mirotvorci). Apbruņojušies līdz zobiem, apkārušies ar visu, ar ko vien var apkārties, viņi „cīnās par mieru” Gruzijā. Pats nožēlojamākais ir tas, ka Krievija „atspēlējas” Gruzijai pilnīgi pēc etniskā principa. Nu jau man ir jādzird Krievijas televīzijā, ka visi lielākie bandīti, visi likumīgie zagļi Krievijā galvenokārt ir gruzīni.

To es agrāk nezināju, bet tagad, skatoties Krievijas televīziju, es uzzinu, ka tur tiek piekauti un terorizēti gruzīnu tautības pārstāvji, kuri dzīvo ne jau kaut kur Krievijas nomalē, bet gan Krievijas galvaspilsētā – Maskavā, revolūcijas šūpulī – Sanktpēterburgā un vairākās citās vietās. Cilvēki tiek izmesti no darba, nemaz nerunāsim par dažādām ekonomiskām sankcijām.

Tā ka šeit šī lieta ir skatāma daudz plašāk. Gruzijai ir ārkārtīgi vajadzīgs starptautiskais atbalsts.

Esmu pārliecināts, ka šajā galotņu tikšanās reizē runās arī par šo jautājumu. Neapšaubāmi! Un tiešām, paldies Dievam, ka arī Latvijas parlaments ir spējīgs kaut ko šinī sakarā pateikt.

Latvijas Republikas parlamentāriešiem ir zināmas iespējas arī iegūt informāciju šīs tikšanās laikā, un to jūs laikam jau visi zināt. Līdz ar to šeit būtu jāuzsver, kāpēc mēs šinī gadījumā izceļam tieši Gruziju, nevis Horvātiju, piemēram, vai arī Ukrainu. Jo tik bezkaunīga izturēšanās pret Gruziju nav salīdzināma ar izturēšanos citās vietās. Lūk!

Un, protams, ir žēl, ka viens otrs no deputātiem šodien par katru cenu gribēja atvirzīt šā lēmuma projekta izskatīšanu pēc šīs galotņu tikšanās. Ir ļoti būtiski to pieņemt tieši tagad, lai ir skaidri redzama Latvijas parlamenta vairākuma nostāja.

Un es, godīgi sakot, ar dziļām jūtām izturos pret Gruziju, jo tās teritorija tagad taču ir kļuvusi krietni mazāka. Tās teritorija ir mazāka nekā Latvijas teritorija šodien, ja tai paņem nost Abhāziju un Dienvidosetiju. Lūk! Līdz ar to, cerams, Saeimas nospiedošais vairākums atbalstīs šo mūsu lēmumu un arī sekos līdzi tam, kas turpmāk notiks Gruzijā, jo arī pašai Gruzijai ir ļoti būtiski saņemt mūsu atbalstu. Cik nu liels tas ir, tik ir. Un ne jau tikai mūsu atbalstu. Es domāju, līdztekus arī visas NATO vadības atbalstu.

Tā ka, neapšaubāmi, šis lēmuma projekts ir atbalstāms un virzāms tālāk.

 

Sēdes vadītājs. Deputāts Nikolajs Kabanovs.

 

N.Kabanovs (PCTVL frakcija).

Cienījamie kolēģi no frakcijas „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK! Man šķiet, ka jūsu pašreizējie uzstādījumi ir diezgan liekulīgi, jo tieši jūsu partijas biedri, kuri 90.gadu sākumā vadīja Pilsonības un migrācijas pārvaldes nodaļas, deportēja no Latvijas simtiem kaukāziešu – bijušo PSRS pilsoņu. Kur tad bija jūsu solidaritāte?

Ja jūs tik ļoti mīlat gruzīnu tautu, tad uzaiciniet uz šejieni tūkstošiem nabaga bēgļu no Abhāzijas un Dienvidosetijas! Kāpēc gan ne? Jūsu uzvedība ir tieši liekulīga! Jūs savā būtībā esat ksenofobi, un šo savu ksenofobiju jūs apliecinājāt tieši šodien saistībā ar šo deklarāciju un ar balsojumu par ebreju īpašumu restitūciju. Un pēkšņi jūs it kā esat kļuvuši tādi lieli internacionālisti, jūs paužat solidaritāti ar gruzīnu tautu. (No zāles dep. L.Ozoliņš: „Lai dzīvo Gruzija!”)

Protams, jūs vēlētos izrādīties ļoti labi amerikāņu tēvoču priekšā, kuri atbrauks uz sammitu, bet man šķiet, ka vispirms būtu nopietni jāpadomā par to, lai netaisītu tādas pretkrievu deklarācijas, jo pretējā gadījumā būs par vēlu dzert „Boržomi”…

 

Sēdes vadītājs. Debates slēdzu. Godātie kolēģi! Balsosim par Saeimas lēmuma projektu – „Deklarācija par atbalstu Gruzijas centieniem iestāties NATO”. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! (No zāles dep. Dz.Ābiķis: „Kabanov, balso „par”!” Dep. N.Kabanovs: „Tikai bez Abhāzijas!” Dep. V.Buzajevs: „Un Dienvidosetijas!”) Lūdzu rezultātu! Par – 70, pret – 6, atturas – nav. Lēmuma projekts ir pieņemts. Paldies.

Godātie kolēģi! Ārkārtas sēdes darba kārtība ir izskatīta. Sēdi slēdzu.

Lūdzu reģistrēties ar reģistrācijas kartēm! Lūdzu reģistrācijas režīmu!

Vārds paziņojumam Ērikai Zommerei.

 

Ē.Zommere (Tautas partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Aicinu Baltijas Asamblejas Latvijas delegācijas locekļus sapulcēties pēc šīs ārkārtas sēdes uz nelielu mūsu delegācijas sēdi tepat pretī – Dzeltenajā zālē. Paldies.

 

Sēdes vadītājs. Vārds Andrejam Klementjevam.

A.Klementjevs (9.Saeimas sekretāra biedrs).

Nav reģistrējušies: Andris Bērziņš (ZZS), Augusts Brigmanis, Ingrīda Circene, Pēteris Hanka, Atis Kampars, Ainars Latkovskis, Linda Mūrniece, Jānis Strazdiņš, Kārlis Šadurskis un Dzintars Zaķis.

Sēdes vadītājs. Paldies. Sēde ir slēgta.

SATURA RĀDĪTĀJS
9.Saeimas rudens sesijas 8. (ārkārtas) sēde
2006.gada 23.novembrī

 

Lēmums “Deklarācija par atbalstu Gruzijas centieniem iestāties NATO”” (Nr.38/Lm9)

(Dok. nr.80)

   

Ziņo

- dep. Dz.Zaķis

   

Debates

- dep. J.Dobelis

 

- dep. N.Kabanovs

   

Paziņojums

 

- dep. Ē.Zommere

   

Reģistrācijas rezultāti

Nolasa

- Saeimas sekretāra biedrs   A.Klementjevs

 

 

 

 

Balsojumi

Deklarācija par atbalstu Gruzijas centieniem iestāties NATO
Datums: 23.11.2006. 12:10:40 bal001
Balsošanas motīvs: Par lēmuma projektu ar dok. nr.80

 

Trešdien, 15.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde