Saeimā svinīgi atver Džona Haidena grāmatu “Pauls Šīmanis. Minoritāšu aizstāvis”

(25.02.2016.)
VideoGalerija

Saeimas namā ceturtdien, 25.februārī, svinīgā pasākumā atvērta angļu vēsturnieka Džona Haidena grāmata “Pauls Šīmanis. Minoritāšu aizstāvis”.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece grāmatas atvēršanas svētkos sacīja: “Grāmata ir īpaša tāpēc, ka tās varonis Pauls Šīmanis bijis Satversmes sapulces delegāts, pirmās, otrās, trešās un ceturtās Saeimas deputāts. Tā ir svarīga arī autora – vēsturnieka Džona Haidena - dēļ, kurš vienmēr bijis liels Baltijas draugs un atbalstījis Baltijas valstu cīņu par neatkarības atjaunošanu.”

Raksturojot P.Šīmani, Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka “viņš vācbaltiešiem skaidroja, ka ārpus Latvijas viņiem nebūs jēgpilnas dzīves,  un viņiem jābūt absolūti lojāliem pret Latvijas valsti. Vācbaltu minoritātes līdzdalību Latvijas valsts attīstībā viņš uzskatīja par priviliģētu pienākumu. Trīsdesmitajos gados Pauls Šīmanis asi vērsās pret nacionālsociālisma uzplaukumu Vācijā un atteicās pievienoties vācbaltu repatriācijai uz Vāciju 1939.gadā”. 

“Nozīmīgas lappuses Paula Šīmaņa biogrāfijā saistītas ar atbalstu ebrejiem vācu okupācijas laikā Otrajā pasaules karā. Lai gan vācieši Paulam Šīmanim bija piesprieduši mājas arestu, viņš savā dzīvoklī deva patvērumu vairākiem ebrejiem, tai skaitā mums labi zināmajai kino zinātniecei un rakstniecei Valentīnai Freimanei,” klātesošajiem atgādināja I.Mūrniece.

Saeimas priekšsēdētāja pateicās latviešu laikraksta “Brīvā Latvija” izdevēju kopai, kas patriota un entuziasta Aivara Sinkas vadībā izloloja un īstenoja ideju par grāmatas izdošanu Latvijā, kā arī tulkotājiem Pēterim Bolšaitim un Roaldam Dobrovenskim, un grāmatas izdevējai Ligitai Kovtunai.

Grāmatas atvēršanas pasākumā piedalījās arī Latvijas Vēsturnieku komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, profesors Inesis Feldmanis un grāmatas idejas iniciators, Anglijas latviešu sabiedriskais darbinieks un ārzemju latviešu laikraksta “Brīvā Latvija” izdevēju kopas vadītājs Aivars Sinka.

Grāmatas izdevēji atzīmē, ka nevar runāt par Latvijas Republikas tapšanu un nostiprināšanos divdesmitajos un vēl trīsdesmito gadu sākumā, nepieminot Paula Šīmaņa vārdu. P.Šīmanis ir bijis gan Satversmes sapulces delegāts, gan visu pirmo četru Saeimas sasaukumu deputāts, un savu ieguldījumu devis arī mūsu Satversmes izveidē. 1927.gadā P.Šīmanis pat aicināts sastādīt Latvijas valdību, taču viņš atteicies. 1929.gadā P.Šīmanis nozīmēts par Latvijas pārstāvi Tautu savienībā. No 1920. līdz 1925.gadam P.Šīmanis bijis Rīgas domnieks, un kā liecina vēstures fakti – viens no populārākajiem deputātiem 20. un 30.gados.

 

Fotogrāfijas: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157662732434984
Video: https://www.youtube.com/watch?v=yTnW_FLpQ78
Izmantošanas noteikumi:  saeima.lv/lv/autortiesibas



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 8.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres, deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu vadītājas Zandas Kalniņas-Lukaševicas un grupas locekļu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Vācijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Brazīlijas parlamentu tikšanās ar Latvijas Republikas nerezidējošo ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Brazīlijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
18:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar ASV domnīcas "The Heritage Foundation" viceprezidenti Victoria Coates, "Hudson Institute" vecāko pētnieku Marshall Billingslea un "Atlantic Council" vecāko pētnieku Nathan Sales