Latvijas parlaments

Saeima ir Latvijas Republikas parlaments. Saeimā strādā 100 deputāti.

Latvijas valsts ir demokrātiska parlamentāra republika, suverēnā vara tajā pieder tautai. Tauta savu gribu īsteno, ievēlot Saeimā 100 savus priekšstāvjus. Saeimai, kā arī tautai Latvijas Republikas Satversmē paredzētajā kārtībā un apmēros pieder likumdošanas tiesības.

Patlaban strādā 13. Saeimas sasaukums, kas sāka darbu 2018. gadā. Saeimas pirmais sasaukums tika ievēlēts 1922. gadā.

Saeimas sēžu zāle

Foto: Saeimas Sēžu zāle.

Parlamentārajā demokrātijā tautas priekšstāvji veido augstāko valsts varas atzaru. Saeima ir vienīgā valsts institūcija, kas var pieņemt likumus un ir tiesīga grozīt arī Satversmi jeb valsts konstitūciju. Parlaments ievēlē Valsts prezidentu, apstiprina valdību un pārrauga tās darbu, kā arī ieceļ un apstiprina amatā citas augstas valsts amatpersonas. Saeimai ir būtiska loma valsts ārpolitikā. Svarīgākie Saeimas darbības noteikumi ietverti Latvijas Republikas pamatlikumā – Satversmē –, savukārt iekšējās darbības un kārtības noteikšanai Saeima izstrādājusi sev kārtības rulli. Šie divi likumi nosaka Latvijas parlamenta darbības tiesisko ietvaru.

Parlamenta darbu vada Saeimas Prezidijs, kuru ievēlē Saeima un veido pieci Prezidija locekļi – Saeimas priekšsēdētājs, viņa divi biedri, sekretārs un sekretāra biedrs.

Atbilstoši vēlēšanu rezultātiem Saeimā strādā 100 deputāti, kuri pārstāv dažādus politiskos spēkus. Deputāti, kuri ievēlēti no vienas partijas saraksta, parasti veido kopīgu frakciju. Frakcijas ir Saeimas politiskā struktūra. Vienlaikus deputāti strādā Saeimas komisijās un apakškomisijās, kuras izveidotas atbilstoši noteiktām likumdošanas jomām un nozarēm, vai pilda citus uzdevumus, kuri saistīti ar parlamenta funkcijām. Deputāti no sava vidus ievēlē arī pārstāvjus darbam delegācijās, kuras Latviju pārstāv starptautiskās parlamentārajās organizācijās. Deputāti var izveidot deputātu grupas sadarbībai ar citu valstu parlamentiem vai citiem uzdevumiem, kas deputātiem šķiet nozīmīgi.

Latvijas Republikas Saeima ir atvērts parlaments un veicina sabiedrības līdzdalību. Tādēļ vēlētājiem, sabiedriskajām un pilsonisko sabiedrību pārstāvošajām organizācijām, kā arī ikvienam iedzīvotājam ir iespēja sekot līdzi parlamenta darbam un iesaistīties likumdošanas procesā.

Kā ievēlē Saeimu?

Šī vietne izmanto sīkfailus no Google, lai sniegtu pakalpojumus un analizētu datplūsmu. Lai varētu atskaņot video, Jums jāsniedz piekrišana.

Trešdien, 8.decembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
14:30  Saeimas 2021. gada 2. decembra otrā attālinātā ārkārtas sēde
15:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Polijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Monika Michaliszyn
15:15  Saeimas 2021. gada 2. decembra attālinātās ārkārtas sēdes turpinājums