Atbalstīs par neatkarību balsojušo deputātu sabiedrisko darbību

(23.11.2017.)

Lai sekmētu par Latvijas neatkarības atjaunošanu balsojušo deputātu aktīvu darbību Augstākās padomes popularizēšanā, kā arī ieguldījumu patriotiskajā audzināšanā un pilsoniskās sabiedrības attīstībā, Saeima ceturtdien, 23.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, nosakot tiesisko ievaru finansiāla atbalsta sniegšanai Augstākās padomes deputātu rīkotajiem pasākumiem. 

To paredz grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Augstākās padomes deputātu tiesisko stāvokli un pensijām”, kurus Saeima šodien pieņēma galīgajā lasījumā līdz ar citiem nākamā gada valsts budžetu pavadošajiem likumprojektiem. Likuma izmaiņas iniciējuši visu Saeimas frakciju pārstāvji, tostarp visi Saeimas Prezidija locekļi. 

Par neatkarību balsojušo deputātu sabiedrisko darbību un viņu iesaistīšanos dažādu piemiņas un atceres pasākumu īstenošanā atbalsta gan Igaunijas, gan Lietuvas valstu parlamenti. Turklāt Lietuvas parlamenta budžetā ik gadu tiek paredzēti līdzekļi bijušo deputātu un deputātu kluba darbības atbalstam. Savukārt Latvijā līdz šim likumu līmenī nav bijusi skaidra un pārskatāma sistēma tam, kā atbalstīt Augstākās padomes deputātus Latvijas valsts vēstures pētīšanā, nacionālas kultūrvides saglabāšanā un sabiedrības izglītošanā. 

Saskaņā ar likuma izmaiņām deputātiem, kuri balsojuši par Latvijas neatkarību, varēs sniegt finansiālu un materiālu atbalstu, tostarp transporta pakalpojumu veidā tādu reprezentācijas pasākumu īstenošanai, kas saistīti ar Augstākās padomes darbību valsts neatkarības atjaunošanā. 

Finansējuma pieprasījumu nākamajam saimnieciskajam gadam un turpmākajiem trim gadiem izvērtēšanai Saeimas Prezidijam varēs sagatavot un iesniegt biedrība “4.maija Deklarācijas klubs”. To dibinājuši Augstākās Padomes deputāti, kuri balsojuši par neatkarības atjaunošanas deklarāciju 1990.gada 4.maijā un par likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu” 1991.gada 21.augustā. 

Grozījumi nosaka tiesisko ietvaru atbalsta sniegšanai no Saeimas budžetā šim mērķim paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem, nosakot skaidru un caurskatāmu procedūru šāda finansējuma pieprasījuma sagatavošanai un iesniegšanai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde