Izglītības komisija virza izmaiņas augstākās izglītības kvalitātes un konkurētspējas veicināšanai

(31.05.2017.)

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija trešdien, 31.maijā, lēma virzīt izskatīšanai parlamentā komisijas izstrādātos grozījumus Augstskolu likumā, kas iekļauj virkni priekšlikumu Latvijas augstākās izglītības kvalitātes, konkurētspējas un eksportspējas veicināšanai.

„Kā būtiskākās izmaiņas var izcelt plānoto profesionālo doktora studiju programmu mākslas izglītības jomā. Šobrīd mākslinieki, kuri vēlas iegūt profesionālo, nevis zinātnisko doktora grādu mākslās, spiesti doties uz ārzemēm, un mēs zaudējam arī ārvalstu studentus, kuri vēlētos skoloties Latvijā,” pēc sēdes uzsvēra Izglītības komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele.

Profesionālais grāds mākslās saistīts ar mākslas un kultūras procesu pētniecību, savukārt profesionālā doktora grāda mākslās būtiskākais nosacījums ir mākslas fakta radīšana, demonstrējot augsta līmeņa mākslinieciskos un radošos sniegumus un izcilību, uzsvērts likumprojekta anotācijā. Iegūt profesionālo grādu mākslās var daudzās Eiropas valstīs, bet Latvija ir vienīgā no trim Baltijas valstīm, kur tas patlaban nav iespējams.

Komisijas izstrādātajā likumprojektā paredzēti grozījumi arī attiecībā uz studiju programmu licencēšanu un akreditāciju. Iecerētas būtiskas izmaiņas, kas ļaus augstskolām un koledžām kā novērtētāju izvēlēties arī ārvalstu akadēmisko iestādi. Proti, novērtētājs varēs būt ne vien Akadēmiskās informācijas centrs, bet arī kāda Eiropas augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas reģistrā iekļauta kvalitātes nodrošināšanas aģentūra.

Tāpat grozījumi precizē viespasniedzēju tiesības, nosakot, ka viespasniedzēji nevar piedalīties satversmes sapulces, senāta un akadēmiskās šķīrējtiesas darbā, kā arī aptver citas izmaiņas augstākās izglītības jomā.

Likumprojekta izskatīšanas gaitā tiks rosināti vēl vairāki būtiski priekšlikumi Latvijas augstākās izglītības kvalitātes veicināšanai, tostarp par regulējumu valodas lietojumam augstākās izglītības iestādēs, uzsvēra I.Viņķele. Viņa informēja, ka sagatavotajā likumprojektā iekļauti tie priekšlikumi, kuriem darba grupā saņemts vienbalsīgs atbalsts.

Iecerētos grozījumus izstrādāja Izglītības komisijas darba grupa I.Viņķeles vadībā, pieaicinot pārstāvjus arī no Izglītības un zinātnes ministrijas, augstskolām un koledžām, Rektoru padomes, Augstākās izglītības padomes, Privāto augstskolu asociācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, kā arī citus ekspertus.

Izglītības komisija aicinās Saeimu šo likumprojektu iekļaut 8.jūnija sēdē un skatīt to pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde