Plāno ieviest patērētāju ārpustiesas strīdu risināšanas regulējumu

(06.05.2015.)

Lai ieviestu alternatīvu patērētāju un pakalpojuma sniedzēju strīdu izskatīšanai, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien, 6.maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja jaunu likuma projektu - Patērētāju ārpustiesas strīdu risinātāju likumu. Tas paredz ieviest ārpustiesas strīdu risināšanas mehānismu.

Jaunais regulējums paredz noteikt vienotas prasības ārpustiesas strīdu risinātājiem, lai nodrošinātu patērētājiem iespēju īstenot un aizsargāt savas likumīgās tiesības, izmantojot neatkarīgu, objektīvu, pārredzamu, efektīvu, ātru un taisnīgu ārpustiesas strīdu risināšanu, teikts likumprojekta anotācijā.

Ārpustiesas strīdu risinātājs varēs būt  fiziska vai ilgstošai darbībai izveidota juridiska persona, kā arī institūcija, kas piedāvā ārpustiesas strīdu risināšanu.

Jaunajā likuma projektā Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) paredzēts pienākums nodrošināt ārpustiesas strīdu risinātāju sarakstu uzturēšanu.

Patērētāji patlaban strīdus tiesā risina reti, jo tas ir ilgs un dārgs process, tādēļ ir būtiski nodrošināt efektīvu ārpustiesas strīdu risināšanas mehānismu, komisijas sēdē deputātus informējuši PTAC pārstāvji.
2016.gada 1.janvārī sāks strādāt strīdu risināšanas komisija, kas nebūs jauna institūcija, bet neatkarīgs lēmējs, kas nodrošinās šādu ārpustiesas lēmumu izskatīšanu. Komisijā strādās nozares eksperti, kas veicinās objektīvu strīdu izskatīšanu, sacīja PTAC pārstāvji.

Likumprojekts paredz, ka šādu strīdu risinātājam būs jānodrošina strīda izskatīšana 90 dienu laikā ar tiesībām sarežģītos gadījumos termiņu pagarināt.

Savukārt ārpustiesas strīdu risinātājam katru gadu līdz 1.martam savā tīmekļa vietnē būs jāpublicē darbības gada pārskats. 

Patērētāju ārpustiesas strīdu risinātāju likuma projekts un grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā trīs lasījumos vēl jāskata Saeimai. 




Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 14.oktobrī
09:30  Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas, sadarbībā ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju, Kultūras ministriju, Aizsardzības ministriju un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju rīkotā starptautiskā konference “Kultūras mantojums un drošība”
13:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde