Saeima konceptuāli atbalsta pilnvaru ierobežojumus Latvijas Bankas prezidentam

(22.03.2018.)

Saeima ceturtdien, 22.martā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Latvijas Bankas likumā. Tie paredz, ka bankas prezidenta, viņa vietnieka un padomes locekļu pilnvaru termiņš ir pieci gadi. 

Savukārt, ja kāds no bankas padomes locekļiem izstājas pirms termiņa, viņa vietā apstiprināms jauns padomes loceklis uz piecu gadu pilnvaru laiku. 

Tāpat likumprojekts paredz, ka viena un tā pati persona par Latvijas Bankas prezidentu var būt ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. 

Likuma grozījumi arī paredz nosacījumus, kādiem jāatbilst centrālās bankas prezidentam un viņa vietniekam, proti, šīm personām jābūt kompetentām finanšu vadības jautājumos, jābūt nevainojamai reputācijai, kā arī vismaz piecu gadu darbības pieredzei finanšu un kapitāla tirgus jomā un pieredzei starptautiskās finanšu institūcijās. 

Likumu plānots papildināt ar jaunu pantu par bankas vadības pirmstermiņa atbrīvošanu no amata. Plānots, ka gadījumā, ja Latvijas Bankas prezidents, viņa vietnieks vai padomes loceklis ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā, viņu pilnvaras tiek apturētas līdz brīdim, kad stājas spēkā tiesas spriedums attiecīgajā krimināllietā vai attiecīgā krimināllieta tiek izbeigta. 

Likumprojekts arī paredz, ka Saeima var lemt par bankas prezidenta atbrīvošanu no amata, ja tiek konstatēts, ka persona neatbilst nosacījumam par nevainojamu reputāciju. 

Patlaban Latvijas Bankas prezidenta, viņa vietnieka un padomes locekļu pilnvaru termiņš ir seši gadi, un šo amatu var ieņemt neierobežotu termiņu skaitu. Savukārt no amata bankas vadītājus Saeima var atbrīvot tad, ja ir saņemts personas iesniegums par atkāpšanos no amata, persona ir izdarījusi smagu pārkāpumu Eiropas Centrālās bankas statūtu izpratnē vai ir iestājies cits statūtos noteiktais gadījums. Tāpat patlaban nav noteikts, kādiem kritērijiem jāatbilst personai, kura tiek virzīta nacionālās bankas prezidenta amatam. 

Latvijas Bankas likuma grozījumi otrajā un trešajā lasījumā vēl jāskata Budžeta komisijā un Saeimas sēdē.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 4.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde