Saeima veic izmaiņas karavīru izdienas pensiju regulējumā

(20.04.2017.)

Saeima ceturtdien, 20.aprīlī, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma Grozījumus Militārpersonu izdienas pensiju likumā. Izmaiņas likumā veiktas, lai motivētu karavīrus turpināt profesionālo dienestu maksimāli ilgi, kā arī mudinātu atgriezties profesionālajā dienestā pēc atvaļināšanās. 

Likums paredz aprēķināt lielāku izdienas pensiju visiem karavīriem, kuri militārajā dienestā ir nodienējuši ne mazāk kā 25 gadus un tiek atvaļināti, beidzoties līguma termiņam, – viņu izdienas pensijas aprēķinam piemēros 55 procentu bāzi. Iepriekš šādu bāzi piemēroja, ja karavīru atvaļināja maksimālā vecuma vai slimības dēļ, vai vienības likvidācijas vai reorganizācijas dēļ. Pārējos gadījumos pensiju aprēķināja, par pamatu ņemot 40 procentus no dienesta atalgojuma vidējā apmēra par pēdējiem pieciem gadiem. 

Izdienas stāžā, kas ļauj pretendēt uz izdienas pensiju, turpmāk ieskaitīs gan profesionālajā dienestā, gan obligātajā aktīvajā militārajā dienestā nodienēto laiku. 

Kā skaidro Aizsardzības ministrijā, karavīra maksimālais vecums katrā pakāpē ir noteikts atšķirīgs, un bieži vien virsnieki, kuri ieguvuši augstāku pakāpi, nevar nodienēt līdz maksimālajam vecumam, jo amatu skaits bruņotajos spēkos ir ierobežots. Līdz ar to arī izdienas pensijas aprēķināšana šiem karavīriem sākas ar 40 procentu apmēru.  Tā veidojas sociāli nevienlīdzīga situācija, kad divi karavīri ar vienādu profesionālajā dienestā nodienēto laiku un vienādu izdienas stāžu saņem atšķirīgu izdienas pensiju. 

Lai motivētu rezerves karavīrus atgriezties profesionālajā dienestā, likumā tagad paredzēta iespēja pārrēķināt piešķirto izdienas pensiju. Proti, par katru no jauna aprēķināto izdienas stāža gadu piešķirtā izdienas pensija tiks paaugstināta, pieskaitot tai divus procentus par katru pilnu izdienas stāža gadu no vidējā dienesta atalgojuma. 

Tādējādi karavīru sociālās garantijas būs saistītas ar profesionālajā dienestā nodienēto laiku - jo ilgāk karavīrs pilda profesionālo dienestu, jo lielākas sociālās garantijas viņam pienākas. 

Kā vēsta Nacionālo bruņoto spēku apkopotie dati, vidēji gadā no profesionālā dienesta atvaļināti teju 300 karavīri, kuri atbilst statusam „rezerves karavīrs” un uzņemti rezerves uzskaitē. Izdienas pensija tiek piešķirta vidēji katrai trešajai no dienesta atvaļinātajai militārpersonai un tās vidējais apmērs ir 380 eiro. 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde