Deputāti diskutēs par Valsts prezidenta ievēlēšanas modeli

(17.03.2017.)

Otrdien, 21.martā, uz sēdi sanāks Saeimas Juridiskās komisijas deputātu darba grupa Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai.  Sēdē skatīs vairākus Satversmes pantus par prezidenta krimināltiesisko imunitāti un ievēlēšanas kārtību.

“Aptaujas rāda, ka tautas vēlētam prezidentam ir liels atbalsts tautas vidū, un dzīve liecina, ka ārkārtīgi spēcīgs pretspars šai idejai ir politiskās elites vidū. Šis pretspēks tautas vēlētam prezidentam ir bijis jau pirms Satversmes pieņemšanas. Neapstrīdams ir fakts, ka Satversme tika rakstīta nevis parlamenta vēlētam, bet tautas vēlētam prezidentam. Bailēs no tautvaldības tā tika sagrozīta un ar niecīgu, bet liktenīgu balsu pārsvaru kreisi noskaņotie spēki Satversmes sapulcē panāca, ka tika pieņemts parlamenta vēlēts prezidenta institūts. Arguments, ka tautai nevar uzticēt vēlēt prezidentu, ir pret savu tautu un nacionālu valsti vērsts. Domāju, ka tauta kā prezidenta vēlētājs jau nu noteikti būs daudz, daudz godīgāks par 100 tautas kalpiem, kas šobrīd ievēl prezidentu. Par to arī diskutēsim,” norāda darba grupas vadītājs Ringolds Balodis.

Dalību 21.marta sēdē apstiprinājuši bijušie Valsts prezidenti Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers, kā arī politologi Arnis Kaktiņš un Filips Rajevskis. Tāpat sēdē piedalīsies tiesību eksperti, tostarp, Sanita Osipova, Tālavs Jundzis, Artūrs Kučs, Jānis Pleps, Juta Strīķe un citi. Šī būs pēdējā darba grupas sēde kopā ar ekspertiem un lietpratējiem, pēc kuras deputāti sanāks kopā un lems par darba grupas atzinumu.

Juridiskās komisijas deputātu darba grupa Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai izveidota 2015.gada 17.februārī. Tajā no katras 12.Saeimas frakcijas deleģēts viens pārstāvis. Līdz šim notikušas jau 10 deputātu darba grupas sēdes, kurās veikta Latvijas pamatlikuma normu, kas attiecas uz Valsts prezidentu, analīze. Darba grupas sēdēs līdz šim piedalījušies aptuveni 100 eksperti un lietpratēji, tostarp, Valsts prezidenti, Saeimas priekšsēdētāji, Ministru prezidenti un valsts iestāžu vadītāji.

Darba grupas sēde notiks otrdien, 21.martā, pulksten 15.00 Saeimas Budžeta (nodokļu) un finanšu komisijas sēžu zālē, Rīgā, Jēkaba ielā 6/8, 207.telpā, un tai tiešraidē varēs sekot līdzi arī Saeimas mājaslapā. 

Papildu informācija par darba grupu Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai.

 

 

 

 

 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde