Saeima nosaka vienotu sistēmu dzelzceļa speciālistu sociālo garantiju nodrošināšanai

(16.10.2014.)

Lai nodrošinātu vienotu dzelzceļa nozares sociālās aizsardzības mehānisma veidošanu, noteikta speciālo uzkrājumu sistēma dzelzceļa speciālistiem. To paredz Saeimā ceturtdien, 16.oktobrī, galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Dzelzceļa likumā.

Izmaiņas paredz, ka valdībai līdz nākamā gada 1.februārim jānosaka tās dzelzceļa speciālistu profesijas, kurās nodarbinātajiem tiks nodrošināta papildpensijas uzkrājumu veidošana privātajos pensiju fondos vai dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu.

Savukārt darba devējam būs jāveic iemaksas privātajos pensiju fondos vai prēmiju iemaksas dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu šo dzelzceļa speciālistu profesijās nodarbināto labā. Iemaksu vai prēmiju apmēru, regularitāti un vecumu, kādā izmaksā dzīvības apdrošināšanas atlīdzību, noteiks darba koplīgumā.

Likumprojekta autori norāda, ka izmaiņas radīs pamatu vienota dzelzceļa nozares sociālā aizsardzības mehānisma veidošanai atsevišķām darbinieku kategorijām - situācijai, kad pirmspensijas vecumā būs liegts darbs izvelētājā profesijā paaugstināto psihofizioloģisko vai veselības prasību dēļ un neizdosies šos speciālistus nodarbināt uzņēmumā vai nozarē citā amatā.

Iepriekš šīs problēmas risināšanai tika izmantota izdienas pensiju sistēma, taču, reformējot valsts pensiju sistēmu, turpmāk šāds risinājums nav paredzēts, norāda likumprojekta iesniedzēji. Jau šobrīd var rasties situācija, kad atsevišķi lokomotīvju mašīnisti, mašīnistu palīgi, vilcienu dispečeri var palikt bez darba pēc 55 gadu vecuma sasniegšanas medicīnisko kontrindikāciju dēļ.

Pašlaik tiesības uz izdienas pensijas piešķiršanu ik gadu izmanto ap 60 dzelzceļa nozares darbinieku, bet jau vairāk nekā trim ceturtdaļām šajā nozarē nodarbinātajiem vairs nav nodrošinātas tiesības uz izdienas pensiju, liecina Satiksmes ministrijas informācija.




Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde