Saeima papildina aizliegto psihoaktīvo vielu sarakstu

(19.06.2014.)

Saeima ceturtdien, 19.jūnijā, otrajā galīgajā lasījumā veica grozījumus likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”, iekļaujot Latvijā kontrolējamo narkotisko un psihoaktīvo vielu sarakstā jaunas psihoaktīvo vielu ķīmisko grupu pamatformulas un uzlabojot līdzšinējos vielu aprakstus.

 Latvijā kontrolējamo vielu saraksts papildināts ar vielām, kas līdz šim bija iekļautas pagaidu aizlieguma sarakstā. Tās ir jaunas psihoaktīvās vielas, kuru apriti ar Slimību profilakses un kontroles centra lēmumu var aizliegt uz laiku līdz 12 mēnešiem, ja par tām iegūta informācija no Eiropas Agrīnās brīdināšanas sistēmas vai saņemts tiesu ekspertīžu iestādes atzinums.

 Saraksts papildināts ne tikai ar vielām, kas atrastas Latvijā, bet arī tādiem veselībai kaitīgiem ķīmiskiem savienojumiem, kas konstatēti citās Eiropas valstīs.

Ar šodien pieņemtajiem grozījumiem aizliegums veikt darbības ar jaunām psihoaktīvām vielām zaudē pagaidu statusu un kļūst pastāvīgs.

Saeima jau pieņēmusi grozījumus Krimināllikumā, paredzot kriminālatbildību par pagaidu aizliegumā esošu vielu apriti, tādējādi būtiski samazinot „spaisa” maisījumu pieejamību, norāda Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins. Parlaments turpina darbu pie universālu aprites aizliegumu vielām, kuras nav iekļautas narkotisko vielu sarakstā, bet cilvēka veselībai var radīt līdzvērtīgus draudus.

Kā norāda likumprojekta autori, Latvijā, tāpat kā citās Eiropas Savienības valstīs, strauji pieaugusi jaunu psihoaktīvo vielu izplatība, tirdzniecība un lietošana. Pētījumos konstatēts, ka 2,5 procenti iedzīvotāju dzīves laikā vismaz vienu reizi lietojuši jaunās psihoaktīvās vielas saturošus smēķējamos augu maisījumus. Savukārt Latvijā jaunās psihoaktīvās vielas lietojuši deviņi procenti jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem, kas ir trešais augstākais rādītājs starp Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem laikposmā no 2013.gada 23.februāra līdz 30.septembrim Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Ķīmisko ekspertīžu nodaļā kopā veiktas 350 jauno psihoaktīvo vielu ekspertīzes, no kurām 71 procentā gadījumu atklātā viela nebija pakļauta kontrolei Latvijā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde