Juridiskā komisija rosina pārskatīt Bāriņtiesu darba tiesisko regulējumu

(18.06.2014.)

Pastāv nopietni iemesli, lai izanalizētu pastāvošo bāriņtiesu darba tiesisko regulējumu, tostarp vērtējot nepieciešamību izvirzīt to amatpersonām augstākas kvalifikācijas prasības un vērtējot atbildību par kļūdaini pieņemtajiem lēmumiem. Juridiskā komisija plāno veidot darba grupu, kas strādās pie attiecīgo likumdošanas aktu pilnveidošanas. To pēc Juridiskās komisijas 18.jūnija sēdes, kurā analizēts bāriņtiesu darbs, uzsver komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.

„Vēstulēs, ko pēdējā laikā saņemu Juridiskajā komisijā, cilvēki bieži sūdzas par bāriņtiesu darbu. Diemžēl tās nav tikai emocijas, jo bāriņtiesu pieņemtie lēmumi salīdzinoši bieži tiek atcelti tiesas ceļā. Šai problēmai jāpievēršas jo īpaši tādēļ, ka ikviens nepamatots lēmums, ar kuru bērni tiek šķirti no ģimenes, ir ne vien traģēdija bērniem un viņu tuviniekiem, bet būtiski iedragā arī visas tieslietu sistēmas prestižu,” norāda komisijas priekšsēdētāja.

„Šodienas komisijas sēde izvērtās ļoti emocionāla, atklājot virkni gadījumu, kad bāriņtiesu reakcija, iespējams, ir bijusi neadekvāta un ģimenes ir šķirtas bez pamata. Taču tiek ziņots arī par pretējiem gadījumiem, kad iestādes ignorē klajus bērnu tiesību pārkāpumus. Izvērtējot šos gadījumus, kļūst skaidrs, ka izšķiroša loma ir amatpersonu spējai piemērot tiesību normas,” atzīst I.Čepāne.

Kā nepieņemamu komisijas vadītāja minēja apstākli, ka bāriņtiesas darbinieks mācību programmu drīkst apgūt gada laikā pēc darba uzsākšanas. Tāpat būtu vērtējamas bāriņtiesu amatpersonu pilnvaras atsevišķos gadījumos vienpersoniski pieņemt lēmumu par bērnu šķiršanu no ģimenes. Nopietni būtu jāizvērtē arī tiesu lēmumu izpildes praktiskie aspekti, proti, vai, šķirot bērnu no ģimenes, būtu pieļaujamas bērnu dziļi traumējošas un cilvēka cieņu aizskarošas metodes.

Atbalstu nepieciešamībai pārskatīt bāriņtiesu darba tiesisko regulējumu šodienas sēdē pauda arī labklājības ministrs Uldis Augulis.

Nākamā komisijas sēde, kurā tiks skatīti ar Bāriņtiesu darbu saistīti jautājumi, plānota Saeimas sesiju starplaikā drīzumā pēc Jāņiem, informē I.Čepāne. 



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde