Valsts pārvaldes komisijā pārrunā jaunā pašvaldību likuma izstrādi

(26.08.2020.)

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti trešdien, 26.augustā, iepazinās ar jaunā pašvaldību likuma projekta izstrādi, kā arī pārrunāja likumprojektā iekļaujamos jautājumus un piedāvātos risinājumus, kas paredz uzlabot pašvaldību darba tiesisko regulējumu. 

“Jauns likums ir ļoti aktuāls, tostarp jaunajām novadu pašvaldībām, kas izveidosies pēc administratīvi teritoriālās reformas, jau laikus jāsaprot, kas mainīsies līdzšinējā pašvaldību darba regulējumā, lai varētu sekmīgi uzsākt darbu,” pauda Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja Inga Goldberga. 

Deputātus par līdzšinējo darbu likuma projekta izstrādē informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, atzīmējot līdzšinējos problēmjautājumus un piedāvātos risinājumus, kas identificēti Ministru kabinetā apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā. Ministrijā aktīvi strādājot darba grupa, kurā iesaistītas vairākas institūcijas un sabiedrisko organizāciju, kā arī pašvaldību pārstāvji, lai līdz oktobra beigām jauno likumprojektu varētu iesniegt Ministru kabinetā. 

Jaunajā regulējumā paredzēts precizēt likuma mērķi, pašvaldības un tās administrācijas definīciju, funkciju formulējumu, kā arī precizēt institūciju un amatpersonu kompetenci, ievērojot varas dalīšanas principu un funkciju izpildes efektivitāti. Savukārt līdzšinējo prasību par katra pagasta vai pilsētas pārvaldes izveidošanu plānots aizstāt ar tiesībām pašvaldībai pašai lemt par tās izveidi.   

Tāpat jaunajā regulējumā paredzētas vairākas izmaiņas pašvaldības domes un komiteju darbībā, lēmumu un saistošo noteikumu pieņemšanas kārtībā. Plānots, ka, sasaucot ārkārtas sēdi, būs jāpamato tās nepieciešamība, savukārt pašvaldības komitejās varēs darboties neierobežots deputātu skaits proporcionāli politiskajai pārstāvniecībai. 

Ministrija darbu turpinās, jo jāapspriež vēl virkne citu jautājumu. To vidū ir ierosinājums ieviest pašvaldības domes sēdes reglamentu, precizēt pašvaldības saistošo noteikumu kontroles funkciju atbildīgajā ministrijā, kā arī pārskatīt amatu savienošanas ierobežojumus deputātiem. Tāpat vēl ir apspriežami jautājumi par iedzīvotāju valdēm un iesaisti pašvaldības darbā, kā arī paredzēta diskusija par atteikšanos no pirmpirkuma tiesību izmantošanas uz pašvaldības administratīvajā teritorijā atsavināmu nekustamo īpašumu, deputātus informēja J.Pūce.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde