Saeima konceptuāli atbalsta Apsardzes darbības reģistra ieviešanu

(06.02.2020.)

Saeima ceturtdien, 6.februārī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Apsardzes darbības likumā. Tie paredz ieviest Apsardzes darbības reģistru, vienlaikus mainot apsardzes komersantu reģistrācijas kārtību.

Iecerēto izmaiņu mērķis ir palielināt Valsts policijas un citu apsardzes darbību kontrolējošo institūciju iespējas veikt kontroles pasākumus, savlaicīgi identificēt un atklāt likumpārkāpumus, kā arī mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru apsardzes nozarē, teikts likumprojekta anotācijā.

Grozījumi paredz, ka, reģistrējot apsardzes komersantu un iekšējās drošības dienestu Apsardzes darbības reģistrā, apsardzes komersantam vairs netiks izsniegta speciālā atļauja un iekšējās drošības dienestam – reģistrācijas apliecība. Tās aizstās iekļaušana reģistrā.

Plānots, ka reģistrs ietvers apsardzes darbības veikšanai un tās kontrolei nepieciešamos datus. Tajā iecerēts iekļaut ziņas par apsardzes komersantiem un atļautajiem apsardzes pakalpojumiem, noslēgtajiem līgumiem, tai skaitā ar apakšuzņēmējiem, un apsargājamajiem objektiem. Tāpat plānots reģistrā norādīt informāciju par apsardzes komersantiem pieejamajiem resursiem, personām, kuras nokārtojušas pārbaudījumus apsardzes sertifikāta iegūšanai, izsniegtajiem sertifikātiem un to derīguma termiņu, kā arī personu apgūtajām apsardzes izglītības programmām un mācību kursiem.

Ar likuma grozījumiem apsardzes komersantiem un iekšējās drošības dienestiem plānots noteikt arī ikgadējo valsts nodevu, kuras mērķis ir kompensēt valsts budžeta izdevumus reģistra uzturēšanai un pilnveidošanai, kā arī ierobežot apsardzes komersantu un iekšējās drošības dienestu nepamatotu reģistrāciju un disciplinēt jau esošos, lai nodrošinātu reģistrā aktuālo informāciju. Iecerēts, ka kārtību un apmēru, kādā maksājama ikgadējā valsts nodeva, noteiks Ministru kabinets.

Ieviešot jauno reģistrācijas kārtību, plānots saglabāt jau pašlaik noteiktos ierobežojumus apsardzes darbības uzsākšanai. Tāpat iecerēts, ka turpmāk apsardzes komersantu un iekšējās drošības dienestu varēs izslēgt no reģistra, ja nebūs samaksāta ikgadējā valsts nodeva.

Savukārt, lai samazinātu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nodokļu krāpšanas riskus, mazinātu nelegālo nodarbinātību apsardzes nozarē, iecerēts noteikt, ka ģenerāluzņēmējs viena līguma saistību izpildei apsardzes pakalpojuma nodrošināšanai varēs piesaistīt ne vairāk kā vienu apakšuzņēmēju, skaidrots likumprojekta anotācijā. Vienlaikus ģenerāluzņēmējam plānots noteikt uzdevumu nodrošināt, ka apakšuzņēmējs apsardzes darbību veic saskaņā ar likuma prasībām.

Lai izmaiņas stātos spēkā, tās vēl divos lasījumos jāskata Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde