Juridiskā komisija konceptuāli atbalsta grozījumus valsts valodas politikas stiprināšanai

(17.12.2024.)

Lai stiprinātu valsts valodas politiku, Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.decembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Saeimas Kārtības rullī. Ar grozījumiem iecerēts noteikt Ministru kabinetam pienākumu ne retāk kā reizi divos gados sniegt Saeimai ziņojumu par paveikto un iecerēto darbību valsts valodas politikā.

Likumprojekta anotācijā tā autori atzīmē, ka valsts valoda ir viens no svarīgākajiem valsts resursiem sabiedrības locekļu un valsts attīstībai. Tas ir identitātes pamats gan nācijai, gan valsts nacionālajai kultūrai, tāpēc valsts valoda ir vienojoša vērtība visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Būtiski, lai likumdevējam būtu iespēja reaģēt proaktīvi un laikus novērst konstatētos šķēršļus valsts valodas politikas jomā, pauž Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins.

Iecerēts, ka gadījumā, ja nebūs priekšlikuma vai prasības par Saeimas ārkārtas sesijas vai ārkārtas sēdes sasaukšanu, Saeimas Prezidijs Ministru kabineta ziņojumu par valsts valodas politiku iekļaus izskatīšanai Valsts valodas dienai tuvākajā Saeimas kārtējā sēdē. Valsts valodas dienu atzīmē 15.oktobrī.

Pirms ziņojuma parlamenta sēdē plānots, ka Izglītības, kultūras un zinātnes komisija rīkos publisku tā apspriešanu. Kā sēdē atzīmēja deputāti, tā varētu tikt organizēta konferences veidā.

Likumprojekta anotācijā atzīmēts, ka ikvienam valdības un Saeimas loceklim ir pienākums iesaistīties un veicināt valsts valodas politikas izstrādi, tās ieviešanas uzraudzību un rezultātu sasniegšanu. Pret valsts valodas politiku ir jāattiecas tikpat atbildīgi un izlēmīgi kā pret jebkuru citu valsts īstenotu nozaru politiku.

Efektīvi un mērķtiecīgi īstenot valsts valodas politiku ir iespējams tikai tad, ja regulāri tiek apkopota informācija par jau sasniegtajiem un vēl sasniedzamajiem rezultātiem, teikts likumprojekta anotācijā. Tāpat atzīmēts, ka ziņojuma iesniegšana Saeimai ļautu sekot līdzi paveiktajiem darbiem un plānotajām iniciatīvām valsts valodas saglabāšanā un attīstībā. Savukārt atklāta ziņojuma izskatīšana Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā nodrošinās atklātību un iespēju sabiedrībai un deputātiem aktīvi piedalīties diskusijās, kā arī izvērtēt, cik efektīvi tiek realizēti šie pasākumi.

Lai grozījumi stātos spēkā, par tiem vēl trīs lasījumos jālemj Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 17.decembrī
08:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
08:30  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas sēde
13:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Korejas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Lee Tong-q
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde
14:00  Saeimas deputātu grupas sadarbībai ar Azerbaidžānas parlamentu tikšanās ar Azerbaidžānas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Elnur Sultanov
14:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Konrāda Adenauera fonda vadītāju Baltijas valstīs Oliver Morwinsky
15:00  Nacionālās drošības komisijas sēde