Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus atjaunīgās enerģijas ražošanas stiprināšanai

(12.12.2024.)

Lai nodrošinātu efektīvu elektroenerģijas sistēmas jaudu ieviešanu un izmantošanu, plānots ieviest elastīgā pieslēguma pakalpojumu. To paredz ceturtdien, 12.decembrī, Saeimā konceptuāli atbalstītie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. 

Šobrīd elektroenerģijas ražotājiem tiek piedāvāts fiksētais pieslēgums, kas paredz, ka pārvades operators nodrošina, ka ikkatrā stundā objekts, kas ražo elektroenerģiju, sistēmā var nodot jebkādu enerģijas apjomu līdz pieslēguma jaudas robežai, par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē iepriekš pauda Klimata un enerģētikas ministrija (KEM). Līdz šim daudzi interesenti ir rezervējuši lielas jaudas, taču tās netiek izmantotas, un trūkst brīvu jaudu, ko piedāvāt augstas gatavības projektiem, kuri drīzumā varētu uzsākt elektroenerģijas ražošanu. 

Izmaiņas paredz iespēju atteikties no iepriekš rezervētās sistēmas jaudas. Plānots, ka elektroenerģijas ražotājs, kas samaksājis sistēmas jaudas rezervēšanu maksu sistēmas operatoram, varēs prasīt tās atmaksu, ja vēlēsies pārtraukt pieslēguma ierīkošanu. Tāpat likumprojektā paredzēta iespēja elektroenerģijas ražotājam samazināt tehniskajās prasībās noteikto jaudu un saņemt daļēju maksas par sistēmas jaudas atmaksu. 

Pārvades sistēmas operators vienā un tajā pašā pieslēguma vietā varētu izsniegt tehniskās prasības vairākiem ražotājiem, un jauda tiks rezervēta tam, kurš pirmais noslēgs pieslēguma līgumu. 

Ar grozījumiem paredzēts nostiprināt arī sevišķi svarīgu sabiedrības interešu principu. Tas nodrošinātu, ka atsevišķu atjaunojamās enerģijas staciju plānošana, būvniecība un ekspluatācija, to pieslēgums tīklam, saistītais tīkls un uzkrātuves ir īpaši būtiski sabiedrības interesēm un kalpo tās veselībai un drošībai.  Šādos gadījumos nepieciešamās atļaujas jaunām atjaunīgās elektroenerģijas ražošanas iekārtām tiks izsniegtas prioritāri. Tāpat iecerēts atvieglot ietekmes uz vidi novērtēšanas procesu. Piemēram, ja pēc sākotnējā ieceres izvērtējuma Valsts vides dienests pieņems lēmumu par to, ka nepieciešams ietekmes uz vidi novērtējums, energoražotājs varēs iesniegt informāciju par pasākumiem, kas paredzēti konstatētās negatīvās ietekmes samazināšanai vai novēršanai, un dienests veiks atkārtotu sākotnējo izvērtējumu. Ja būtiska ietekme uz vidi nebūs paredzama, dienests varēs pieņemt lēmumu par ietekmes uz vidi novērtējuma nepiemērošanu un izdot tehniskos noteikumus atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. 

Informāciju par brīvo pārvades sistēmas jaudu, kas noteikta, ņemot vērā dažādu elektroenerģijas ražošanas iekārtu ražošanas profilu savstarpēju savietojamību, pārvades sistēmas operatoram būs jāpublicē savā tīmekļvietnē, noteic izmaiņas. 

Ņemot vērā elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviesēju aktivitāti un brīvās jaudas trūkumu elektroenerģijas pārvades sistēmā, grozījumi paredz, ka līdz 2026.gada 31.martam brīvā pārvades sistēmas jauda tiktu piešķirta tikai elastīgā pārvades sistēmas pakalpojuma saņemšanai vai cita veida elektroenerģijas ražošanas iekārtas ierīkošanai esoša pieslēguma ietvaros. 

Lai grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

 

Saeimasd Preses dienests

Ceturtdien, 12.decembrī
09:00  Saeimas 2024.gada 5.decembra kārtējās sēdes turpinājums
10:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:35  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
11:00  Saeimas 2024.gada 12.decembra kārtējā sēde
16:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
17:00  2024.gada 12.decembra atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta