Eiropas lietu komisija: atbalstām tiesiskuma pārkāpuma procedūras izbeigšanu pret Poliju

(17.05.2024.)

“Tiesiskums ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām, tādēļ esam gandarīti par Polijas apņemšanos stiprināt tiesu varu un nodrošināt to neatkarību,” piektdien, 17.maijā, pauda Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

Komisija sēdē apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju par tiesiskuma pārkāpuma procedūras pret Poliju izbeigšanu. Eiropas Komisija to bija ierosinājusi 2017.gada 20.decembrī saistībā ar Polijas pieņemto likumu par vispārējo tiesu sistēmas organizāciju, kas neatbilda Eiropas Savienības pamatnostādnēm.

Polijas valdība ir apņēmusies atjaunot tiesiskumu un konstitucionālo kārtību un sagatavojusi rīcības plānu, kurā ietverti atbilstoši pasākumi un reformas. Visaptverošā tiesu sistēmas reforma citastarp paredz pārskatīt tiesnešu ievēlēšanas metodi, tiesu organizatorisko struktūru, veikt izmaiņas attiecībā uz Konstitucionālo tiesu un pārskatīt Augstākās tiesas pilnvaru apjomu, kā arī grozīt tiesnešu disciplināro sistēmu.

Ārlietu ministrija informēja, ka šā gada maija sākumā Eiropas Komisija ir izvērtējusi tiesiskuma situāciju Polijā un norāda, ka vairs nepastāv risks nopietniem tiesiskuma pārkāpumiem.

Polijas paveiktais tiesiskuma nodrošināšanai turpmāk tiks uzraudzīts ikgadējā tiesiskuma ziņojuma ietvaros.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 19.jūnijā
08:45  Saeimas priekšsēdētājas biedres, Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu vadītājas Zandas Kalniņas-Lukaševicas, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa un komisijas deputātu tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga Aizsardzības komisijas delegāciju
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
11:00  Ārlietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:00  Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Klimata un enerģētikas ministrijas rīkotā diskusija “Latvijas enerģētikas izaicinājumi 2050. gadam”
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas rīkotie dārza svētki par godu Latvijā rezidējošajam diplomātiskajam korpusam