Daiga Mieriņa ukraiņu Višivankas dienā: no savas vēstures zinām, cik svarīgi ir sargāt savas tautas kultūru

(16.05.2024.)
Galerija

“No savas vēstures, no pārdzīvotās okupācijas zinām, cik svarīgi ir spēt saglabāt savas tautas kultūru un identitāti, arī izglītojot starptautisko sabiedrību. Tauta ar savu atsevišķo identitāti ir viena no valstiskuma pazīmēm,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa ceturtdien, 16.maijā, parlamentā atklājot fotoizstādi “Nācijas simbols. Ukraiņu višivanka”. Izstāde veltīta Ukrainas nacionālā lepnuma – izšūtā krekla jeb višivankas – dienai.

Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka višivanka, līdzīgi kā mūsu pašu tautastērps, nav tikai krekls, bet gan piederības apliecinājums, no kura var nolasīt ļoti daudz informācijas. D.Mieriņa uzsvēra, ka izstāde ir labs papildinājums mūsu dalības Eiropas Savienībā divdesmitgades svinībām, jo mēs visi Eiropā esam vienoti dažādībā, kas nešaubīgi ietver arī Ukrainu un ukraiņus.

Ukrainas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Anatolijs Kucevols (Anatolii Kutsevol) akcentēja, ka katram ukrainim višivanka ir kas vairāk par tautastērpu – tajā ir atspoguļota nācijas vienotība un identitātes kods. Vēstnieks pateicās Latvijai, tostarp Saeimai, par nemainīgo un pastāvīgo atbalstu, ko ukraiņi izjūt katru dienu, uzsverot, ka tas ir ļoti nozīmīgi.

Ukraiņu kopienas pārstāve Viktorija Prituļaka klātesošos izstādes atklāšanā iepazīstināja ar Višivankas dienas vēsturi un ukraiņu izšūto kreklu reģionālajām īpatnībām.

Višivankas dienu Ukrainā un nu jau visā pasaulē ik gadu atzīmē maija trešajā ceturtdienā. Izšūtais krekls ir Ukrainas nacionālās identitātes, vienotības un bagātā kultūras mantojuma simbols. Patlaban ukraiņu izšūtajam kreklam ir īpaša nozīme – Krievijas izvērstajā agresijas karā ukraiņi ir spiesti aizstāvēt savu nacionālo autentiskumu un cīņā par to atdot savu dzīvību. Višivanka nav vienkāršs apģērbs: tai ir talismana loma.

Ivana Hončara muzeja kolekcijas Ukrainas tautastērpu fotoizstādē var aplūkot dažādu Ukrainas reģionu tradicionālo apģērbu un izšuvumu paraugus no 19.gadsimta beigām un 20.gadsimta sākuma. Katram reģionam ir savas izšūšanas tradīcijas un ornamentu simbolika, un katrs amatnieku rokām darinātais krekls ir unikāls un neatkārtojams.

Solidarizējoties ar ukraiņu tautu un demonstrējot atbalstu Ukrainai, arī Saeimas deputāti ceturtdien parlamentā ieradās višivankās.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720317007647
Izmantošanas noteikumi: saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 19.jūnijā
08:45  Saeimas priekšsēdētājas biedres, Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu vadītājas Zandas Kalniņas-Lukaševicas, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa un komisijas deputātu tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga Aizsardzības komisijas delegāciju
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
11:00  Ārlietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:00  Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Klimata un enerģētikas ministrijas rīkotā diskusija “Latvijas enerģētikas izaicinājumi 2050. gadam”
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas rīkotie dārza svētki par godu Latvijā rezidējošajam diplomātiskajam korpusam