Plānots ieviest cenu salīdzināšanas rīku elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumiem

(21.11.2024.)

Lai lietotājiem būtu ērtāk salīdzināt dažādu eletroenerģijas tirgotāju piedāvātās elektrības cenas, sadales sistēmas operatoram, kura sistēmai pieslēgts vairāk par 100 000 galalietotāju, plānots noteikt pienākumu veidot un uzturēt cenu salīdzināšanas rīku. To paredz ceturtdien, 21.novembrī, Saeimā konceptuāli atbalstītie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. 

Iecerēts, ka cenu salīdzināšanas rīkā vienkopus būs pieejama informācija par visiem elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumiem, un galalietotājam būs iespēja salīdzināt patēriņu un izmaksas par elektroenerģiju līdzīgos objektos, par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē iepriekš pauda Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāvji. 

Izmaiņas paredz arīdzan būtiski pārskatīt tiešo līniju (izolētu elektrolīniju starp elektroenerģijas lietotāju un ražotāju) regulējumu. Plānots, ka tādu līniju garums pilsētā varēs būt līdz vienam kilometram, savukārt ārpus pilsētas – līdz pieciem kilometriem. Tāpat tiešā elektrolīnija varēs šķērsot kadastra robežas. Patlaban šādu līniju var ierīkot viena kadastra robežās. Tas dos iespēju nodrošināt elektroenerģijas piegādi objektiem, kurus nevar pieslēgt esošajai elektroenerģijas sistēmai, kā arī iespēju vienoties ar elektroenerģijas ražotāju par individuāliem elektroenerģijas piegādes līguma nosacījumiem un cenu. Atbildot uz deputātu jautājumiem, Klimata un enerģētikas ministrija iepriekš norādīja, ka tiešās līnijas ierīkošanas izmaksas sedz tās ierīkotāji, un to ierīkošanai nav paredzētas dotācijas. 

Tāpat ar grozījumiem iecerēts precizēt regulējumu, kas ir būtisks energoražotājiem un sadales sistēmas operatoram, ņemot vērā gaidāmo Baltijas valstu energoapgādes sistēmas sinhronizāciju ar Eiropu un atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroapgādes (BRELL) tīkla. Piemēram, iecerēts, ka elektroenerģijas uzkrātuves, kas ir būtiskas energoapgādes sistēmas balansēšanai, varēs būt sadales sistēmas operatora īpašumā, kas ļautu efektīvāk izmantot operatora tīklu un ilgtermiņā samazināt izmaksas, kuras radušās enerģijas zudumus rezultātā. Ar grozījumiem paredzēts arī dot deleģējumu pārvades sistēmas operatoram un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesaistīties Baltijas reģionālā koordinācijas centra darbībā. 

Lai grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 27.decembrī