Saeima ceturtdien, 14.novembrī, izskatīja parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta īstenošanu sagatavoto starpziņojumu.
“Starpziņojums skaidri norāda uz mirkli, kad “Rail Baltica” vilciens "nogāja no sliedēm". Tāpat tas skaidri parāda pārvaldības un atbildības trūkumu, tostarp to, ka tik nozīmīga projekta īstenošanā nav bijusi nekāda kontrole pār izmaksām, darbu apmēriem un izpildes termiņiem,” pauž parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs Andris Kulbergs.
A.Kulbergs arī atzīmē, ka komisijas atklātais ir kā lakmusa papīrs Ministru kabinetam: lai valdība sabiedrībai – nodokļu maksātājiem – varētu demonstrēt, ka kļūdas attiecīgo nozaru ministru darbībā beidzot ir apzinātas un saprastas un tās tiks labotas, lai par pieļautajām paviršībām mums visiem nebūtu jāmaksā divreiz. “No starpziņojuma publiskošanas brīža ieslēdzas atbildības (ne tikai politiskās atbildības) skaitītājs pilnīgi visiem esošās valdības ministriem,” akcentē komisijas vadītājs.
Latvijas prognozētās izmaksas “Rail Baltica” projektā no 1,97 miljardiem eiro pieaugušas līdz 9,59 miljardiem eiro.
Izmeklēšanas komisija norādījusi, ka starpziņojums nav pilnvērtīgs galaziņojums, tādēļ pilnvērtīgi komisijas secinājumi un priekšlikumi tiks pabeigti un iekļauti galaziņojumā. Tomēr komisija jau šajā procesa stadijā ir nonākusi pie konkrētiem konstatējumiem un secinājumiem, starpziņojumā iekļaujot vairākus sākotnējos secinājumus.
Izmeklēšanas komisija starpziņojumā iekļāvusi 13 secinājumus, tostarp par to, kāpēc šī projekta īstenošana kavējas vismaz par trim gadiem, kā arī projektā iesaistīto Satiksmes ministrijas, Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas un attiecīgo kapitālsabiedrību amatpersonu atbildību.
Saeimas izmeklēšanas komisija līdz šim sanākusi uz 16 sēdēm, kā arī izbraukuma sēdē klātienē apmeklējusi “Rail Baltica” stacijas Rīgas lidostā un dzelzceļa stacijā.
Parlamentārās izmeklēšanas komisiju, lai nodrošinātu “Rail Baltica” projekta īstenošanas kontroli, pēc 34 deputātu pieprasījuma Saeima izveidoja šī gada 13.jūnijā. Tās uzdevums – apzināt projekta īstenošanā pieļautās kļūdas, vienlaikus panākot, kas tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu, lai lēmumi tiktu pieņemti caurredzami un savlaicīgi, kā arī ievērojot valsts un sabiedrības intereses, kā arī ietekmi uz tautsaimniecību un valsts budžetu. Izmeklēšanas komisija izveidota uz sešiem mēnešiem.
Saeimas Preses dienests