Andris Sprūds: ES var pārliecinoši darboties, ja to atbalsta cilvēku sirdis un prāti

(18.01.2023.)

“Eiropas Savienība var pārliecinoši darboties, ja to atbalsta cilvēku sirdis un prāti. Konference par Eiropas nākotni ir instruments, ar kura palīdzību cilvēki tiek aicināti līdzdarboties notiekošajā. Tās rezultāti uzskatāmi parāda, ka Eiropas sabiedrība vēlas piedalīties procesos un vēlas, lai Eiropa kļūtu efektīvāka,” trešdien, 18.janvārī, pēc komisijas sēdes sacīja Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds.

“Tas, ka 95 procenti no Eiropas nākotnes konferences ietvaros paustajiem Eiropas pilsoņu ierosinājumiem var tik ieviesti jau esošo Eiropas Savienības līgumu ietvaros, ir labs pamats, lai veicinātu sabiedrības iesaisti,” akcentēja A.Sprūds. Komisijas priekšsēdētājs uzsvēra - pilsoņu līdzdalība un caurskatāmība ir ļoti svarīgi aspekti, lai Eiropas Savienība (ES) nebūtu no sabiedrības atsvešināts projekts.

Komisija sēdē grozīja un apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju par darba turpināšanu pie Eiropas nākotnes konferences rezultātiem. Deputāti pozīcijā rosināja skatīt iespējās, kā Eiropas Padomes darbu padarīt pārredzamāku.

Eiropas Padome ir apkopojusi 23 Eiropas nākotnes konferences ierosinājumus, kurus tā varētu ieviest autonomi, bez citu ES institūciju iesaistes, informēja ministrijas pārstāvji. Ierosinājumi skar dalībvalstu politiku koordināciju ES līmenī, ES iestāžu komunikāciju ar pilsoņiem, kā arī ar ES ārpolitiku saistītus aspektus un pārredzamības īstenošanu ES Padomē.

Nevalstisko organizāciju pārstāvji deputātiem uzsvēra nepieciešamību nodrošināt atgriezenisko saiti par pilsoniskās sabiedrības ideju turpmāku virzību Eiropas Padomē un Eiropas Padomes darba caurskatāmību, tostarp lēmumu pieņemšanas procesos.

Deputāti sprieda, ka, balstoties uz Eiropas Padomes apkopojumu un pilsoniskās sabiedrības pausto, Saeimas Eiropas lietu komisijai būtu jāizvirza prioritātes, par kurām turpināt plašāku diskusiju.

Konference par Eiropas nākotni norisinājās no 2021.gada 9.maija līdz 2022.gada 9.maijam. Tās mērķis bija palielināt iedzīvotāju lomu ES nākotnes politikas un mērķu veidošanā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 15.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde