Marija Golubeva: Latvijai nepieciešams iekļauties Eiropas solidaritātes mehānismā dabasgāzes jomā

(26.07.2022.)

“Latvijai nepieciešams iekļauties gan Eiropas solidaritātes mehānismā, gan kļūt par piemēru valstij, kura spēj ievērot gāzes patēriņa samazinājumu un vienlaikus spēj nodrošināt enerģētisko drošību,” otrdien, 26.jūlijā, uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Marija Golubeva.

Komisija sēdē apstiprināja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju Eiropas Savienības Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas padomes ārkārtas sanāksmei, kas šodien notiks Briselē. Sanāksmē tiks spriests par energoapgādes drošību Eiropas Savienībā un turpmākiem pasākumiem pirms nākamās ziemas, tostarp ārkārtas plānu dabasgāzes taupīšanai.

Eiropas Padomes regula par saskaņotiem gāzes pieprasījuma samazināšanas pasākumiem paredz dalībvalstīm no šā gada 1.augusta līdz nākamā gada 31.martam brīvprātīgi samazināt dabasgāzes patēriņu par vismaz 15 procentiem, salīdzinājumā ar vidējo patēriņu iepriekšējā piecu gadu periodā.

Komisijas deputāti diskutēja par Eiropas Savienības solidaritātes mehānismu, kurš paredz iedarbināt Eiropas Savienības mēroga trauksmi gāzes trūkuma gadījumā, nosakot par saistošu mērķi visām dalībvalstīm samazināt gāzes patēriņu par 15 procentiem, ja to lūgs vismaz piecas dalībvalstis. Deputāti sprieda arī par Latvijas gatavību aktuālajai situācijai enerģijas tirgū, tuvojoties apkures sezonai.

Ekonomikas ministrijas pārstāvji deputātus informēja, ka Latvija nepieciešamo gāzes samazinājumu jau ir sasniegusi. Šī gada 2.ceturksnī dabasgāzes patēriņš ir samazinājies par 32 procentiem, salīdzinot ar iepriekšējo periodu. Tāpat Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir izveidotas dabasgāzes stratēģiskās drošības rezerves divu teravatstundu apjomā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde