Vita Anda Tērauda: Stratēģiskais kompass ir būtisks solis Eiropas Savienības kolektīvās aizsardzības spēju stiprināšanai

(23.03.2022.)

“Krievijas iebrukums Ukrainā ir mainījis drošības situāciju Eiropā, tādēļ Eiropas Savienības Stratēģiskais kompass ir būtisks solis gan katras atsevišķas dalībvalsts, gan visas Eiropas Savienības aizsardzības spēju stiprināšanai,” trešdien, 23.martā, sacīja Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda. Sēdē deputāti apstiprināja nacionālo pozīciju kārtējai Eiropas Savienības valdību vadītāju sanāksmei (Eiropadomei), kurā plānots apstiprināt arī Eiropas Savienības Stratēģisko kompasu drošībai un aizsardzībai.

Stratēģiskais kompass ir izstrādāts, lai aktualizētu Eiropas Savienības drošības un aizsardzības sadarbības prioritātes, uzlabotu spēju rīkoties krīzes situācijās un aizsargātu savu drošību un iedzīvotājus. Komisijas priekšsēdētāja uzsvēra, ka tas ir pirmais šāda veida stratēģiskais dokuments Eiropā, kura izstrādes laikā Latvija ir aktīvi piedalījusies apspriešanā.

“Stratēģiskais kompass aptver visus drošības un aizsardzības politikas aspektus,” pēc sēdes skaidroja V.A.Tērauda, norādot, ka Stratēģiskā kompasa pamatā ir četri pīlāri: rīcība, drošība, investīcijas un partneri.

“Mēs esam gandarīti, ka dokumentā NATO uzsvērts kā nopietns, nepieciešams sadarbības partneris Eiropas aizsardzības nodrošināšanā. Tāpat atzinīgi vērtējams tajā ietvertais adekvātais Krievijas radīto draudu atspoguļojums. Eiropas Savienības līmenī ir būtiski pievērsties cīņai pret hibrīdapdraudējumiem, tostarp dezinformāciju,” sēdes noslēgumā pauda V.A.Tērauda.

 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde