Ināra Mūrniece: neviens nav stiprāks un izturīgāks par brīvu cilvēku, kurš aizstāv savu zemi

(17.03.2022.)

“Ukraina šajās trīs nedēļās mums ir atgādinājusi, ka neviens nav stiprāks un izturīgāks par brīvu cilvēku, kurš aizstāv savu zemi pret okupantiem,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, ceturtdien, 17.martā, atklājot diskusiju “Kā nosargāt tiesībās balstītu starptautisko kārtību” Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienai veltītā starptautiskā konferencē Rīgas pilī. 

“Īsta pretestība ir tur, kur ir uzticība saviem ideāliem, uzticība savai dzimtenei, un tur pretestība ir nesalaužama. To mēs zinām no savas vēstures, un to mēs šodien redzam Ukrainā. Pretestība ir kā ūdens, kas spēj izgrauzt klinti,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja. Viņa atzina, ka esam pieļāvuši arī kļūdas - pienācīgi nepretojāmies neatkarības zaudēšanai 1940.gadā. No kļūdām esam mācījušies, un Saeima ar grozījumiem valsts drošības likumos iedzīvotājiem ir noteikusi pienākumu pretoties, kā arī devusi tiesības izrādīt bruņotu pretestību iebrucējiem. 

“Šodien karš plosa Ukrainu. It kā neticamā kārtā karš notiek vienā no Eiropas valstīm. Tas rada jautājumus visai pasaulei, jo tas attiecas uz mums, uz Latvijas sabiedrību, tas attiecas uz Baltiju, Eiropas Savienību, NATO, uz visu pasaules civilizēto sabiedrību. Mēs saprotam, ka pasaule pēc šī kara būs cita. Tā jau ir cita,” pauda Saeimas priekšsēdētāja un atzīmēja, ka ir būtiski nosargāt tiesībās balstītu starptautisko kartību. 

Notikumi pirms astoņiem gadiem, kad tika pārkāpts Budapeštas memorands, mums visiem, īpaši Baltijas valstīm, atgādināja, ka nav tādu līgumu, ko Maskava nebūtu gatava lauzt, uzsvēra I.Mūrniece. “Pēc kara beigām Ukrainā starptautiskajai sabiedrībai un Rietumvalstu līderiem būs rūpīgi jāvētī, kā daudzas vienošanās un apņemšanās, kas nostiprinātas starptautiskos dokumentos, reāli darbojas.” 

Šodienas konferences diskusijā par tiesiskumu starptautiskajās tiesībās piedalījās arī Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere. 

Konference bija veltīta Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienai, kas šogad 17.martā pirmo reizi iekļauta atzīmējamo un piemiņas dienu kalendārā. Šajā dienā 1944.gadā Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome pabeidza parakstu vākšanu memorandam, kurā Latvijas tautas vārdā tika pieprasīta Latvijas valsts neatkarības faktiskā atjaunošana.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde