Vita Anda Tērauda: Somijas dalība Rail Baltica projektā paver plašākas finansējuma piesaistes iespējas

(13.02.2019.)

Rail Baltica ir svarīgs visa reģiona attīstībai, un tā nozīmību apliecina arī Somijas nesenais lēmums kļūt par projektā iesaistīto pusi. Somu dalība paver plašākas finansējuma piesaistes iespējas, papildus esam ieinteresēti arī Polijas iesaistē, jo tas ļaus izveidot pilnvērtīgu Ziemeļu jūras-Baltijas transporta koridoru,” trešdien, 13.februārī, pēc sēdes sacīja Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda.

Būtisks izaicinājums projekta realizācijai plānotajā grafikā līdz 2026.gadam ir finansējums, un Eiropas lietu komisija darīs visu, lai sekmētu Rail Baltica virzību. Īpaši svarīgi ir nodrošināt līdzfinansējumu arī nākamajā Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetā, akcentēja V.A.Tērauda.

Tāpat Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja uzsvēra, ka savlaicīgai projekta īstenošanai nepieciešams veikt grozījumus vairākos likumos, kas saistīti gan ar būvniecību, gan dzelzceļa līnijas izbūvei nepieciešamo īpašumu atsavināšanu.

Kā sēdē deputātiem sacīja Baltijas valstu kopuzņēmuma “RB Rail” reģionālais vadītājs Ģirts Bramans, Rail Baltica pabeigšanai laikā, proti, līdz 2026.gadam, vajadzīgs ES līdzfinansējums arī nākotnē, kā arī izlēmīga un efektīva Baltijas valstu rīcība.

Projektam nepieciešamais finansējums ir 5,8 miljardi eiro, Latvijā izmaksas veidos ap 1,9 miljardiem eiro. Šobrīd projekta kopējais finansējums veido 0,8 miljardus eiro, deputātiem uzsvēra “RB Rail” pārstāvji.

Rail Baltica kopējais līnijas garums plānots 870 kilometri, no tiem 213 kilometri – Igaunijā, 265 – Latvijā, bet 392 – Lietuvā. Paredzēts, ka maksimālais ātrums pasažieru pārvadājumiem būs 249 kilometri stundā, bet kravas pārvadājumiem – 120 kilometri stundā, informēja Ģ.Bramans.

Saeimas Eiropas lietu komisija piektdien sēdē tikās ar “RB Rail” pārstāvjiem, lai diskutētu par projekta Rail Baltica īstenošanas gaitu un izaicinājumiem.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde