Rihards Kols ārpolitikas debatēs uzsver parlamentārās diplomātijas nozīmi

(24.01.2019.)

Ir jāuzsāk diskusija par to, kā varētu vairāk nostiprināt Saeimas lomu Latvijas ārpolitikas veidošanā un īstenošanā, šodien ikgadējās ārpolitikas debatēs sacīja Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

Uzrunājot 13.Saeimas deputātus, R.Kols akcentēja, ka pasaule kļuvusi pārāk globalizēta, pārāk savstarpēji saistīta un pārāk līdzatkarīga, lai diplomātiju atstātu ekskluzīvi tikai izpildvaras rokās.

“Daudzi lēmumi, kas tiek pieņemti ārpus mūsu valsts robežām, būtiski ietekmē gan cilvēku ikdienu, gan valstu kopējo nākotni. Tādās starptautiskajās institūcijās kā Apvienoto Nāciju Organizācija un Pasaules Tirdzniecības organizācija un reģionālajās institūcijās kā, piemēram, Eiropas Savienībā, tiek pieņemti lēmumi, kas var potenciāli ietekmēt Latvijas likumdošanu vai tās ikdienu vai pat tiešā veidā prevalē pār mūsu likumiem. Līdz ar šīs, sava veida globālās, pārvaldības attīstību demokrātisku valstu parlamentu lomu nevajadzētu reducēt tikai līdz līgumu ratificētājiem un “parakstu licējiem”,” uzsvēra R.Kols.

Argumentējot par labu parlamentārās diplomātijas attīstībai un Saeimas iesaistei ārpolitikas veidošanā, R.Kols norādīja, ka “nacionālo interešu vārdā nepieciešama viena ārpolitika, nevis izpildvaras, Saeimas, vai, kur nu vēl trakāk, atsevišķu pašvaldību un personāliju ārpolitika”. Kā piemērus parlamenta iesaistes iespējām ārpolitikā R.Kols minēja deputātu sadraudzības grupas ar citu valstu parlamentāriešiem, kuras, kā atzina deputāts, sabiedrībā līdz šim uztvertas kā “polittūrisma organizācijas”, un starptautisko organizāciju parlamentāros tīklus, uzsverot, ka šo formātu iespējas nav tikušas pilnvērtīgi izmantotas.

Uzrunā R.Kols arī uzsvēra reģionālo partnerību nozīmi, īpašu uzmanību pievēršot Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbībai jeb NB8 formātam un Triju jūru iniciatīvai jeb Ziemeļu-Dienvidu dimensijai – sadarbības formātam, kurā ietilpst 12 Eiropas Savienības valstis, kas ģeogrāfiski atrodas starp Adrijas, Baltijas un Melno jūru.

Ārlietu komisijas priekšsēdētājs uzsvēra: “Visus iepriekš minētos sadarbības formātus parlamenta līmenī nepieciešams efektīvi sinhronizēt ar izpildvaru, lai tie mijiedarbotos pēc iespējas efektīvāk. Uzskatu, ka šim nolūkam būtu jāizvērtē iespēja Saeimā izveidot starptautiskās un reģionālās sadarbības apakškomisiju, kurā primāri darbotos deputāti, kuri ir ievēlētie Saeimas pārstāvji starptautiskajās organizācijās. Galvenie uzdevumi būtu formulēt un izskatīt nacionālās pozīcijas, tādā veidā tām dodot papildu “svaru” un nozīmību, jo tās apstiprinātas arī parlamentā.”

Saeimas sēdē ceturtdien, 24.janvārī, notiek ikgadējās ārpolitikas debates, kurās deputātiem ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ziņoja par paveikto un iecerēto darbību valsts ārpolitikā un Eiropas Savienības jautājumos.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde