Spriežot par 12 030 pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Par 1.tipa diabēta pacientu veselības saglabāšanu", Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti otrdien, 14.janvārī, lēma aicināt Veselības ministriju izvērtēt iespēju jau šogad nodrošināt ar glikozes uzraudzības ierīcēm noteiktas diabēta pacientu grupas.
Komisija aicināja izvērtēt iespēju nodrošināt ar ierīcēm riska grupas pacientus – grūtnieces, pacientus ar orgānu transplantātu, pacientus pēc aizkuņģa dziedzera operācijas vai ar 1.tipa cukura diabētu ar labilu glikēmijas kontroli, – kā arī jauniešus, kas tikko sasnieguši 18 gadu vecumu. Deputāti sēdē aktualizēja arī jautājumu par to, kā tiks noteikti prioritāro grupu pacienti.
Latvijas Diabēta asociācijas pārstāvji atzīmēja, ka kolektīvās iniciatīvas mērķis ir atbalstīt nepārtrauktās glikozes līmeņa uzraudzības sistēmu un insulīna sūkņu iekļaušanu kompensējamo medicīnisko ierīču sarakstā pieaugušajiem 1.tipa diabēta pacientiem. Tie kopumā būtu aptuveni 7000 cilvēku.
Kā norādīja sēdes dalībnieki, 1.tipa cukura diabēts ir autoimūna slimība, kas nav izārstējama. Pacientam vairākas reizes dienā ir jāinjicē sev insulīna preparāti, izvēloties atbilstošu devu. Asociācijas pārstāvji atzīmēja, ka nepārtraukto glikozes līmeņa noteikšanu apmaksā visās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā. Tā ir neliela ierīce, kas piestiprināta ādai un kas visu diennakti reģistrē glikozes līmeni un ziņo, ja tas ir par augstu vai zemu.
Sēdē Veselības ministrijas pārstāvji iepazīstināja ar jau paveikto un iecerēto darbu diabēta pacientu atbalstam, kā arī atzīmēja, ka noris sarunas ar ražotājiem par medicīnisko ierīču cenām.
Komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš aicināja komisiju un atbildīgo institūciju pārstāvjus pie šī jautājuma jau ar konkrētiem rezultātiem atgriezties maijā, kā arī sekot līdzi diabēta pacientu atbalsta aktualizēšanai sarunās par nākamā gada valsts budžetu.
Saeimas Preses dienests