Tautsaimniecības komisijā konceptuāli atbalsta jaunu likumu klimatnoturības stiprināšanai

(18.12.2024.)

Lai nodrošinātu koordinētu virzību uz klimata pārmaiņu ierobežošanu un klimatnoturību,  Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, trešdien, 18.decembrī, konceptuāli atbalstīja Klimata likuma projektu. Tas nepieciešams, lai ne vēlāk kā līdz 2050.gadam sasniegtu klimatneitralitāti un nacionālos klimata mērķus saskaņā ar Eiropas Savienības un starptautiskajām saistībām, ņemot vērā vides, sociālo un ekonomisko ilgtspēju.

Šobrīd lielākā daļa no klimata politikas jomas normām ir ietvertas likumā “Par piesārņojumu”. Tajā aptvertas prasības piesārņojošo darbību veicējiem, gaisa aizsardzības jomā, klimata pārmaiņu politikas jomā, prasības piesārņoto vietu sanācijai, vides kvalitātes normatīvi un to ieviešanas programmas, kā arī citi jautājumi. Tas rada grūtības esošā likuma piemērošanā, jo normas ir attiecināmas uz dažādu subjektu loku, līdz ar to rodas dažādas interpretācijas un nav pilnībā skaidrs spēkā esošā likuma tvērums, teikts anotācijā. Tāpat jaunā regulējuma projektā pārņemtas normas no likuma "Par Latvijas dalību Kioto protokola elastīgajos mehānismos".

Ar likumprojektu iecerēts izveidot visaptverošu, pilnveidotu un aktualizētu regulējumu, vienuviet izsakot visus klimata politikas nosacījumus, tostarp pārņemot Eiropas Savienības normas, lai veicinātu virzību uz klimatneitralitāti un klimatnoturību. Tas darbosies kā klimata politikas ieviešanas juridiskais pamats.

Jaunais regulējums paredz noteikt ministriju un pašvaldību atbildību un iesaisti valsts kopīgo saistību izpildē, tai skaitā Nacionāla enerģētikas un klimata plāna izpildē, nodrošināt koordinētu un strukturētu klimata atbalsta finansējuma un emisiju tirdzniecības sistēmas pārvaldību, kā arī stiprināt Latvijas noturību, saskaroties ar klimata pārmaiņu izraisītajiem riskiem, kuri pieaug, pauda Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) pārstāvji.

“85 procenti par klimata jautājumiem aptaujāto Latvijas iedzīvotāju apzinās, ka šīs pārmaiņas notiek, taču tikai 44 procenti uzskata, ka būtu jāpiedalās to ierobežošanā,” atzīmēja Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama, aicinot piedāvāto normatīvo regulējumu vienkāršot un padarīt  pārskatāmāku. Tāpat komisijas priekšsēdētāja rosināja atbildīgo ministriju sagatavot apkopojumu par klimata pārmaiņu finansiālo ietekmi Latvijā.

Emisijas tirdzniecības sistēma patlaban vienlaikus tiek ieviesta visā Eiropas Savienībā, un to nav iespējams atlikt, atbildot uz klātesošo jautājumiem, pauda KEM. Deputāti aicināja turpināt diskusijas par to, kā plānotās izmaiņas ietekmēs tautsaimniecību un privāto sektoru, lai rastu labāko risinājumu.

Pilsoniskās sabiedrības pārstāvji uzsvēra regulāru un atvērtu diskusiju lomu, lai sabiedrībā veicinātu izpratni par procesiem un rīcībpolitikas nepieciešamību klimata jomā, akcentējot, ka šobrīd kritiski svarīgi ir pielāgoties klimata pārmaiņām.

Lai likuma projekts stātos spēkā, tas trijos lasījumos jāatbalsta Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 15.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde