Latvijas komersantiem jānodrošina līdzvērtīgas iespējas stratēģiskas nozīmes preču pārvadāšanā, konceptuāli lemj Saeima

(07.11.2024.)

Lai nodrošinātu Latvijas pārvadātājiem vienlīdzīgas konkurences iespējas ar ārvalstu uzņēmējiem, pārvadājot stratēģiskas nozīmes preces, Saeima ceturtdien, 7.novembrī, konceptuāli atbalstīja izmaiņas Stratēģiskas nozīmes preču aprites likumā. 

Šobrīd vietējie pārvadātāji, kuri tranzītā ved stratēģiskas nozīmes preces, tostarp Ukrainas atbalstam un militārās kravas, saskaras ar papildu ierobežojumiem, jo spēkā esošais regulējums noteic, ka vietējam pārvadātājam jāsaņem licence un atļauja šādas kravas vešanai, kamēr ārzemju pārvadātājam nepieciešama tikai atļauja, par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Ārlietu komisijas sēdē iepriekš skaidroja Ārlietu ministrijas pārstāvji. 

Grozījumi paredz, ka arī Latvijā reģistrētiem pārvadātājiem, kuri tranzītā ved stratēģiskās nozīmes preces, pietiks ar atļauju, ko izsniedz valstī, no kuras izved kravu vai kurā to ieved. Tas nodrošinās vienādu kontroli un konkurences apstākļus Latvijas un ārvalstu pārvadātājiem. Plānots atteikties arī no importa licences divējāda pielietojuma precēm. 

Tāpat grozījumi paredz, ka turpmāk komercdarbības licenci militāriem ražotājiem Aizsardzības ministrija izsniegs uz ierobežotu laiku – deviņiem gadiem. Turklāt reizi trijos gados plānots veikt jau izsniegtās licences pārreģistrāciju. Aizsardzības ministrijai paredzētas tiesības apturēt esošās licences darbību līdz sešiem mēnešiem, ja būs nepieciešams veikt papildu pārbaudes, teikts likumprojekta anotācijā. Patlaban šāda licence ir beztermiņa.  

Ar izmaiņām arīdzan plānots noteikt, ka civilo šaujamieroču pārvietošanas atļauju Eiropas Savienības ietvaros izsniegs un pārbaudi turpmāk veiks tikai Valsts policija, lai nedublētu vairāku iestāžu funkcijas. 

Savukārt, lai iekšējā apritē uzlabotu šaujamieroču piederumu, piemēram, klusinātāju vai tēmekļu, izsekojamību, plānots noteikt, ka šaujamieroču tirgotājam jāreģistrē katrs šaujamieroča piederuma pircējs. 

Lai izmaiņas stātos spēkā, tās Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 15.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde