Krimas platformas parlamentārais samits Rīgā – Latvijas iespēja demonstrēt līderību starptautiskā atbalsta vairošanā Ukrainai

(14.10.2024.)

Rīkojot Starptautiskās Krimas platformas trešo parlamentāro samitu, Latvija uzņemas līderību starptautiskā atbalsta vairošanā Ukrainai. Parlamentārā un valsts līmenī apliecinām Latvijas visaptverošo un nelokāmo atbalstu Ukrainas teritoriālās integritātes atjaunošanai un vienlaikus īstenojam aktīvu un atbildīgu ārpolitiku, izceļot Latvijas redzējumu drošības jautājumā, kas skar visu globālo sabiedrību. To pirms parlamentārā samita, kas 24.oktobrī norisināsies Rīgā, pauž Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa. 

“Tieši tikpat neatlaidīgi kā gadu desmitiem tika īstenota Baltijas valstu okupācijas neatzīšana, mums šodien pastāvīgi un neatlaidīgi ir jāatkārto, ka Krima ir Ukraina, ka Krievijas mēģinājumi mainīt robežas ar militāru spēku ir nelikumīgi, ka Krievijas pastrādātie noziegumi netiks paslaucīti zem tepiķa, tie tiks iztiesāti un tiks nodrošināta atbildība,” akcentē Saeimas priekšsēdētāja. 

Ar samita rīkošanu Latvija pauž nemainīgu atbalstu Ukrainai un tās pašaizsardzības cīņas leģitimitātei, turpina konsekventi starptautiski uzsvērt Krievijas agresijas karu pret Ukrainu, izgaismot pret tās tautu pastrādātos noziegumus un nepieciešamību Krieviju saukt pie atbildības, tādējādi stiprinot starptautiskajās tiesībās balstīto kārtību. Uzņemties samita līdzorganizāciju Saeimu aicināja Ukrainas parlamenta priekšsēdētājs Ruslans Stefančuks (Ruslan Stefanchuk), kad šī gada janvārī Saeimas delegācija uzturējās vizītē Kijivā. 

"Šo karu 2014.gadā uzsāka Krievija, okupējot Ukrainai piederošo Krimu. Diemžēl pēdējās desmitgades laikā Krievijas asinskāre ir tikai augusi. To veicinājusi nesodāmība par ukraiņu zemē pastrādātajiem noziegumiem. Šī nesodāmība turpina vairot agresiju, un briesmīgais karš turpina plesties plašumā," uzsver R.Stefančuks, paužot pārliecību, ka kopā mēs spēsim rast risinājumus, kas palīdzēs atjaunot taisnīgu mieru un saukt pie atbildības tos, kuri mieru rupji pārkāpuši. 

Līdz šim dalību samitā apstiprinājušas Albānijas, Apvienotās Karalistes, Argentīnas, Austrijas, Beļģijas, Bosnijas un Hercegovinas, Bulgārijas, Čehijas, Dānijas, Francijas, Ganas, Grieķijas, Horvātijas, Itālijas, Lietuvas, Lihtenšteinas, Igaunijas, Islandes, Īrijas, Kanādas, Kipras, Jaunzēlandes, Maltas, Melnkalnes, Moldovas, Nīderlandes, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Slovākijas, Slovēnijas, Somijas, Spānijas, Šveices, Turcijas, Vācijas, Ziemeļmaķedonijas un Zviedrijas parlamentu delegācijas. Vairums parlamentu samitā būs pārstāvēti spīkeru līmenī. 

Plānots, ka samitā piedalīsies arī starptautisko organizāciju – Eiropas Parlamenta, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas, Eiropas Padomes un NATO – Parlamentāro asambleju delegācijas. 

Starptautiskā Krimas platforma ir izveidota 2021.gadā kā valstu un valdību, parlamentu, ārlietu ministru un ekspertu līmeņa koordinācijas un konsultāciju formāts. Tā tika izveidota, lai veicinātu pasaules līderu un plašākas sabiedrības izpratni par Krimas pussalas pagaidu okupāciju un aneksiju, tās negatīvo ietekmi uz vietējo iedzīvotāju cilvēktiesībām, drošību Melnās jūras reģionā, globālo nodrošinātību ar pārtiku un uz noteikumiem balstītu pasaules kārtību. 

Iepriekš Krimas platformas parlamentārie samiti ir notikuši Zagrebā un Prāgā, pulcējot parlamentāriešus no dažādām pasaules valstīm un starptautiskajām parlamentārajām organizācijām. 

Plašāka informācija pieejama samita tīmekļa vietnē www.crimea-platform-riga.lv/ 

Mediju ievērībai:
Vēl tikai šodien mediju pārstāvji var pieteikties speciālajai akreditācijai pasākuma atspoguļošanai, aizpildot pieteikuma formu: https://crimea-platform-riga.lv/media-acc-form/
Akreditācija nodrošinās piekļuvi pasākuma norises vietai, samita mediju centram un virknei ar samitu saistītu blakus pasākumu.


Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 16.janvārī
08:15  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
09:00  Saeimas 2025.gada 16.janvāra kārtējā sēde
10:30  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Igaunijas parlamentu darba sanāksme