Ārlietu komisija: jāveicina Latvijas un Moldovas sadarbība sociālās drošības jomā

(07.02.2024.)

Lai uzlabotu Latvijā un Moldovā strādājošo personu sociālās garantijas, Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 7.februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Latvijas un Moldovas līgumu sociālās drošības jomā.

Līgums nodrošinās savstarpēji pārskatāmi reglamentētu sadarbību sociālās drošības un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu jomā, personu tiesisko paļāvību sociālo tiesību nodrošinājumam starpvalstu līmenī un sociālās drošības garantiju ievērošanu. Piemēram, tas atvieglos pensijas pieprasīšanas procesu par otrā valstī uzkrāto darba stāžu un nodrošinās tās pensijas izmaksu, atbildot uz deputātu jautājumiem skaidroja Labklājības ministrijas pārstāvji.

Šobrīd starp Latviju un Moldovu nav starpvalstu tiesiskā regulējuma sociālās drošības jomā. Līdz ar to nav arī tiesību noteikt sociālās apdrošināšanas pakalpojumus (pensijas, pabalsti) un ieskaitīt otrā valstī iegūtu apdrošināšanas periodu.  Tāpat nav vienotas pieejas pakalpojumu piešķiršanā un izmaksā. Likumprojekta autori Labklājības ministrijā norāda, ka tādēļ noteiktās situācijās nav izslēgta valsts budžeta līdzekļu nepamatota izmaksa, kā arī nav izslēgtas situācijas, kad neviena no abām valstīm nenodrošina personai pakalpojumu.

Līgums attieksies uz vecuma, vispārējas saslimšanas izraisītas invaliditātes vai invaliditātes pensiju, kā arī atlīdzību par nelaimes gadījumu darbā un arodslimību, apgādnieka zaudējuma pensiju un apbedīšanas pabalstu.

Eiropadome 2022.gada 23.jūnijā piešķīra Moldovai Eiropas Savienības kandidātvalsts statusu. Moldova ir apņēmusies tuvināt savus tiesību aktus Eiropas Savienības tiesību aktiem, tostarp nodarbinātības, sociālās politikas un mobilitātes jomā.

Latvijas un Moldovas līgums sociālās drošības jomā valdību līmenī ir parakstīts pagājušā gada 11.decembrī. Lai līgums stātos spēkā, likumprojekts vēl divos lasījumos jāatbalsta Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 28.februārī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Čehijas parlamentu tikšanās ar Čehijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Martin Vítek
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:00  Saeimas Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu tikšanās ar Kazahstānas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Dauren Karipov
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
16:30  Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā Sharon Rappaport-Palgi