Pārtikas preču cenu zīmēs jānorāda produkta ražotājvalsts, konceptuāli lemj Saeima

(01.02.2024.)

Lai veicinātu patērētāju informētību par produktu, Saeima ceturtdien, 1.februārī, konceptuāli atbalstīja ierosinājumu pārtikas preču cenu zīmēs norādīt to ražotājvalsti. 

Par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē deputāti iepriekš sprieda, ka iecerētie grozījumi ļautu pircējiem viegli un ērti noteikt, kur ražots konkrētais produkts, kā arī mazinātu iespējas maldināt pircēju, tostarp par pārtikas preces izcelsmes valsti. Šobrīd noteikts, ka cenu zīmēs jānorāda izcelsmes valsts tikai noteiktām pārtikas preču grupām, piemēram, gaļai, svaigiem augļiem un dārzeņiem. 

Izcelsmes valsts ir īpaši svarīga pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, jo liela daļa Latvijas sabiedrības nevēlas atbalstīt agresorvalstis un to piedāvātos produktus. Patērētājiem ir tiesības savu izvēli izdarīt brīvi, ņemot vērā dažādus aspektus, uzsver likumprojekta autori. 

Parlamentārieši atbildīgās komisijas sēdē akcentēja, ka joprojām atsevišķās mazumtirdzniecības vietās ir nopērkamas pārtikas preces, kuru izcelsmes vai ražotājvalsts ir Krievija vai Baltkrievija.  Norāde cenu zīmē par produkta ražotāju ir būtiska, lai pircējs netīšām nenopērk šo valstu produktus, uzsvēra deputāti. Deputāti iepriekš aktualizēja, ka produkta izcelsmes valsts un ražotājvalsts var nebūt viena un tā pati, aicinot likumprojekta izskatīšanas gaitā precizēt cenu zīmē norādāmo informāciju. Tāpat parlamentārieši turpinās diskusijas par to, kādā veidā norādāma attiecīgā informācija. 

Lai grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 22.februārī
09:00  Saeimas 2024.gada 22.februāra ārkārtas sēde
10:30  Saeimas 2024.gada 22.februāra kārtējā sēde
12:00  Saeimas Prezidija sēde
14:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
17:00  2024.gada 22.februāra atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem