Juridiskā komisija diskutēs par priekšlikumu mainīt likumu ierosināšanas kārtību

(26.03.2012.)

Saeimas Juridiskā komisijas darba kārtībā otrdien, 27.martā, iekļauts jautājums par jaunu likumu ierosināšanas kārtību no vēlētāju puses. Iesniegtos priekšlikumus komisija vērtēs, otrajam lasījumam gatavojot likumprojektu „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”.

Piedāvātās likuma izmaiņas paredz atteikties no divu posmu parakstu vākšanas sistēmas likumu ierosināšanā. Parakstu vākšanai par likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu būs jāizveido iniciatīvas grupa, kurai, pirms iesniegt likumprojektu Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK), būs jāsavāc desmitās daļas vēlētāju paraksti. Parakstus varēs apliecināt notariāli vai pašvaldības institūcijā, vai arī vākt elektroniski.

Patlaban likumu ierosināšana tiek organizēta divos posmos. Ja par ierosināto likumprojektu savākti ne mazāk kā 10 tūkstoši vēlētāju parakstu, parakstu vākšanas otro posmu uzsāk CVK, un to finansē valsts. Piemēram, lai nodrošinātu parakstu vākšanu likumprojektam, kas paredzēja valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, CVK tika piešķirts finansējums vairāk nekā 426 tūkstošu latu apmērā. Ja likumprojektu atbalsta ne mazāk kā desmitā daļa vēlētāju, tas tiek nodots izskatīšanai parlamentā. Ja Saeima to nepieņem bez satura grozījumiem, par likumprojektu tiek rīkota tautas nobalsošana.

„Analoģiska sistēma, kad valsts finansē parakstu vākšanu, nav sastopama citās Eiropas valstīs. Līdzšinējais referendumu rosināšanas mehānisms ir uzrādījis pietiekami daudz trūkumu, tādēļ mums jāmeklē jauni risinājumi vēlētāju iniciatīvām,” uzsver Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.  

I.Čepāne arī norāda, ka saskaņā ar piedāvāto likuma redakciju CVK vairs nevarēs vienkārši veikt „pastnieka funkciju” un tai būs jāvērtē, vai likumprojekts pēc formas un satura ir pilnībā izstrādāts.

Citi likumprojektam „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” iesniegtie priekšlikumi paredz vēlētāju reģistra ieviešanu arī tautas nobalsošanā, kā arī vēlēšanu iecirkņu darba laika saīsināšanu par divām stundām.

Saeimas Juridiskās komisijas sēde notiks otrdien, 27.martā, plkst.9.00 Jēkaba ielā 11, 426.telpā. 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.septembrī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde (turpinājums)
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde