Ārlietu komisija atbalsta Eiropas Cilvēktiesību tiesas darba efektivizēšanu

(04.10.2017.)

Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 4.oktobrī, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt protokolu, ar ko tiek grozīta Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija. Protokols paredz pilnveidot tiesisko regulējumu, lai paātrinātu sūdzību izskatīšanu Eiropas Cilvēktiesību tiesā, tādējādi nodrošinot arī Latvijas iedzīvotājiem ātrāku izskatīšanu sūdzībām par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

Protokols paredz mainīt tiesnešu maksimālā vecuma slieksni – turpmāk par tiesnesi uz deviņiem gadiem varēs ievēlēt personu, kas nav vecāka par 65 gadiem. Šobrīd Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesneša amatu varēja ieņemt līdz 70 gadu vecumam neatkarīgi no amatā nostrādātā laika.

Tāpat plānots saīsināt termiņu sūdzības iesniegšanai Eiropas Cilvēktiesību tiesā, proti, personai pēc galīgā nolēmuma pieņemšanas nacionālajā līmenī dos četrus mēnešus līdzšinējo sešu vietā sūdzības iesniegšanai.

Saskaņā ar piedāvāto regulējumu Eiropas Cilvēktiesību tiesa drīkstēs atzīt par nepieņemamām izskatīšanai pēc būtības maznozīmīgas sūdzības arī tad, ja tās nav izvērtētas nacionālajās tiesās.

Individuālo sūdzību skaits Eiropas Cilvēktiesību tiesā pastāvīgi pieaug un, piemēram, 2011.gadā izskatīšanu gaidīja 160 tūkstoši sūdzību. Tāpēc 2010.gadā uzsākta Eiropas Cilvēktiesību tiesas reforma, un protokols, kura ratificēšanu šodien konceptuāli atbalstīja Ārlietu komisija, ir daļa no šīs reformas. Protokols stāsies spēkā tiklīdz to būs parakstījušas un ratificējušas visas Eiropas Padomes dalībvalstis.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.septembrī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde (turpinājums)
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde