Baltijas valstu parlamentārieši: 2021.gadā prioritāte ir ekonomiskās un sociālās stabilitātes veicināšana

(06.11.2020.)

Parlamentārieši no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas piektdien, 6.novembrī, attālināti piedaloties digitālajā Baltijas Asamblejas (BA) 39.sesijā, vienojās par prioritātēm sadarbībai 2021.gadā, kā pirmo izceļot Baltijas valstu ekonomiskās un sociālās stabilitātes veicināšanu.

Tāpat deputāti par nākamā gada BA prioritātēm noteica spēcīgu drošības un aizsardzības kopienu, savstarpēji savienotus enerģētikas un transporta tīklus, kā arī drošu sabiedrību un augstu dzīves kvalitāti.

BA un Baltijas Ministru padomes sadarbībai parlamentārieši par galvenajām virzieniem 2021.gadam izvirzīja reģionālo drošību, tostarp Austrumu partnerību un transatlantiskās attiecības, sadarbību kiberdrošības jomā, savienojamību, tostarp reģionālajos enerģētikas un transporta projektos, un digitālo sadarbību, klimata pārmaiņu un vides jautājumus, kā arī sadarbību kultūras un veselības aprūpes jomā.

Sesijā pieņemtajā rezolūcijā pausts, ka līdz ar Covid-19 pandēmijas sākšanos Baltijas valstu solidaritāte tika pakļauta nopietniem pārbaudījumiem, kas atklāja trīspusējās sadarbības trūkumus. Tomēr parlamentārieši ir gandarīti par Baltijas valstu spēju novērtēt sadarbības nozīmi, sākt savlaicīgu informācijas apmaiņu un savstarpēju reģionā īstenoto ārkārtas pasākumu koordināciju.

“Baltijas valstu sadarbība ir krīzes radīto problēmu risinājumu stūrakmens. Ir nepieciešams izstrādāt koordinētu plānu krīzes pārvarēšanai, kā arī paredzēt pēckrīzes pasākumus, lai samazinātu negatīvo ietekmi uz ekonomiku, drošību, sociālo jomu un nodarbinātību Baltijas valstīs,” uzsvēra BA Latvijas delegācijas vadītājs Jānis Vucāns.

Sesijā parlamentārieši pārsprieda Baltijas valstu aktualitātes un sadarbību, līdz šim nepieredzētus ar Covid-19 pandēmiju saistītos riskus un izaicinājumus, kā arī pasākumus, kas veicami, lai mazinātu Covid-19 krīzes ietekmi uz ekonomiku un sociālo un veselības aprūpi. Tāpat sesijā tika pārspriesti jautājumi par sadarbību drošības un aizsardzības jomā, vienotu enerģijas tirgus izveidi, projekta Rail Baltica un citu infrastruktūras projektu īstenošanu, kā arī kopīgiem izglītības, pētniecības un kultūras projektiem.

Nākamgad BA prezidējošās valsts pienākumus uzņemsies Lietuva, un plānots, ka Baltijas Asamblejas 40.sesija notiks 4.–5. novembrī Viļņā.

 

Informācija par BA:
Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-16 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienas kārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.

 

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 7.novembrī
09:00  Saeimas 2024.gada 7.novembra kārtējā sēde
10:30  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Spānijas parlamentu darba sanāksme- grupas vadītāja vēlēšanas
10:35   Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Portugāles parlamentu dibināšanas sanāksme
12:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
16:00  Pirmās Saeimas sanākšanas un Satversmes spēkā stāšanās dienai veltīts svinīgs pasākums
17:00  2024.gada 7.novembra atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem