Ināra Mūrniece: Daugava ir mūsu tautas dzīvības artērija

(21.09.2017.)
Galerija

“Izstādes “Daugavai būt” nosaukums ir jēdzieniski dziļš. Tas nozīmē arī “Latvijai būt!” un “Mūsu tautai būt!”. Daugava ir mūsu tautas dzīvības artērija, tieši tādēļ brīžos, kad likteņupe bijusi apdraudēta, cilvēki, pat esot zem svešām varām un režīmiem, vienmēr ir atmetuši bailes un cēlušies Daugavas aizstāvībai." To Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsvēra ceturtdien, 21.septembrī, uzrunājot klātesošos izstādes “Daugavai būt” atklāšanā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

Daugava latviešiem ir viens no tiem simboliem, kas spējis tautu spēcināt un vienot cauri gadu simteņiem, sacīja Saeimas priekšsēdētāja. To apliecina divi būtiski notikumi. Viens no tiem ir iestāšanās pret Pļaviņu HES celtniecību jeb, kā ļaudis to labāk atceras, cīņa par Staburaga saglabāšanu 1958. un 1959.gadā, kas gan diemžēl beidzās ar neveiksmi.

Taču, kad pēc 30 gadiem Daugavas liktenis atkal saviļņoja cilvēkus visā Latvijā, laikrakstā “Literatūra un Māksla” publicētais Daiņa Īvāna un Artura Snipa raksts “Par Daugavas likteni domājot” un abus autorus atbalstošās sabiedrības protesta vēstules aizslaucīja ne vien iecerētā Daugavpils HES cēlējus, bet, tēlaini runājot, visu okupācijas varu, teica I.Mūrniece, akcentējot – tas ir zīmīgi, ka Atmoda patiesībā aizsākās kā cīņa par Daugavu.

Saeimas priekšsēdētāja pateicās izstādes veidotājiem – Dainim Īvānam, Lienei Andrejsonei un Aleksandram Mirlinam -, kā arī tiem, kas visos laikos nav baidījušies nelokāmi teikt – Daugavai būt, Latvijai būt!

Izstādē var aplūkot 85 gleznas, kurās atainotas jau zudušās Daugavas ainavas. Apskatāmi arī Kokneses, Sēlpils un Aizkraukles arheoloģisko izrakumu laikā iegūtie priekšmeti, kā arī herbāriji, kukaiņi un fotogrāfijas ar izglābtajām augu sugām un ainavām. Pirmo reizi publiski eksponētas pret Pļaviņu HES un Daugavpils HES celtniecību vērstās sabiedrības protesta vēstules.

 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde