Ārlietu komisijā diskutē par Latvijas iesaisti Trīs jūru iniciatīvas investīciju fondā

(27.05.2020.)

Saeimas Ārlietu komisijas deputāti trešdien, 27.maijā, diskutēja par Latvijas iesaisti Trīs jūru investīciju fondā, kas ir jauna iniciatīva infrastruktūras projektu atbalstam transporta, enerģētikas un digitalizācijas nozarē.

Latvijai iesaistoties jaunajā infrastruktūras projektu finansēšanas iniciatīvā, valsts attīstības finanšu institūcija “Altum” ieguldīs tajā 20 miljonus eiro. Trīs jūru valstu investīciju fonds ir kopīga 12 Baltijas, Melnās un Adrijas jūras valstu iniciatīva ar mērķi veicināt infrastruktūras projektu finansēšanu un attīstību, akcentēja Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

“Fonda resursi nāks kā no Latvijas “Altum”, tā arī citiem investoriem visā pasaulē, un sagaidāms, ka kopējais inestīciju apjoms sasniegs pat piecus miljardus eiro. Atdeve no šīm investīcijām ir paredzama augstā līmenī. No potenciālo projektu realizācijas iegūs ne tikai katra iesaistītā valsts, bet arī viss reģions kopumā. Latvijas galvenā interese ir infrastruktūra, piemēram, tādi transporta infrastruktūras projekti kā “Rail Baltica”, kura īstenošana būtiski cels mobilitāti un veicinās loģistiku un preču kustību reģionā, kā arī sadarbība enerģētikas projektu un telekomunikāciju jomā, piemēram, saistībā ar 5G ieviešanu,” ieguvumus uzvēra R.Kols.

Par iespējām iesaistīties projektu īstenošanā jau interesi izrādījuši gan privātie uzņēmumi, gan valstij piederošās kapitālsabiedrības. Arī Latvijas uzņēmēji ir ieinteresēti potenciālajos vietējos projektos, norādīja komisijas priekšsēdētājs.

Deputāti pārrunāja arī dažādus jautājumus saistībā ar iniciatīvas mērķu un uzdevumu pārklāšanos ar citiem līdzīga veida iekšējās sadarbības formātiem reģionā. Tāpat komisijas deputāti aktualizēja parlamentārās dimensijas lomu iniciatīvas īstenošanā.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sacīja, ka Latvijai ir iespējas lemt par labu iesaistei sev piemērotākajos projektos, vienlaikus paturot prātā savas ģeopolitiskās intereses un drošības jautājumus.

Trīs jūru iniciatīvas fonds būs atvērts starptautiskiem investoriem no visas pasaules. Galvenais tā noteikums: investīcijas tiek virzītas stratēģiski nozīmīgu projektu īstenošanai, un labuma guvējas no īstenotajiem projektiem ir vairāk par vienu šīs iniciatīvas dalībvalsti, informēja R.Kols.

Atbildot uz deputātu jautājumiem par investīciju drošumu, gan Ārlietu, gan Ekonomikas ministrijas pārstāvji norādīja, ka investīciju avoti tiks pārbaudīti, lai pārliecinātos par ieguldītāju atbilstību prasībām tik būtiskās nozarēs kā infrastruktūra un enerģētika.

Trīs jūru iniciatīva ierosināta 2015.gadā, lai veicinātu vienotību un konverģenci starp Eiropas Savienības 12 dalībvalstīm ar uzsvaru uz infrastruktūru, enerģētiku un digitālo savienojamību. Iniciatīva vieno Latviju, Austriju, Bulgāriju, Horvātiju, Čehiju, Igauniju, Ungāriju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Slovākiju un Slovēniju.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 10.septembrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
09:45  Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Andreja Judina tikšanās ar Eiropas Prokuratūras (EPPO) galveno prokurori Laura Codruța Kövesi un delegāciju
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:50  Juridiskās komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Šveices Federācijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Martin Michelet
15:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Sandra Simovich