Cilvēktiesību komisija: likumā jānostiprina, ka pašvaldību izdevumi nav masu mediji

(24.01.2017.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu otrdien, 24.janvārī, otrajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas ierobežo pašvaldību un valsts institūciju iespējas izdot informatīvos izdevumus kā masu medijus.

„Daudzas pašvaldības izdod informatīvos izdevumus, kas konkurē ar neatkarīgiem medijiem. Pašvaldību finansētie izdevumi kropļo mediju tirgu, nodarot būtisku kaitējumu reģionālajai presei. Svarīgi, lai mums būtu spēcīgi un neatkarīgi mediji, kas nodrošina sabiedrībai daudzpusīgu un pēc iespējas objektīvāku informāciju, tādēļ būtiski nodalīt pašvaldību informatīvos izdevumus no masu medijiem,” uzsver Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

Komisijas atbalstītie grozījumi likumā „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” noteic, ka valsts un pašvaldību institūcijas nedibina un neizdod kā masu informācijas līdzekļus periodiskos izdevumus un interneta vietnes. Institūciju sabiedrības informēšanas pienākumu un kārtību nosaka citi normatīvie akti.

Pret grozījumiem iebilda Latvijas Pašvaldību savienība, uzsverot, ka tas ierobežo pašvaldību iespējas nepastarpināti informēt sabiedrību.

Savukārt priekšlikuma autori uzsvēra, ka grozījumi neiegrožo tiesības informēt sabiedrību, bet gan piedāvā skaidru dalījumu starp pašvaldību informatīvajiem izdevumiem un preses izdevumiem. Atbalstu ierobežojumam pauda arī Latvijas Preses izdevēju asociācija un Latvijas Žurnālistu asociācija.

Ja izmaiņas stāsies spēkā, valsts un pašvaldības institūcijām līdz 2018.gada 1.janvārim būs jānodrošina, ka to darbības atbilst jaunajam regulējumam un jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā pieteikums par iepriekš reģistrētā masu informācijas līdzekļa izslēgšanu vai attiecīgu izmaiņu veikšanu reģistrā.

Lai grozījumi likumā „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” stātos spēkā, tie divos lasījumos vēl jāizskata Saeimā.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 17.septembrī
08:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Apvienoto Arābu Emirātu ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Noora Mohammed A. Juma
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde
14:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Moldovas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Mihaela Mokana
14:10  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa un komisijas deputātātu tikšanās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes parlamenta Stapparlamentu sadarbības grupas delegāciju