Cilvēktiesību komisija: bērnu adopcija uz ārvalstīm būtu jāaizliedz līdz jauna regulējuma izstrādei

(02.06.2020.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 2.jūnijā, konceptuāli atbalstīja ieceri aizliegt bērnu adopciju uz ārvalstīm līdz brīdim, kad stāsies spēkā grozījumi Civillikumā un citos normatīvajos aktos par bērnu adopciju uz ārvalsti.

“Rēķinot uz vienu miljonu iedzīvotāju, Latvija ir sestajā vietā pasaulē pēc to bērnu skaita, kas nodoti adopcijai uz ārzemēm. Mums priekšā ir tikai tādas valstis kā Grenāda, Māršala salas, Dominika, Beliza un Gajāna. Vai tādi signāli mums jādod pasaules sabiedrībai? Jau iepriekš Cilvēktiesību komisijā, spriežot par bērnu adopciju uz ārvalstīm, esam secinājuši, ka gribam lielāku kontroli pār Latvijas pilsoņu atdošanu dzīvei ārpus Latvijas valsts robežām. Kamēr esošajā adopcijas kārtībā konstatētie riski nav novērsti, jaunas adopcijas lietas nevajadzētu uzsākt,” uzsvēra Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

Komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka jautājums par bērnu adopciju uz ārzemēm nonācis Cilvēktiesību komisijas uzmanības lokā jau šī gada martā pēc Tiesībsarga biroja konstatētajiem gadījumiem, kad bāriņtiesas pieņem lēmumu par bērna uzturēšanās pārtraukšanu audžuģimenē Latvijā un ievietošanu bērnu aprūpes iestādē, lai viņus būtu iespējams adoptēt uz ārvalstīm.

“Nav pieņemams, ka Labklājības ministrija, lai gan arī ir konstatējusi attiecīgo problēmu, nerīkojas, lai to atrisinātu. Ministrijai vispirms ir jārūpējas par bērna nokļūšanu ģimenē šeit, Latvijā, un tikai tad, kad viss izmēģināts, jāatļauj adopcija uz ārzemēm. Šobrīd varu droši apgalvot, tas netiek darīts!” akcentēja A.Kaimiņš.

Komisijas deputāti konceptuāli vienojās, ka aizliegums par bērnu adopciju uz ārvalstīm varētu būt spēkā no 2020.gada 1.septembra. Līdz ar to nepieciešamas izmaiņas likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ģimenes tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” un Bērnu tiesību aizsardzības likumā.

Deputāti rosināja noteikt arī atsevišķus izņēmumus. Tie būtu pieļaujami gadījumos, kad jau uzsāktas adopcijas procesa lietas, kurās sniegta informācija par adoptējamo bērnu, kā arī gadījumos, kad līdz 2020.gada 1.septembrim potenciālie adoptētāji informējuši Labklājības ministriju, ka gatavo adopcijas lietu bērnu adopcijai. Jau uzsāktās adopcijas procesa lietās būtu piemērojami normatīvie akti, kas bija spēkā uz adopcijas procesa uzsākšanas brīdi. Tāpat izņēmums varētu attiekties uz gadījumiem, ja tiek adoptēts otra laulātā bērns vai bērnu adoptē viņa radinieki.

Cilvēktiesību komisija tuvākajās sēdēs plāno atgriezties pie jautājuma par bērnu adopciju uz ārvalstīm, lai lemtu par grozījumu tālāko virzību Saeimā, informēja A.Kaimiņš.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 11.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas kopsēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Antoņinas Ņenaševas tikšanās ar Angolas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Manuel Pedro Chaves
15:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde